שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

6 בדיקות שחובה לבצע לפני שמתחילים לבנות בית באופן עצמאי

6-בדיקות-שחובה-לבצע-לפני-שמתחילים-לבנות-בית-באופן-עצמאי

בניית בית באופן עצמאי מאפשרת לחסוך לא מעט כסף – אבל גם עלולה לחשוף את מי שבוחרים בדרך זו ללא מעט סיכונים. הקפדה על ביצוע הבדיקות המפורטות בעמוד זה באופן מקצועי, בעזרת גופים אמינים ומנוסים, תפחית במידה ניכרת את רמת הסיכון ותעזור לכם לצלוח את התהליך עם מקסימום שקט נפשי (וכמובן תוביל לנכס שאכן עונה על ההגדרה "בית חלומות" ולא מהווה סיוט).

  1. בדיקות מעבדה של הקרקע  

הקרקע שעליה אתם רוצים לבנות את הבית הבא שלכם עלולה להכיל חומרים מסוכנים לבריאות שלכם. בהתאם הבדיקה הראשונה שחובה לבצע היא של הקרקע, ועוד כדאי לדעת שללא בדיקה זו לא ניתן לקבל היתר בנייה.

בדיקות הקרקע מבוצעות ע"י מעבדות שזו המומחיות שלהן. מטרת הבדיקה היא לבחון את פוטנציאל הפליטה של גז הראדון שהינו יסוד כימי רדיואקטיבי שעלול להוביל להתפתחות סרטן הבריאות. לצורך זה יש לקחת כ-3 ק"ג של קרקע טבעית בלבד, ואם השטח אינו אחיד מבחינה גיאולוגית נדרשות דגימות מכל אזור בנפרד.

עוד חשוב להדגיש כי רק מעבדה בעלת היתר מפורש מהמשרד להגנת הסביבה לביצוע בדיקות קרקע מוסמכת לבצע עבורכם משימה זו.

  1. בדיקות מעבדה של הבטון

לאחרונה התפרסמו מספר מקרים שבהם בניינים קרסו או פונו באופן מידי מהדיירים עקב חשש ממשי לקריסה. המפתח העיקרי ליציבות מבנים הוא איכות הבטון, וכדי לוודא שהבית שאתם בונים יהיה מבוסס על בטון איכותי נדרשת בדיקת מעבדה ייעודית לחומר זה.

את בדיקת הבטון יש לבצע כשהוא מגיע לשטח העבודות. בטון דליל עלול לגרום לנזקים חמורים בעתיד, ולכן אסור להתפשר על סעיף זה ועוד המלצה היא להיות נוכחים בשטח במועד הגעת הבטון, וזאת על-מנת לוודא שאחרי לקיחת הדגימות הבטון לא יימהל במים כדי להגדיל את הנפח שלו או על-מנת למנוע ממנו להסמיך יתר על המידה.

  1. בדיקות מקיפות של מערכת האינסטלציה עוד לפני הביטון

גם מערכת האינסטלציה היא תשתית חיונית שמשפיעה במידה לא מבוטלת על תחזוקת הבית במשך שנים רבות. בדיקה של גורם חיצוני מוסמך תאפשר לכם לדעת בוודאות שהמערכת החשובה הותקנה באופן מקצועי ומדויק, לרבות הקוטר של כל צינור, הזוויות של הצינורות, החיבורים ועוד. באופן טבעי התזמון הנכון לבדיקת מערכת האינסטלציה הוא לפני שמבטנים ומחפים את האזורים שבהם היא מותקנת – ולכן חשוב להיערך מראש וכך לא לעכב שלא לצורך את התקדמות העבודות.

  1. בדיקת איטום

בניגוד לבדיקות הנ"ל שהן חובה במסגרת טופס 4, בדיקת איטום אינה הכרחית על-פי החוק אבל היא כן מומלצת – משום שחלחול מים אל מקומות שבהם הם לא אמורים להיות הוא צרה צרורה. למים כידוע יש כוח עצום, והנזק עלול לכלול גם פגיעה בתשתיות הבית, גם פגיעה בריהוט ובאבזור הנכס וגם עובש שמהווה מפגע תברואתי. בדיקות איטום כוללות המטרת חלונות והצפת גגות, וכך ניתן לוודא שהאיטום עומד בתקנים הרלוונטיים.

  1. בדיקות העמסה

בבתים שיש בהם אלמנטים כבדי משקל – למשל בריכת שחייה או מתקנים גדולים על הגג – מומלץ לבצע גם בדיקת העמסה. מהות הבדיקה היא העמסה באופן מלאכותי של המשקל הרלוונטי על-מנת לנטר תנועת אלמנטים וכך לוודא שאכן התשתית חזקה מספיק כדי לשאת על גבה את המרכיבים המבוקשים והכבדים. 

  1. בדיקת טרמיטים לפני בניית בית

טרמיטים לא מעבירים מחלות ולא מוצצים לבני אדם את הדם, אבל הם נחשבים לחרקים המזיקים ביותר שיש. הסיבה לכך היא הנזק הכספי העצום שהם עלולים לחולל כשהם מתחילים לכרסם את תשתיות הבית מבלי שבכלל תוכלו להבחין בהם אלא רק כשהפגיעה כבר תהיה משמעותית. 

בהתאם חשוב לבצע גם בדיקת טרמיטים מקצועית עוד לפני התחלת הבנייה. בהקשר זה כדאי לדעת שב-2020 התגלה במרכז הארץ זן חדש של טרמיטים – הטרמיט הפורמוסי. לטרמיטים מזן זה תיאבון עוד יותר גדול מהתיאבון הרב של הטרמיטים ה"רגילים", ובנוסף הוא מצליח להתפשט למרחקים גדולים יותר ולכן מהווה סכנה ממשית (קראו בהרחבה על הדברת טרמיטים).

הטרמיטים חיים במנהרות שהם חופרים לעצמם ובקינים עמוק באדמה (לעיתים בעומק של מספר מטרים). בהתאם זיהוי הנוכחות שלהם מחייב בקיאות מקצועית, ורק מדבירים עם ניסיון רב יכולים לאתר מושבה כזו.  

הדברת טרמיטים בבית קיים היא פעולה מורכבת ויקרה. כשהשטח עדיין ריק ניתן לרסס את האזור באמצעות חומרים ייעודיים בקלות רבה הרבה יותר. דגש ספציפי הוא החול שמגיע אל המקום שבו נבנה הבית ושעלול להכיל טרמיטים.

זהו מקרה קלאסי שבו הקדמת תרופה למכה היא הפעולה הנכונה. בנוסף ישנן רשויות מקומיות שדורשות אישור מדביר לטופס 4 – אישור על כך שהשטח נקי מטרמיטים. באופן טבעי רק חברת הדברה שפועלת תחת רישיון של המשרד להגנת הסביבה יכולה לחתום על הטופס הנ"ל, וכמובן לבצע את בדיקת הטרמיטים באופן אחראי שיבטיח לכם ראש שקט באמת.

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *