שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

העלאת שכר דירה לפי חוק שכר דירה – מה מותר ואסור?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

העלאת שכר דירה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

העלאת שכר דירה במהלך תקופת השכירות אסורה בהחלט. בדומה לכל חוזה אחר, הצדדים מחויבים לעמוד בחוזה השכירות והסכום שנקבע בחוזה הוא שקובע. ישנם מקרים בהם בעל דירה דוחק בשוכר לאשר העלאת שכר דירה אך השוכר אינו חייב בכך. אמנם אין חוק שקובע אשר מתייחס לעליית שכר דירה אך בחוק החוזים הכללי מובהר מהו חוזה ואיך יש לקיימו.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שוכרים שנמצאים לקראת סיום תקופת השכירות שעומדת על שנה בממוצע מוצאים עצמם מתהלכים כעוסים מאחר ועליהם לשלם כעת יותר כסף ביחס לתקופת השכירות הנוכחית. ההרגשה היא שאין מקום בו ניתן לתכנן חיים לחיות בו לאורך זמן במלי לספוג עליות חוזרות ונשנות של שכר הדירה. ולשם כך מוצע כיום הצעת חוק חדשה שמוכרת בשמה: חוק שכירות הוגנת.

מה יש בחוק שכירות הוגנת?

  • הגדרה של מהו "דירה למגורים"
  • הגבלת העלאת שכר דירה לאחת ל3 שנים.
  • הגדרת אחריות לתיקונים / תחזוקת הדירה.
  • הגנה מורחבת על השוכר.

מתי מותר להעלות שכר דירה?

ניתן להעלות את שכר הדירה רק בזמנים קבועים מראש לפי הכתוב בחוזה. זמנים אלו יכולים להיות אחת לשנה או אחת למספר שנים ובהתאם לעליית המחירים בסביבת הדירה. במקרים מסוימים משכירים יצמידו את שכר הדירה למדד הנדל"ן או מדד השכירות שמתפרסם אחת לשנה כאשר הם מוסיפים תוספת של אחוזים קבועים ומוגדרים מראש בחוזה.

במקרים מסוימים, בעל הדירה משפץ את הדירה או מבצע בה שינויים יקרים לתועלת השוכר. במקרים אלו ניתן להגיע להסדרים עם השוכר כך שיאשר את העלאת שכר הדירה מרצונו החופשי ועל ידי כך ניתן לעדכן את החוזה עליו חתומים הצדדים תוך המשך קיום הנאמר בו כחוק.

העלאת שכר דירה בהסכמה

בפעמים בהם יש הסכמה בין הצדדים ואישור עקרוני להעלאת שכר דירה הרי שיש לחזור לחוזה המקורי ולהוסיף נספח עליו הצדדים חתומים ומאשר את תוקף עליית המחירים ופרק הזמן בו עליית מחירים זו תקפה. ישנם מקרים הופכים בהם בעל הדירה מוריד מעלויות השכירות וזאת כדי שהדייר יישאר לשכור את הדירה גם כאשר נעשים עבודות תמ"א 38 או שיפוץ מסיבי לבניין המגורים.

העלאת שכר דירה שמקובלת כיום

רוב משכירי הדירות יפעלו לפי המדדים שמתפרסמים ולפי התחושה בשוק השכירות. כאשר הביקוש עולה המחירים עצמם מזנקים אף הם. בשנים האחרונות התרגלו שוכרים להעלאה בשכר הדירה של כ5% בכל שנה בגלל עליית ערך הנדל"ן בישראל החל משנת 2007.

עליית מחירים ממוצעת, נורמטיבית, הגיונית, מוגדרת בהצעת חוק שכירות הוגנת כעליית מחירים של עד 2% בכל שנה עם הבטחה שלא להעלות שכר דירה מעבר לכך למשך 3 שנים. ברגע שהחוק יוסדר הרי שחוסר הודעות תעלם ברובה ושוכרים יוכלו לסמוך ביתר קלות על המשכירים.

העלאת שכר דירה שלא בהסכמה

במקרה ומשכיר מעלה את שכר הדירה באופן חד צדדי לאחר תום תקופת השכירות יש לו את כל הזכות לעשות זאת נכון להיום, אבל אתם תוכלו להחליט האם אתם ממשיכים להתגורר בדירה שלו. בעתיד עניין זה צפוי לעבור הסדרה.

במקרה והמשכיר מחליט על דעת עצמו להעלות את דמי השכירות במהלך קיומו של החוזה. כלומר, אתם חתמתם על חוזה בתוקף מסוים והוא משנה סעיפים עיקריים ועקרוניים בחוזה ללא אישורכם הרי שמדובר בהפרה בוטה של הסכם השכירות וביכולתכם לקבל סעד מתאים לפי חוק החוזים הכללים תחת סעיף חוסר תום לב בשלב החוזי. ביטול חוזה בהחלט במקום ויש לפנות לבית המשפט בתביעה נגד בעל הבית.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

להתייעצות עם עורך דין השאירו פרטים:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

תגובה אחת

  1. השאלה היא, אם במידה והחוזה בן 8 שנים ללא חידוש בכתב..אך היו התכתבויות ביננו לבין בעל הבית על תשלומי דירה והכל התנהל כרגיל. פתאום באמצע השנה בעל הבית מכניס שותף לבעלות והם מחליטים שבא להם להעלות את שכר הדירה ב600 שח. מה אז הדין? מותר לו להעלות כמה שבא ומתי שבא לו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק