שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
31°C
Few clouds
22/09/2021 15:08
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

תיווך: האם כדאי להיות מתווך דירות? – מדריך תיווך בסיסי

נושאים מרכזיים

תיווך דירות - האם כדאי להיות מתווך

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

תיווך דירות הנו מקצוע מבוקש מאוד בשנים האחרונות עם עליית ערך הנכסים בכל רחבי הארץ ובעולם. בעוד בעבר תיווך נחשב למשרה אחת מבין מאות אחרות, כיום עוד ועוד צעירים בוחרים בעבודה זו וזאת מאחר והשכר של מתווך דירות נגזר מהעסקאות שביצע וככל שהעסקאות גדולות יותר כך גובה עמלת תיווך משמעותית יותר בהתאם. סיבה נוספת שהביקוש לעבודה בתיווך עולה תהיה העובדה שצעירים כיום מבינים שאין להם את ההזדמנויות של הדור הקודם והם כבר לא ממש יוכלו להתקדם במעלה החברה (קריירה) כפי שהיא בעבר ולכן הם מעדיפים לקחת את עתידם בידיים במקום בו הם קובעים מהו הרף העליון עבורם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

העובדה שרבים רוצים ללמוד תיווך ולעסוק בתיווך אינה אומרת דבר על המקצוע עצמו. האם כולם מצליחים לעבוד בפועל כמתווכים? לא. האם כולם מרוויחים סכומי עתק בתיווך? לא. האם מקצוע זה מתאים לכל אדם? לא. מדובר בסופו של דבר על מקצוע לא פשוט ובמיוחד בשנים האחרונות עם התפתחות האינטרנט והשירותים המקוונים. במידה ואתם שוקלים ללמוד ולגשת למבחן תיווך כדאי מאוד שתקראו מאמר זה בו אנו ננסה למפות את היתרונות והחסרונות המהותיים שיש למתווך ממוצע.

תיווך – מדריך בסיסי

רוצים להיות מתווכים? תכינו את עצמכם נפשית, כלכלית ובעיקר לעבודה קשה. לצורך נוחות הקריאה נחלק את המדריך ל3 חלקים:

 1. לימודי תיווך – תנאי הסף להיות מתווך.
 2. הוצאות המתווך – העלויות השונות שעל מתווך לשלם.
 3. תיווך דירות בפועל – עבודת התיווך בפועל.

1. לימודי תיווך 

יש שני סוגים של סטודנטים שנרשמים ללימודי תיווך:

 • נרשמים ללימודי תיווך מאחר ואין תנאי סף והלימודים קלים.
 • נרשמים ללימודי תיווך מתוך חיבור ומשיכה לעבודה בתחום.

אנו מקווים שאתם מתעניינים מהסיבה השנייה, מאחר ואנו עוד לא פגשנו מתווך דירות מוצלח שמרוויח שכר נאה שעשה זאת רק מאחר וזה קל ואו מאחר ולא היו תנאי קבלה.

ניתן ללמוד לקראת מבחן התיווך במספר דרכים:

 • לימודי תיווך בכוחות עצמכם מהספרים שמופיעים באתר רשם המתווכים.
 • לימודי תיווך במסגרת קורס תיווך מקצועי של רשתות התיווך הגדולות.

ההבדל בין למידה עצמית לבין קורס מקצועי מורגש בשטח מאחר ואת החומר שלומדים בקורס מקצועי שמועבר על ידי אנשי מקצוע שעובדים בשטח בפועל לא ניתן למצוא בספרים מאחר והם מדברים מתוך ניסיונם ועל בסיס דוגמאות חיות ובוגרי קורס תיווך בהכרח יודעים יותר מאשר אלו שלמדו עצמאית.

לימודי תיווך מסתכמים בעיקר בהיכרות טובה עם חוק המקרקעין היבש ועם דיני חוזים לצד שימוש בהיגיון בריא. כדי לעבור את מבחן התיווך עליכם בסך הכל לענות על 12/20 תשובות נכונה ואתם מוכנים לצאת לדרך לפי החוק עם רישיון תיווך ותעודת מתווך. אבל האם אתם אכן מוכנים? קרוב לוודאי שלא. בדיוק לשם כך הקימו רשתות התיווך שרוצות במתווכים מקצועיים את בתי ספר שלהן בהם הם מעבירים לא רק את המידע שחובה לדעת בכדי לעבור מבחן אלא בעיקר הרבה מאוד מידע מועיל לניהול משא ומתן, הסרת התנגדויות, שימוש נכון בכלים הקיימים לנו וכן הלאה ולאחר מכן גם בשטח המתווכים הטריים זוכים לחניכה בפועל מהוותיקים יותר ברשת התיווך.

2. הוצאות המתווך

מתווך פועל כעצמאי בכוחות עצמו או כעצמאי בתוך רשת תיווך והמשמעות על כך היא שהוצאות רבות נופלות על כתפיו בין אם נסגרו עסקאות מוצלחות ובין אם לאו. במידה ואתם שוקלים להיות מתווך דירות הרי שראוי שתכירו את העלויות עמם מתמודד מתווך דירות ביום יום וזאת מבלי שמישהו מתחייב לו שאכן יראה תמורה לכסף:

 • רישום לקורס תיווך מקצועי: 2,000-3,000 ש"ח. (חד פעמי)
 • רישום לבחינת התיווך: 494 ש"ח. (חד פעמי)
 • רישום בפנקס המתווכים: 966 ש"ח. (חד פעמי)
 • עלות רישיון תיווך: 484 ש"ח. (שנתי)
 • עלות חברות ברשת תיווך: 200-400 ש"ח. (חודשי)
 • עלויות ניירת, כרטיסי ביקור וכ"ו: 200-300 ש"ח. (חד פעמי)
 • עלויות פרסום / מודעות / פליירים: מאות שקלים (חודשי)
 • עלויות דלק בהצגת דירות: מאות שקלים (חודשי)

מעבר להוצאות אלו עליכם לחשב גם את הוצאות רואה החשבון, עורך הדין במקרא הצורך ושלל הוצאות נלוות.

המורכבות בהוצאות תיווך אלו הן שיש להוציא לא מעט כסף כבר מההתחלה בעוד אתם לא בטוחים עדיין שתצליחו להתרומם ולצבור מוניטין וייתכן מאוד שתשבו בבית ותחכו ותחכו אך עסקאות לא תסגרו ובעצם תמצאו את עצמכם עם הוצאות אך עם מעט מאוד עבודה בפועל וכפועל יוצא מזה עם הוצאות אך ללא הכנסות. לעתים עליכם להשקיע לא מעט כסף במשך חודשים רבים ורק לאחר מכן תקבלו את הכסף חזרה לאחר שעסקה מוצלחת נסגרת ואתם נהנים מרווחיות מסוימת אם כי לא גבוהה כפי שינסו לספר לכם: "שכר של מנכ"ל" "עשרות אלפים בחודש" הנתון האמיתי כמובן הוא שהמשכורת הממוצעת של מתווך דירות עומד על 6,000-9,000 ש"ח לחודש ואמנם מדובר בפרנסה אך בהחלט לא מדובר בשכר גבוהה מידי.

*כמובן שכמו בכל ענף גם בתיווך יש מעטים שמרוויחים סכומי עתק וגם אתם יכולים לעשות זאת במידה ויש לכם את הדרייב והכישרון הנדרשים לסגירת עסקאות ובניית אמון בין אנשים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

3. תיווך דירות בפועל

עברתם את המשוכה של הקורס, לא התרשמתם מההוצאות והחלטתם לעבוד בתיווך? מזל טוב. כאן מתחילה העבודה הסיזיפית והמורכבת של איתור רוכשים / מוכרים ובניית אמון אישי בכם כך שהם יבחרו בכם כמתווכים שינהלו עבורם את המכירה תוך הענקת בלעדיות בתיווך שתאפשר לכם להקדיש להם את מלוא תשומת הלב ולהביא לידי עסקה מוצלחת. העבודה כפי שכנראה הבנתם כוללת בעיקר ניהול קשרים טובים עם הצדדים ויכולת לעבודה קשה ויחד עם זאת יצירתיות רבה בכדי לקרב את הצדדים זה לזה עד שכולם מרוצים ומחליטים על עסקה סגורה.

כמו בכל ענף וכל מקצוע אחר גם מקצוע התיווך דירות סובל מחסרונות שונים ואנו ננסה להציג את העבודה בתיווך דירות דרך אותם יתרונות וחסרונות מהותיים בעבודה:

יתרונות בתיווך דירות

היתרונות בתיווך דירות הם אלו שגורמים לרבים לבחור דווקא במקצוע זה על פני אפשרויות רבות אחרות ואלו הן:

 • עבודה בתיווך מאפשרת חופש פעולה מוחלט כאשר אתם מקבלים את כלל ההחלטות.
 • עבודה בתיווך מאפשרת לעתים להרוויח סכומי כסף גדולים בזמן די קצר.
 • עבודה בתיווך מאפשרת עבודה מהבית ואו בתנועה שמאפשרת גיוון רב יותר.
 • עבודה בתיווך מאפשרת לכם להוציא את המקסימום אנרגיה ולקבל תמורה בעבורה.
 • וכן עוד יתרונות רבים וטובים…
חסרונות בתיווך דירות

החסרונות בתיווך גורמים לכך שלמרות שיש כמעט 19,000 מתווכים רשומים בישראל פחות מחצי מהם עובדים בפועל במקצוע:

 • יכולים לעבור תקופות ארוכות בהם אין לכם לקוחות ומשכך גם אין לכם הכנסה.
 • אין יציבות ואו ביטחון תעסוקתי במקצוע זה ובהחלט ניתן להגיע למקומות לא נעימים.
 • קשה מאוד לקבוע ולנהל את הזמן הפרטי בצורה מסודרת ואין אורך חיים קבוע.
 • יש עלויות לא מעטות שיש להוציא עוד קודם שרואים הכנסה אמיתית באופק.
 • יש תחרות עזה בשוק התיווך כיום שמחירי הדירות עלו ורבים מוציאים שם רע למקצוע.
 • וכן עוד חסרונות רבים אחרים…

רבים רואים את המתווכים באור שלילי ולא לחינם, חלק מהמתווכים מבצעים עוקצים ומרמים את הלקוחות. אחרים פונים לכל מודעה ביד 2 ומנסים את מזלם בניסיון שכנוע של מוכר הדירה להעניק להם את הדירה וכן רבים מהמתווכים כלל לא מחדשים את רישיון התיווך ופועלים ללא היתר ובצורה רשלנית וכתוצאה מכך עושים טעויות חמורות על חשבון הלקוחות.

בפועל, מרבית המתווכים ובוודאי אילו הפועלים תחת רשת תיווך אחראית וגדולה מביאים ערך מוסף משמעותי לעסקה דבר שאכן משתלם למוכרי הדירות אך כדי להגיע לאותם מוכרי דירות על המתווכים לוותר על חלק מאחוזי הרווח שלהם לטובת רשת התיווך והזכיין המקומי ואו לעבוד קשה ולהשקיע כסף רב הרבה יותר בפרסום יצירתי שמייצר לקוחות פוטנציאליים.

בשורה התחתונה ניתן לסכם זאת כך, מדובר בעבודה קשה (ככתוב "בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם" – בראשית ג, יט) בדומה ליתר העבודות. אין בעולם התיווך קסמים ואו שיטות עבודה יעילות מלבד עבודה קשה, יושרה ואמינות ברמה הגבוהה ביותר אחרת לא באמת מצליחים בטווח הארוך. אילו המתמידים ואלו שבוחרים לעבוד קשה ובשעות לא שעות נהנים בסופו של דבר מתמורה וסיפוק עצום כאשר אלו שמנסים את מזלם אך לא באמת מעוניינים לעבוד קשה נוטים להיזרק הצידה ולאט לאט להפוך ללא רלוונטיים עבור קהל הלקוחות.

רוצים ללמוד להיות מתווכים למרות הכל? השאירו פרטים ונסייע לכם:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan