שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

העלאת מס רכישה, מחיר למשתכן, פתרונות דיור – האם כחלון מתייאש?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

שכירות הוגנת - משה כחלון

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

השר משה כחלון ייזכר ללא ספק כאחד השרים הפעילים והחברתיים ביותר וזאת בעיקר על סמך העובדה שמדובר באדם פעלתן שאינו נח לרגע אף שהוא יודע שהסיכויים פועלים כנגדו. משה כחלון יזם כל כך הרבה יזמות במהלך שנים בודדות ואף הצליח לקחת אותן שלב קדימה לעשייה בפועל שחייבים להודות שמדובר בשר אכפתי וחברתי שכמוהו לא ראינו שנים. אך לצד פעלתנות ועבודה קשה השר ובכירים במשרדו חטאו כאשר הבטיחו לציבור שאכן נראה ירידה במחירי הדירות ושיש בכוחו לעצור את שוק הנדל"ן באמצעות רפורמות והגדלת היצע לחלק מהאוכלוסייה בלבד על חשבונם של האחרים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

השבוע צותת משה כחלון בהרחבה בעיתונות הכלכלית כאומר לעמית סגל שאין בכוונת משרד האוצר להוריד את מחירי הדירות בעשרות אחוזים אלא רק באחוזים בודדים ולקבע את השוק מהמשך עליות כאשר בפועל במקביל רק בשנה החולפת מחירי הדירות זינקו ב-8% כך בפועל במהלך כהונתו כשר האוצר מחירי הדירות המשיכו לעלות ואף מגלמים בעלייה זו את היעד של כחלון לעצירת המשך עליית מחירי הדירות אך לא להורדת המחירים בפועל דבר שיכול להיות מורכב ומסוכן בו זמנית. בפעם הראשונה השבוע ראינו סימני ייאוש מצד משה כחלון שהביע הסתייגות ממגוון הבטחות שנתנו בכירים במשרד ושאינם צפויים להתרחש בפעול.

יזמות כחלון בתחום הדיור

  1. הגדלת היצע הדירות באמצעות:
  2. ייבוא עובדים זרים / פלסטינים.
  3. קידום המשך ביצוע פרויקט מחיר מטרה.
  4. ייזום וקידום פרויקט מחיר למשתכן.
  5. פעולות לאישור משכנתא מחיר למשתכן.
  6. העלאת מס רכישה למשקיעים.
  7. מענקים ממשלתיים ועוד

בתחילה היה נראה שפעולות אלו נושאות פרי, התחושה באוויר הייתה שמשה כחלון "הבולדוזר" יצליח היכן ששר האוצר הקודם יאיר לפיד נכשל. בתחילה צעירים רבים בחרו להאמין שייתכן מאוד שלשר האמביציוזי יש את היכולת להניע תהליכים גדולים ומשמעותיים וייתכן והוא אכן יצליח בכך בטווח הארוך… אך הציבור מאס בהמתנה ואילו שבחרו להמתין מוצאים עצמם עם הודעה חיוורת של השר והסובבים אותו שכנראה שגם במידה ואכן מחירי הדירות יעצרו מעליות קבועות בכל שנה עדיין מדובר יהיה בהפסד. יתרה מזאת רבים חששו מהגדלת היצע הדירות ובמיוחד אלו המוזלות בכ20-30% ממחיר השוק אך עד מהרה התברר שמדובר בשפע של דירות המרוחקות מרחק רב מאזורי הביקוש (למעט: מחיר למשתכן ראשון לציון) כך שלא צפוי שינוי גדול במחירי הדירות.

ניכר שגם כחלון שלא עוצר לרגע ואינו מתייאש אף הוא מבין שיש לעדכן את הציבור שאין חדש תחת השמש כדי שלא יתפתחו ציפיות גבוהות מידי שישמרו את המצב הקיים. עדיף לשר האוצר שלא יהיו לחצים רבים מידי כך שבכל זאת מחירי הדירות יוכלו להתאזן בשנים הקרובות. כדי לשכנע את כל המתעניינים בקניית דירה במקום בהמתנה שיוצרת ביקוש שרק מחמיר את המצב עליו להעביר את המסר החוצה שלא כולם צפויים לזכות בדירה מוזלת ואילו שאינם זכאים לדירה זולה יידרשו לשלם כסף רב יותר במידה וימתינו. ומהצד השני עליו לפזר איומים רמוזים לקבלנים וליזמים שיהיה להם קשה למכור את הדירות שבתכנון לבנייה במידה ויבקשו יתר על המידה וברף גבוהה בהרבה מאלו המוזלים.

הרי שכחלון משחק שר האוצר על שלשה מסלולים מקבילים:

  1. משחק עם הצעירים שנדרשים לתקווה מידית ומפונקים מידי מכדי להמתין.
  2. משחק עם משפרי דיור ומשקיעים ששוקלים לרכוש דירה כדי למנוע ביקושים כבושים.
  3. משחק עם קבלנים ויזמים כדי שאלו יורידו מחירים מרצונם החופשי על סמך איומי סרק.

רק במידה ושר האוצר משה כחלון יוכל לשכנע את שלושת האוכלוסיות הללו שהוא הולך על זה עד הסוף שייתכן ויש לו סיכויי הצלחה. אך כחלון נמצא בבעיה לא קטנה שהרי הודעות לגופים שונים אולי משפיעים על קבוצה אחת אך פוגעות במאמצים להשפעה על קבוצה אחרת ובעידן בו הכל שקוף ויש לשחק את המשחק אל מול מיליוני עיניים בוחנות ובשקיפות מלאה הרי שזהו משחק מורכב מאין כמותו ומשה כחלון בהחלט מנסה לנצח בו.

שר האוצר לא התייאש ולא נראה שהוא מתייאש אך בהחלט ניכר שבראיונות האחרונים הוא החל להתייחס לאוכלוסיות אליהם הוא לא התכוון מלכתחילה כדי למנוע מצב דומה לזה שיצר לפיד בו השוק אמנם נכנס להקפאה אך הכל התפרץ לאחר מכן כאשר הייאוש הפך לנוח ולהגיוני הרבה יותר. במידה ויצליח במעשיו ייתכן שנראה בעתיד שוק נדל"ן שונה מזה שהכרנו אך יש לזכור שהשינוי אפשרי גם אם הוא לוקח כמה שנים טובות אך המורכבות היא לשמר את המצב ובמדינה שלנו לא טובים בשמירה על הדברים הטובים כך שבטווח הארוך נחזור למצב זהה לזה שאנו מכירים כיום גם במידה ותהיה למשה כחלון הצלחה חלקית במטרותיו החשובות מאוד.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק