שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
32°C
Few clouds
21/09/2021 14:31
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

שמאי מקרקעין: האם צריך שמאי דירות לעסקאות נדל"ן?

נושאים מרכזיים

שמאי מקרקעין - מדידה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שמאי מקרקעין הנו אדם אשר מקצועו לאמוד ולבצע הערכת שווי דירה או נכסי מקרקעין אחרים. הערכות אלו משמשות אותנו לביצוע עסקה אופטימלית בה אנו מוכרים את הדירה במחיר הנכון ביותר עבורנו אך שתואם את הציפיות בשוק הנדל"ן. המשמעות בשימוש בשמאי מקרקעין תשתנה בהתאם לצורך לו אתם נדרשים. כאשר צריכים חוות דעת של שמאי לשם קבלת משכנתא או לשם חישוב כדאיות יציאה לעסקת פינוי בינוי או תמ"א 38 וכן במגוון מקרים נוספים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין יכול פעול בכמה שיטות חישוב כדי להגיע לתוצאות מדויקות ככל הניתן. כאשר יש שלשה גישות עיקריות בהם נעזרים שמאי מקרקעין בישראל והן:

  1. שיטת ההשוואה – זו כמובן השיטה היותר פופולרית ובה בעצם השמאים בוחרים לבצע את החישובים על ידי השוואת הנכס שבנידון לנכסים דומים ושונים ממנו בסביבה הקרובה וזאת כדי להסיק מהו ערך הנכס בפועל.
  2. שיטת היוון ההכנסות – זו שיטה משנית בה בוחנים את ההכנסות הצפויות מהשכרת הדירה ובעצם על ידי יצירת תחזית הכנסה של רווח נקי מהדירה ניתן לאמוד את שוויה של הנכס באופן אופטימלי עבורכם ללא קשר לשוק.
  3. שיטת העלות – זו שיטה פחות שימושית בה בוחנים את ערך הקרקע עליו יושב הנכס ומוסיפים את תשומות הבנייה להקמת נכס דומה וכך בעצם מקבלים הערכה ממשית של שווי הנכס ללא קשר להכנסות ואו למצב השוק.

שמאי מקרקעין יכול לבחור האם להשתמש בשיטה אחת לבחינת ערך הנכס שלכם או לחלופין להיעזר בשיטות מקבילות בו זמנית כדי לאמת את הנתונים. כאשר שמאי מקרקעין מגיש לכם דו"ח מסודר וברור לערך הדירה ביכולתכם לגשת ולמשכן את הנכס לטובת הלוואה או למכור את הדירה במחיר הראלי ביותר תוך ידיעה שימצאו קונים בטוחים לעסקה והכי חשוב שאתם יודעים שלא יצאתם פראיירים.

מה שמאי מקרקעין בודק?

ניתן לחלק תהליך זה לשניים, שלב מכירת דירה ושלב קניית דירה. ייתכן מאוד שנדרש לשמאי בשני המקרים אך כמובן שבחירה זו נתונה לידכם:

שמאי מקרקעין במכירת דירה

כאשר אתם מחזיקים בנכס יקר ערך כדירה או שטח ונדרשים למכור אותו. רצונכם הטבעי לנסות לקבל כמה שיותר כסף וכדי לעשות זאת עליכם להעריך ברמת דיוק גבוהה לא רק את שוויו הפיזי והשימושי עבורכם אלא את השווי ששטח או דירה זו יכולה להיות עבור אדם אחר. כך לדוגמה יהיו מקרים בהם הדירה שלכם שווה X כסף אך אדם אמיד צריך את הדירה שאתם מציעים וסיבותיו עמו ומוכן לשלם גם X+2. אחריותכם להבין זאת ולדרוש יותר בהתאם לשווי שהנכס מהווה עבור קונים מסוימים.

מכירת דירה הנו תהליך אישי ואמוציונלי בו אף פעם לא תהיו בטוחים האם עשיתם עסקה נבונה והאם אולי יכולתם לקבל מעט יותר דבר שמציק ומפריע אך אין לכם את סט הכלים שיש לשמאי מקרקעין כדי לאמוד אותן. שימוש באיש מקצוע ירגיע את רוככם ויפרוס בפניכם את היתרונות והחסרונות של הנכס ביחס לסביבה המידית ויחשוף בין השאר את מהות וערך הנכס עבור אנשים אחרים ממגוון סיבות עליהם כלל לא יכולתם לחשוב. כאשר מבצעים עסקה כה גדולה ובעלת משמעות המלצתנו לשלם עוד מעט כסף ולקבל ליווי של שמאי מקרקעין שייתן לכם את השקט הנפשי שאתם מקבלים את התמורה האופטימלית עבור הנכס שיימכר.

שמאי מקרקעין בקניית דירה

תהליך קניית דירה מחייב פעמים רבות את שירותיו של שמאי מקרקעין. החל מהרצון של הבנק לקבל הערכת שווי מקצועית לנכס כדי שמצדו ידע שיש לו משכון ראוי להלוואה שמוענקת לכם אך גם אתם כאשר אתם רוכשים דירה מיד שניה ולא ממש יודעים לאמוד את ערכה תדרשו לקבל ליווי של איש מקצוע שיספר לכם על היתרונות והחסרונות שיש לנכס וכמובן יעביר לכם את הטענות החשובות כדי להוריד את מחיר הדירה בניהול משא ומתן נכון בהמשך (ניתן להיעזר בחברת בדק בית במקום)

יש מקרים לא מעטים ששמאי מקרקעין יכול להציל אתכם מעסקה גרועה וזאת מאחר ואתם לא תצליחו לזהות את הבעיות שיש בסביבת הנכס ובבניין עצמו, לא תצליחו לזהות את ההבדל בין דירה בקומה שלישית ללא מעלית לבין דירה בקומה שניה עם מעלית וכן הלאה. מספר הפרמטרים שבהם תדרשו להשתמש כחלק מהשוואת הנכס עם הנכסים האחרים בניסיון לאמת את המחיר ולבחון האם הנכס אכן שווה את המחיר המבוקש קרוב לוודאי שגדול עליכם. גם הערכת מחיר הדירה על ידי מתווך דירות לא צפויה להיות מדויקת כפי הערכתו של שמאי שלמד והתמקצע בדיוק בתחום זה.

האם צריך שמאי דירות לעסקאות נדל"ן?

תלוי מאוד בכם. תלוי ביכולת שלכם להתמודד עם הערכת השווי של הנכס שלכם. ניתן להשוואת זאת לשירותי טכנאי מחשבים, מוסכניק או חשמלאי. יש רבים שידעו לתקן תקלות מחשב וחשמל בכוחות עצמם, יש שיצליחו לטפל ברכבם וכמובן שלא יידרשו לשירותי אנשי המקצוע אך כמובן שמרבית האוכלוסייה אינה בקיאה בפרטים הקטנים בענף בו אנו מבקרים לרוב פעם בחיים ולכן מומלץ להיעזר בשירותי שמאי מקרקעין וזאת בעיקר מאחר וזהו העסקה הגדולה ביותר שתעשו בחייכם ברוב המקרים ולא תרצו לספוג מכה קשה בטווח הארוך כדי לחסוך סכומים לא גדולים ביחס לעסקה:

עלות שירותיו של שמאי מקרקעין תנוע בין 1,500 ש"ח ל-4,000 ש"ח להערכת שווי דירה. כאשר הסכומים נוטים לכיוון הנמוך ומאחר וכמו בכל שוק חופשי גם כאן יש תחרות תוכלו למצוא שמאים שיסכימו לבצע את העבודה גם בפחות. אך יש לזכור שלפעמים עדיף לא להתפשר ולקחת שמאי מקרקעין מקצועי ואמין שיעלה מעט יותר אך תדעו במאת האחוזים שהוא משקיע את מלוא מרצו ופועל בתום לב.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

כמה זמן לוקח לשמאי מקרקעין לבצע את הערכת שווי הדירה? זה תלוי מאוד בגודל הדירה ובמכלול הנתונים שעליו לשקלל אך ניתן לאמוד את העבודה של שמאי מקרקעין בטווחי זמן של יום אחד עד שלושה ימים לכל היותר ברוב המקרים כאשר יש יוצאים מן הכלל כמו בכל תחום אחר.

נקודה חשובה מאוד!: יש הבדל בין שמאי פרטי שאתם שוכרים לבין השמאי של הבנק במשכנתא. הבנק נוטה להוריד כ-10% מערך הדירה וזאת כאמור כדי לקחת פחות סיכון על הנכס שמושכן לטובתו. כלומר, עדיף לכם להגיע לבנק עם הערכת שמאי פרטי מזה של הבנק וכך בעצם לקבל תנאים טובים יותר. – תוקף הערכת שמאי עומדת לרוב על עד 6 חודשים בלבד ולכן יש להזמין הערכת שמאי פרק זמן קצר לפני מכירה או נטילת משכנתא לקניית דירה.

רוצים שירותי שמאי מקרקעין מקצועי ואמין? השאירו פרטים:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan