שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

שכירות בהקפאה: האם חוק שכירות הוגנת תחזור לסיבוב שני?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

שכירות הוגנת - משה כחלון

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

הצעת חוק שכירות הוגנת חוזרת לסיבוב שני!. לאחר שחוק שכירות הוגנת הוצג על ידי סתיו שפיר, חיליק בר, ואורלי לוי אבוקסיס בכנסת ה19 ולאחר שאושר ביולי האחרון בוועדת השרים לענייני חקיקה אך הצעת החוק לא עלתה לשלב הנוסף כדי להפוך להצעה מממשלתית מחייבת וזאת למרות הלחץ שהפעילו השרים. הסיבה העיקרית לעיכוב הן בעיות בגיבוש הצעת חוק הממשלתית. שר האוצר משה כחלון מאמין שהקפאת השכירות לשנים הקרובות חיונית להגשמת המטרות שהציב ולכן הורה לקדם את חוק שכירות הוגנת בכל הכוח.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

מהי שכירות הוגנת?

שכירות הוגנת היא חוק שנועד להגביל את משכירי הדירות ברחבי הארץ מהעלאת שכר הדירה בכל שנה. בחוק נקבע שיהיה חובה לקבע את דמי השכירות למדד השכירות המקומי ולהעלות את שכר הדירה רק לאחר 3 שנים כך שהשוכרים נהנים מיציבות גבוהה יותר. כדי לעשות זאת בוחנים במשרד האוצר את שני החלופות הקיימות על השולחן דיונים:

  1. חלופת הפיקוח: האם מגבילים את האפשרות של משכיר דירה להעלות את דמי השכירות בכל שנה? אם כן, איך מפקחים עליו?
  2. חלופת התמריץ: משכירי דירות שישתפו פעולה ויתחייבו לא להעלות את שכר הדירה למשך שלוש שנים יזכו בהטבות מס.

כתבות נוספות בנושא:

חוק שכירות הוגנת – מה המשמעות של החוק ואיך זה עוזר לי?
נצלו את החוק לשכירות הוגנת לטובתכם בחוזה השכירות.

כדי להגן על השוכרים יהיה על כל משכיר דירה לעשות שימוש בחוזה שכירות לטווח ארוך, חוזה אשר נקבע מראש ל3 שנים ויותר ובו נקבעים עליות מחירים קבועות בצמוד למדד השכירות וכמובן נקבע שאין בעל הדירה רשאי להעלות את דמי השכירות על דעת עצמו. חוזה שכירות הנ"ל יהיה על המשכיר לשלוח לגוף מיוחד שיוקם לשם כך ולאחר מכן השכירות תהיה פתוחה לפיקוח ובתמורה לעמידה ביעדים יזכה המשכיר בתמריצים שונים:

היחידה הממשלתית החדשה שתקרא "רשם שכירויות" והיא זאת שתנהל את מאגר חוזי השכירות שייחתמו. באמצעות מאגר חוזים זה שישותף עם הציבור יוכל לדעת כל שוכר וכל משכיר מהו מדד השכירות באזור מגוריו וכמה שילם השוכר שהתגורר בדירה לפניו. הטבות מס לעידוד פעילות זו תעמוד על כ5,000 ש"ח בשנה דבר שיבטיח את התעניינות המשקיעים אך כדי לזכות במענקים אלו על הדירה לעמוד בסטנדרטים שונים הנתונים לפיקוח כדי להיחשב דירה ולא כל חדר עם מקלחון תהיה כדירה המותרת להשכרה.

למרות רצונם הטוב של חברי הכנסת, ראשי עיריות ואנשים טובים נוספים שמבינים שמדובר בשירות לתושב ובחוק מהמעלה הראשונה נוצרו מורכבויות בדרך דבר שהצריך את דחיפתו של שר האוצר משה כחלון שנדרש נואשות לפתרון ביניים עד לשיווקם של עשרות אלפי דירות חדשות שיוצאו לצעירים במסגרת תכנית מחיר למשתכן שנחתם על בסיס הסכמי גג שנחתמו מול רשויות רבות בכל רחבי הארץ ומועד אכלוס הדירות הראשונות רק בעוד כארבע שנים שקשות מאוד על הצעירים עם חלום לדירה.

עדכון: 14.1.2016 – הדיון בחוק המקורי של סתיו שפיר (חוק מדולל של שכירות הוגנת) ידחה לדיון בעוד שבועיים כדי שניתן יהיה להגיע להסכמות על הרגולציה הנדרשת.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק