שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

משכנתא לאתיופים: מדריך קצר לקבלת הטבות משכנתא ליוצאי אתיופיה!

משכנתא לאתיופים - דגל אתיופיה

מזה כעשור המדינה מציעה הטבות משכנתא לאתיופים. הטבות אלו נועדו לעזור לשפר את קליטתן של משפחות אתיופיות בכל רחבי הארץ שמתקשות להתעלות על מחסומי השפה והתרבות ואינם מצליחים להשתלב בעבודות מועדפות עם הכנסה גבוהה. מדריך זה נועד להקנות לכם מעט רקע להטבה ולזכאים לה בכל שנה ושנה.

משכנתא לאתיופים

בני העדה האתיופית עלו ארצה ברובם לפני כשני עשורים. יתר העולים עלו בין השנים 2003-2014 ומאז מספר העולים ארצה נמוך במיוחד. על אף שבני העדה האתיופית עלו לפני זמן רב לארץ, הם נתקלים במחסומים של חשדנות ומחסור בהזדמנויות להשתלבות נוחה כחלק מהציבור הכללי. בני העדה האתיופית מתקשים להתקבל למקומות עבודה איכותיים ואינם מצליחים לפרוץ את מחסום הזהות להיטמעות בחברה הישראלית. המשמעות היא, שלרוב האתיופים במדינת ישראל אין דרך ראלית לרכישת דירה.

כדי לעזור בהשתלבות העולים החדשים והוותיקים מאתיופיה, המדינה מציעה סיוע ברכישת דירה ליוצאי אתיופיה. מדובר בהטבה משמעותית מאוד שמוצעת למספר מוגבל של זוכים מידי שנה. במאמר זה נבין מה הן האפשרויות של יוצאי אתיופיה לקבל את ההטבה המבוקשת ואיך עושים זאת:

מדריך לקבלת הטבות משכנתא ליוצאי אתיופיה

נעבור כעת על הפרטים שחייבים לדעת כדי לקבל הטבות אלו:

 1. מי זכאי לקבל הטבות משכנתא לאתיופים?
 2. מה הם הטבות משכנתא לאתיופים?
 3. איך מקבלים משכנתא לאתיופים?
1. תנאי זכאות לסיוע ברכישת דירה לבני העדה האתיופית:

כדי לזכות בהטבות לבני העדה האתיופית, יש לעמוד בקריטריונים הרלוונטיים:

 1. אתם או בני זוגכם בני העדה האתיופית ואין לכם דירה.
 2. עליכם להיות נשואים או ידועים בציבור (ללא תלות בילדים)
  או
 3. רווק/ה או גרוש/ה עם ילדים עד גיל 21 שמתגוררים בבית.
2. מהם ההטבות לסיוע ברכישת דירה לבני העדה האתיופית:

תנאי הסיוע לרכישת דירה לבני העדה האתיופית משתנים אחת למספר שנים. הטבות אלו משתנות מעת לעת בהתאם לערך הדירות בשוק ובהתאם להסכמות שונות בידי הגורמים הרלוונטיים. אנו נתייחס לסיוע שבני העדה צפויים לקבל בין השנים 2017-2020:

פרטי ההטבות שניתן לקבל:

ההטבה ניתנת ל-200 זוכים בלבד!

 • הלוואה לדיור בסכום של עד 600,000 ש"ח.
 • ההלוואה תינתן לפרק זמן של 25 שנה בהצמדה למדד.
 • ההלוואה מוצעת בתנאי ריבית ייחודיים:
  • 10 שנים ראשונות – ההלוואה ללא ריבית כלל!
  • 15 שנים אחרונות – ההלוואה בריבית של 2% בלבד!

מעבר להטבה שזכאים יקבלו, הם לא יידרש להעמיד 25% הון עצמי למשכנתא מראש כיתר השוק אלא רק 5% מערך הדירה בלבד. המשמעות היא, שזוכי סיוע מהעדה האתיופית יוכלו לרכוש דירה בכל מקום ובמחירים סבירים.

3. איך מקבלים סיוע ברכישת דירה לבני העדה האתיופית:

כדי לקבל את ההטבה הכה משמעותית, יש לפעול בצורה מסודרת ועל פי כללי התכנית. במידה ואתם רוצים לקבל את ההטבה השנתית עליכם לעבור את השלבים הבאים:

 1. יש לעקוב אחר עדכוני משרד השיכון – מועדי הרישום להגרלות (בשנת 2017: עד 18.4.17)
 2. במועדי ההגרלות יש לגשת (פיזית) לסניפי הבנקים למשכנתאות.
 3. יש להציג את הפרטים הבאים לשם קבלת תעודת זכאות:
  • תעודת זהות של בני הזוג וצילום תעודת זהות של הורה שנולד באתיופיה.
  • תעודת נישואין / תעודת גירושין / תעודת פטירה בהתאם למצב הרלוונטי.
  • גרושים ואו ידועים בציבור יציגו מסמכים נוספים לאימות מצבם.

עם תעודת הזכאות ניתן להירשם להגרלה ואז יש לחכות עד לקבלת התוצאות. בין אם זכיתם ובין אם לא זכיתם, אתם צפויים לקבל דואר רשמי בו עדכון על מצבכם. במידה וזכיתם, תקבלו בנוסף מסמכים עם הוראות איך לממש את ההטבה לה זכיתם.

שימו לב: ההטבה מוגבלת בזמן ויש לנצלה בתוך 4 חודשים ממועד הזכייה.

מה עושים אם לא זוכים בהגרלה?

כפי שניתן להבין, רק 200 זוכים מתוך לא מעט מגישי מועמדות. במידה וקיבלתם הודעה על כך שלא זכיתם בהטבה, ביכולתכם לפעול לפי האפשרויות הבאות:

 1. להמתין לשנה הבאה בתקווה וגורלכם ישפר לכם בעתיד.
 2. לבחון את הזכאות להטבות משכנתא לזכאים ממשרד השיכון (הטבות קבועת)
 3. לבחון אפשרות לקבלת משכנתא לעולים חדשים (עולים עד 10 שנים בארץ)
 4. רכישת דירה במגוון הטבות הדיור הנוספות שמוצעות לכלל מחוסרי דיור:
  1. מחיר למשתכן
  2. מחיר מטרה
  3. דירה להשכיר
  4. ועוד..

במידה ואתם משתייכים לבני העדה האתיופית וברצונכם לבדוק אילו אפשרויות עומדות לרשותכם, ביכולתכם לפנות אלינו ולהתייעץ עם יועץ משכנתאות פרטי אודות נטילת משכנתא במגוון המסלולים וההטבות שעומדות לרשותכם באופן קבוע ובאופן זמני בהתאם למועד הפניה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

תגובה אחת

 1. פברואר 2008 ממשלת ישראל אישרה תכנית רב תחומית ובין-משרדית לשיפור קליטת יוצאי אתיופיה. אחד מחמשת תחומי הליבה עליהם שמה התכנית דגש הוא שיכון: הממשלה החליטה על הקצאת תקציב ל-200 משכנתאות “מועדפות” בשנה לזוגות צעירים. לימים התברר כי תכנית משרד השיכון לא התכתבה עם המציאות – תנאי הסיוע הקמצניים לא היו עדיפים על פני משכנתאות רגילות הניתנות בבנקים.

  רק שתי משפחות מימשו את ההטבה. כישלון צורם, כפי שכתב מבקר המדינה בדו”ח 2012: “במשך ארבע שנים של כישלון צורם, הותירו משרדי הממשלה האחראים בנושא את תכנית המשכנתאות בתור “אות מתה”, שכלל אינה מקדמת את האוכלוסייה ואת היעדים שלשמם נוצרה”.

  לאחרונה נדרשה הממשלה לתקן את המעוות, והנה נפתחה כבר ההרשמה לתכנית הסיוע בדיור למשפחות יוצאות אתיופיה, ואנשים כבר מתכננים את הריצה אל הבנק… אבל רגע, לפני שכולנו, זוגות זוגות, נוהרים לבנקים למשכנתאות להנפקת תעודת זכאות ומטריחים עצמנו בניסיון רק להירשם, נשאלת השאלה – למי התכנית המופלאה הזו מתאימה?

  התכנית מעניקה לזכאי הלוואה לדיור בסך של עד 600 אלף שקלים, לתקופה של עד 25 שנה, צמודה למדד המחירים לצרכן, בתנאי ריבית מיוחדים: בעשר השנים הראשונות ללא ריבית, וב-15 השנים הבאות – בריבית שנתית בשיעור של 2%. עד כאן נשמע פנטסטי.

  אבל לפני מחיאות הכפיים הסוערות והברכות לזוכים בהגרלה, כדאי להתעכב על סעיף מהותי:”זכאים לתוכנית שייקחו הלוואה משלימה בסך נמוך מ-600,000 ₪ לא יידרשו להון עצמי בשיעור של 25% אלא של 5% בלבד”. או במילים אחרות: אם תצטרכו יותר מ-600 אלף שקלים להלוואה משלימה, תידרשו להציג הון עצמי של 25%1. כלומר, מי שיקנה דירה שמחירה עד 1,200,000 ₪, בהחלט יהנה מתנאי ההלוואה ומהסרת חסם ההון העצמי (ידרש להון עצמי בסך 5% בלבד). מי שיהיו מעוניינים ברכישת דירה שמחירה מעל 1,200,000 שקלים (וזה בהחלט מחירן של רוב הדירות הראויות כיום) ידרשו להעמדת הון עצמי בשיעור 25%, בדומה לנהוג בשוק, כך שעבורם חסם ההון העצמי לא הוסר.

  הפרסום מציג את ההטבה כזכייה במפעל הפיס, כשבפועל היא לא מועילה כמעט לאף אחד
  רוצים לגור במרכז? תידרשו להציג הון עצמי בערך של רבע מהדירה שמצאתם. לא מתאימה לכם דירה ב-1.2 מיליון, אז למה שלא תרכשו אחת כזאת להשקעה? אי אפשר. לפי התוכנית אתם חייבים לגור בדירה שרכשתם. מסוגלים לעמוד בתנאי ההון העצמי של 25% אם תמכרו את הדירה שאתם חיים בה עכשיו? בלתי אפשרי. מי שהייתה בבעלותו דירה בעשר השנים האחרונות לא זכאי להטבה.

  בשורה התחתונה, ההטבה רלוונטית רק למי שמעוניין ברכישת דירה במחיר של עד 1,200,000 שקלים, וכזאת אפשר למצוא בהכרח רק בשכונות החלשות. כך יוצרת המדינה שוב מרחבים מובחנים אתנית וחברתית, עם רמת התבדלות גבוהה, המובילים ל”גטאות” חדשים (גם את הישנים המדינה יצרה במו ידיה).

  גם דרום אפריקה הלבנה היתה קמצנית מאוד כלפי שחוריה. היא חשבה שוויתורים קטנטנים, כמעט בלתי נראים, יפטרו אותה מן הצורך להתמודד עם בעיות היסוד. הרי המרחב הוא הסביבה המיידית שלנו שמפגישה אותנו עם שכנים, משרתת אותנו במוסדות המקומיים, מחנכת את ילדינו ומציעה לנו הזדמנויות כלכליות וחברתיות. כנראה שיש צורך להזכיר שוב כי מטרת התכנית היא “לקדם את שילובם המיטבי בחברה הישראלית”, ולא שילובם עד גבול מסוים.

  זוהי דוגמא נוספת לאוזלת היד וחוסר מקצועיות בה נוהגת הממשלה בטיפול בקהילה. הפרסום מציג את ההטבה כזכייה במפעל הפיס, כשבפועל היא לא מועילה כמעט לאף אחד, ומשמרת את המצב הקיים. למזלנו נגמרו הימים שעושים עלינו סיבוב – למדנו דבר או שניים בשלושה עשורים שאנחנו כאן, ואנחנו קוראים להקמת ועדת ביקורת מקצועית, כפי שהובטח ובשיתוף הציבור. אחרת זו רק זריית חול בעיניים: שולפים תכנית קיימת שנכשלה, עושים בה תיקונים קלים, ומוודאים שחס וחלילה לא נגיע לשכונות הפאר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *