שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 14:20
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

מחיר למשתכן או מחיר מטרה: מה ההבדלים ולאן להגיש מועמדות?

נושאים מרכזיים

מחיר למשתכן או מחיר מטרה - הגרלה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מחיר למשתכן או מחיר מטרה – זו השאלה שרבים יתחילו לשאול בראש העין ובמודיעין שבהם יוצאים ממש בימים אלו פרויקטים לשיווק במסגרת מחיר מטרה. רבים כלל לא יודעים את ההבדל בין השניים בתנאי הזכאות ובאופן מימוש הזכאות להשתתפות בהגרלה למחיר למשתכן או למחיר מטרה. נתחיל בכך שאת מחיר מטרה אנו מכירים מסבבים קודמים שאינם זכורים למרבית האוכלוסייה מאחר ומרבית הנהנים מהטבה זו היו חרדים מאחר והקריטריונים בעבר זיכו בעיקר לפי מספר שנות נישואין ומספר ילדים ולא על בסיס שירות צבאי ועוד שיקולים חשובים לא פחות. מחיר מטרה במתכונת הנוכחית הוביל שר השיכון בממשלה הקודמת השר אורי אריאל מהבית היהודי כאשר הוא מבטל את כל הקריטריונים המגבילים ומתחיל בתכנון והכנת הקרקעות לשיווק אגרסיבי.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

כאשר שר האוצר משה כחלון ושר השיכון בממשלה זו נכנסו לתפקידם הם לא ביטלו את תכניות מחיר מטרה אלא הוסיפו בנוסף עליהם גם את מחיר למשתכן שמסתמך לא מעט גם על הסכמי גג שנחתמו מול עוד ועוד רשויות מקומיות ועיריות וכך היצע הדיור גודל במהירות רבה ונראה שיש תקווה באוויר אך מה ההבדל בין מחיר למשתכן או מחיר מטרה?

מחיר למשתכן או מחיר מטרה – ההבדלים:

מחיר למשתכן – הנו פרויקט מסיבי אשר זוכה לדחיפה אדירה מצד כל הגורמים המעורבים ובו עשרות אלפי דירות כבר הוצעו לשיווק וקבלנים רבים כבר זכו במכרזים על חלק מהקרקעות המוצעות במחיר מוזל על ידי המדינה. במסגרת מחיר למשתכן יכולים להשתתף מחוסרי דיור אשר עונים על הקריטריונים הבאים:

 • רווקים בני 35 ומעלה שלא היה ברשותם דירה או זכות לדירה ב6 השנים החולפות.
 • נשואים עם או בלי ילדים! כולל משפחות חד הוריות וגרושים שכבר אינם מחזיקים בזכויות בדירה ב6 השנים החולפות.
 • נכים בני 21 ומעלה ובעלי שיעור נכות של 75% ומעלה.

הבנייה של דירות במחיר למשתכן תהיה בכל רחבי הארץ כאשר הערים ראש העין, קרית מוצקין, באר שבע וערי הדרום מקבלים כמות גדולה במיוחד של דירות במסגרת הפרויקט. אלו שיירכשו דירה במחיר למשתכן יחסכו סכומי עתק של עד 20-30% מערך הדירה בסביבה המידית אך יש לבחון האם משתלם לחכות למחיר למשתכן וזאת מאחר וייקחו שנים עד לקבלת מפתח לדירה ובזמן זה יהיה על הזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור להתגורר בשכירות שאינה זולה ונעמדת בכ-200,000 ל-4 שנים.

חל איסור למכור את הדירה חמש שנים מיום האכלוס.

מחיר מטרה – הנו פרויקט ישן שמעט נזנח אך למרות הכל מתקדם ומבשיל כאשר שני מכרזים ראשונים כבר הושלמו והגרלות נפתחו לרישום בערים ראש העין ומודיעין. אמנם אלו רק כמה פרויקטים ראשונים מתוך אלפי יחידות דיור מוצעות שצפויות להצטרף לאלו הקיימות בעתיד אך מדובר בבשורה מצוינת עבור תושבי ראש העין שיוכלו לבחור בין מחיר למשתכן או מחיר מטרה וליהנות ממחירים שפויים על אלפי יחידות דיור חדשות. מחיר מטרה שונה ממחיר למשתכן בכך שגם משפרי דיור רשאים להשתתף בהגרלות ולנסות את מזלם לזכייה בדירה משופרת במחיר הגיוני.

כדי להגיש מועמדות יש לעמוד בקריטריונים הבאים:

 • רווקים בני 35 ומעלה שלא היה ברשותם דירה או זכות לדירה ב10 השנים החולפות.
 • נשואים עם או בלי ילדים! כולל משפחות חד הוריות וגרושים שכבר אינם מחזיקים בזכויות בדירה ב10 השנים החולפות.
 • נכים בני 21 ומעלה ובעלי שיעור נכות של 75% ומעלה.
 • משפרי דיור (בעלי דירה אחת בלבד) שמתחייבים למכור את דירתם הקיימת בתוך 12 חודשים מיום אכלוס הדירה החדשה (טופס 4)
 • בעלי תעודת זכאות בפרויקט מחיר למשתכן (בשונה מ10 שנים בחוק המקורי)

כמו במחיר למשתכן גם במחיר מטרה יש איסור למכור את הדירה לחמש שנים נוספות ובהפרה של חוק זה ייקנס המוכר בסכום של 250,000 ש"ח אותם יהיה עליו לשלם כדי להעביר את הדירה בעלות בטאבו. אלו המתגוררים בראש העין או במודיעין צפויים למצוא פרויקטים של מחיר מטרה למעניינים ביותר וזאת מאחר ויש להם אפשרות לבחור מבין השניים או אף לגשת לשניהם..

מאחר ומחיר מטרה פתוח לכל האוכלוסייה כולל משפרי דיור צפויים להיות רבים שיגישו מועמדות ואנו ממליצים לכל אדם לקבל אישור מהבנק להלוואת גישור במידה ויידרש לכך כדי שיוכל להתמודד על הזדמנות פז זו ובמידה ויזכה יוכל לעשות שימוש באותה הלוואת גישור לשם מימון התהליך עד למעבר לדירה החדשה במחיר זול משמעותית ממחיר השוק ובמידה ולא זכה – לא נורא.

רוצים לפנות אל יועץ נדל"ן? לחצו כאן למעבר ליצירת קשר.

מחיר למשתכן או מחיר מטרה – הגשת מועמדות:

כדי להגיש מועמדות לפרויקטים השונים יש לפנות לאחד מהארגונים הממשלתיים שעוסקים בהנפקת תעודת זכאות (מגע"ר , מילגם, עמידר). תעודת זכאות זו היא המפתח להשתתפות בהגרלות מחיר למשתכן ובהגרלות מחיר מטרה. כן, יש רבים שרוצים דירה אך רק חלק יזכו בדירה במחיר נמוך ממחיר השוק. ייתכן מאוד שבעתיד כולם יצליחו לקנות דירה במחיר זול בהרבה מהקיים אך עד אז המזל משחק אף הוא תפקיד חשוב בקבלת הזדמנות ומתנה מהמדינה. עלות הנפקת תעודת זכאות למחיר מטרה ומחיר למשתכן זהה – 240 ש"ח.

מחיר למשתכן – עליכם להוכיח שאתם עונים על הקריטריונים השונים שהוזכרו מעלה. מגישים מסמכים רלוונטיים ומתעדכנים בכל עת בפרויקטים החדשים באמצעות אתרי כלכלה ונדל"ן כך שתוכלו להשתתף בהגרלות הרבות גם אם הם רחוקים מהבית. כמובן במידה ויש פרויקטים באזור המגורים שלכם או של המשפחה הדבר יהיה עדיף ואסור לוותר.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

מחיר מטרה – פרויקטים אלו מצומצמים בהרבה ורבים עוד יותר צפויים להשתתף בהם. אם במחיר למשתכן רק 15% מהאוכלוסייה יכולה להשתתף הרי שבמחיר מטרה כ50% יכולים להשתתף וזהו הבדל משמעותי מאוד. כיום ישנם שני פרויקטים ראשונים:

 1. מחיר מטרה בראש העין – 953 יחידות דיור.
  שם הפרויקט: מע"ר. קבלן מבצע: מרדכי אביב. מפעלי בנייה בע"מ
 2. מחיר מטרה במודיעין – 524 יחידות דיור.
  שם הפרויקט: A / loft & more : קבלן מבצע: 6 קבלנים שונים.

מומלץ להגיש מועמדות לפרויקטים אלו בהקדם מאחר וההגרלה נסגרת בסוף ינואר 2016. בעתיד צפויות להשתחרר עוד פרויקטים רבים אחרים בכל רחבי הארץ וחלקם אף בלב אזורי הביקוש בערים ירושלים, ויש לשים לב שעל שני בני הזוג להגיע פיזית כדי להירשם או להצהיר על כוונות כדי לקבל תעודת זכאות למחיר מטרה ועם תעודה זו יש להיכנס לאתר זה ולהזין את פרטיכם האישיים ולבחור פרויקט בו תרצו להשתתף.

צפויים להיות הבדלים בין רמות הגימור השונות בפרויקטים. כך לדוגמה במחיר מטרה כתוב שעל הדירות להיות במידות 60-150 מטרים רבועים ופירוט הדירה מפורט בצורה שונה וזאת כי היא תוכננה והוצאה למכרז כבר לפני שנים ותוכלו לבחון בעצמכם את ההבדלים בתכנון אך בשניהם חשבו רבות על הדיירים והקבלן יידרש לבנות יחידות דיור באיכות גבוהה וללא פשרות.

מפרט דירות מחיר למשתכן: ניתן לראות כאן.
מפרט דירות מחיר מטרה: ניתן לראות כאן.

שפע ההיצע למחוסרי דיור הדאיג רבים שטענו שייתכן וכתוצאה מכך ייגרם מחסור בדירות למשפרי דיור ומשקיעים דבר שיעלה את מחירי הדירות בשאר השוק ובעצם יהפוך את מחיר למשתכן ללא רלוונטי ואף פוגע בכלכלה אך במידה ומחיר מטרה ימשיך להיות מקודם גם לאנשים אלו יישקלו שוב את עמדותיהם ואולי אף יגלו מעט אופטימיות.

 

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan