שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
24°C
Few clouds
22/09/2021 07:20
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

ראשון לציון מערב VS ראשון לציון מזרח – היכן להשקיע ואיפה להתגורר?

נושאים מרכזיים

ראשון לציון - החדש מול הישן

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

את העיר ראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה בישראל יש לחלק לשניים. החלק הוותיק והישן במזרח ראשון לציון ואת החלק החדש והמפותח יותר בראשון לציון מערב. כיום העיר זוכה להגירה חיובית מכל רחבי הארץ והיא צפויה להמשיך לגדול ולהתפתח ולהוות מתחרה של העיר הגדולה תל אביב. ולכן, השקעה בראשון לציון בהכרח אטרקטיבית ומשתלמת. בעוד במהלך השנים האחרונות עיקר ההתפתחות והרכישות של דירות חדשות נעשו בפרויקטים חדשים במערב ראשון לציון המגמה צפויה להשתנות לטובת מזרח העיר אשר לה עתודות בנייה על השטח האדיר של מחנה צריפין שמעביר את פעילותו לעיר הבה"דים בדרום הארץ. שכונות חדשות כדוגמת שכונת הרקפות ואחרות צפויות להיבנות כאשר השיווק בחלקם נעשה במסגרת מחיר למשתכן המשתלמת במיוחד עבור הצעירים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

ראשון לציון מערב VS ראשון לציון מזרח

היכן להשקיע בראשון לציון ואיפה כדאי להתגורר?

רבים שואלים לגבי ההבדלים בין מזרח העיר ומערבה ולכן החלטתי להעלות כמה טענות בעד ונגד כך שיתאפשר לתושבי חוץ שחושבים על הגירה לצורך מגורים, או למשקיעים שרואים בעיר פוטנציאל להבין בצורה מיטבית את השוני בין החלקים והפוטנציאל שגלום בכל אחת מהן:

כדי לבחון את המקום אנו ננסה לעשות שימוש בנושאים שמשפיעים בצורה הטובה ביותר על העתיד שלה:

  1. המיקום
  2. האוכלוסייה
  3. עתודות הקרקע

המיקום
המיקום משפיע בצורה משמעותית מאוד על המחירים של הדירות וזאת מאחר וכולם רוצים להתגורר בקרבת מקום העבודה או בסביבת מוסדות חינוך טובים לצד תנאי מחיה גבוהים ככל האפשר. כידוע בנדל"ן למיקום יש השפעה מכרעת על המחירים לטווח הארוך וזאת מאחר וכל האלמנטים של הדירה ניתנים לשינוי, ניתן לרכוש דירה זהה או לשנות את הדירה מהיסוד בכל מקום. אך, את המיקום לא ניתן לשנות ודירות הממוקמות בפריים לוקיישן ייהנו ממחירים גבוהים גם ובפרט בעתיד!

ראשון לציון מערב ממוקמת במיקום מרכזי מאוד בסמוך לכביש 4 ולכבישים מרכזיים שמובילים לצפון ולדרום. הגעה לתל אביב או חולון ובת ים מהירה מאין כמותה וכך הדבר כאשר רוצים להגיע לרחובות ונס ציונה מדרום. הקרבה לים לצד קרבה לאזורי בילוי ותעסוקה לא מעטים הופכים את מערב ראשון לציון לאזור מבוקש ואטרקטיבי במיוחד. במערב ראשון לציון יש טחים ושכונות שבנבנים כל העת על ידי חברות מובילות במשק הנדל"ן ומדובר בסביבה מפותחת ועדכנית.

יתרונות בולטים במיקום מערב ראשון לציון:

  • רמת חיים גבוהה מאוד בשכונות חדשות.
  • קרבה לכל אזורי המסחר והבילוי.
  • מרחק קצר לים ולשפע של אטרקציות.

ראשון לציון מזרח או ראשון לציון הוותיקה שונה מאוד מראשון לציון מערב. מאפייני הבנייה שונים לגמרי, הרחובות צרים וצפופים ויש קשיי חניה בעיקר בשעות היום. למרות זאת, גם ראשון לציון מזרח ממוקמת היטב על המפה ובמסוך לעורקי תנועה מרכזיים כך שניתן להיכנס ולצאת מהעיר די בקלות גם בשעות העומס. בראשון לציון מזרח ניתן לרכוש דירות במחירים שפויים בהרבה והתחבורה ציבורית מצוינת כך שאמנם יש מגרעות ביחס למערב ראשון לציון אך ישנם שכונות חדשות כדוגמת שכונת נחלת יהודה בהם ניתן ליהנות מרמת חיים זהה לאלו במערב ראשון לציון.

יתרונות בולטים במיקום מזרח ראשון לציון:

  • תחבורה ציבורית מצוינת לצפון ולדרום.
  • קרבה למדרחוב ולשפע של חנויות מכל התחומים.
  • סביבה מתחדשת ומחירים שפויים נכון להיום.

האוכלוסייה

האוכלוסייה מהווה פקטור משמעותי מאוד בעיקר אצל משפחות עם ילדים. כולם רוצים שילדיהם יחיו ויתחנכו בסביבת ילדים מחונכים וטובי לב, כולם רוצים להתגורר בסביבה טובה בה האנשים עובדים קשה ועמלים לפרנסת ביתם אך שומרים בכל זאת על הווי משפחתי ומחייכים זה לזה ברחוב. כאשר אתם משתייכים לאוכלוסיה מסוימת תרצו להתגורר בקרבתה. כך דתיים מחפשים מגורים בסביבה דתייה שתוכל לשרת את אמונתם וחילונים יעדיפו לחיות במקום בו חנויות פתוחות בשבת, תחבורה ציבורית פועלת כשורה והם אינם נעולים בביתם. לאוכלוסיה המקומית יש משמעות אדירה על גובה מחירי הדירות וזאת מאחר ורק כאשר יש אוכלוסיה טובה שהביקוש עולה וכתוצאה מכך גם המחירים.

ראשון לציון מערב מורכבת ברובה מאוכלוסייה חדשה שהיגרה לעיר ללא קשר לעיר עצמה. כך ניתן למצוא במערב ראשון לציון תושבים רבים שהגיעו מהערים: בת ים, חולון ותל אביב ולכן החיבור שלהם לעיר אינו רלוונטי. תושבים אלו שונים בהווייתם מבני המקום ויש הרגשת ניכור שאינה מוסברת במילים. שכונות חדשות שהולכות ונבנות נעשות במרחק גדול זה מזה ולמרות השירותים ברמה גבוהה שמקבלים התושבים ניכר שהם אינם מכירים זה את זה ובכלל אורח החיים במערב ראשון הנו מודרני ופרטי וכל אחד עוסק בענייניו הפרטיים.

פעמים רבות אנו מחפשים לרכוש דירה חדשה לפי אוכלוסייה מקומית, כזו שנשתלב בה בצורה טבעית ונרגיש בה חמימות של בית. במערב ראשון על אף טיפוחה וההשקעה במבני ציבור ותשתיות לצד אטרקציות וקניונים אין חיבור אנושי בין התושבים. כלל הפעילויות מרוחקות מידת מה מהעיר וכפי שניתן למצוא בערים שמתוכננות היטב גם כאן האינטראקציה בין תושבים נמוכה וזאת מאחר וכולם נוסעים ממקום למקום עם רכבים והמדרכות די ריקות מאדם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

ראשון לציון מזרח מצד שני היא ראשון לציון של פעם, האוכלוסייה לא השתנתה יתר על המידה אלא בעיקר התבגרה. הכבישים צפופים וחנויות פרוסות בצידי הדרכים, התנועה ברגל נפוצה והכל בקרבה גבוהה לדירות התושבים כך שתושבים נתקלים זה עם זה ומנהלים קשרים חברתיים במגוון מעגלים. הסביבה אמנם מעט ישנה אך זוהי בדיוק היופי והייחודיות של מזרח ראשון לציון. שילוב של בתים, עצים ירוקים, תחבורה ציבורית מעולה ואוכלוסייה וותיקה שומרת על דינמיות מסוימת שנראית כאילו הולכת ונעלמת מן העולם.

למרות התבגרותה של מזרח העיר ישנה תופעה שהולכת ומתרחבת בה בנים חוזים להתגורר בשכונות הוותיקות בסמוך להוריהם. יותר ויותר זוגות צעירים חוזרים להתגורר בשכונות וותיקות אלו והמחירים השפויים של הנכסים מאפשרים להם ליטול משכנתא ולקנות דירות בראשון לציון. מזרח העיר כמובן צפויה אף היא להשתנות עם היבנותם של השכונות החדשות. מאחר ורוב השכונות החדשות ישווקו במסגרת מחיר למשתכן ראשון לציון ובמחירים מוזלים לבני העיר מובטח למשקיעים סביבה צעירה ונעימה בה כיף לחיות וסביבה זו תהפוך לחלק בלתי נפרד ממזרח העיר כיום.

עתודות הקרקע
עתודות הקרקע כידוע מוגבלות מאוד בישראל. בערים מסוימות במרכז כבר לא נותרו עתודות קרקע משמעותיות וזאת כי הם גובלים בעיר אחרת כך לדוגמה ניתן לקחת את הערים רמת גן, בני ברק, ואף את תל אביב. בראשון לציון דווקא יש מרחב תמרון לא רע ועתודות הקרקע המופשרות לצד אלו שעתידים להפשיר כחלק מתכניות המתאר בהחלט יכולות לספר לנו סיפור על עיר שהולכת ומתרחבת לכלל הכיוונים, צפון, דרום, מזרח ומערב ולכן יש לבחון נושא זה לעומק כך שכפי שכיום יש אזור בראשון לציון המכונה "המערב הישן" כך צפויות להצטרף עוד ועוד אזורים בעיר לכינוי "הישן" ויש לבחון היכן צפויות להיות מוקדי הבילוי והתעסוקה בעיר והאם במידה רבה ראשון לציון תהפוך לדומה לתל אביב בעתיד?

לצפייה בתכנית מתאר 2030 של ראשון לציון 

תכנית מתאר ראשון לציון - אזורים בנויים
תכנית מתאר ראשון לציון – אזורים בנויים
תכנית מתאר ראשון לציון -שטחי העיר וההתרחבות הצפויה
תכנית מתאר ראשון לציון -שטחי העיר וההתרחבות הצפויה

ראשון לציון מערב ממוקמת על המים. ניתן לבנות עד לקו המים אך מעבר לשכונה אחת אין בנייה בסמוך ליתרון כה מובהק שיש למערב העיר. עד כה לא מינפו מתנה זה כפי שעשו בתל אביב אך בתכנית מתאר חדשה כבר מתכננים לנצל יתרון זה עד תום עם התרחבות העיר עד החוף. הבנייה במערב ראשון לציון היא מרווחת ונוחה ולמרות זאת יש שפע של שטחים אשר ניתנים להפשרה ולבנייה עתידית של מבני מגורים ומסחר. החלוקה העתידית צפויה להיות ייחודית כאשר מערב ראשון צפויה להפוך ל"מרכז ראשון לציון" בפועל כאשר שכונות חדשות שייבנו בסביבת החוף ייהנו מהיתרון של החדשנות בעתיד.

עיר חוף ראשון לציון מערב היא עיר חוף לכל דבר ועניין אך בשונה מערים אחרות היא לא מגיעה עד לקו המים. בתכנית מתאר מתכננים להמשיך ולפתח את העיר ככל שיתאפשר כאשר יהיה דגש בניצול מקסימלי של שטחים אלו. רכישת דירה במערב ראשון לציון מחייבת אתכם בידיעה שבעתיד אתם צפויים להיות מוקפים מכל עבר בבנייה חדשה ובמידה וברצונכם ליהנות מיתרונות עיר החוף מוטב שתשקיעו את כספכם בשכונות נווה חוף ושער הים שצמודים לכל אזורי התעשייה והבילוי לצד הקרבה לים. בעוד שכונת נווה חוף מאופיינת בבניינים ישנים ובתושבים וותיקים השכונה הסמוכה חדשה ויקרה במיוחד ובה מתגוררים בעיקר תושבים חדשים שהיגרו אל העיר ונהנים מדירה במרחק 2 דקות הליכה.

עיר מודרנית ראשון לציון מערב מתוכננת היטב, חשבו בתכנון של הסביבה על כך פרט ופרט וכך צפוי להיות גם בעתיד. בתכניות העיר ניתן לראות דגשים על כך שיש לשפר את השירות לתושב כך שניתן יהיה להגיע לכלל השירותים החשובים גם בהליכה ברגל ולא רק בנסיעה ברכב כפי שהורגלו תושבי מערב ראשון עד היום. כעיר מודרנית מדיניות הבנייה היא שיש לאפשר מרחב ואיכות חיים גבוהה ככל האפשר ולכן הבנייה נעשתה במרווח גדול יחסית שאמנם מעלה את רמת החיים אך אינו עוזר לחיבור בין האוכלוסיות השונות ובין אנשים ברחוב.

השקעה בחינוך בעיריית ראשון לציון זוכה לעדיפות עליונה ונבנים בתי ספר חדשים לצד שיפור אלו הקיימים כך שישרתו טוב יותר את בני המקום. מגורים בראשון לציון מערב מבטיחים לכם איכות גבוהה והשקעה משמעותית עבור כל ילד וילד מצד העירייה וכלל המעורבים בחינוך הילדים.

ראשון לציון מזרח כבר הגיע למיצוי למעט מעט בנייה בצפון העיר אך לאחרונה עם המשך מעבר הבסיסים לדרום מתפנים עוד ועוד שטחים שמאפשרים לעיר לגדול ולהתפתח למזרח. כך, שכונת שיכון מזרח שכיום מהווה את הסמן המזרחי של העיר תהפוך למוקפת בשכונות חדשות ותוססות חיים. העיר אמנם צפויה לגדול ולהתפתח אך בשונה מבנייני הדירות במרכז העיר ובמערב הישן יהיו שכונות חדשות שייבנו עם בתי קרקע ושטחים ציבוריים רחבי ידיים. כך צפויה להיבנות פארק ירוק על עשרות אלפי דונמים במזרח העיר אשר מסביבה ייבנו השכונות החדשות ונראה בנייה מסודרת ומתכוננת ולא כפי שניתן לראות בערים אחרות.

בתכנית המתאר לא ניתן לראות בבירור מה תכניות העיר כפי שניתן לראות במערב העיר אך משיווקים שכבר החלו ומתכניות ההתרחבות של העיר ניתן להבין שצפויות להיבנות 5 שכונות חדשות כאשר ניתן להעריך שרוב הדירות ימסרו לזוגות צעירים וזכאי דיור ציבורי כך שמדובר יהיה באוכלוסיה צעירה שמתערבבת ועובדת בקרבת מקום. במערב הישן של ראשון לציון לא ירגישו בשינויים בשנים הקרובות מאחר ובמרכז העיר אין שינויים במתאר וזאת כי הכל כבר בנוי ובצפיפות רבה.

מזרח ראשון לציון תאופיין בעשור הקרוב בשפע של עבודות שיפור פני העיר בתחזוקת תשתיות העיר וכמובן גם פרויקטים של תמ"א 38 לצד מתחמי פינוי בינוי שיאפשרו את חיזוק המבנים הישנים ושיפור הנראות הכוללת של העיר. השקעה בדירה שתעבור עבודות שיפוץ ותחזוקה יכולה להניב רווח של עד 30% בערך הדירה ועיריית ראשון לציון יחד עם החברה הכלכלית עובדים קשה מאוד כדי לזרז ולעזור לכל הבניינים לעבור את התהליך במהירות ובשלום כך שהעירייה נותנת כתף ועוזרת לתושבים ליהנות מבניין חדש או מחוזק ובעל שווי רב יותר.

היכן להשקיע ואיפה להתגורר?

במידה וברצונכם לראות רווח גדול ככל האפשר, כנראה ההשקעה הטובה ביותר צפויה להיות במערב העיר ראשון לציון. שם ניתן לחיות ברמת חיים אחרת ועם שירותים לתושב שעולם על כל עיר אחרת במרכז. אך במידה וברצונכם לחיות כמו פעם באווירה משפחתית ומחוברת לשורשים, להרגיש את הסביבה ברגליים וליהנות ממגורים דומים לאלו שבהם אתם גדלתם ההשקעה הנבונה ביותר תהיה דווקא במזרח ראשון לציון שצפויה לשמור על החיבור למסורת, להיסטוריה וכמובן לאנשים שהתגוררו במקום. כך ניתן לראות שהעירייה כינתה את האזורים כמושבה, שכונות מערב, עיר החוף. לכל אחת מהאזורים יש את היתרון הבולט שלה ועליכם להחליט מי מהם מושך אתכם ואיך אתם מתכננים להשתלב בעיר ראשון לציון?

צריכים עזרה? פנו אליי בטופס צור קשר בצד העמוד!

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan