שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בניית בית פרטי צמוד קרקע או קניית דירה בבניין מגורים – מה עדיף?

נושאים מרכזיים

בית פרטי - בתים

בית פרטי או דירה? קומת קרקע או קומה עליונה? מפלס אחד או שני מפלסים? כאשר מגיעים לשלב בו ניתן לרכוש יותר מדירה והאופציות מגוונות יש לנו אפשרות להחליט איך יראו חיינו. האם אנו רוצים להתגורר בדירה קטנה במרכז העניינים וליד העבודה ומוקדי הבילוי או שאולי נעדיף דווקא בית קרקע פרטי מוקף גינה ביישוב או בקצה העיר?

כדי להבין את היתרונות והחסרונות בהשוואה בין בית לדירה נחלק את השניים:

בית פרטי

בעבר כולם חלמו על בית פרטי מוקף גינה, מקום בו ניתן לגדל ילדים מאושרים שיכולים לרוץ ולהשתגע מבלי חששות רבים מצד ההורים. בית צמוד קרקע מכיל יציבות מסוימת שאין בדירה בבניין. משהו בתחושה ששני הרגליים על הקרקע בהחלט משפיע על הביטחון של המתגוררים בבית ובאמת מי שגדל בבית קרקע רואה עצמו ממשיך להתגורר בנכס דומה גם לאחר שיעזוב את הקן ויפתח חיים משל עצמו. בית פרטי ללא ספק מקובל ונפוץ באירופה ובארה"ב בהם יש שפע של שטחים ואין הגבלה ממשית על אופי הבנייה וכ"ו בישראל המצב כמובן שונה וככל שמתקרבים למרכז הארץ מספר בתי הקרקע הולך ויורד בהתמדה.

יתרונות בית פרטי

היתרונות בקניית בית פרטי ברורות מאוד. העובדה שיש מרחב גדול יותר וגינה לשחק בה, יחד עם פרטיות גדולה בהרבה ותחושת חיבור לקרקע בהחלט משחקים תפקיד משמעותי בקבלת החלטת רכישת בית קרקע. בית קרקע לרוב מגיעה עם חניה ועם שטח שמאפשר התקנת מתקנים ואף ברירה פרטית דבר שלא מתאפשר בדירה בבניין. בבתי קרקע לרוב ניתן להרחיב במעט את הבית בעת הצורך מאחר ויש מרחב מסוים בין הבתים וניתן להוסיף מחסן או כל כלי אחסון אחר מבלי לבוא בדין ודברים עם אף אחד. אין ספק שחווית מגורים בבית פרטי טובה בהרבה מזו שבדירה רגילה.

חסרונות בית פרטי

החסרונות בקניית בית פרטי אף הן ברורות מאוד. קניית בית פרטי עולה הרבה כסף. עצם עלויות בנייה של בית קרקע פרטי הן לבדם גבוהות יותר מאשר בנייה רגילה של בניין וזאת כמובן מאחר ומדובר בכמויות קטנות יותר ויש עלויות שינוע והשכרת ציוד בניה לדירה שלכם בלבד. מעבר לכך, יש עלויות תחזוקה לא קטנות לבתי קרקע, יש צורך בטיפול בצמחיה או דשה שמחייבות כלים לטיפול וכמובן השקיה בחודשי הקיץ. בחלק מבתי הקרקע יש צורך בגדר היקפית ומערכת אבטחה מאחר ובתי קרקע קלים יותר לפריצה וגם אלו עלויות שיש לקחת בחשבון. במידה ורוכשים בית קרקע בערים הגדולות מחירם יהיה בשמיים אך לא רק עלות השטח משחק תפקיד אלא גם הארנונה שיש לשלם לעירייה וכן הלאה..

במדינת ישראל נראה שבונים פחות ופחות בתי קרקע פרטיים בכל שנה. הערכות מדברות על כך שכיום 80% מהבנייה היא לגובה וזאת מאחר ויש חוסר בקרקעות והקבלנים מעדיפים למקסם את הרווחים. בתי קרקע מחייבים התפשרות מסוימת במיקום לרוב מאחר ובערים הגדולות היכן שניתן לעבוד ולהתפרנס נתקשה מאוד למצוא נכסים במחירים שפויים וזאת בהשוואה לדירות שעולות חצי ואף שליש ממחיר דירה.

דירה בבניין

דירה בבניין מעולם לא הייתה בחירה ראשונה של בני האדם. בעבר כולם שאפו לבית פרטי מוקף גינה, מקום נוח וברור למחיה אך עם השנים החלו לבנות עוד ועוד לגובה וזאת כמובן על חשבון בנייתן של בתי קרקע. העובדה שניתן להרוויח יותר מבניית בניין גרמה לעוד ועוד קבלנים להעדיף את בניית הבניינים על פני בתי הקרקע. בצורה מעניינת הצליחו לשווק לנו דירות כאופציה ראלית והגיונית למחיה וככל שהבניינים הופכים למגדלים כך אנו מרגישים טוב יותר עם עצמנו וזאת למרות שגם רכישת דירות יוקרה במרומי המגדלים לעולם לא ירגישו כבית פרטי שיושב כל כולה על גבי הקרקע.

יתרונות דירה בבניין

היתרון הבולט והמשמעותי ביותר בדירה בבניין הוא כמובן המבחר. יש שפע של דירות בכל עיר, שכונה, רחוב וכאשר יש שפע של דירות יש לנו יכולת בחירה של דירה שמתאימה בצורה הטובה ביותר לצרכים שלנו. מעבר לכך בערי המרכז ובמיקומים אסטרטגיים מבחינת עבודה יש לרוב רק בניינים ולכן נדרש להתפשר על מה שקיים ולא על דמיונות. דירה בבניין יכולה להיות מלווה בשכנים טובים וככל שאתם עולים יותר מעלה אתם יכולים ליהנות מנוף אורבני עוצר נשימה ובחלק מהערים יהיה גם נוף לים. אמנם תרגישו פחות בטוח במקרה של רעידת אדמה או מבצע צבאי אך הבניינים נבנים כיום לפי תקנים מחמירים וכוללים חדרי ממ"ד ומערכות הגנה אחרות מפני פורצים כך שמדובר בסך הכל בעסקה בטוחה.

חסרונות דירה בבניין

דירה בבניין אינה דומה לבית פרטי עם גינה. אין פרטיות ואין שקט נפשי כפי שיש בסוף יום עבודה בבית פרטי. תמיד שומעים עדיין את שאון הרחוב ולא מתרחקים מספיק מהמולת העיר כך שהנפש אינה מקבלת מרגוע ולמרות זאת ניתן למצוא את מקומות השקט גם בעין הסערה במידה ורוצים בכך. דירה לרוב תהיה קטנה יותר וצפופה יותר. שינויים בנכס כוללים ריבים וסכסוכים עם השכנים וכמובן שהאפשרות להרחיב את הדירה או לבצע שינויים מרחיקי לכת אינם גדולים. ככל שמדובר במגדל דירות הבעיה אף מחמירה ובמידה ורוצים לבצע שינויים בדירה בקומה 30 בבניין ייתכן מאוד שתדרשו לשלם הרבה מאוד כסף וזאת כדי להכניס את כל הציוד ולהעלות אותם לקומות העליונות של הבניין.

מעבר לכך כמובן שיש עלויות ניהול או ועד בית, לפעמים יש מחסור בחניה ועוד שלל חסרונות שעימם כולם נדרשים להתמודד עם התמעטות מספר בתי הקרקע שנמצאים בטווח ההשגה הכלכלית של רוב תושבי המדינה.

אז מה עדיף?

השקעה בדירה או בבית פרטי תלוי מאוד במהות המשפחה והצרכים שיש לכם. ברור לכל שמשפחה שמחה עם ילדים תחפץ בבית קרקע בקרבת מקום העבודה אך המציאות קובעת שאין בנמצא או שאין ביכולת הכלכלית לעמוד בכך ולכן נתפשר על דירה. במקרים מסוימים זוג ללא ילדים יבחר להתגורר בבית קרקע למרות שדווקא הם יכולים לחיות טוב מאוד בדירה מפנקת במגדל במרכז העיר. כך שבשורה התחתונה אנו פחות פועלים לפי הצרכים שלנו אלא לפי אמוציות ותחושות בטן אישיות שגורמות לנו לקבל החלטות שלעתים כלל אינם מושכלות והגיוניות.

מתלבטים היכן לקנות? לא יודעים אם דירה או בית פרטי? פנו אלינו!

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *