ערבות או פיקדון בחוזה שכירות לדירה

נושאים מרכזיים

צ'קים לפיקדון בשכר דירה

רוב בני האדם טובים מיסודם וכוונותיהם טהורות ולמרות זאת כאשר עוברים משלב זיכרון הדברים לחוזה שכירות נהוג לצרף ערבות כלשהי כדי שבעל הנכס יהיה מעט יותר רגוע שהרי דירה שווה כסף רב ולא קל להשכירה.

במקרים מסוימים יכולים להיווצר מצבים בהם השוכר נופל למשבר כלכלי או כאשר המשפחה השוכרת נדרשת למעבר לעיר אחרת במהלך השכירות עוד לפני תום החוזה. במקרים אילו לא ניתן להשאיר את המשכיר בידיים ריקות ולכן יש סעיפים שונים בחוזה שנועדו להגן על המשכיר במכלול רחב של אירועים שיתכן ויתרחשו.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

צ'ק הביטחון הוא אמנם האפשרות האחרונה אבל במקרים בהם אין ברירה ניתן לפדות את הצ'ק ולגבות מתוכו את הסכום המצטבר של הפגיעה. במקרים בהם צ'ק ביטחון לדירה חוזה ניתן לפנות להוצאה לפועל ולדרוש גבייה וטיפול ובמקרים דחופים בהם הכסף דחוף ניתן לפנות לעוסקים בגביית צ'קים ולקבל עד כ70% מערכו באופן מיידי ובמזומן.

מה זה צ'ק ערבות או פיקדון בשכר דירה?

בעל הדירה ידרוש מכם יחד עם החתימה לערבות כלשהי שיכולה להתבצע על ידי הבאת ערבים לעסקה שייקחו אחריות במידה והחוזה מופר בכל צורה שהיא , החתמה על צ'ק ביטחון שנשאר בידיו של המשכיר ויופקד במקרה והחוזה הופר. במקרים נדירים יבקשו בעלי דירות שטר חוב או ערבות בנקאית אך לרוב יסתפקו בצ'ק ביטחון סטנדרטי.

הרחבה:

 • צ'ק ערבות לשכר דירה
  צ'ק ערבות הנו צ'ק סטנדרטי שזוכה להגנה על ידי הוצאה לפועל במידה ואין לו כיסוי.
 • ערבות בנקאית לשכר דירה
  ערבות זאת ניתנת על ידי הבנק וזו הערבות הטובה ביותר אבל היא עולה למשכיר כ260 מינימום כעמלה ועד כ2% מערך הערבות כל שנה. במקרים בהם לשוכר אין כסף נזיל כלומר השוכר נמצא בסיכון סביר לא לשלם המחיר עולה לכדי 5% מערך הערבות כל שנה!!!! לצערנו רבים מבקשים ערבות זאת דווקא מסטודנטים שהם אוכלוסיה חלשה מחשש שהם לא יעמדו בתשלומים.
 • שטר חוב כערבות לשכר דירה
  שטר זה מהווה התחייבות לתשלום חוב עליו חתומים 2 ערבים. הסכום הנקוב בו יהיה בדומה לצ'ק רק שבמידה והשוכר לא שילם בעל הנכס פונה לערבים במקום להוצאה לפועל או לבנק.
 • אנשים שיהיו ערבים לשכר דירה
  לא קל להשיג ערבים שיסכימו להתחייב על אדם אחר ולרוב מדובר בבני משפחה או חברים קרובים שיודעים שניתן לסמוך על השוכר שישלם את התחייבותו בזמן. שיטה זו מקובלת מאוד במגזר החרדי בו קשה יותר להשיג ערבות בנקאית ולרבים אין עיסוק עם בנקים ובמקרים אילו נאלצים להתפשר על ערבים שאחריהם יצטרך לרדוף בעל הבית במקרה הצורך ולכן גם הוא צריך לסמוך עליהם.

למה צריך צ'ק פיקדון בשכירת דירה?

לא ניתן לספור את המקרים בהם מתעורר משכיר בבוקר ומגלה שהשוכרים נעלמו. יכולים להיות לכך סיבות רבות כגון חוסר יכולת לשלם או הונאה, מקרים אחרים בהם שוכרים פוגעים ברכוש ומזיקים לנכס מסרבים לקחת אחריות על מעשיהם ולמרות שהפרו חוזה אין המשכיר מעוניין להיגרר לבתי משפט ומאחר ומדובר בתהליך ארוך בו לבסוף יראה רק מעט כסף. לכן יעדיף כל משכיר מקור בטוח ממנו ניתן יהיה לגבות את הנזק במידה ויידרש לכך.

כמה לרשום בצ'ק פיקדון לדירה?

אין סכום מדויק לרשום בצ'ק הביטחון אבל חשוב לבקש סכום ראוי שמאפשר פירעון של נזקים סבירים או היעלמות של המשכיר בעודו בחוזה. סכום של 8-12 חודשי שכירות יכול לכסות את מרבית הנזקים. הסכום הנקוב משתנה בין דירה לדירה כך שיהיו דירות בהם הסכום המבוקש גבוהה במיוחד ובמקרים נדירים תמצאו אנשים שיסכימו להשכיר גם ללא ערבות כלל.

ההנחה הרווחת היא שהשוכר ימנע מפגיעות ברכוש כל עוד ידוע לו שיש ערבות הניתנת לגבייה בכל עת. בהנחה והשוכרים מפוקפקים צפויים בעלי הבית לדרוש סכומים גבוהים יותר ולעתים רחוקות יבקשו גם ערבות בנקאית.

בעיות בצ'ק ביטחון לדירה

מצד השוכר: לבעל הדירה קל מאוד לעשות שימוש בצ'ק הפיקדון מאחר וניתן לפרש נזקי טבע ונזקים שנגרמו מרשלנות ככאלו המפרים את החוזה. חשוב מאוד להדגיש בחוזה את הסעיפים בהם ניתן לעשות שימוש ולפדות את הצ'ק וזאת על מנת להסיר מהשוכר איום תמידי של סנקציות מצד בעל הדירה מעבר לפינוי.

מצד המשכיר: לעתים נוכלים עושים שימוש בצ'ק ערבות שאינו שלהם, או שאין כיסוי לחשבון בנק אליו משויך הצ'ק ולכן מומלץ לבקש מעבר לערבות אחת כלומר לבקש אנשים שיתפקדו כערבים לעסקה וכמובן לבדוק את תעודת הזהות של השוכר ולהשוות לצ'ק שניתן. אסור להתפתות לקבל המחאה של אדם אחר שאינו השוכר.

לפעמים כתוב בחוזה שניתן לצאת מן החוזה בתמורה לבאה של שוכרים חלופיים קודם לכן ולכן חשוב להדגיש מי הם אותם שוכרים ואילו סוגי שוכרים נחשבים כתחליף ראוי.