שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

רישיון תיווך: איך מוציאים רישיון תיווך? – מדריך הוצאת רישיון תיווך!

נושאים מרכזיים

רישיון תיווך - רישיון תיווך מקרקעין

רישיון תיווך הנו השלב הראשון בדרך לרכישת מקצוע התיווך דירות. בדומה לתואר ראשון הנלמד באוניברסיטאות, גם רישיון תיווך אינו בהכרח אומר דבר על הרמה המקצועית שלכם וזאת מאחר והרישיון תיווך מוקנה לכם לאחר בחינה שכוללת חומרים תאורטיים ומשפטיים אך לא בהכרח מעשיים בשטח. במידה ואתם רוצים להיות מתווכים בפועל ומעוניינים לפתח קריירה כעצמאיים בשוק הנדל"ן הרי שמדריך הנפקת רישיון תיווך בהחלט יעזור לכם להבין את הדברים כהווייתם.

רישיון תיווך – מדריך הוצאת רישיון תיווך

שוק הנדל"ן נמצא זה שנים בשיא כל הזמנים. מחירי הדירות עולים ועולים וכנגזרת מכך שכרם של המתווכים אף הוא עולה ועולה. ישנם מתווכים שבעשור החולף הרוויחו עוד ועוד כסף מידי שנה ומצד שני מתווכים רבים שלא הצליחו להתרומם בכוחות עצמם ונאלצו לחפש שיטות לא ישרות להשגת לקוחות דבר שמשחיר את המקצוע כולו. ולמרות זאת, אלו שמוצאים עניין בהתנהלות עצמאית מול בני אדם ובניהול עסקאות בהחלט יעריכו את עבודת התיווך וישקלו להנפיק רישיון תיווך כדי שיוכלו לעסוק במקצוע ולהתפרנס יפה.

הנפקת רישיון תיווך אינה דבר זול כל כך. מדובר במספר אגרות שיש לשלם וכמובן גם חובה לשלם אגרה שנתית לרשם המתווכים. בשלב ראשון, עוד קודם למדריך עצמו. חשוב מאוד שתבחנו את הנושא בשנית ותהיו בטוחים שאכן אתם מתכננים לעבוד במקצוע התיווך ושיש לכם את הסבלנות, היכולות והמוטיבציה להתמודד עם שוק קשה ואכזרי בו החוסר יציבות בהחלט קיים. במידה והחלטתם להמשיך בכל זאת כדאי שתדעו שמדובר בתהליך לא קצר עד שהופכים למתווכים מבוקשים ובעלי מוניטין שאכן מתפרנסים בכבוד מידי חודש.

הוצאת רישיון תיווך

כדי להוציא רישיון תיווך עליכם לבצע שני פעולות די פשוטות:

  1. לעבור את מבחן המתווכים.
  2. לשלם אגרות מבחן ורישיון.

סך האגרות עומד על 1,460 ש"ח ולאחר מכן בכל שנה יהיה עליכם לשלם 484 ש"ח כאגרה על רישיון התיווך. זהו כמובן החלק הקל שאינו מתייחס ליכולות שלכם או לסיכויי ההצלחה. על תשלומים אלו לא תקבלו דבר מלבד תעודת תיווך שלרוב אינה נדרשת על ידי הלקוחות (רבים מהמתווכים פשוט לא מחדשים את רישיונם..)

כאן מתחיל העניין המורכב יותר:

כדי לעבור את מבחן התיווך עליכם ללמוד נושאים משפטיים רבים ולהכיר שלל מונחים חשובים מעולם הנדל"ן. עליכם להבין מהו מבנה הביורוקרטיה של הרשויות השונות וכל פרט מידע נוסף שיאפשר לכם להתמודד עם מקרים שונים בעשייה בפועל מאוחר יותר. ציון עובר במבחן תיווך הנו: 60. כלומר, עליכם לענות על 12/20 שאלות אמריקאיות שיינתנו לכם נכונה כדי שיתאפשר לכם לקבל את הרישיון תיווך המיוחל.

כדי להגיע מוכנים למבחן התיווך עליכם לעשות מספר פעולות:

  1. הירשמו לקורס תיווך מקצועי של אחת מרשתות התיווך הגדולות.
  2. לימדו את הכלים השונים שיש בידי מתווך דירות ותשלטו בהם.
  3. השתמשו במבחני תרגול בתיווך משנים קודמות כדי לבחון את עצמכם.

במידה ותבחרו ללמוד את החומר הנדרש בכוחות עצמכם, תוכלו לעבור את המבחן די בקלות. אבל, מאחר והחומר הנלמד למבחן לא באמת ראלי ולא באמת קשור לעסקאות של המתווכים ביום יום הרי שתרצו שאנשי מקצוע שאכן פועלים בשטח ילוו אתכם ויסבירו לכם בפירוט רב מה קורה במציאות כדי שתגיעו לעבודה מתוך עמדת ידע והבנה ולא מופתעים כאשר המציאות טופחת על פניכם.

ישנם כלים שונים באינטרנט בהם מתווכים יכולים להשתמש. ישנם מאגרי דירות למכירה, שותפויות בין מתווכים, כלים שתוכננו ואופיינו בעבור שוק המתווכים וכמובן גם לוחות המודעות באינטרנט כדוגמת יד2, ווין ווין, ועוד. חשוב מאוד לשלוט בכלים אלו מאחר וגם התיווך עובר אט אט למרחב הווירטואלי ויש משמעות אדירה לקיום נוכחות ולשימוש בכלים הנכונים בכדי למכור נכס מהר יותר ובמחיר גבוהה יותר.

כדי לוודא שאתם לא משלמים כסף לחינם אנו ממליצים שתבחנו את עצמכם מבחן אחרי מבחן ותתרגלו את החומר הנלמד כך שתסיימו את המבחן של רשם המתווכים עם תעודה ביד ותוכלו להשתלב במהירות הרבה ביותר בשוק הנדל"ן. במידה ולא תעברו את המבחן תיאלצו להיפרד מ-494 ש"ח נוספים וכמובן לחכות שלשה חודשים בבית בחוסר מעש והדבר לא מומלץ…

יש לי רישיון תיווך – איך משתלבים בעבודה?

כפי שפתחנו את המאמר, החזקה של רישיון תיווך דומה להחזקה של תואר אקדמי. אין הרבה מידי מה לעשות אתה וכעת יש לנסות לצבור ניסיון ומוניטין כדי שאכן יתאפשר להתפרנס מהמקצוע. חשוב מאוד לראות את השנים הראשונות במקצוע כלימודים לכל דבר ועניין ואם תרוויחו כסף בטווח זמן זה הרי ששפר עליכם גורלכם. כדאי מאוד להגיע למקצוע עם סבלנות רבה ועם יכולת הקשבה והפנמה של הדברים וזאת כדי שתוכלו לשפר את מעמדכם כל הזמן עד שלקוחות יתחילו לפנות אליכם ועבורכם תיווך יהפוך לפרנסה.

כדי לקצר הליכים, כדי לפשט הליכים, ניתן תמיד לפנות לאחת מרשתות התיווך הגדולות בהם תמצאו תנאים נוחים יותר לעבודה בשנים הראשונות. רשתות התיווך צפויות לנגוס בעד 50% מרווחי כל עסקה שתעשו אך הם מעניקים בתמורה ליווי מקצועי, מאגר מוכרים וקונים עמם ניתן להתחיל לעבוד באופן מיידי וכן את כל ההכוונה המקצועית והמוניטין שהרשת צברה כעסק בעל שם טוב. רק לאחר שיש לכם ניסיון טוב וביטחון עצמי רב שניתן יהיה לנסות לפנות לדרך עצמאית בה ניתן להרוויח הרבה יותר כסף וליהנות מבניית מוניטין אישי שיאפשר לכם לקבל עוד ועוד לקוחות מרוצים וממליצים.

האם באמת צריך לחדש רישיון תיווך?

זו שאלה מעניינת. מצד אחד, חשוב שיהיה לכם רישיון תיווך וזאת כדי להוכיח שאכן ידועים לכם פרטי חוק המקרקעין ופרטי חוק החוזים הכללי ששניהם נדרשים לעיסוק במקרקעין. בפועל, רוב מוחלט של רוכשי הדירות כלל לא מבקשים לראות תעודה או רישיון תיווך והמשמעות היא שניתן לפעול בשוק התיווך גם ללא רישיון תיווך בתוקף.

אז למה בכל זאת לחדש רישיון תיווך?

  1. זו עבירה על החוק לפעול בתיווך מקרקעין ללא רישיון.
  2. במידה והדבר מתגלה לצדדים לעסקה הם אינם חייבים לשלם לכם.
  3. הרישיון נדרש על ידי רשתות התיווך הגדולות.

אמנם אין אכיפה מאף גורם בפועל, רבים מהמתווכים אכן לא מחזיקים ברישיון תיווך אך במידה והדבר מתגלה על ידי רוכשי הדירה או מוכרי הדירה הם יוכלו לדרוש את כספם חזרה ואו לא לשלם מלכתחילה למרות העבודה הקשה שאתם עשיתם כדי להביאם לכדי עסקה. יתרה מזאת, אי החזקת רישיון תיווך תמנע מכם את היכולת להיות חברים ברשתות התיווך הגדולות שכדי לשמור על מוניטין מקצועי ואמין מחייבים את המתווכים להחזיק ברישיון תיווך ואף להציגו כתג התלוי על בגדיהם כהוכחה למקצועיות.

לסיכום, במידה ואתם רוצים לעבוד כמתווכים, כדאי מאוד שתכינו את עצמכם לכמה שנים קשות בתחילה וחשוב מאוד שתחזיקו רישיון תיווך כחוק וזאת כדי שתצליחו להתקדם ביושר ובבטחה לעסקאות רבות ככל האפשר תוך יצירת שם טוב ומוניטין שיביאו אליכם עוד ועוד לקוחות ופרנסה בשפע.

מחפשים לימודי תיווך? רוצים ללמוד למבחן התיווך? השאירו פרטים:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *