שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

רוצים הנחה במס שבח? תשכירו בשכירות הוגנת וחסכו אלפי שקלים!

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

הנחה במס שבח - שכירות הוגנת

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

הנחה במס שבח הוא דבר שמשקיעים רק יכולים לחלום עליו אך כעת ייתכן והדבר יצא לפועל והמשקיעים יקבלו תמריץ נוסף להשקיע בדירות נוספות למרות מס הרכישה שהועלה ומוגבלויות נוספות שהושתו על חבר המשקיעים. מדובר בהצעת חוק שכירות הוגנת שעולה פעם נוספת על סדר היום הציבורי לאחר שחבר הכנסת רועי פולקמן מסיעת כולנו מפלגתו של משה כחלון שר האוצר מעלה שוב את החוק בגרסה מרוככת יותר וללא סתיו שפיר שיזמה את החוק מלכתחילה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

בהצעת חוק שכירות הגונת החדשה מוצע לתת הנחה של 5,000 ש"ח על כל שנה בה דירה מושכרת במחיר הוגן ולפי תנאי החוק. חוק שכירות הוגנת נועד להגן על השוכרים הרבים שנאלצים לכתת רגליים בין דירה לדירה אחת לשנה או שנתיים וזאת מאחר ומחירי השכירות גבוהים מידי או מאחר ואין אפשרות לחדש את השכירות מטעמים אישיים. תנועה מתמדת זו אינה מאפשרת לאותם מחוסרי דיור להתפתח ולצמוח כאשר בכל פעם עליהם להתמודד עם הוצאות מעבר דירה ועם שינוי אורח החיים בהתאם למקום החדש אליו הגיעו.

כתבות נוספות על שכירות הוגנת:

מהי חוק שכירות הוגנת?

בגרסתו הראשונה: 
הגרסה הראשונה של חוק שכירות הוגנת הוגשה לכנסת על ידי חברי הכנסת רועי פולקמן וסתיו שפיר יחד ובה הם דורשים לקבוע אמות מידה לדירות להשכרה לצד מאפיינים קבועים לעליית מחירי השכירות. כדי לעשות זאת מוצע להקים רשם שכירויות דרכו ניתן לראות בשקיפות רבה את מחירי השכירות בדירה בה השוכר שוקל לשכור ובסביבה הקרובה כך שמחירי השכירות לא יעלו בפרעות בכל פעם שמתחשק לבעל הבית. כדי לעודד את המשקיעים להשתתף בחוק זה שהרי לא ניתן להכריח אותם לעשות זאת התכוונו להציע הטבות שיגיעו עד ל5,000 ש"ח לשנה אך במשרד האוצר ובמשרד המשפטים התנגדו לכך למרות האישור לחוק בכנסת.

בגרסתו העדכנית:
גרסה זו מרוככת בהרבה לאחר ששרת המשפטים איילת שקד התנגדה לחוק המקורי. בהצעת החוק שתוגש לכנסת מציע חבר הכנסת רועי פולקמן לגעת בנקודה האחרונה בשרשרת וזוהי מס השבח אותה ישלמו המשכירים בעלי הדירות רק בעוד שנים רבות כאשר ימכרו את הנכס שברשותם והרי שאז  משרד האוצר יאלץ לוותר על 5,000 ש"ח במס שבח על כל שנה בה הדירה הושכרה במסגרת הצעת החוק המוכרת לכל. בשיטה זו ההוצאות על הטבות המס יהיו רחוקות מאוד ואף הרבה אחרי הקדנציה של שר האוצר הנוכחי כך שלא צפויה התנגדות מבית על ידי שר האוצר משה כחלון שפועל לטובת הצעירים. אך, מאחר ועדיין נדרשים להקים רשם שכירויות אשר יחייב בניית אתר ומשרד בו יהיו עובדים מדובר בכל זאת בהצעת חוק שעולה סכומי כסף ניכרים.

מה המשמעות של הנחה במס שבח?

מס שבח הנו מס אותו משלמים משקיעים ואנשים פרטיים לאחר שרכשו דירה ומכרו אותה לאחר שנים רבות ברווח ניכר. מס שבח נשלם על כל נכס מקרקעין עליו הרווחנו ובשנים האחרונות מדובר בסכומי כסף גדולים מאוד וזאת משום שמחירי הדירות זינקו והרווח ממכירת דירה הפך לכסף גדול עבור משרד האוצר. הנחה במס שבח יכולה להיות קשה עבור משרד האוצר שייאלץ לוותר על הכנסה משמעותית מאוד מנדל"ן שמהווה אחת ההכנסות הבולטות ביותר של המדינה וזאת לאחר שכבר חתמו על הסכמי גג יקרים ומציעים קרקעות במסגרת מחיר למשתכן שגם על קרקעות אלו לא צפויות הכנסות למדינה. כלומר, קופת המדינה תתרוקן ויהיה על כולנו לשלם על כך.

המשמעות של הנחה במס שבח היא שלאחר עשור בו משכיר משתתף בשכירות הוגנת בעת מכירת הדירה ייהנה מחיסכון של 50,000 ש"ח וזאת מבלי שעשה דבר מיוחד למעט התייחסות מכובדת לשוכרים במשך השנים. מדובר בהטבה שתעודד את מרב היזמים להשתתף בה. אך מאחר ומדובר בהטבה שמבוססת על עליית מחירי הדירות ולא על ירידת מחירים או הקפאת מחירים ניתן להסיק מכך שני מסקנות:

  1. במידה ומחירי הדירות לא יעלו: המשכירים יעדיפו לא להשתתף בשכירות הוגנת והחוק פופוליסטי לחלוטין.
  2. במידה ומחירי הדירות יעלו: הדבר מסמל את האופן בה רואים בכנסת את העתיד מלווה בעליות מחירים כאשר הצעדים האחרים פופוליסטיים בלבד.

ולמרות זאת, מרבית המשקיעים לא יתנגדו לחוק ויהיו כאלו שאף ישתתפו בו רק מתוך הגינות אך יש לעקוב ולבחון האם החוק במתכונת הנוכחית תזכה לאישור חברי הכנסת והשרים. נעדכן.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק