שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

פחד לקנות דירה – האם לקנות דירה או לחכות שהמחירים ירדו?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

פחד לקנות דירה - לקנות דירה או לחכות

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

פחד לקנות דירה הנו דבר טבעי מאוד וזאת במיוחד כאשר אתם רוכשים דירה שלרוב תהיה הרבה מעבר ליכולת הכלכלית הקיימת לכם בעת הרכישה. לקחת הלוואת משכנתא בסכומי עתק ולעשות שימוש בכלל החסכונות שעומדות לכם ושעבדתם עליהם כל כך קשה אינו דבר פשוט לאף אחד. במאמר זה אנו סוקרים בעצם את הדילמה המהותית של לקנות דירה או לחכות שהמחירים ירדו?

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

פחד לקנות דירה

רבים חווים תחושת פחד בקניית דירה, פחד שרבים לא יודעים להסביר אותו ואו איך להתמודד עמו. פחד לקנות דירה בהחלט מובן וניתן להסביר אותו ולהרגיע את תחושת הפחד על ידי הבנה של מקור הפחד וקריאת ההסבר על היתרונות והחסרונות בקניית דירה או בהמתנה.

פחד לקנות דירה יכול לנבוע ממגוון סיבות שונות:

  1. פחד לקנות דירה ולצאת פריירים אם מחירי הדירות ירדו פתאום.
  2. פחד לקנות דירה ולאחר מכן לא לעמוד בהחזרי המשכנתא.
  3. פחד לקנות דירה במחיר הגבוהה ממחיר השוק.
  4. פחד לקנות דירה ולהבין שבחרתם דירה לא נכונה עבורכם.

כעת נתמודד עם הדילמה. כאשר בראש ובראשונה עלינו להבין מה המשמעות של רכישת דירה. רכישת דירה חדשה משמעותה לרוב תחושת ביטחון גבוהה יותר, תחושת יציבות ואף אולי תחושת הצלחה בחיים. מן הצד השני, קניית דירה בזמן הלא נכון, במחיר הלא נכון ואו בצורה הלא נכונה יכולה לגרור את המשפחה כולה לסחרור כלכלי שקשה לעצור ויהיו לכך השלכות משמעותיות בחיים.

בשונה ממשקיעים שעושים שיקולים קרים ומחושבים על סמך נתונים כלכליים ועל סמך נתונים פיננסים של הון קיים ופנוי להשקעה. רוכשי דירה ראשונה נדרשים לאסוף שקל לשקל כדי לאסוף יחד הון עצמי למשכנתא. ברכישת דירה ראשונה על הרוכשים להתמודד עם השאלות שהצגנו למעלה ולפעול לפי הגיון בריא, אספנו עבורכם מענה שיקל עליכם במעט את תהליך קבלת ההחלטות:

1. חשש שמחירי הדירות ירדו לאחר הרכישה

החשש שמחירי הדירות ירדו בהחלט נמצא במקומו. מחירי הדירות בישראל גבוהים במיוחד ויש תחושה שאנשים כבר לא ממש יכולים לעמוד ברכישת דירה בסכומים המבוקשים כיום בשוק הדיור. האם הגענו לתקרת זכוכית במחירי הדירות? כנראה שעדיין לא וזאת כאמור מאחר ורוב רוכשי הדירות קונים דווקא דירות חדשות שיקרות יותר וניתן להסיק מכך שיחד עם עזרה מההורים ועבודה קשה רבים עדיין יכולים לרכוש דירות ומחירי הנכסים ימשיכו לעלות ולעלות גם בשנים הקרובות. המשמעות היא שקשה להאמין שתפסידו על רכישת הדירה, במידה ויהיה בעתיד ירידת מחירי הדירות זה אמנם יהיה הפסד זמני על הנייר אך בטווח הארוך נכסי נדל"ן שומרים על ערכן ועולים בהתמדה. כדי לאמוד על טיעון זה ניתן לקחת 30 שנה אחורה ולבחון האם השקעה זו השתלמה – התשובה ברורה. כן.

2. החשש שלא תצליחו לעמוד בהחזרי המשכנתא

זהו חשש מעניין וצודק מאוד אך יש לזכור שבין אם תרכשו דירה ובין אם תוותרו על כך עדיין יהיה עליכם לשלם סכום כסף עבור קורת גג. ולכן השאלה המתבקשת היא שכירות או משכנתא? במידה ותבחרו להמשיך ולהתגורר ברמת חיים דומה לזו של הדירה אותה אתם שוכרים נכון להיום, הרי שלא תתקשו לעמוד בהחזרי המשכנתא והם צפויים להיות אף נמוכים יותר מהתשלום אותו אתם משלמים כדמי שכירות מידי חודש וזאת מאחר ורוב רוכשי הדירות להשקעה עושים זאת על סמך השכירות שלכם ובמידה וגובה דמי השכירות נקבע בהתאם לערך הדירה עצמה.

במידה ואתם בוחרים לעבור ממצב בו אתם שוכרים דירה קטנה ועוברים לקניית דירה גדולה. (פעמים רבות אנו מתפתים לקנות דירה הגדולה מכפי צרכינו..) הרי שיש להצטייד בזהירות רבה יותר וזאת על ידי חישוב מדויק ככל האפשר של ההוצאות הצפויות לכם גם בעתיד עם שינויי הריבית במשק ועם שינויים במדד המחירים לצרכן. אנו כמובן ממליצים לפנות ליועץ משכנתאות פרטי ולא של הבנק כדי שיבנה עבורכם תמהיל משכנתא מותאם במיוחד עבורכם כך שתוכלו לקחת משכנתא בסיכון נמוך ככל האפשר עבורכם ובהתאם לגובה ההכנסה הפנויה שיש בידכם.

3. קניית דירה במחיר הגבוהה ממחיר השוק

קניית דירה במחיר הגבוהה ממחיר השוק הנו חשש נכון מאוד. פעמים רבות אנו מבינים לאחר מעשה שביצענו קניה אימפולסיבית ששילמנו הרבה יותר מכפי שיכולנו לשלם ואו גבוהה ממחיר ראלי עבור הנכס. קניית דירה דומה מאוד לכל קנייה אחרת. כדי להימנע מרכישה יקרה ממחיר השוק כל שעליכם לעשות זה לבחון עסקאות קודמות שנעשו באזור ובעצם על סמך עסקאות אלו להבין מהו מחיר השוק של הנכס. חשוב להבין שלרוב מחירי הדירות שמפורסמים הן די סבירים וזאת מאחר ובמידה ודירה תפורסם למכירה במחיר גבוה מידי לא ימצאו לה קונים. במידה ואתם מאוד חוששים מומלץ לבקש ממתווך דירות או יועץ השקעות שיתלווה אליכם לבחירת הדירה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

דרך נוספת להימנע מטעויות ותשלום על דירה מחיר גבוהה ממחיר השוק מומלץ מאוד לבקש את שירותיהם של חברות בדק בית אנשי מקצוע מטעם חברות אלו שהן מהנדסים אזרחיים לרוב יודעים לבצע הערכה של מצב הדירה ויחד עם הערכת מחיר דירה שעשו לבעל הדירה שמאי מקרקעין או כל איש מקצוע אחר תוכלו לבחון מהי כדאיות העסקה והאם אתם משלמים מחיר טוב עבור הנכס.

4. קניית דירה לא נכונה עבורכם

מצאתם דירה, היא מוצאת חן בעיניכם ועולה לא מעט כסף. אבל ישנו חשש שדירה זו נראית טוב אך לא תתאים לכם בטווח הארוך. כך לדוגמה דירה קטנה כאשר אתם צפויים להרחיב את התא המשפחתי, דירה נאה אך רחוקה מההורים שעליהם אתם נסמכים לעזרה וכן הלאה. לא צריך לפחד מרכישה מסוג זה משני סיבות. הראשונה, מחירי הדירות עולים כל הזמן ובמידה ותמכרו את הנכס בעוד מספר שנים לעת הצורך תוכלו להרשות לעצמכם לעמוד ברכישת דירה חלופית שמתאימה למידותיכם. מעבר לכך, ניתן לבצע מיחזור משכנתא ולקחת משכנתא גדולה יותר בהמשך החיים ואו לבצע גרירת משכנתא לדירה חדשה שתרכשו בסכום דומה בעת המעבר.

האם לקנות דירה או לחכות שהמחירים ירדו?

קניית דירה היא בהחלט עסקה לא פשוטה ומדובר בסכומי כסף לא קטנים אך אל לנו להתבלבל, מחירי הדירות לא צפויים לרדת בשנים הקרובות ובמידה והן ירדו (מדובר אחרי הכל בשוק מחזורי) הן יעלו מספר שנים לאחר מכן. בישראל יש ביקוש אדיר שהולך וגדל עם השנים ומעט מאוד קרקעות שניתנות לבנייה. כתוצאה מכך יש מעט התחלות בניה והרבה ביקוש ואין מענה קצר טווח שישנה את המצב. כמו בישראל גם ערים גדולות מסביב לעולם חווים עליות מחירים שנמשכים שנים ובמידה וביכולתכם לקפוץ על הרכבת בעוד היא דוהרת אין סיבה להימנע מכך.

קניית דירה הוכיחה את עצמה היסטורית כהשקעה בטוחה וסולידית ולכן משקיעים רבים משתמשים בהשקעות נדל"ן כגידור להשקעות בעלות סיכון גבוהה יותר בעסקים ובשוק ההון. קניית דירה לא צפויה להזיק לכם בטווח הארוך כל עוד תפעלו נכון ותבקשו את הייעוץ והליווי המקצועי לאורך התהליך כולו. כך בעצם אתם יודעים שההחלטות שאתם מקבלים אינם רק אמוציונליות אלא גם הגיוניות ומתבססות על נתוני אמת כדוגמת פיתוח תשתיות, תחבורה ציבורית, צפי עתידי ועוד שלל גורמים שמעלים את ההסתברות לעליית מחיר הדירות בסביבה בה אתם רוכשים דירה.

צריכים ליווי מקצועי מההתחלה ועד לרכישת הדירה? השאירו לנו פרטים!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק