איך להתמודד עם הוצאות על שכירות ומשכנתא בו זמנית?

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

נושאים מרכזיים

שכירות ומשכנתא - בנייני מגורים - מחיר למשתכן
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

התמודדות עם תשלומי שכירות ומשכנתא יחד אינה פשוטה! זוג צעיר ואו משפחה עם ילדים שצריכים להתחיל להתמודד עם הוצאה כפולה על מגורים יכולים למצוא עצמם מגיעים לכדי מצבים לא נעימים. יש שני אוכלוסיות עיקריות שנופלות לקטגוריה זו ועליהם להתמודד עם שכירות ומשכנתא בו זמנית:

  1. משפרי דיור – משפרי דיור שקונים דירה קודם למכירת הדירה הקיימת.
  2. מחיר למשתכן – רוכשי דירה במחיר למשתכן שחייבים לשלם עוד על הנייר.

אוכלוסיות אלו יהיו חייבות להיות יצירתיות באופן בו הם משיגים את הכסף בכדי לממן את רכישת הדירה החדשה. במאמר זה אנו ננסה להבין איך ניתן להתמודד עם הוצאות לא קטנות על שכירות ומשכנתא בו זמנית וננסה לראות מה הן האלטרנטיבות הקיימות להוצאות אלו.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

הוצאות על שכירות ומשכנתא

בין אם אתם משפרי דיור שמתקשים למכור את הדירה שלכם, בין אם אתם זוכי הגרלות מחיר למשתכן וצפויים לקבל דירה חדשה במחיר מוזל, מאמר זה צפוי לעזור לכם להבין מעט יותר לעומק איך ביכולתכם לעמוד בתשלומים על החזר המשכנתא לצד המשך עמידה בתשלומים החודשיים על דמי שכירות.

אך כדי להבין את הנושא לעומק אנו נסביר מעט יותר על האוכלוסיות:

משפרי דיור

משפרי דיור רבים מחפשים דירה גדולה ומרווחת יותר למחייתם. במקרים רבים הם אכן מוצאים את הדירה עליה הם חלמו וברצונם לרכוש אותה אך מאחר וכדי לשלם עליה עליכם למכור את דירתם הקיימת הם נתקלים בבעיה לא קטנה וזאת כמובן כאשר הם לא מצליחים למכור את הדירה בפרק זמן שלו הם קיוו ובעצם נתקעים ללא כסף למימון הדירה שרכשו.

מחיר למשתכן

רוכשי דירה במסגרת פרויקטי מחיר למשתכן נמצאים ברובם בשלבים מוקדמים בחיים. אין להם הון עצמי מספק לרכוש דירה בשוק החופשי ואין להם מבחר רב לבחור ממנו אך בעקבות זכייתם הם יכולים לקבל דירה מוזלת בתנאים מעולים. הבעיה היא שבדומה לרכישת דירה על הנייר מקבלן, עלינו לשלם ככל שקצב הבניה מתקדמת וזאת לרוב עושים בעזרת הלוואת משכנתא שמשמעותה שיש להחזיר כבר כעת כסף לבנק מידי חודש וזאת במקביל לתשלומי שכר דירה לבעל הדירה בה הם חיים כעת. בעיה לא קטנה בעבור מרבית רוכשי דירות במחיר למשתכן.

יש שני סוגי פתרונות לבעיה זו:

  • לגור עם ההורים – חזרה להתגורר עם ההורים לתקופה עד לאכלוס הדירה.
  • ליטול הלוואת גישור – נטילת הלוואה בה משלמים רק את הריבית עד לאכלוס הדירה.

לגור עם ההורים:

ניתן לחסוך את הוצאות השכירות על ידי מעבר חזרה עם ההורים. במידה ומדובר במשפרי דיור אפשרות זו מורכבת וקשה הרבה יותר ולא בהכרח מומלצת. אך כאשר מדובר ברוכשי דירה ראשונה במסגרת מחיר למשתכן הרי שבהחלט יש מקרים רבים שבני זוג צעירים וללא ילדים יכולים לסבול מעט אי נעימות וחוסר פרטיות אך בתמורה לעמוד בהחזרי המשכנתא בכבוד עד למועד אכלוס הדירה בפועל. זהו כמובן האפשרות הזולה והחסכונית, ניתן גם לבחור באפשרות הבאה:

ליטול הלוואת גישור:

הלוואת גישור מוצעת על ידי הבנקים על סמך נכס מקרקעין ואו קרן השתלמות או כל מקור הון אחר. הלוואת גישור בעצם מאפשרת ללווים לגשר על פרק זמן בו הם לא יוכלו לשלם את הסכומים הרצויים לרכישת דירה ואו לתשלומי המשכנתא. בהלוואה מסוג זה הבנק מבקש מהלווים לשלם מידי חודש רק את הריבית ואת יתרת הסכום (הקרן) רק במועד ההחזרה של ההלוואה. כך שמשפרי דיור יכולים למכור את דירתם ועם כסף זה להחזיר את ההלוואה כאשר את הריבית הם שילמו כבר. לעומתם, רוכשי דירה במחיר למשתכן ידרשו לקחת הלוואה על החזרי המשכנתא לשנתיים אלו עד לאכלוס הדירה.

ישנם מקרים בהם שווה למשפרי הדיור לשלם לבנק את הריבית על הלוואת גישור אך להמשיך לקבל שכירות על הדירה שברשותכם וזאת עד לפרק הזמן המותר בחוק להחזקת שני נכסים מקרקעין (שנה וחצי) שלאחריה יהיו חייבים בתשלומי מס שבח כמחזיקי דירה שניה בדומה למשקיעים.

כמה עולה לקחת הלוואת גישור?

עלות הלוואת גישור תשתנה מאדם לאדם בהתאם לביטחונות שיש בידיו ובהתאם לגובה ההלוואה:

משפרי דיור מקנים לבנק ביטחון גבוהה מאוד לכך שהם אכן יוכלו לעמוד בהחזר הקרן שלוו בסוף התקופה מאחר ויש להם נכס שעליו הבנק יכול להסתמך אך מצד שני עליהם לקחת הלוואת גישור על סכומי כסף גדולים במיוחד.
רוכשי דירה במחיר למשתכן מצד שני נוטלים הלוואה קטנה הרבה יותר וזאת רק על כ-24 חודשי החזר משכנתא אך לרוב אין להם ביטחונות טובים מספיק ולכן הריבית עבורם תהיה גבוהה יותר.

כיום שהריבית במשק נמוכה הרי שגם הריבית על הלוואת גישור בדומה לריבית על המשכנתא צפויה להיות נמוכה יותר. ולמרות זאת על כל אחד ואחת לבצע סקר בבנקים השונים ולבחון מה צפוי להיות העלות להלוואת גישור זו. אנו מעריכים שהמחיר לרוכשי דירות מחיר למשתכן יסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים. סכום לא קטן בכלל אך יאפשר לכם להישאר עם הראש מעל למים גם בתקופה זו.

רוצים ליטול הלוואת גישור למשכנתא ואו לדירה חדשה? השאירו פרטים ונעזור לכם: