שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 13:50
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בנה ביתך: מדריך בניית בית פרטי במסגרת מכרזי בנה ביתך!

נושאים מרכזיים

בנה ביתך - קרקע לבניה עצמית

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בנה ביתך מוכר לרבים משכונות צמודי קרקע ביישובים ובערים שונות. בנה ביתך הנה שיטת שיווק של משרד השיכון והבינוי יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בה בעצם המדינה מגדירה אזור או שכונה כ"שכונת בנה ביתך" ובה הקרקע מוקצית הישר לידיהם הפרטיות של רוכשי הקרקע ואינה נמכרת לגופי וחברות עסקיות. כלומר, בעזרת בנה ביתך המדינה מעודדת בנייתן של בתים צמודי קרקע על ידי בעלי הבתים בכוחות עצמם ללא פערי תיווך של היזמים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

בנה ביתך – בניית בית פרטי

ככל הנראה שמתם לב שמרבית הקרקעות המיועדות למגורים מוצעות לבנייה רוויה. כלומר, לבניינים. יזמים רוכשים יחידת קרקע ומנסים להוציא רווח מקסימלי עליה על ידי בניית בניין גבוהה ככל האפשר. הדבר הגיוני מאוד עבור היזם שמרוויח סכומי עתק על השקעתו אך מה באשר למראה העיר, לאפשרות לחיות בעיר ברמת חיים גבוהה יותר, לאפשרות לבית עם גינה וכניסה פרטית? בדיוק לשם כך הומצאה שיטת השיווק "בנה ביתך":

המדינה ששואפת לחזק את הרשויות החלשות שסובלות מהגירה שלילית מנצלת את כוחה, את בעלותה על השטחים המיועדים למגורים וביכולתה לקבל החלטה על שיווק ישיר לתושבי העיר כך שיתאפשר להם לבנות את בית חלומותיהם ובכך לוותר על הגירה מהעיר לטובת עיר חזקה יותר. המטרות שהוגדרו לשם קיום פרויקטים של בנה ביתך:

  1. רצון בהישארות אוכלוסיה חזקה ואיכותית בעיר חלשה. 
  2. רצון למשוך אוכלוסיות חזקות מערים חזקות לעיר המתחזקת.
  3. הגדלת הפרטת הבניה בארץ – עבודה לקבלנים קטנים יותר.

לכן, נוכל למצוא פרויקטים של בנה ביתך בעיקר בערי פיתוח ובערים שסובלים מהגירה שלילית. לא תמיד מדובר בשטחים זולים מידי אך בהחלט במקרים רבים מדובר במגרשים שנמכרים מלכתחילה במחיר מופחת דבר שמאפשר לרוכשי המגרשים להשקיע בנראות ביתם וברמת חיים גבוהה במיוחד. ולמרות החופשיות המסוימת לבנות בכוחות עצמם, ברוב הפרויקטים של בנה ביתך כלל הזוכים מבקשים יחדיו את שירותיהם של קבלן בניה ושלד, אדריכל ועוד שלל אנשי מקצוע שיציעו את שירותיהם במחיר נמוך יותר מאחר ויש עבודה רבה יותר לעשות וכמובן גם ישמרו על מראה אחיד ומסודר כך שלא כל אדם יעצב את ביתו בצורה הנראית לו ויכער את יתר השכונה.

ההשפעה של בנה ביתך:

בנה ביתך הפך עם השנים לסטנדרט. וכיום בין אם מדובר במגרשים המשווקים במסגרת בנה ביתך ובין אם מדובר בקרקעות פרטיות שעליהם נבנים בתים פרטיים ודו משפחתיים נראה מצב די דומה. כלומר, לכולם יהיה גינה, חניה פרטית, כניסה פרטית וכל המותרות של בית פרטי אך מדובר במגרשים קטנים הרבה יותר ובמקרים רבות מדובר בבתים דו משפחתיים שצמודים זו לזו ונבנו יחדיו. היצע המגרשים שהוצאו על ידי משרד השיכון והבינוי במסגרת שיטת השיווק של בנה ביתך אפשרה לבני המעמד הבינוני להגיע לבית קרקע פרטי מוקף גינה כפי שחלם תמיד וזאת למרות המחירים הגבוהים במיוחד לבתי קרקע.

כיום לא מוצעים יותר מידי אפשרויות במסגרת מכרזי בנה ביתך וניתן למצוא קרקעות במסגרת בנה ביתך או דומה לה במגוון יישובים ומועצות מרוחקות בהם הביקוש למגורים נמוך מאוד. בערים הגדולות הקרקעות מנוצלות על ידי הרשויות היטב ושכונות צמודי קרקע אינם בגדר האפשרי עבור המעמדות הבינוניים ומטה ויש צורך בהון משמעותי במיוחד בכדי להגיע לבית קרקע מוקף גינה.

איך נראה שיווק בנה ביתך?

משרד השיכון והבינוי מוציא מעת לעת מכרזי בנה ביתך באזורים שונים ברחבי הארץ. מאחר ובמקרים רבים הביקוש גבוהה במיוחד יש שני סוגי מסלולים לזכייה במגרש במחיר מוזל לבניית בית במסגרת בנה ביתך:

  • מסלול מכרז קרקע – כל מי שרוצה וזכאי יכול להגיש הצעת מחיר והגבוהה ביותר זוכה.
  • מסלול הרשמה והגרלה – כל מי שרוצה וזכאי יכול להירשם ולקוות לטוב שיעלה בגורל.

כלומר, כדי לזכות בבית פרטי מוקף גינה עם חניה וכניסה פרטית עליכם להתפשר מעט על המיקום. כלומר, לשקול מעבר ליישובים מרוחקים ואו לערי פיתוח שבהם עדיין מוצעות שכונות בנה ביתך ולבחון את רמת הכדאיות של השקעה ברכישת מגרש. במידה ואכן מדובר בעיניכם באפשרות ראלית חשוב מאוד לבדוק באיזו שיטה מוצעת הקרקע ולהגיש את הרשמתכם להגרלה ואו את הצעת המחיר שנראה הוגן ואפשרי עבורכם על יחידת הקרקע. מדובר כמובן במשימה לא פשוטה מאחר ויש צורך לחשב גם עלויות בניה לדירה המיוחלת. אם כי, ישנם מקרים בהם יש כולם מתאגדים יחד כדי להוזיל את עלויות הבניה לרמה סבירה יותר.

זכיתם במגרש לבניה? מזל טוב! כעת מתחילה העבודה הקשה. עליכם לתכנן את המראה הפנימי של הבית, לתכנן את המראה החיצוני של הבית ובעצם לתכנן שלל דברים. תכנונים אלו אינם נעשים באוויר ברמה העיצובית אלא גם ברמה המעשית והכלכלית. עליכם לחשב עלות כל חלון, דלת, קיר וכן הלאה.. כלומר, עליכם לבצע תכנון מדוקדק של ההוצאות עוד מראש כדי לא לחרוג מהתקציב שנקבע מראש.

כמה עולה בית בפרויקט בנה ביתך?

כדי לרכוש דירה במסגרת בנה ביתך צריך להיות אמיד לכל הפחות. משפרי דיור בהחלט יכולים למצוא הזדמנויות לא רעות למכירת הדירה היקרה בעיר ומעבר לבית צמוד קרקע במיקום מרוחק יותר. בעבור רוכשי דירה ראשונה למגורים הרי שמדובר במשימה גדולה מידי לרכוש קרקע ולפקח על הבניה ולהתמודד עם כל חריגת בניה וחריגה בהוצאות ( בעיות בקבלת משכנתא לדוגמה..) ועדיף להתמקד על האפשרי וכיום יש היצע רחב של דירות מוזלות במסגרת מחיר למשתכן שיקלו עליכם להגיע לנכס מקרקעין הרשום על שמכם מבלי לפשוט רגל בדרך.

כן, בעבר אישרו הקמתן של שכונות בנה ביתך כדי לחזק את הערים החלשות והיישובים המרוחקים וזאת מאחר וכולם יכלו לקנות דירה משלהם היכן שרק חפצו. דבר זה יצר בעיה של הגירה שלילית מהערים החלשות. כיום המצב בעייתי אף יותר, כיום כדי להישאר בעיר ובמעמד הקיים עליכם יהיה להיעזר בסיוע ממשלתי במגוון מסגרות וזאת כמובן כדי להגיע לדירה קטנה במגדל דירות ובטח שלא בעבור בית פרטי עם גינה וכל החלום הישראלי המתוק של פעם.

במידה ויש לכם את ההון הקיים ואו נכס מקרקעין קיים ותמיד חלמתם לרכוש בית קרקע אך לא יכולתם לעמוד בעלויות בהחלט ייתכן ופרויקטים של "בנה ביתך" יספקו את המענה הנדרש אך כמובן שמדובר במשימה לא פשוטה מאחר ויש לנהל את הנעשה במהלך הבניה ולעתים אף להוציא כסף רב על הוצאות שכלל לא תוכננו מראש. ישנם אנשים שנהנים מהיכולת לתכנן כל פרט ופרט ומוכנים לקחת סיכון מסוים בעבור זאת, אך עבור רבים אחרים מדובר במעמסה לא קטנה שמצטרפת להוצאות התכופות בכל שלב ושלב בבנייה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

רוצים לרכוש דירה או בית פרטי? השאירו פרטים ונעזור לכם:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan