שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

צ'ק ביטחון – ערבות לשכירות ללא כיסוי

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

צ'ק ביטחון לשכר דירה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

חוזה שכירות אינו שלם ללא ערבות לשכירות. ערבות לשכירות יכולה להופיע באופנים שונים כאשר המוכרות ביותר הן: צ'ק ביטחון וערבים לחוזה שכירות. אפשרויות נוספות הן כמובן שטר חוב לשכירות וערבות בנקאית. כאשר יושבים לחבר חוזה שכירות חשוב מאוד לעבור בזהירות על הסעיפים השונים אבל חשוב עוד יותר לחשוב מהי הערבות הטובה ביותר עבור הנכס שלכם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

אז האם צ'ק ביטחון נחשב כערבות טובה לשכירות?

צ'ק ביטחון לשכר דירה – מה היתרונות?

שימוש מהיר ומיידי, כאשר שוכר מעוניין להיכנס לדירה אין לצדדים זמן או רצון בסחבת ארוכה עד שימצאו ערבים מתאימים ולכן במקרים רבים המשכיר מתפשר ומסתמך על צ'ק ערבות בלבד. יתרון הזמן בהחלט רלוונטי במקרים בהם הדירה התפנתה במפתיע והמשכיר נשאר ללא הכנסה מהנכס ולכן מוכן להתפשר על ערבות זו.

מקובל בענף השכירות לעשות שימוש בצ'ק ביטחון, השימוש בערבות זו השתרשה עם השנים ובאמת במרבית הפעמים אין בעיה בשימוש בה מאחר ומדובר לרוב באנשים נורמטיביים ובמידה ואתם אחראים כמובן ביצעתם בדיקת רקע לשוכר קודם להחלטה להיכנס אתו לחוזה. במקרים והדברים מרגישים באמת בסדר ואתם לא רוצים להיכנס לחוזה ברגל שמאל ייתכן ותשמחו לעשות שימוש בערבות זו.

חינם לשוכר, אמנם כולם היו רוצים ערבות נוספת שניתן לסמוך עליה ביתר שאת אך העובדה שערבות זו אינה עולה כסף לשוכר שגם ככה לרוב אינו שופע בכסף הרי זה יתרון משמעותי וזרז שיעזור לכם לסגור את חוזה השכירות באופן מיידי. ערבות בצ'ק פשוט עובדת לשני הצדדים ולכן היא הפכה לכה פופלרית.

צ'ק ביטחון לשכר דירה – מה החסרונות?

כוחו של הצ'ק בהרתעה נמוך משמעותית מכל שאר הערבויות לדירה. מאחר והסכום שנקוב בו לרוב יהיה יחסית נמוך ופחות מרתיע שוכר מפני הפרת חוזה השכירות שהרי במקרה הגרוע ביותר מדובר בסכום שלא עולה על כמה עשרות אלפי שקלים לרוב. ההרתעה לא קיימת מאחר ולפעמים אנשים שוכחים שאכן יש צ'ק השווה כסף בידי המשכיר ומסיבה זו יש משכירים שיבקשו בנוסף סכום כסף משמעותי מראש במזומן.

אופן פדיון הצ'ק מורכב אף הוא שהרי מה עושים כאשר מדובר בנזק קטן? איך פודים חלק מצ'ק במקרה הצורך? ניצול הצ'ק שלא בצדק אף הוא יכול להיות מורכב שהרי השוכר יכול לבוא בטענות שניצלתם את הערבות שלא בצדק וכמובן שבמקרים קיצוניים בהם תידרשו לסכום כסף גדול בהרבה מהנקוב בצ'ק תישארו ללא ערבות כלל.

צ'ק ביטחון לשכר דירה – מה הסיכונים?

איבוד צ'ק ביטחון נשמע כדבר מגוחך אבל לא כולם מסודרים במיוחד וצ'ק בדומה לכסף נאבד במהלך שיפוצים או מעבר דירה. הצורך בשמירה על הצ'ק מפני גנבה או אבדה יכול להיות קצת מעיק שהרי אם תאבדו את הצ'ק לא רק שתישארו ללא ערבות לדירה השכורה אלא אף תידרשו לפצות את השוכר במידה והצ'ק נפדה בצורה לא חוקית.

נשמע מוזר? אנו מכירים יותר מכמה סיפורים על משכירים שבאו לשוכרים בבקשה לצ'ק ערבות חלופי כתוצאה מאיבוד הצ'ק הקיים. במקרים אילו השוכר מתמהמה מלהביא צ'ק נוסף שהרי מה מונע מבעל הדירה לפדות את 2 הצ'קים במידה וירצה בכך? איזה פיצוי יהיה לשוכר במידה ואדם אחר ימצא ויפדה את הצ'ק?

אין כיסוי לצ'ק זו ה-דאגה של כל משכיר. הרי לא נגלה את העובדה שלצ'ק זה אין כיסוי עד לרגע בו נצטרך אותו. כלומר אנו נגלה שאין כיסוי רק כאשר ייגרם נזק, השוכר יברח או כל בעיה אחרת ואז כבר אין לנו יכולת להתמודד עם הנושא מעבר להגעה להוצאה לפועל שם יערימו עלינו קשיים ויבקשו הוכחות לדברים דבר שלפעמים לא קל להשיג – חוזה השכירות יהיה התחלה טובה בלבד..

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

כיסוי חלקי בלבד על הנזק שנגרם כתוצאה משריפה או נזק לקירות. צ'ק לא יכיל סכום שמספיק כדי לחדש בית שלם וגם הפדיון שלו לא יהיה רלוונטי במידה ונגרם נזק קטן של כמה מאות שקלים ובמקרים אלו על המשכיר להסתמך על טוב ליבו והיושר של השוכר דבר שפעמים פשוט לא קיים.

צ'ק ביטחון למוטב בלבד יכול להתברר כבעיה לא קטנה במקרים מסוימים. השוכר יוציא פנקס צ'קים ויכתוב עליו את שמו של המשכיר בשורת "לפקודת" ויחד עם "למוטב בלבד" הרי שרק המשכיר רשאי לפדות צ'ק זה. במקרה בו השוכר נעלם ואין כיסוי לצ'ק יש 2 אופציות:

  1. לפנות להוצאה לפועל שם יערימו קשיים ועליכם יהיה לחכות זמן רב לאיתורו של השוכר ורק אז לזכות לפיצוי המתאים.
  2. לפנות לחברת ניקיון צ'קים וכאן נעוצה הבעיה: חברות ניקיון צ'קים יתקשו לקחת מכם המחאה שהנה למוטב בלבד, כלומר אין להם שום יכולת להתמודד מול ההוצאה לפועל או מול האדם שחתום על הצ'ק דבר שמגדיל את הסיכון שלהם והופך את הצרה הזאת לשלכם בלבד.

צ'ק ביטחון על שם אדם אחר שאינו השוכר, כלומר במידה והשוכר עשה שימוש בצ'קים של מכר קרוב או אף בצ'קים גנובים הרי שתתקשו לבקש את הפיצוי המגיע לכם. כדי למנוע מצב זה חשוב מאוד לבצע השוואה בין תעודת הזהות של השוכר לבין תעודת הזהות שמופיעה על גבי הצ'ק שניתן לכם – חל איסור מוחלט לקבל ערבות שאינה על שמו של השוכר.

איזו ערבות נוספת לבקש בחוזה?

ערבים לחוזה שכירות יכולים להיות כוח עזר משמעותי והוכחה ליציבות ואמון של חבריו של השוכר ביכולתו לשלם את דמי השכירות בזמן. אם זאת מאחר ומדובר באדם שאינכם מכירים ייתכן מאוד שתרצו לבקש ערבים מוכרים או ערבים בעלי אמצעים מאחר ובמידה ומדובר באנשים רגילים אף הם יכולים להיעלם ולא לענות לשיחותיכם ביום שמשהו לא ילך כשורה.

שטר חוב שכירות יכול לעזור אך רק כאשר חתומים עליו 2 עדים אמינים ויש ערובה לסכום כסף הכתוב בו. שטר חוב שכירות שאינו כולל ערבים לא יעזור לכם הרבה במידה והשוכר הפר את חוזה השכירות שהרי הפרת חוזה והפרת שטר חוב די מקבילים מבחינתם הערך החוזי שלהם ואדם שהפר אחד מהם לא יחשוש להפר את האחרת

ערבות בנקאית היא הערובה הטובה ביותר באופן חד משמעית! ערבות בנקאית ניתנת על ידי הבנק ובשונה מבני אדם אין לה אפשרות לברוח ועליה יהיה לשלם את הסכום הקבוע בערבות במקרה והשוכר יעלם / לא ישלם / יזיק לדירה וכ"ו אך מאחר ומדובר בעלות לא קטנה עבור השוכר הרי שמרביתם ינסו להתנער מאחריות זו ויעדיפו למצוא דרכים חלופיות וחינמיות – במקרים בהם אתם משכירים את הדירה לסטודנטים או צעירים חשוב לבקש ערבות בנקאית שתשמור על רכושכם.

לסיכום:

תמיד אבל תמיד גם כאשר אתם לחוצים עדיף להשתמש בערבות נוספת לשכירות מעבר לערבות בהמחאה. ערבות כפולה לא רק שתבטח אתכם מפני נוכלים והפסדים כלכליים אלא גם תבצע עבורכם סינון נוסף של השוכרים הפוטנציאליים מאחר ושוכר שאינו ישר וחושש לא ימשיך אתכם את התהליך וטוב שכך. אמנם זה מרגיש לרבים כביורוקרטיה מיותרת אבל אוי כמה הם מצטערים כאשר הם נדרשים לערבויות אלו!..

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל