שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בדיקת יכולת כלכלית: האם ניתן לבצע בדיקת שוכרים ברמה הכלכלית?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

בדיקת שוכרים - בדיקת יכולת כלכלית

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

בדיקת יכולת כלכלית לשוכרים הנה דבר שמעט מאוד אנשים בוחרים לעשות. פגישה עם השוכר ותחושת בטן טובה שמדובר באדם ידידותי ואב למופת למשפחה צעירה גורמים לכך שאנו ממהרים לחתום על חוזה שכירות עם אדם אותו אנו כלל לא מכירים. אדם זה צריך לעמוד בעלויות השכירות שבמקומות רבים ובעיקר במרכז הארץ נעמדים לעתים על חצי מהכנסתם של בני הזוג ובמידה ויעלו בעיות בעתיד הפגיעה בכם תהיה קשה עד מאוד.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

דירה ממוצעת בישראל נעמדת נכון לשנת 2015 בכ1.3 מליון ש"ח סכום גבוהה לכל הדעות ויש שיאמרו גם מנופח במעט אך בכל מקרה מדובר בנכס היקר ביותר למרבית משקי הבית בישראל והעמדה של נכס כה יקר בידיו של אדם שאתם לא מכירים על סמך תחושת בטן יכולה להתברר כטעות איומה וזאת מאחר ומאחורי אותו אדם שנראה בעיניכם כנחמד יכול להסתתר אדם רע ומנוכר שאינו ידידותי כלל ועיקר ברגע שיתגלעו ביניכם חילוקי דעות על עליית מחיר השכירות או על חוקים חדשים שיחולו בהתאם לכתוב בחוזה.

2 הדרכים לבצע בדיקת יכולת כלכלית:

  1. תשאול
  2. דו"ח פיננסי

בדיקת שוכרים בתשאול

תשאול שוכר על מצבו הכלכלי לא יהיה הדבר הנעים ביותר אך בהחלט נדרש. ניתן לשאול את השוכר הפוטנציאלי שאלות רבות שיעידו על יציבות כלכלית ועל יכולת עמידה בהוצאות השכירות בכל חודש. הוצאות אלו אינם רק שכר הדירה אלא גם הוצאות הארנונה, חשמל, גז ועוד שייפלו עליכם במידה והוא לא ישלם את חובותיו. אין סיבה להסתמך על דבריו של השוכר ויש לבקש אישורים לכל האמור כך לדוגמה ניתן לבקש ממנו את הפרטים הבאים:

  • 3 תלושי משכורת אחרונים שלו ושל בת הזוג.
  • תדפיס עובר ושב מהבנק.
  • שערוך יתרות / ריכוז יתרות מהבנק.
  • פרטים / מספר טלפון של משכירים קודמים.

בדיקת שוכרים על ידי דו"ח פיננסי

כאשר אתם רוצים מידע נוסף או במקרים בהם אתם מתביישים לבצע תשאול מעמיק ולהכניס את עצמכם למקום לא נעים עם השוכר ניתן יהיה להזמין דו"ח פיננסי המצייר תמונת מצב מדויקת על השוכר. דו"ח פיננסי כולל פירוט מדויק שנאסף מכל הגורמים החשובים לכם: בנק ישראל, הוצאה לפועל, כונס נכסים, בית המשפט, וכן תקבלו גם מסגרת אשראי וחובות חוץ בנקאיים שנרשמו לחובת השוכר נתונים אלו מספקים לכם חלון דרכו ניתן להבין הרבה מעבר למה שנהוג לדעת על השוכר וזאת מבלי שידע על כך דבר.

חובות שנרשמו לחובת השוכר יהיו גלויים לכם ומשמעות הדבר שתדעו באיזה סדר עדיפות אתם בהחזרי ההלוואות ומה הסבירות שאותו שוכר נעים הליכות אכן יצליח לעמוד בשכר הדירה אותו אתם מבקשים למרות רצונו הטוב וכוונותיו הטהורות. ייתכן ועל סמך נתונים אלו תוותרו על ההתקשרות עם השוכר ותחפשו שוכר בעל יכולת גבוהה יותר לעמוד בהוצאות.

עיכולים שנרשמו לחובת השוכר אף הם יוצגו לכם. עיכולים שנרשמו בהוצאה לפועל או אף בכונס נכסים יכולים לספק לכם את נורת האזהרה לה אתם נדרשים כדי לטרפד את השכירות לשוכר זה. על תסתמכו על אינטואיציה אלא על נתונים כתובים – עיכול או הוצאה לפועל לרוב יעידו על בעייתיות גבוה במיוחד בהחזרי החובות דבר ששם אתכם בסיכון הגבוהה ביותר כגורם חסר שיניים.

רוצה לבדוק את השוכר?: בדיקת יכולת כלכלית

הסיכון: שוכר שאינו משלם

שוכר דירה שלא משלם בזמן או אף לא משלם את שכר הדירה ובעצם מבצע הפרה של חוזה שכירות וניתן לדרוש מהוצאה לפועל פינוי שוכר אך משך הזמן עד לפינויו של השוכר ועל החודשים אותם הוא לא שילם יהיה עליכם לתבוע בבית משפט כתביעה אזרחית. תביעה אזרחית נמשכת חודשים רבים בהם לא תקבלו את כספכם ובמידה וישנם נושים אחרים הרי שהתור ארוך וייתכן ולא תקבלו את המגיע לכם לעולם וההשלכות לכך הן:

הסתמכות למימון משכנתא: שנלקחה על סמך שכר הדירה שיתקבל מהנכס המושכר תהפוך את הדירה לנטל כבד מנשוא עבורכם ויכולה אף להכניס אתכם לחובות די מהר במידה והשוכר מסרב להתפנות לבקשתכם. תשלומי המשכנתא אינם מתעכבים ועליכם להכניס יד לכיס כדי לממן את המשכנתא עד שימצא שוכר חלופי עליו כבר תבצעו בדיקת שוכרים כנדרש עם דו" פיננסי ותשאול מעמיק של כלל האנשים הקשורים אליו.

הסתמכות למימון שכירות חלופית: תהיה כואבת אף יותר וזאת מאחר והוצאות השכירות שלכם נופלים כעת עליכם. סכומים אלו אמנם לא חייבים להיות גבוהים מידי אבל כאשר נוספת הוצאה לא מתוכננת בסדר גודל של עשרות אלפי שקלים על משפחה נורמטיבית הדבר יכול להוריד משפחה שלמה לחובות קשים על הריביות אותן ידרשו לשלם בהחזרים למשך שנים. במידה והדירה מתפקדת כממנת שכירות וגם כממנת החזרי משכנתא כבר מדובר במכה כואבת במיוחד.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

כדי להתגונן מפגיעות אלו יש להחתים כל שוכר על שורה של ערבויות לשכירות:

רוצים לברר את מצבו הכלכלי של השוכר הפוטנציאלי? השאירו פרטים:

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל