שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 14:01
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

קניית דירה ראשונה: מה חשוב לדעת בקניית דירה ראשונה? – מדריך

נושאים מרכזיים

קניית דירה ראשונה - סלון דירה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

ההחלטה על קניית דירה ראשונה אינה קלה או פשוטה מאחר ומעבר לעובדה שמדובר באירוע משמח לו חיכיתם זמן רב יש עול כלכלי כבד שמורגש באופן מידי ומידע מבולבל לרוב לגבי מה היכולת הכלכלית שלכם, מה הדרישות שלכם ובעצם פעמים רבות קניית דירה ראשונה מתבססת לא מעט על מזל מאחר ולא כולם סגורים על עצמם במועד קבלת ההחלטה. אנו ריכזנו עבורכם מעט מידע שיסדר לכם את הנתונים בצורה בהירה יותר בתקווה שכך תהפכו את הרכישה לקניה מושכלת ולא מבוססת מזל:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

קניית דירה ראשונה

ניתן לחלק את תהליך קניית דירה (לא רק קניית דירה ראשונה) לשלשה שלבים עיקריים בהם יש תתי שלבים לרוב:

 • השלב הראשון: הגדרת יעדים לדירה.
 • השלב השני: הגדרת יכולות כלכליות.
 • השלב השלישי: חיפוש אחר דירה.

השלב הראשון:

יש משמעות אדירה לתהליך מסודר בקניית דירה מאחר ואחרת אתם תמצאו את עצמכם מחפשים בכל העיר נכס ותבזבזו זמן יקר מבלי להתקרב למטרה האמיתית והחשובה עבורכם באמת – קניית דירה. בשלב הראשון יושבים בבית בערב שקט ודנים לגבי היעדים שחשובים להשגה. האם מדובר בדירה של 3 חדרים או 4 חדרים? האם אתם מחפשים לקנות דירה חדשה מקבלן או דירה יד שניה? עליכם לדון בחשיבות הקומה בבניין, קיומו של חניה, מחסן, והקרבה של הדירה למקומות העבודה שלכם או לבתי ההורים. כך שבפועל עליכם להגדיר יעד די ברור לנכס שברצונכם לקנות ובכך להפוך את התהליך לפשוט בהרבה.

ככל שהגדרת היעדים מצדכם תיעשה טובה יותר כך הסבירות שתהיו מרוצים לאחר מכן עולה. אנו ממליצים לעבור נושא נושא בכל תחום אפשרי ולבצע חישוב מדויק לא רק של עלויות רכישת הדירה אלא גם החזקתו. הגדירו כמה אתם מוציאים כיום על שכירות ומסי ארנונה ונסו להגדיר מהו הרף העליון בו תוכלו לעמוד מאחר ובשכונות החדשות הארנונה גבוהה יותר, דמי ניהול או ועד הבית גבוהים יותר ובעצם תגלו מהר מאוד שהשימוש ברכב אף הוא עולה יותר וכדאי לבחון זאת מראש ולקחת פרטים אלו בחשבון.

השלב השני:

זה השלב הכואב ביותר. השלב בו המציאות מתנפצת לנו בפנים וגורמת לייאוש קל אך עליה נתגבר ונתפקס בהגשמת היעדים שהגדרנו או לפחות שנגיע כמה שיותר קרוב אליהם. ניתן להיפגש עם יועץ נדל"ן שיעזור לכם בשלב זה בחישוב כל ההכנסות הקבועות, ההכנסות המשתנות, ההוצאות הקבועות, ההוצאות המשתנות, קרנות על שמכם, קופות גמל, פיקדונות צבאיים ואפילו דירה של ההורים במידה והם מוכנים למשכן אותה לטובת המשכנתא שלכם ובעצם כל דבר שיכול לשמש אתכם לצורך חישוב הון עצמי למשכנתא.

אנו נתקלים לא מעט באנשים שבמפגש עם המציאות מנסים להסתמך לא מעט על העתיד ובעצם מעבר למינוף משכנתא בסיסי הם מבצעים מינוף נוסף בדמיון בו ייתכן מאוד שיקבלו קידום או שכסף כלשהו יגיע לידם ובעצם כך הם יצליחו לעמוד בהחזרים החודשיים. אנו ממליצים להסתמך אך ורק על המצב הנתון ולא זה הצפוי גם אם מובטח לכם בעתיד הלא רחוק קידום במקום העבודה.

השלב השלישי:

לאחר שיש לנו יכולת לקבל משכנתא, לאחר שאנו יודעים מה אנו רוצים ומה אנו יכולים לקנות ביכולתנו לצאת לדרך כאשר מספר האופציות שעומדות לרשותנו כעת מצומצם משמעותית למצב בו היינו לפני השלב הראשון ובעצם אנו כרגע מחפשים נכון ונוכל למצוא את המענה המושלם לצרכינו. תהליך איתור דירה יכול לקחת זמן ובטח כאשר המחירים אינם מתאימים לנו ואנחנו רוצים להתמקח על המחיר ולהוריד את עלות הנכס כמה שיותר נמוך אך אל דאגה, שוק הנדל"ן פועל לרוב בעצלתיים ואין שום סיבה למהר בביצוע עסקת נדל"ן שתשפיע כה רבות על חייכם.

מצאתם דירה מתאימה? מזל טוב! חשוב מאוד להיעזר באנשי מקצוע שיבחנו עבורכם את ההשקעה ויגידו לכם האם מדובר בנכס במצב דומה לזה שהובטח לכם או שמה יש שלל בעיות צנרת, תשתית ואיטום שאתם לא יכולים לראות בעין אך יפגעו בחוויית המגורים בדירה. ניתן לשכור חברת בדק בית רצינית שתשלח עבורכם מהנדס בניין או מהנדס אזרחי שיבחן את כל אותם סממנים שיכולים להעיד על בעייתיות מסוימת ובמידה וימצאו ליקויים תוכלו לבחור לרכוש את הדירה במחיר זול יותר בעקבות הגילויים או להימנע מהקניה בכלל.

כעת שהתהליך ברור ניתן לגעת בנקודות נוספות שחשוב מאוד לדעת בקניית דירה ראשונה:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

 1. כל עוד הדירה נקנית בפחות מ-1,623,320 ש"ח (נכון לשנת 2017) אתם פטורים ממס רכישה.
 2. כל עוד הדירה תשמש אתכם בעיקר למגורים במכירתה אתם תיהנו מפטור ממס שבח.
 3. הון עצמי למשכנתא לזוג צעיר שזוהי להם דירה ראשונה עומד על 25% בלבד.

אך יותר חשוב מנקודות אלו הם כמובן ההזדמנויות הייחודיות למחוסרי דיור:

בשנים 2016-2017 וייתכן שגם בשנים שאחרי יש פרויקט דגל חשוב מאוד של שר האוצר משה כחלון בו מוצעות דירות למחוסרי דיור במחירים הנמוכים בעד 35% ממחיר השוק. תכנית זו נקראת "מחיר למשתכן" ובאמצעותה ישווקו כ-100,000 יחידות דיור למחזיקי תעודת זכאות מחיר למשתכן שיתחרו האחד בשני בצורה שוויונית במסגרת הגרלות מחיר למשתכן.

בין אם בחרתם לקנות דירה חדשה מקבלן או דירה חדשה במחיר למשתכן, בין שבחתרם בדירה יד שניה או בכל פתרון דיור אחר תמיד יש לקחת בחשבון פרטים נוספים שעולים לא מעט כסף:

 • עלויות מעבר דירה שכוללים הובלת הדירה הישנה.
 • עלויות שיפוץ, ריהוט וכל מה שנדרש לדירה החדשה.
 • עלויות עורך דין לקניית דירה / עמלת מתווך דירות.
 • עדכון רשומות במשרדי הממשלה ובחברות הפרטיות.
 • תשלום ועד בית, דמי ניהול וארנונה גבוהים יותר.

חשוב מאוד להעירך לקראת השינוי המשמעותי כל כך באורח החיים וזאת כדי שלא תגלו מאוחר מידי שבחרתם לחיות מעל ליכולת הכלכלית שלכם. בהמשך לשלב הראשון במאמר זה יש משמעות אדירה לתכנון מסודר של כלל ההוצאות הקיימות ברכישת דירה ולא רק חישוב עלות הדירה בלבד.

פנו אלינו לכל שאלה:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan