שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
31°C
Few clouds
22/09/2021 15:23
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

תהליך לקיחת משכנתא: מדריך לכל השלבים שיש לעבור כדי לקבל את הכסף!

נושאים מרכזיים

תהליך לקיחת משכנתא

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

אתם עומדים לקנות דירה חדשה? אתם בוודאי שואלים את עצמכם, איך נראה התהליך לקבלת המימון הנדרש לדירה. במאמר זה אנו עוברים על תהליך לקיחת משכנתא, שלב אחר שלב כדי שאתם תוכלו להבין בצורה טובה יותר מה עליכם לעשות.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

תהליך לקיחת משכנתא

כאשר ניגשים לבנק בבקשה לקבל הלוואה קטנה עד בינונית, לרוב נדרשים לחתום על מספר מסמכים ואו אף רק להקליק על לחצן הלוואה באפליקציה / אתר של הבנק. לעומת זאת, כאשר רוצים לקבל סכומי כסף גדולים במיוחד (מאות אלפי שקלים) כהלוואה לטווח ארוך, הרי שדברים הופכים למורכבים הרבה יותר..

משכנתא, דומה מאוד להלוואה רגילה. אך היא בכל זאת שונה בכך שבכדי שניתן יהיה לקבל את ההלוואה, על הלווה להעמיד ביטחונות בדמות נכסים קיימים ואו הנכס החדש שזה עתה נרכש לטובת הבנק. הלוואת משכנתא מכילה את האלמנטים הבאים:

 • הלוואה על סכום כסף גדול במיוחד.
 • הלוואה לתקופה של עשרות שנים.
 • הלוואה המחייבת העמדת משכון.

לכן, אתם והבנק חייבים לפעול לפי תהליך מסודר מאוד של בדיקות ופעולות ועליהן נרחיב כעת,

מדריך השלבים במשכנתא כדי לקבל את הכסף!

להלן סדר 10 השלבים שנעבור בנטילת משכנתא:

 1. איסוף הון עצמי למשכנתא.
 2. איתור דירה אותה נרצה לרכוש.
 3. בקשת אישור עקרוני למשכנתא.
 4. ניהול משא ומתן על מחיר הדירה.
 5. קבלת הערכת שמאי לערך הדירה.
 6. איסוף מסמכים ואישורים למשכנתא.
 7. בחירת מסלול מתאים לנטילת המשכנתא.
 8. מיקוח על עמלות וריביות המשכנתא.
 9. העברת סכום ראשוני למוכר הדירה.
 10. רישום הערת אזהרה לבנק וקניה בפועל.

אנו כעת נעבור שלב שלב וננסה להסביר את משמעותו:

1. איסוף הון עצמי למשכנתא:

המשימה הראשונה והארוכה מכולן תהיה להשיג את ההון הראשוני למשכנתא. לפי תקנות בנק ישראל, בנקים למשכנתאות יכולים להעניק משכנתא עד לגובה 75% מערך הנכס בדירה ראשונה. (למעט בפרויקטים של מחיר למשתכן בהן צריך 100,000 ש"ח ומעלה). כלומר, יש צורך באיסוף הון עצמי למשכנתא בגובה רבע מעלות הדירה אותה אתם רוצים לרכוש.

2. איתור דירה אותה נרצה לרכוש:

לפני שניתן לבקש הלוואת משכנתא, יש למצוא דירה שאכן מתאימה לתקציב שבידכם. (פי 4 מההון שיש לכם) לפיכך, ננסה לצמצם אזורים לפי הרצון שלנו ואילוצי התקציב שאליהם אנו נדרשים. יש לבחון את טיב הדירה והתאמתה לדרישות הבנקים וזאת כדי שהיא אכן תוכל לשמש כמשכון לטובת ההלוואה..

3. בקשת אישור עקרוני למשכנתא:

יש לכם הון עצמי, מצאתם דירה חלומית לרכישה, כעת עליכם להרים טלפון לבנק בפעם הראשונה ולקבל אישור עקרוני למשכנתא. אישור זה יינתן לכם תוך מספר שעות עד מספר ימים והוא יתבסס על פרטים שמסרתם טלפונית עוד קודם לאימות הפרטים. אישור זה מקנה לכם אפשרות לנהל משא ומתן ולהתקדם אל עבר חתימה על חוזה מכר דירה ורכישת הנכס שבעניין.

4. ניהול משא ומתן על מחיר הדירה:

לאחר שאתם יודעים שהבנק מסכים להעניק לכם את הלוואת המשכנתא, ביכולתכם להתחיל בניהול משא ומתן אל מול מוכרי הדירה בכדי לצמצם את העלויות ככל הניתן. שלב זה כולל לעתים הבאה של חברת בדק בית שתאתר ליקויים בנכס, משחקי כוחות אל מול המוכרים וכן הלאה.. יש רוכשים שמדלגים על שלב זה אך אנו ממליצים לנסות להוריד מחירים רגע לפני חתימה.

5. קבלת הערכת שמאי לערך הדירה:

הבנק ידרוש מכם הערכת שמאי לדירה בטרם יסכים להעניק לכם את המשכנתא. לכן, עדיף שתעשו את הבדיקה בעצמכם עוד קודם להתנהלות מול הבנק כך שתדעו שאתם מסכימים עם בעל הדירה על מחיר אידיאלי וכמובן בכדי שכאשר תגיעו לבנק, יהיה בידכם האישור לכך שהנכס שווה מספיק בכדי לשמש כמשכון לטובת ההלוואה.

6. איסוף מסמכים ואישורים למשכנתא:

כעת שיש לכם הון, דירה, אישור שמאי, פרטי העסקה ברורים לכם ולבנק. מעתה, עלינו להתחיל להתייחס לתנאי המימון של ההלוואה. בכדי לקבל הלוואה בכלל ובתנאים טובים בפרט, יהיה עלינו לשכנע את הבנק שאכן יש בידינו היכולת לעמוד בהחזרים בטווח הקצר והארוך. לשם כך נציג לבנק מגוון מסמכים למשכנתא שמעידים על יכולותינו הכלכליות.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

7. בחירת מסלול מתאים לנטילת המשכנתא:

שלב זה הנו המורכב מכולן. זאת, מאחר ויש צורך בידע פיננסי מקדים על מנת להבין את המשמעות של כל מסלול ומסלול. לרוב, מומלץ להעזר בכלכלן ואו יועץ משכנתאות בכדי שאלו יבחנו את מצבכם הפיננסי ויעזרו לכם להתאים את המשכנתא אליכם על ידי בניית תמהיל משכנתא מותאם אישית כך שתוכלו לעמוד בהחזרים לאורך שנים עד לסילוק המשכנתא.

8. מיקוח על עמלות וריביות המשכנתא:

לאחר שבחרתם מסלול משכנתא, לאחר שבניתם תמהיל להלוואה, הרי שהסכום שמתקבל זהה אך תנאי המימון יכולים להשתנות על ידי מיקוח והשוואת מחירים. ביכולתכם לגשת לכל הבנקים בישראל ולבחון מהו הריבית והעמלות שיבקשו מכם על אותה הלוואה. לשלב זה קוראים השוואת משכנתאות ואו מכרז משכנתאות והוא נעשה לרוב על ידי יועצי משכנתאות.

9. העברת סכום ראשוני למוכר הדירה:

הבנק אינו משלם לכם את הכסף. אלא מעביר את ההון שנדרש הישר לחשבונו של מוכר הדירה. בצורה זו הבנק מונע מקום להונאות ועוקצים ובעצם מתנהל בצורה בה הוא מחזיק את הנכס יחד עם הלווה לאורך שנים. הליך זה נעשה על ידי עורכי הדין של הבנק והמוכרים כאשר אתם אינכם שולטים בשום שלב בכסף.

10. רישום הערת אזהרה לבנק וקניה בפועל:

לאחר שהכסף הועבר, לאחר שהבנק רשם לטובתו הערת אזהרה ורישום דירה כמשכון ברשם המשכונות (בעזרת שטר משכנתא) הרי שהעסקה תושלם בפועל והקניה של הדירה אכן תושלם ותוכלו לעבור להתגורר בנכס שזה עתה רכשתם. אך, יש לכם שותף שקט בדירה והוא הבנק עד שתסיימו להחזיר את ההלוואה לאחר שנים רבות.

לסיכום,

תהליך לקיחת משכנתא לוקח זמן ומחייב בהתנהלות מסודרת. תהליך לקיחת משכנתא יכול להיעשות על ידכם אך מומלץ להיעזר ביועץ משכנתאות שיוכל להביא אתכם לידי מימן בתנאים אופטימליים. במידה ואין ברצונכם לעבור תהליך לקיחת משכנתא לבד, הרי שאתם מוזמנים לפנות אלינו להכוונה ליועץ משכנתאות מומלץ:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan