שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כמה עולה לבנות בית: כמה עולה לבנות בית פרטי בכוחות עצמכם?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

כמה עולה לבנות בית פרטי

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כמה עולה לבנות בית? לא מעטים מנסים להבין כמה עולה לבנות בית פרטי ללא יזם שגוזר קופון בדרך.. במאמר זה ננסה לסדר מעט את הדברים כדי שיהיה יותר אפשרי להבין מה הם העלויות האמיתיות של בניית בית פרטי. לעתים קרובות חישוב זה יהיה החישוב המכריע בין בניית בית פרטי ובין רכישת דירת מגורים רגילה כמו כולם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

כמה עולה לבנות בית

כאשר שואלים כמה עולה לבנות בית פרטי צריכים להתייחס לפרטים מגוונים שמשפיעים בסופו של דבר על המחיר הסופי והיכולת שלכם לעמוד בתקציב המוגדר שמתאפשר לכם. ונתחיל בעובדה שיש לחלק את עלויות בניית בית פרטי לשלשה קטגוריות עיקריות:

 1. עלות הקרקע – מחיר הקרקע יכול להיות מרכיב שולי בעלות הבית או עיקר העלות של הבית.
 2. עלויות הבניה – על מחיר הקרקע עלינו להלביש את עלויות הבניה בפועל.
 3. עלויות המימון – עלות המימון של תהליך הבניה כולו (ריביות והצמדה של משכנתא)

נתחיל דווקא מן המימון:

עלויות מימון בניית בית

כאשר רוצים לרכוש דירה מקבלן ואו מיד שניה וברצוננו לקבל מימון לרכישת הנכס הרי שהבנק יבקש לראות הערכת שמאי לדירה ולפי הערכה זו הבנק יקבל את ההחלטה על מימון הרכישה. הסיבה שהבנק דורש זאת נעוצה בשם ההלוואה, משכנתא. במסגרת הלוואת משכנתא הבנק בעצם נכנס אתכם בשותפות בדירה ובמידה ולא תוכלו לעמוד בהחזרי ההלוואה הרי שהבנק ידרוש מכן את המשכון שהנו הדירה כדי לכסות את הנזק שנגרם לו. כאשר מדובר בבניית בית פרטי על קרקע שנרכשה הרי שלבנק אין משכון ביד והבנק בעצם דורש לראות תכניות בניה, עלויות בניה וכל פרט אפשרי מראש כדי לקבל החלטה האם הוא מסייע לכם במימון הבית, בכמה הוא מסייע לכם במימון הבית ובסופו של דבר – מה הריבית שתשלמו על הסיכון הרב שהבנק נוטל?. אילו כמובן עלויות המתגלגלות אליכם במשך חיי ההלוואה..

עלויות רכישת הקרקע לבניית בית

יש הבדלים ענקיים במחירי קרקעות שונים ברחבי הארץ. לא ניתן להשוואת קרקע מרוחקת ביישוב בנגב לבין קרקע הממוקמת בלב אזורי הביקוש. כך לדוגמה, אלו שרוצים להתגורר בצפון הארץ ובדרומה יכולים להחשיב לצורך רכישת הקרקע סכומים נמוכים בהרבה מאילו הרוכשים קרקע למגורים במרכז הארץ. במרכז הארץ לא אחת עלות הקרקע גבוהה בהרבה מעלויות הבניה של הבית בפועל. על הוצאות עבור רכישת הקרקע יש לעתים להוסיף עלויות פיתוח לא קטנות בכלל שעומדות על מאות אלפי שקלים לעתים ומשמשות את הרשות המקומית כדי להקים תשתיות שונות כדוגמת כבישים, ביוב ועוד.

עלות קרקע יכולה להשתנות בין מקרים שונים. כך קרקע ללא היתר בניה תהיה זולה בהרבה מקרקע בעלת היתר בניה ובעלת אישורים לבניה מידית. בשונה מהריבית על המשכנתא או על עלויות בניה בפועל זהו אחד הפרמטרים הקלים ביותר לבדיקה ויש לבחון זאת עוד קודם לקבלת החלטה על בניית בית פרטי מאחר ויש לעלות הקרקע משקל גדול מאוד על העסקה כולה.

עלויות בניה של בית פרטי

כאשר מדברים על עלויות בניה חשוב מאוד להתייחס לשלל הוצאות שמרוכזות יחד תחת סל המכונה "מדד תשומות הבניה" כלומר, עלינו לחשב את עלויות הברזל, עלויות המלט, עלויות הבטון (כל בית חדש מחויב בבניית ממ"ד שמייקר את עלות הבניה) עלויות הפועלים ועלויות כלי העבודה השונים. עלויות בניה ישתנו בין אזור לאזור ברחבי הארץ. כך לדוגמה לא ניתן להשוואת בין ירושלים ואו גב ההר ומחייבות חציבה באבן ובניה בתנאים קשים לבין הבניה בערי המרכז שנמצאת במישור וקלה יותר לבניה.

פרמטרים נוספים שנכנסים למשוואה:

 • כמות העבודה – עלויות הבניה של בית בודד יקרות בהרבה מבניית שורה של בתים יחדיו.
  • שינוע ציוד וחומר בניה – ככל שהבית מרוחק יותר ישנם עלויות שינוע והובלה שמייקרים את העלות.
  • אנשי מקצוע – ככל שהבניה מתוכננת טוב יותר כך מחיר הבניה יכול לרדת לרמות סבירות יותר.
 • איכות העבודה – עלויות הבניה ישתנו בין בניה בבלוקים, בניה קלה / ירוקה ובהתאם לשיטות העבודה.
 • רמת הגימור – עלויות אדריכל ומעצב פנים לצד הוצאות על מבנים ייחודיים מיקרים את הבניה.
 • ועוד..

עלויות הבניה משתנות ממקום למקום כמובן אך כדי לקבל תמונת מצב מדויקת יותר ניתן לראות את הטבלה המופיעה מטה עם מחיר ממוצע למ"ר בניה לפי אזורים שונים תוך התחשבות בפרמטרים שונים:

מיקום עלות בית בלי מקלט עלות בית עם מקלט
השפלה, חיפה, תחתית ב"ש 6,200 למ"ר 6,600 למ"ר
חיפה, הדר כרמל, קריות 6,200 למ"ר 6,800 למ"ר
אזור ההר העורפי 6,600 למ"ר 7,200 למ"ר
אזור ירושלים (ציפוי אבן) 6,700 למ"ר 7,300 למ"ר
קרית שמונה, שלומי, מעלות 6,350 למ"ר 9,950 למ"ר
אילת 6,700 למ"ר 7,300 למ"ר

כמה עולה לבנות בית פרטי בכוחות עצמכם?

עלויות הבניה של בית פרטי או דו משפחתי בהחלט ישתנו בין בית לבית ובין מיקום למיקום ולכן קשה לתת תשובה מדויקת אם כי ניתן להתייעץ עם שמאי מקרקעין מקומי שמכיר את העלויות והמשתנים השונים ויוכל להעניק לכם חוות דעת די מדויקת לגבי העלות בהתאמה לצרכים ולרצונות שלכם. דרך נוספת לקבלת תמונת מצב מדויקת יותר היא לבחון את מחירי הבתים הפרטיים בסביבה זו ואו לשאול את בעלי הבתים השכנים עם מי הם עבדו וכמה עלה להם לבנות את ביתם. לא כולם ששים לשתף אתכם בעלויות אך בהחלט ניתן לנסות..

כאשר מתברר שמדובר בהוצאה גדולה מידי עבורכם ושלא תצליחו לנהל את העבודה כנדרש ניתן להפנות את המבט לאפשרות הדומה ביותר וזוהי כמובן דירת הגן, דירות גן ממוקמות בתחתית הבניין לרוב נהנות מכניסה פרטית, גינה פרטית ובהתאם למקרה גם בפרטיות לא ראה בכלל. אמנם מדובר במגורים בבניין משותף על כל המשתמע מכך אך בהחלט אפשר לחיות ברמת חיים טובה מבלי לפגוש בשכנים מידי יום ומבלי להוציא הלוואה בה לא תוכלו לעמוד בהמשך הדרך.

*תמיד כדאי לבדוק האם יש מכרזי בנה ביתך במיקום רצוי.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

מתלבטים איפה לקנות? בוחנים אפשרויות לבניית בית? השאירו פרטים ונעזור לכם:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל