שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

הקמת קרן השקעות: האם כדאי ואיך ניתן להקים קרן השקעות בנדל"ן?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

הקמת קרן השקעות - צוות משקיעים

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

הקמת קרן השקעות היא משאת חלומם של רבים. קרן השקעות מאפשרת למנהליו להשקיע כסף של אחרים ולגרוף אחוז מסוים מהרווחים של העמיתים בקרן. בפועל, קרן השקעות מאפשרת לכלל הצדדים ליהנות מרווחים נאים במידה ואכן מדובר בקרן השקעות שמנוהלת בחכמה. במאמר זה אנו ננסה להבין איך ניתן להקים קרן השקעות בנדל"ן.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

הקמת קרן השקעות בנדל"ן – מדריך

לפני שננסה לענות על שאלה זו, עלינו לקחת כמה צעדים אחורה ולהבין מה הוא קרן השקעות ואיך ואילו סיכונים כרוכים בניהולו:

מהו קרן השקעות בנדל"ן:

הפעילות של קרן השקעות מתוארת בשמה. קרן השקעות הנה גוף אשר מגייסת כסף מהציבור הרחב ובמקרים רבים גם מחברות מוסדיות כדוגמת חברות ביטוח, קרנות פנסיה, ומשקיעות את הכסף בהתאם לתחומי הפעילות בהם הקרן עוסקת ומתמחה. כל קרן פונה לפלח משקיעים מסוים ומסייעת להם להשקיע את הונם בצורה אחראית ומוגנת במגוון אפיקים אשר לא בהכרח היו נגישים למשקיע כאדם יחידי. כאשר עוסקים בקרנות השקעה בנדל"ן ניתן לראות מגוון סוגים שונים של קרנות.

דוגמאות לקרנות השקעה בנדל"ן:

בישראל פועלות מספר רב של קרנות השקעה וכולן מתחרות על לבם של המשקיעים. יש קרנות גדולות ומסואבות שמנהלות סכומי עתק שיכולים להגיע גם למיליארדי שקלים. לצדם, מגוון רחב של קרנות ייחודיות וקטנות שמנוהלות על ידי צוותים קטנים ומנהלים כספים של עשרות או מאות משקיעים בודדים.

הסיכונים בהקמת קרן השקעות בנדל"ן:

המניע להקמת קרן השקעות נדל"ן די ברור, כולם רוצים להרוויח כסף ולהתעשר. מקימי קרן השקעות מעדיפים לעשות זאת בעזרת כספים של אחרים. אך הקמת קרן השקעות נדל"ן אינה חסרת סיכונים:

 • בחירה מוטעית של השקעות.
 • ביצוע השקעות בשוק תנודתי.
 • עלויות החזקה של צוות חוקרים.
 • שמירה על אנשי השקעות לאורך זמן.
 • שמירה על רמות תשואה לאורך זמן.
 • ועוד..

הקמת קרן השקעות נדל"ן אינה מורכבת יתר על המידה. הביורוקרטיה אינה נוראית, הדיווח למשקיעים אינו מורכב מידי, הקושי קיים בעיקר בניהול השוטף של קרן שמתיימרת למכור הצלחה ולהשיג תשואות גבוהות למשקיעים. במידה ולא מצליחים לשמור על רמת תשואה גבוהה, קשה לשמור על המשקיעים שיחפשו מקום אחר לכספם וחמור מכך, מנהלי הקרן שמרוויחים משכורתם מן רווחי המשקיעים יישארו ללא הכנסה אך עם מגוון הוצאות.

כעת נענה על השאלה בכותרת המאמר,

האם כדאי ואיך ניתן להקים קרן השקעות בנדל"ן?

אנו נחלק את התשובה לשאלה לשני חלקיו:

 • האם כדאי להקים קרן השקעות נדל"ן?
 • איך נראית הקמת קרן השקעות נדל"ן?
האם כדאי להקים קרן השקעות נדל"ן?

כן. חד משמעית כדאי להקים קרן השקעות נדל"ן במידה ויש ביכולתכם לעשות זאת. אך כמו בכל תשובה, גם בזאת יש "אבל",

כדאי להקים קרן השקעות נדל"ן רק כאשר יש ברשותכם את הכלים לנהל קרן בהצלחה ויש בידכם את היכולת להגיע אל כל אותן משקיעים שמחפשים בית חם לכספם. אילו משימות לא פשוטות שיש להעריך בזהירות כבר בשלבים הראשונים בקבלת ההחלטות בעד או נגד הקמת קרן השקעות נדל"ן.

במידה ויש לכם קשרים וביכולתכם למנף אותם לטובת הקרן וכך להביא משקיעים מוסדיים, הרי שהכדאיות של הקמת קרן השקעות נדל"ן גדולה אף יותר וזאת מאחר וכבר מההתחלה יהיו לקרן די והותר כספים בכדי לפעול בכל הכוח בשוק הנבחר.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

הרווחים של בעלי קרן השקעות מגיעות בשני אופנים:

 1. אחוז מסך ההשקעה כדמי ניהול (לרוב 2% מערך ההשקעה)
 2. אחוז מגובה התשואה ברוטו בשנה (עד 20% מגובה התשואה)

כלומר, קרן שמנוהלת היטב בהחלט תציג רווחים נאים למנהליו.

איך נראית הקמת קרן השקעות נדל"ן?
הקמת הקרן מול הרשויות:

קרן השקעות פרטית הנה יישות משפטית בדומה לחברה אך אין לה בעלי מניות ושותפים אלא היא מנוהלת על ידי מייסד הקרן. כדי להקים קרן השקעות, יש לבקש שירותי עריכת דין של עורכי דין המתמחים בתחום זה ואשר יקבעו יחד אתכם את הפרטים הבאים:

 • חיבור כתב אמנה ציבורי של הקרן.
 • רישום הקרן / החברה.
 • הגדרת בעלי תפקידים בקרן:
  • מייסד הקרן
  • המועצה (מספר אנשים או אדם יחיד)
  • מוציא לפועל (אחראי לנהל את המועצה)
  • נהנים – כל מי שמרוויח מן פעילות הקרן.

יש צורך בהגדרה מסודרת לפעילות הקרן, הגדרה לכך שמשימות הקרן סבירות וברות לביצוע ושהפעילות בקרן חוקית ומוסרית. רישומה של קרן השקעות נדל"ן מתבצעת לרוב על ידי עורכי הדין שמתמחים בכך ומיישמים את דרישותיו של מייסד הקרן.

השגת משקיעים פרטיים ומוסדיים:

כאשר הרישום הושלם, ניתן להתחיל לפעול במגוון ערוצים בכדי להשיג לקוחות וכאן בעצם נכנסת המורכבות של הקמת קרן השקעות והקמת קרן השקעות נדל"ן בפרט:

 • יש להכין תכניות השקעה.
 • יש להרכיב צוות מנצח של מנהלי השקעות.
 • יש לבנות מספר מודלים ואפשרויות השקעה.
 • יש לנסות לשכנע גופים מוסדיים להשקיע.
 • יש לפנות לציבור הרחב בשיווק ופרסום.

כדי להצליח להביא משקיעים דווקא לקרן שאתם מקימים, יהיה עליכם להציע את ההצגה הטובה ביותר בעיר. יהיה עליכם להציג תוצאות טובות בפעילות הקרן ואו מנהליה בשנים שחלפו ואו להשיג פנים מוכרות לקרן שיאפשרו למשקיעים להרגיש בטוחים בכך שהם צפויים ליהנות מתשואה נאה על כספם. גופים מוסדיים ומשקיעים וותיקים נוטים לבחור קרנות השקעה לפי שמו של העומד בראשם ולכן יש לכך משמעות רבה במיוחד.

כאשר קרנות השקעה בנדל"ן רוצות להשיג משקיעים, עליהם להבטיח לכל  אחד ואחד מהם את ארבעת היסודות הבאים:

 1. אמינות – המשקיע חייב לסמוך ולהאמין בקרן ההשקעות.
 2. מקצועיות – המשקיע חייב לצפות לתשואה גבוהה ביחס לקרנות אחרות.
 3. בטחונות – המשקיע חייב להרגיש בטוח ובשליטה עם כספו.
 4. שקיפות – המשקיע חייב לדעת בכל שינוי וכל החלטה שנוגעת לכספו.

הזמן הטוב ביותר להקים קרן השקעות מכל סוג שהוא הנו כאשר הריבית במשק אפסית. כאשר משקיעים מרגישים מתוסכלים מכך שכספם אינו עובד לטובתם, הם נוטים לחפש אלטרנטיבות השקעה ומוכנים להוציא את כספם מהבנק בתמורה לציפייה לתשואה ראלית יותר.

במידה ורוצים להבטיח אמינות והסרת חסמים בפני משקיעים, ראוי שהמשקיע ובני משפחתו ישקיעו את כספם האישי בקרן כך שכל פעילות בקרן משפיע באופן ישיר עליהם וכך המשקיעים יודעים שמנהלי הקרן עושים כל שביכולתם לנהל את הקרן כנדרש ושניתן לצפות אחוזי תשואה גבוהים מאפיקי השקעה אחרים.

ניהול ופיתוח הקרן:

תפעול שוטף של קרן השקעות נדל"ן לאורך שנים רבות אינו פשוט כפי שאולי ניתן לחשוב. על מנהלי הקרן לעקוב יום אחר יום, שעה אחר שעה, אחר ההשקעות שבוצעו ובמקביל לנסות ולאתר את אפיקי ההשקעה הבאים שצפויים לאפשר את המשך התשואה האופטימלית גם בשנים הבאות.

במידה ומסתכלים על קרנות השקעה בנדל"ן, ניתן לקחת קרנות המתעסקות במימון פרויקטים של תמ"א 38 כדוגמה. קרנות אלו מבטיחות תשואות גבוהות של עד 20% על הכסף בשנה, אך כדי לעשות זאת על מנהלי הקרן לברור בין מאות פרויקטים ולאתר את אותן פרויקטים שאכן צפויים להיות בעלי רווח גבוהה ולחבר בין הפרויקט לבין המשקיעים הרבים בהתאם לרף הסיכון הרצוי על ידם. מדובר במשימה קשה ושוחקת אשר מתאפשרת רק בעזרת ניהול נכון ואחראי של הקרן.

חלק ממלאכת ניהול קרן השקעות נדל"ן תהיה להשיג כל הזמן משקיעים חדשים. זהו החלק הפחות מעניין והיותר מעצבן בניהול של קרן. במידה ונכנסים להשקעות גדולות, יש צורך בעוד ועוד משקיעים שיאפשרו את המשך קיומה של הקרן, קרנות גדולות נהנות ממשקיעים מוסדיים כך שמלאכתם קלה יותר אך קרנות קטנות לעתים מתקשות להשיג משקיעים חדשים עקב ריבוי קרנות ותחרות בענף.

מצד שני, ניהול קרן השקעות נדל"ן מאפשרת למייסדיו לשחק עם כסף גדול ולהיכנס להשקעות אשר רף הכניסה אליהם גבוהה במיוחד. מנהלי השקעות יכולים לאתגר את עצמם פעם אחר פעם ולהצליח להפתיע לא רק את המשקיעים אלא גם את עצמם וזאת תוך חופש מחשבה ועצמאות מוחלטת על השקעות הקרן.

לסיכום,

כפי שניתן לקרות, הקמת קרן השקעות אפשרית במידה ומכירים את הענף היטב ומחזיקים בקשרים והיכולת להביא הצלחה רבה לעצמכם ולמשקיעים. אך, כמו כל דבר בחיים, גם הקמת קרן השקעות אינה חפה מעלויות וסיכונים שיש לקחת בחשבון. בהצלחה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל