22°C
Overcast clouds
17/10/2021 00:29
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

שטר מכר מקרקעין: מה זה שטר מכר מקרקעין ואיך משתמשים בו?

נושאים מרכזיים

שטר מכר מקרקעין - חתימה

שטר מכר מקרקעין הוא שטר מוכר מאוד שמטרתו להעביר זכות על בעלות בקרקע. כדי לעשות שימוש בשטח מכר מקרקעין על שני הצדדים לחתום בליווי עורכי דינם על שטר קבוע בו יש פרטים על הנכס לצד פרטי הצדדים ותנאי העסקה. כדי למנוע בעיות עושים שימוש בשטר מודפס ולא בכתב יד. שטר זה מאומת על ידי רשם המקרקעין שמזהה את החתומים ומסביר להם את מהות העסקה והמשמעות של העברת זכויות בבעלות על מקרקעין. רק לאחר שברור לכל שהצדדים הבינו במה מדובר שהעסקה מאושרת ומעודכנת בטאבו.

שטר מכר

שטר מכר לרוב ממולא על ידי עורכי הדין של הצדדים במועד החתימה על החוזה העדכני למכירת הדירה. עורכי הדין מחויבים לשאול את הצדדים לגבי טיב העסקה והאם זו דירה ראשונה או שנייה לצורך דיווח מס וכמובן שאתם גם חותמים לעורכי הדין על מסמך ייפוי כוח בו אתם מאשרים להם להגיש עבורכם את כלל המסמכים הרלוונטיים לרישום הדירה על שם הקונה והעברת הזכויות. לא מומלץ לבצע עסקה במקרקעין ללא ליווי עורך דין המתמחה בתחום שיגן עליכם ויוודא ששטר המכר נכון ואפשרי ויגיש את הבקשה עבורכם לרשם המקרקעין בצורה רשמית ומסודרת.

שטר מכר הנו מסמך די קצר ובפורמט קבוע שנקבע על ידי משרד המשפטים עליו חותמים הצדדים לעסקה בצמוד לחוזה מכר דירה מסמך זה כולל את הפרטים הבאים:

  1. מספר שטר, שם לשכת רישום מקרקעין.
  2. סוג העברת זכויות: עם תמורה או ללא תמורה.
  3. פרטי המוכרים ופרטי הקונים של זכויות במקרקעין.
  4. פרטי הנכס הכוללים גוש וחלקה ופירוט נוסף על הנכס.
  5. חתימות: מיופה כוח, עורכי דין, הצדדים להסכם, הלשכה.

מעבר לשטר מכר רגיל שנדרש בין צדדים פרטיים להסכם ישנם גם שטר רישום מכר במקרקעי ישראל בו בעצם המדינה מקנה בעלות על נכסים שהוחכרו במשך שנים וכעת ניתנים בבעלות מלאה לחוכרים. בחלק מהמקרים יש צורך בתשלום תמורה ובמקרים אחרים אין תמורה בהתאם לרפורמה במקרקעי ישראל אליו נרחיב בהמשך המאמר.

שטר מכר להורדה והדפסה:

  • שטר מכר מקרקעין רגיל להורדה – הורדה
  • שטר מכר רפורמה במקרקעי ישראל להורדה – הורדה
  • שטר מכר במקרקעי ישראל (עם רישום הערה) – הורדה
  • שטר מכר במקרקעי ישראל (ללא רישום הערה) – הורדה

שטר מכר במקרקעי ישראל

300,000 יחידות דיור בישראל כלל לא רשומות ברשם המקרקעין (טאבו)! במקרים רבים העובדה שאתם לא רשומים כבעלים על הדירה אלא רק כחוכרים אינה צריכה מטרידה אתכם יתר על המידה עד שמגיעים לשלב בו רוצים לעשות שינויים בנכס, לקחת משכנתא או לבצע כל פעולה אחרת ואתם מטורטרים מצד לצד בניסיון להוכיח שהדירה שלכם. כיום רשות מקרקעי ישראל מאפשרת פעמים רבות העברת הזכויות ממנה אליכם. המשמעות היא שערך הדירה עולה והנוחות לביצוע שינויים ולבצע עסקאות על גבי הנכס הופכים לאפשריים ונוחים יותר.

ברשות מקרקעי ישראל קבעו רפורמה בה משדרגים את הזכויות של החוכרים ומעבירים להם זכויות בעלות בהתאם לתנאים שונים שנקבעו בחוק. בחלק מסוגי הנכסים ניתן לשדרג מחכירה לבעלות ללא תמורה ובאחרים יידרש תמורה (לא גבוהה מידי על הקניית הנכס) לשם כך אך הדבר יתאפשר. מעבר לכך במקרים מסוימים יהיה צורך בהערה שתפקידה להגביל את בעלי הזכויות החדשים מהעברת הנכס לזרים. האפשרות לשדרוג זכויות מחכירה לבעלות מתאפשרת במקרים מסוימים בלבד ורק בתנאי שהצלחתם להוכיח ששילמתם את מלוא תשלומי חכירה מהוונת.

המטרה של רפורמה זו היא פשוטה, המדינה רוצה להמריץ את הכלכלה ולהקל על החוכרים הרבים וכמובן גם להוריד לחץ מעצמה מאחר וכיום כל שינוי וכל פעולה מחייבת את אישור מנהל מקרקעי ישראל ואין לכך שום תועלת לאף אחד מהצדדים. ולמרות זאת, אין חובה אמיתית להפוך לבעלים רשומים על הדירה וניתן לדחות זאת למועד בו תרצו למכור את הנכס ואו לבצע בו שינויים בהתאם לצורך.

לא כולם זכאים להטבה כה חשובה זו. כדי לבחון את זכאותכם כנסו לאתר רשות מקרקעי ישראל ובחנו האם הבית בו אתם חייבם שאינו בבעלותכם יכול לעבור שדרוג ולהפוך ל100% שלכם. במידה ואתם זכאים לכך התהליך אינו ארוך ומצריך ליווי עורך דין אבל אז אתם בטוחים בבית משלכם ויכולים לעשות בו כברצונכם (בכפוף לאישור וועדת התכנון בלבד)

צריכים ליווי עורך דין בהעברת בעלות דירה? פנו אלינו ונעזור לכם!

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *