שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
24°C
Scattered clouds
22/09/2021 05:04
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

תעודת זכאות מחיר למשתכן: האם להוציא תעודת זכאות למחיר למשתכן?

נושאים מרכזיים

תעודת זכאות מחיר למשתכן - דירה יפה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

תעודת זכאות מחיר למשתכן הנו מפתח להשתתפות בכל ההגרלות על מכרזי דיור במחיר מוזל בכל רחבי הארץ. בהנחה ואתם אכן עונים על הקריטריונים השונים לזכאות לפרויקטים: מחיר למשתכן ומחיר מטרה ביכולתכם להנפיק תעודת זכאות מחיר למשתכן בעלות של 240 ש"ח ומשכך תוכלו להשתתף בכל הגרלה שתיפתח ואולי אף לזכות בדירה מוזלת ממחיר השוק.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

רבים שואלים אותנו האם כדאי להנפיק כבר עכשיו תעודת זכאות מחיר למשתכן או שאולי מומלץ להמתין עד להרגלות ממש? בשורש שאלה זו קיימת שאלה אחרת והיא:
מתי בפועל ייפתחו ההגרלות של מחיר למשתכן וזאת מאחר ובמידה וייקח עוד הרבה זמן עד לפתיחתם אין טעם להשקיע בתעודת זכאות:

השאלות על תעודת זכאות מחיר למשתכן

 1. מתי צפויים להיפתח הגרלות מחיר למשתכן?
 2. מה תוקף תעודת זכאות מחיר למשתכן?
 3. מה הסיכוי שלי לזכות בדירה מוזלת במחיר למשתכן?

1. מתי ניתן להירשם להגרלות מחיר למשתכן?

נכון להיום עוד לא יודעים. המרכזים לקבלנים יצאו לדרך בסוף שנת 2015 כאשר עד כה זכו קבלנים שונים במכרזים לבניית כ-3,000 יחידות דיור. ועוד כ-20,000 יחידות דיור נמצאים בשלבי המכרז ורק על חלק מהקרקעות מתמודדים קבלנים. הערכה היא שבסופו של דבר, יהיה היצע לא רע של דירות במסגרת תכנית מחיר למשתכן אך מתי היצע זה יפתח להגרלות?

תכנית מחיר מטרה של שר השיכון דאז אורי אריאל אפשר רק בינואר 2016 את פתיחתם של 2 הגרלות על מעט מאוד דירות. כאשר גם הקבלנים שזכו במכרזים למחיר למשתכן חייבים לעבור תהליך כלשהו עד שיוכלו להציע את הדירות לציבור הרחב:

 • על הקבלן לבנות תכנית כלכלית לבניין.
 • על הקבלן להכין תכנית אדריכלית לבניין.
 • על הקבלן להכין תכניות הנדסיות לבניין.
 • על הקבלן לקבל אישורי בנייה מהגופים הרלוונטיים.
 • על הקבלן לקבל את המימון הנדרש (במקרים רבות) מראש.

באוצר מעריכים שייקח בין חצי שנה עד שנה לקבלן עד להוצאת היתר בנייה. כלומר, ניתן להעריך בזהירות שמאמצע שנת 2016 עד סוף 2017 נתחיל לראות הגרלות מחיר למשתכן.

רק לאחר תהליך מסודר וממושך לעתים שדירה יכולה להיות מוצעת לציבור הרחב. כאשר הדבר אכן יקרה יעשו הגרלות אך ייתכן ויעברו חודשים רבים ואולי אף שנים עד לשחרור כמות סבירה של פרויקטים שיאפשרו את כדאיות הנפקת תעודת זכאות.

 • הגרלת מחיר למשתכן הראשונה תצא לדרך בתאריך 25.2.2016 בעיר עפולה וישווקו בה 337 יח"ד 

2. מה תוקף תעודת זכאות מחיר למשתכן?

אין אזכור לתוקף של תעודת הזכאות מחיר למשתכן ואין אזכור לתוקף תעודת זכאות מחיר מטרה אך מאחר והן מונפקות בידי ארגונים שאמונים בידי משרד השיכון לתעודת זכאות לסיוע בשכר דירה ניתן להעריך שהנתונים יהיו זהים גם לתעודות אלו:

מחיר תעודת זכאות מחיר למשתכן: עומד על 240 ש"ח.
תוקף תעודת זכאות מחיר למשתכן: שנה מיום ההנפקה.
חידוש תעודת זכאות מחיר למשתכן: בעלות של כ-100שקלים בלבד.

המשמעות היא שאלו שבוחרים להנפיק תעודת זכאות כבר עכשיו יכולים להחזיק בזכאות אך לא בהכרח שיהיה להם את היכולת להתמודד בהגרלות בשנה הקרובה ומשכך אין לתעודה זו משמעות בפועל. ולמרות זאת, אנו ממליצים להנפיק כבר כעת וזאת כדי שתוכלו להתמודד על הגרלות דירות מחיר מטרה שאמנם אינם רבים אך בכל זאת כבר מוצעים לציבור הרחב ותעודת זכאות מחיר למשתכן תקפה גם בהם.

3. מה הסיכויים לזכות בהגרלת מחיר למשתכן?

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

נכון לשעת כתיבת שורות אלו, סיכויי הזכייה במחיר למשתכן דומים מאוד לאלו של זכייה בלוטו. עשרות ואולי מאות אלפי זכאים יכולים להתמודד בכל הגרלה כאשר ההיצע עומד על כמה אלפים בודדים של דירות. בעתיד ייתכן והסיכוי לזכייה במחיר למשתכן יהיה הגיוני יותר…

החשש הגדול הוא שבסופו של תהליך יהיו עשרות אלפי זוכים מאושרים אך מצד שני עשרות אלפי מאוכזבים שיצאו קרחים מכאן ומכאן. כלומר, ייתכן מאוד שרבים מאוד לא יזכו בדירה מוזלת וימצאו עצמם מול דירות יקרות בהרבה מאלו שיכלו לרכוש בעבר בדיוק כפי שקרה לממתינים לתכנית מע"מ 0 של יאיר לפיד. ולכן, יהיו רבים שלמרות הכל יעדיפו לקנות היכן שנוח להם ובמחיר יקר יותר אך להיות עם ציפור אחת ביד מאשר שני ציפורים על העץ.

מעבר לכך יש לדון בסיכויי ההצלחה של מחיר למשתכן להוריד מחירים בשוק כולו שאף הם משפיעים על כדאיות ההשקעה בזמן המתנה ובתשלום על תעודת זכאות.

סיכומו של עניין:

אין המלצה גורפת! נידרש להמתין ולראות מה ילד יום ואיך דברים מתקדמים. במידה ומשרדי הממשלה יעבדו יד ביד עם הרשויות כפי שעשו בהסכמי גג רבים שנחתמו ייתכן מאוד ויהיו לכך השלכות מרחיקות לכת על קצב מתן אישורי הבנייה ושיווקם של הפרויקטים אך באותה הצורה יכולים האחד להפריע לשני ולגרום לכך שכל הרעש וההבטחות יהיו חסרות מעש ולא אפקטיביות בעליל.

ההחלטה לרוב תתקבל בהתאם לתנאים שונים הקשורים אליכם:

 1. מהו המצב הכלכלי שלכם?
 2. האם יש ביכולתכם לשלם יותר?
 3. האם אתם מוכנים להתפשר על מקום המגורים?
 4. מה מידת האמון שלכם בשר האוצר משה כחלון?
 5. ועוד

 

בהצלחה

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan