שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

האם צעדי הממשלה מספיקים לצמצום פערים חברתיים בישראל?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

פערים חברתיים בישראל

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

פערים חברתיים היו ויהיו תמיד. הרשויות החזקות מספקות שירותים לתושב ברמה גבוהה וזאת בשל העובדה שהתושבים כולם משלמים ארנונה ועובדים בעיר. הרשויות החלשות בערי הפריפריה בעיקר מתקשות לגבות ארנונה מהתושבים כתוצאה מכך אינם יכולים להציע שירותים ברמה זהה לרשויות החזקות. פערים חברתיים באים לידי ביטוי ברמת החינוך אותם הילדים מקבלים, בתשתיות העירוניות ובפעילות לציבור הרחב, בכבישים רחבי ידיים ובטוחים לנהיגה לצד תחזוקה שוטפת של השכונות הוותיקות. הפערים מורגשים בעיקר כאשר מגיעים להוצאות המשמעותיות על תחבורה ציבורית, דיור ומזון. תפקידה של המדינה לעשות כל מאמץ כדי לצמצם פערים חברתיים אלו על ידי העברת תקציבי סיוע לרשויות החלשות ובשיפור מתמיד של השירותים לתושב.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

פעולות הממשלה לצמצום פערים חברתיים בנדל"ן:

האם פעולות אלו מספיקות לצמצום הפערים החברתיים בישראל?

כפי שניתן לראות המדינה מנסה ככל יכולתה לצמצום הפערים מסיבות אידאולוגיות או פופוליסטיות אך פעולות אלו בהחלט נותנות תקווה לדור צעיר שרוצה להישאר בישראל ובאותה העת להצליח להתפתח ולזכות ביציבות כלכלית שעל בסיסה ניתן יהיה לקיים משפחה. ולמרות זאת כאשר יורדים לשורש הבעיה של הפערים החברתיים במדינת ישראל כלל פעולות אלו לא בהכרח עושים את ההבדל הנדרש כדי שהאוכלוסיות המשתייכות למעמדות שונות יתערבבו זה בזה ויהפכו את החיים בישראל לשוויוניים.

הקשיים בתכניות אלו נובעים מכך שבחלק גדול מהפרויקטים החדשים שמתוכננים לציבור המשתייך למעמד הביניים אינו נמצא בלב אזורי הביקוש ואינו מערבב בין האוכלוסיות החלשות לאילו החזקות שיכולות לתמוך בהם למעט בפרויקט מחיר למשתכן בראשון לציון בו הבניה אכן באזור ביקוש, העירייה דואגת ש20% מהדירות יימכרו במחיר מלא לאוכלוסייה חזקה שמשלבת משקיעים ומשפרי דיור וכך בעצם ניתן יהיה לתמוך באוכלוסייה זו ברמה שירותים לתושב גם בעתיד.

בפרויקטים אחרים מדובר בשכונות חדשות שאינם נמצאות בסמוך לאזורי ביקוש רלוונטיים, דבר שמשאיר את האוכלוסיות המוחלשות הרחק ממרכז הארץ וגם בפרויקטים אלו לא יתכנו מגורים לאוכלוסיות המשקיעים ומשפרי הדיור וכתוצאה מכך בשנים הקרובות ויתכן גם בעתיד האוכלוסייה תישאר זהה ומוגבלת ביכולותיה הכלכליות ומשקיעים לא יראו עניין ברכישת דירה במיקום בו האוכלוסייה לא חזקה מספיק כדי להפוך את ההשקעה לכדאית. נושא נוסף שעולה הוא המרחק מבתי ההורים, בעוד שכונות מבוססות זוכות לביקוש הן לקנייה והן להשכרה מצד בנים חוזרים שרוצים ליהנות ממגורים בסמוך להוריהם לשכונות אלו לא צפויים ביקושים רבים בעתיד וזאת משום שמדובר באוכלוסיות שבחלקם הגדול אינם מחוברות רגשית לשכונה.

גם פרויקטים לפינוי בינוי, תמ"א 38, ודירה להשכיר שממוקמות במרכזי הביקוש אינם מתאימות לאוכלוסיות המוחלשות בגלל שחלקם נבנה על גבי קרקע פרטית ועלות דירה במיזמים אלו גבוהה משמעותית כך שרק המעמד העליון יכול לקנות אותם בפועל.

מה בכל זאת יכול לעזור בצמצום הפערים החברתיים?

תחבורה ציבורית טובה אשר תאפשר התניידות מהירה ופשוטה לאזורי הביקוש תעודד גם אוכלוסיות חזקות לנדוד דרומה וצפונה בחיפוש אחר אורח חיים טוב יותר מאילו במרכז העיר על כל תחלואיו. מעבר לכך תחבורה ציבורית טובה תאפשר גם לאדם הפשוט להתמודד על משרות טובות יותר ומשתלמות ובכך המשכורות יעלו גם בפריפריה וכך פריסת ההון במדינת ישראל תתפרס גם ממרכז הארץ לכל האוכלוסיות דבר שיאפשר שיווין הזדמנויות וצמצום פערים חברתיים.

מענקים לרשויות החלשות יאפשרו להן להשקיע כסף רב יותר בפיתוח משאבים ותשתיות לכלל האוכלוסייה דבר שישפיע באופן ישיר על רמת החינוך ורמת ההשכלה שיזכו להן אוכלוסיית העיר. בנוסף פעילויות לנוער וחוגי ההעשרה יאפשרו לצעירי העיר לפתח את מוחם ולזכות לשיווין בידע, חכמה והמקצועיות הנדרשת כדי להשתלב בחברות עתירי ידע וחברות רב לאומיות שישמחו לקבלם לשורותיהם.

הקלות במס הכנסה שמוצעות לעסקים וחברות בערי הפריפריה שומרות על אותם חברות בערים אלו על פני מעבר למרכז הארץ. כתוצאה מכך, יש עבודה לשכירים רבים במגוון מקצועות אשר אף הם זוכים להקלות מס דבר שמצמצם במעט את הפערים במשכורות מול המרכז. שילוב של הקלות מס שמאפשרים יצירת מקומות עבודה יחד עם אוכלוסייה משכילה ומחכימה לצד תחבורה ציבורית יעילה יכולים בהחלט לעשות את השינוי כפי שניתן לראות בערים מרכזיות בעולם ובאירופה בפרט.

אין ספק שממשלות ישראל האחרונות אכן עושות מאמצים כבירים כדי לצמצם פערים. אך רק חלקם באמת משפיעות לטובה ויש לקוות שבתכניות אלו ימשיכו להשקיע כסף רב למרות שניתן פחות לראות תוצאות מהירות על הקרקע כפי שרואים בתכניות בנייה פופוליסטיות שיכולות רק להזיק לאוכלוסיות המוחלשות.  בעשורים הבאים נוכל לראות האם אנו נעים לכיוון של צמצום פערים חברתיים וכלכליים או שמא המצב רק יחמיר וילך עד לקיצונים מרוחקים ופגיעה אנושה במעמדות הביניים שזוכות לשחיקה בשכרם מזה עשור.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל