שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

חוזה שכירות בלתי מוגנת לדירת מגורים – כדאי?

נושאים מרכזיים

חוזה שכירות בלתי מוגנת לדירת מגורים

חוזה שכירות בלתי מוגנת לדירת מגורים היא יריית הפתיחה לכל חוזה שכירות תקף בישראל. 30% ממשקי הבית בישראל שוכרים וכולם חותמים על חוזים חד צדדיים לטובת המשכיר. בעל הדירה אינו מוותר על זכויותיו בשום אופן ולכן מחייב את השוכר בחתמה על חוזה שכירות בלתי מוכנת לדירת מגורים.

מה זה חוזה שכירות בלתי מוגנת לדירת מגורים?

נחלק את המושג לשלשה חלקים:

  1. חוזה שכירות
    חוזה שכירות יכולה להופיע במגוון רחב של אופנים. ישנם חוזי שכירות לטובת השוכר אחרים לטובת המשכיר וכמובן שיש מעט חוזים הגונים שדואגים לרווחתם של שני הצדדים החתומים בחוזה. חוזה שכירות לרוב נעשה בעזרת עורך דין המתמחה במקרקעין ולכן הצדדים רגועים אבל כיום יש רבים שמנסים לחסוך ולכן מורידים טופס חוזה שכירות ריק לדירה ועליה הם מתבססים.
  2. בלתי מוגנת
    בשונה מהחוזה המוגן שהיה קיים בעבר בשם "דמי מפתח" בו הדירה הובטחה לשוכרים ולא היה ניתן לפנותם בגלל ההגנה לה הם זכו מהחוק. ובשונה מחוזי שכירות שנעשים מול המדינה כדוגמת בדיור הציבורי בו יש הגנה על השוכר ולא ניתן לפנותו כל עוד עומדת לו הזכות לדירה בחוזה שכירות בלתי מוגנת כל הזכויות נשמרות לבעל הדירה ובכל שלב הבעלים יכול בהתראה של פרק זמן שהוגדר בחוזה לבקש את פינויו של השוכר.
  3. דירת מגורים
    נכס המיועד למגורים שונה מנכס המיועד למסחר. הארנונה שונה וייעוד הקרקע אף הוא מוגדר מראש. על דירת מגורים חלים חוקים שונים משל נכסים אחרים ותשלום ועד הבית, חשמל , מים ומצבורי גז משותפים הופכים נכס למגורים למושג בעל הגדרה שצריכה להופיע בחוזה השכירות. לעתים מושכרות דירות בבניינים תעשייתיים במחירים שפויים אך הם אינם מותאמות למגורים או לחלופין במרכזה של תל אביב ניתן למצוא דירות חדר שהנם בפועל מחסן שאינו מיועד למגורים.

האם כדאי לי לחתום על חוזה שכירות בלתי מוגנת למגורים?

לרוב בפועל אין לכם ברירה. אף משקיע לא יחשוב על שכירות דירה עם הגנה על זכויות השוכר אבל ניתן בהחלט לבקש שכירות לטווח ארוך בו יש הסכמים מסודרים על השכרה של הנכס לתקופה של שנת ניסיון ובמידה והכל כנדרש ניתן יהיה לחדש את חוזה השכירות ל5-10 שנים נוספות. אמנם במקרים אילו יהיה עליכם להצמיד את השכירות למדד המחירים או לעלייה בתשלום באחוז קבוע מראש כל שנה אך זה עדיין מגן עליכם מפני פינוי לא צפוי מטעם בעל הדירה.

מבולבלים? חוששים? דברו עם עורך דין למקרקעין שייתן לכם ייעוץ וילווה את תהליך החתימה על החוזה ויגן עליכם מכל בעיה שתצוץ בעתיד.

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *