שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שמאות מקרקעין: איך לומדים שמאות מקרקעין ומה השכר של שמאי מקרקעין?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

שמאות מקרקעין - חישוב עלויות

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שמאות מקרקעין הנו מקצוע ייחודי מאוד שמפיע באופן משמעותי על עסקאות נדל"ן שמתרחשות יום יום. בין אם שמאי מקרקעין עובד כעצמאי ובין אם הוא עובד כשכיר בחברה לשמאות מדובר בהכנסה לא רעה בכלל ובהחלט ראוי לשקול עבודה בתחום. שמאות מקרקעין בדיוק כפי שניתן להבין משם המקצוע היא היכולת לבצע הערכת שווי לנכסי מקרקעין וזאת כדי להוציא עסקאות נדל"ן לדרך במגוון רחב של מקרים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שמאות מקרקעין

שמאות מקרקעין זהו מקצוע בעל משמעות אדירה מאחר ועל שמאי מקרקעין להמיר נתונים שונים לערך פיננסי. שמאי מקרקעין לומד איך לתרגם קרקע או דירה לנתון מספרי אשר מאפשר מסחר בו. כך לדוגמה, כאשר אנו נוטלים הלוואת משכנתא מהבנק הרי שהבנק רוצה לוודא שערך הנכס שרכשנו אינו גבוהה מערך ההלוואה ולצורך כך מחייב שישמוש בשירות שמאי מקרקעין שיחווה את דעתו המקצועית ויבצע הערכת שווי לנכס.

שמאי מקרקעין מקצועי ובעל מוניטין בעולם שמאות מקרקעין יכול להרוויח סכומי כסף גדולים במיוחד וזאת מאחר ובדיקה בסיסת לדירה שאורכת מספר שעות בודדות יכולה לעלות מאות שקלים ולעתים גם אלפי שקלים בהתאם לרמת המאמץ וערך הנכס. במידה ולשמאי מקרקעין יש מספיק עבודה הרי שמובטח לו פרנסה בשפע. כתוצאה מכך רבים מתעניינים בלימודים להיות שמאי מקרקעין ונפרט על כך כעת:

איך לומדים שמאות מקרקעין?

בדומה ללימודי תיווך גם בלימודי שמאות מקרקעין יש צורך בתעודה ממשרד המשפטים. על המעוניינים להיות שמאי מקרקעין ללמוד ולהגיע מוכנים למבחן שנערך על ידי "מועצת שמאי המקרקעין" שבו בוחנים את המועמדים בשל נושאים עיוניים ומעשיים וכמובן גם נושאים משפטיים וחוקיים באשר לביצוע הערכות שווי לנכסים אלו. כדי להגיע מוכנים למבחן מומלץ ללמוד באחת מהמוסדות לימוד שמכשירים למקצוע זה:

ישנם ארבעה מוסדות עיקריים בהם ניתן ללמוד שמאות מקרקעין:

 • מכללת עזריאלי בירושלים בשיתוף הטכניון.
 • הטכניון שמציע לימודי שמאות בחיפה ובתל אביב.
 • מכללת אשקלון שמשרתת בעיקר את תושבי הדרום.
 • המכללה למנהל שפרוסה בכל רחבי הארץ.

בשונה מענפים מקצועיים אחרים, לימודי שמאות מקרקעין אינם פשוטים ואו קצרים והם מתפרסים על פני 3 שנים! (אם כי רק מספר מפגשים בשבוע בלבד) ובחלק ממוסדות הלימוד יש תנאי קבלה שמחייבים תואר ראשון כלשהו בנוסף בכדי להתחיל בלימודים הללו אך כמובן שניתן ללמוד את התחום ברמות ידע שונות וכאשר מסיימים את הלימודים להיות מקצועיים יותר ופחות. בוגרי מוסדות הלימודים הטובים מקבלים הצעות עבודה מחברות בתחום אך רבים בוחרים לעבוד כעצמאיים.

מה לומדים כדי להיות שמאי מקרקעין?

רק שמאי בעל הסמכה בתוקף יכול לעסוק בתחום זה וזאת מאחר ויש להכיר תחומי לימוד חשובים במיוחד בכדי לקבוע ערך לנכסי מקרקעין שמשפיעים באופן ישיר על הלקוחות. במהלך הלימודים המעוניינים בעבודה זו יכירו את הפרטים הבאים:

 • מבוא לתורת השמאות.
 • יסודות מדידה ומיפוי.
 • יסודות הכלכלה.
 • יסודות התכנון והבניה.
 • יסודות הנכסת בניין והנדסה אזרחית.
 • לוחות שומה.
 • חוקים ופקודות בחוק המקרקעין.
 • מבוא למיקרו כלכלה .
 • מבוא למאקרו כלכלה.
 • ועוד..

מעבר לקורסים אלו שמאים לומדים בין היתר נושאים מרתקים כדוגמת חוק הגנת הצרכן, השקעות נדל"ן, מינוף פיננסי, תיווך דירות חוק החוזים הכללי, דיני מיסוי מקרקעין ומגון רחב של נושאים משלימים. הסיבה שלומדים תחומים שמחברים בין עולם הכלכלה ועולם הנדל"ן הם בגלל צורת העבודה בפועל של שמאי המקרקעין:

שמאי מקרקעין פועל בשיטות מדידה שונות בכדי להעריך שווי של נכס מקרקעין:

 1. שיטת שמאות מקרקעין – השוואתי
 2. שיטת שמאות מקרקעין – פיזי
 3. שיטת שמאות מקרקעין – תשואתי

השיטה הראשונה מתייחסת לערך הנכס בעיני הרוכשים. כלומר, על בסיס עסקאות קודמות כמה הרוכשים מוכנים לשלם על הנכס ולצורך ביצוע שיטת מדידה זו אין צורך בלימודים מורכבים ובהיכרות עם עולם הכלכלה אך לשני השיטות הנוספות כבר נדרש ליותר.

קביעת ערך הנכס ברמה הפיזית מתייחס לערך הקרקע ועל בסיס זה נוסיף עלויות בניה לסכום הראלי לבניית הנכס מחדש נכון לנתון העדכני של מדד תשומות הבניה כדי לקבוע ערך מספרי לדירה. מצד שני ניתן לחשב לפי התשואה שיכולה להתקבל מהנכס על ידי השכרתו לאחרים, על ידי ביצוע מינוף כלשהו ואו על ידי השבחת הנכס וכ"ו. על שמאי מקרקעין להחזיק ולהכיר את שלושת כלי המדידה הללו לצד עוד שלל פונקציות ונתונים בכדי לקבוע ערך אמיתי ומדויק לנכס.

כאשר אתם מחזיקים בתעודת הסמכה של שמאי מקרקעין ביכולתכם לעבוד עם בנקים בישראל, חברות ביטוח, אנשים פרטיים ובעצם להיות מעורבים בכל עסקה או מקרה בו נדרשים להמיר שירות, מוצר, נכס לנתון מספרי בכדי לסחור בו. שמאי מקרקעין חייב להבין את עולם הכלכלה ולהבחין בשווי של הנכס לא רק בעבור המוכר אלא גם בעבור הקונה ולהתאים את הנתון לערך הגבוהה ואו הנמוך ביותר בהתאם למבוקש ממנו.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

האם כדאי להיות שמאי מקרקעין?

בעולם המתחדש של ימינו הצורך בשמאים אמנם ירד במעט אך בכל זאת נדרש בדיוק כפי שהיה בעבר. עוד לא הומצא אלגוריתם שיכול לחשב את כלל הנתונים שמבצע השמאי מקרקעין ולמרות זאת בגלל היכולת לבצע השוואה פשוטה וקלה בין דירות שנמכרו (בשיטה הראשונה) הצורך לשמאי מקרקעין בשוק הפרטי ירד משמעותית וכיום רוב השמאים עובדים יחד עם חברות ואו גופים מוסדיים ופחות עם האדם הפשוט.

השכר של שמאי מקרקעין בעל הכשרה מסודרת ותעודת שמאות מקרקעין יכולה לנוע בין 6,000 ועד ל-17,000 ש"ח מידי חודש במידה ויש ביקוש ואו מוניטין גבוהה במיוחד. בסופו של דבר מדובר בעבודה נוחה ורווחית שניתן להסתמך עליה אך יש לבחון האם ההשקעה בלימודים ובעבודה אכן שווה את המשכורת הסופית שמקבלים מידי חודש.

רוצים ללמוד להיות שמאי מקרקעין? פנו אלינו ונעזור לכם:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק