שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

גרמושקה: מהי תוכנית הגשה (גרמושקה) לקבלת היתר בניה ואיך מגישים אותה?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

גרמושקה להיתר בניה - אקורדיון

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כל בניה חדשה או שינוי מבנה קיים מחייבת בקבלת היתר בניה מהוועדה המקומית לתכנון ובניה. היתר בניה הנו מורכב משני חלקים. חלק ראשון הנו מסמך עם תיאור השינוי המאושר והאישור לביצועו. חלק שני הנו השרטוטים של השינויים המבוקשים. היתר הבניה מבוסס כולו על תוכנית הגשה (גרמושקה) שהוגשה כחלק מהבקשה לקבלת היתר בניה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

גרמושקה – תוכנית הגשה

במדינה מתוקנת כבישראל, כל שינוי, בניה או הריסה מחייב בקבלת היתר מהוועדה המקומית לתכנון ובניה. בכדי להקל על תהליך מתן האישור המיוחל, יש להגיש את הבקשה בצורה מסודרת בה כלל הפרטים הנדרשים מונחים בפני הוועדה כך שהיא תוכל לקבל החלטה מושכלת ומבוססת. מסיבה זו, אדם פרטי לא יגיש בקשה להיתר בניה אלא מי שאמון על כך יהיה אדריכל או מהנדס הבניה.

גרמושקה: עד ינואר 2016 היה חובה להגיש את הבקשות להיתר בניה בתצורה מאוד מסוימת. היה צורך לצרף טפסים ושרטוטים (מפורטים מטה). מסמכים אלו קופלו בצורה המזכירה את האקורדיון, וגרמושקה הנו שמו הנוסף של האקורדיון. אך, למרות שביטוי זה נמצא בשימוש כיום, בעתיד הביטוי צפוי להיעלם כליל עם הגשת בקשות בצורה מקוונת ואו כקבצים על גבי תקליטור.

במאמר זה אנו נעסוק ב-2 שאלות:

 1. מהי תוכנית הגשה (גרמושקה)?
 2. איך מגישים תוכנית הגשה (גרמושקה)?

נצא לדרך,

מהי תוכנית הגשה (גרמושקה)?

תוכנית הגשה לקבלת היתר בניה מבוססת על 2 מרכיבים עיקריים:

 1. טפסים – טפסים המתארים את הנכס והבקשה.
  • טופס תיאור הנכס – פרטי הנכס,פרטי הבקשה, בעליו ומגישי הבקשה.
  • טופס סוג הבניה – בניה למגורים, בניה מתועשת ובאילו חומרים יבנה הנכס.
  • טופס למ"ס – תיאור סוג הנכס, מספר דירותיו,מספר חדריו ועוד..
  • טופס שטחים וזכויות – פירוט השטחים לבניה והזכויות הקיימות בנכס.
 2. שרטוטים / מפות / חתכים – שרטוטים להמחשת השינוי המבוקש.
  • מפה טופוגרפית 1:250 – ערוכה על ידי מודד מוסמך ב-6 החודשים טרם להגשה.
  • 3 חתכים 1:100 – חתכים המציגים את אורך, רוחב וחזית המבנה.
  • תשריט קומה 1:100 – תשריט לכל קומה וקומה במידה ומדובר בבניה.
  • תוכנית פיתוח 1:250 – הצגת מצב הפיתוח הקיים והמתוכנן בסביבה.

למה נועדו הטפסים?

הטפסים חשובים מאוד. זאת מאחר ויש בהן את כל הפרטים שעל הוועדה להכיר בכדי לקבל החלטה לאישור ואו לשלילה של הבקשה להיתר בניה. כך לדוגמה, בטפסים יש פירוט והוכחה לבעלות על הקרקע והזכויות בפירוט שניתן לאימות על ידי הזנת גוש חלקה למערכת רישום הזכויות של משרד המשפטים.

לאחר שהוועדה מאמתת את זהות הבעלים והגורם המבקש את הבקשה, ביכולתה לבחון את מידת השינוי, סוג הבניה וייעוד הבניה ובחינה האם הבקשה אכן מתאימה לסביבה ולתכניות המקומיות. הוועדה תעבור לשלב הבא ובחינת התשריטים רק כאשר הוועדה אכן משתכנעת שיש לבעל הנכס ולמגישי הבקשה את הזכויות לבצע את המבוקש.

למה נועדו התשריטים?

תשריטים, מפות וחתכים מעניקים לוועדה שאינה יורדת לשטח את היכולת להבין את קנה המידה וההשפעה של מתן היתר הבניה על הסביבה ועל תשתיות הרשות המקומית. לצורך קבלת ההחלטות, המפה הטופוגרפית המאושרת על ידי מודד מוסמך לצד התכנית פיתוח מאפשרים הצגה נכונה של הנכס ומגוון רחב של פרמטרים בסביבה כדוגמת:

 • עמודי חשמל ותאורה.
 • כבישים ומעבר הולכי רגל.
 • מבנים וחניות סמוכות.
 • תשתיות חשמל, תקשורת, גז.
 • צמחיה וגני משחק.
 • ועוד..

לאחר שאכן ניתן לראות שקבלת היתר בניה לא צפויה לפגוע בסביבה ואו בתשתיות קיימות, ניתן לעבור ועבור על יתר השרטוטים המציגים את הנראות של המבנה המתוכנן. יהיה על  מגיש הבקשה להציג תשריט נפרד לכל קומה וקומה בבניין ובו סימון כניסות, שטחים מרוצפים, שבילים, מדרגות, חדרי שיות, חניות ועוד.

על סמך נתונים אלו והחתכים לנראות החיצונית של הבית / בניין מתוכנן, ביכולתם של מקבלי ההחלטות בוועדה לאשר את הבקשה ובכך להביא לכדי בניה בפועל. תוקף היתר בניה שאושר הנו לשנה אחת מעת קבלת האישור מאחר ותנאי השטח משתנים עם הזמן ויהיה על בעלי הנכס לבקש היתר בניה מחדש במידה ולא החל בבניה בפועל..

איך מגישים תוכנית הגשה (גרמושקה)?

הגשת תוכנית הגשה נעשית לרוב על ידי "עורך הבקשה" שהנו אדריכל במקצועו. האדריכל מרכז את כלל המסמכים והשרטוטים שהוצגו מעלה ומכין אותן להגשה בהתאם לדרישות הוועדה המקומית. אופן הבקשה זהה בכל פעם אך הטפסים שיש להגיש יכולים להשתנות מבקשה לבקשה וזאת מאחר וטיב הזכויות שונה. כך לדוגמה:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

היתר בניה בבית משותף – יש צורך לצרף חתימות של 75% מבעלי הזכויות בקרקע (או 66% מבעלי הרכוש המשותף), לעומת זאת במידה ופועלים להוספת ממ"ד ואו להתחדשות עירונית, הרי שיש להשיג חתימות של 66% מבעלי הזכויות על הקרקע. אך, ניתן להגיש בקשה גם ללא צירוף החתימות מאחר והדיירים יקבלו לביתם הודעה על אפשרות להגשת התנגדות.

האדריכל שנבחר להגיש את הבקשה יכול לגשת בכוחות עצמו בשיטה הישנה והטובה ולהגיש את המסמכים במתכונת "גרמושקה" על גבי נייר מודפס המוכנס לתיקייה הוורודה. אך לרוב, אדריכלים נעזרים עם המסוף שעומד לרשותם להגשת בקשות מקוונות הישר למערכת ובכך ביכולתם לערוך שינויים ולהוסיף פרטים גם לאחר הגשה ובטרם הוועדה דנה בנושא. בנוסף, במידה ויש צורך לצרף מסמכים נוספים או שנדרשים שינויים בתכניות בכדי לאשר את הבניה, הרי שקל יותר לעשות זאת במערכת המקוונת.

רוצים להגיש בקשה לקבלת היתר בניה? רוצים סיוע בכך מאדריכל? השאירו פרטים והתייעצו עמנו!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל