ניהול דירות: האם כדאי לשכור חברת ניהול דירות להשכרה?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

ניהול דירות - סלון דירה
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

שירותי ניהול דירות לרוב אינם נדרשים לאדם הפשוט או למשקיע הקטן שבוחר להשקיע את כספו בנכס נוסף בקרבה מסוימת למקום מגוריו וזאת כדי ליהנות מהכנסה פסיבית קבועה מידי חודש מדמי השכירות. אך מה קורה כאשר יש למשקיע מספר נכסים במיקומים שונים? האם שווה לשכור חברת ניהול דירות להשכרה שתטפל בנכסים במקומו? נדון בשאלות אלו במאמר זה:

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

ניהול דירות

אם בעבר היו מעט עסקים בתחום ניהול דירות ורוב מנהלי הדירות היו עצמאים שפועלים בכוחות עצמם, הרי שכיום יש עוד ועוד חברות ניהול נכסים שעוסקים בדיוק בזה ובחלקם אף עושים עבודה נהדרת. חברות ניהול דירות בנויים טוב יותר כיום ומנוהלים בצורה מקצועית שמאפשרת התנהלות סדירה וברורה מול הלקוחות השונים (השוכרים ובעלי הדירות) בצורה מוסדרת ואחראית כך שקל יותר להעביר דירות ונכסי מקרקעין לניהולם השוטף. יתרה מזאת, חברות ניהול מבנים ושטחים מסחריים פונים אט אט גם לקהל הפרטי ומציעים שירותי ניהול נכסים גם למספר יחידות דיור קטן יותר מתוך הבנה שמדובר בשוק שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות עם התמעטות אפיקי ההשקעה הסולידיים והריבית הנמוכה במשק.

חברת ניהול דירות לרוב תהיה מבוססת על אנשי מקצוע מתחומים שונים ומנהלי נכסים בעלי רקע וניסיון בעסקאות נדל"ן כך שהתוצאה הסופית מאפשרת לבעלי הדירות שקט נפשי והגדלת היקף ההשקעה בנכסים נוספים. אך למרות זאת חשוב לזכור שניהול דירות הנו עסק מסחרי ולכן על בעל הדירה לשלם עמלה בגובה 7%-15% (בהתאם לנכס ולניהול הנדרש) מהפדיון החודשי בנכס כתמורה לעבודה של חברת הניהול.

האם כדאי לשכור חברת ניהול דירות להשכרה?

שאלה מצוינת! התשובה כמובן תשתנה בין אדם לאדם ובין משקיע ומשקיע. וכדי להבין את הנושא לעומק אנו כעת נפרט את הרלוונטיות של ניהול דירות ונסביר למי אכן מתאים לשכור שירותים אלו:

תפקידו של מנהל נכסים:

מנהל נכסים הנו האדם שפועל ישירות מול בעלי הדירה והמשכירים השונים ומתווך בין שני הצדדים ליתר העובדים שפועלים ועומדים לרשותו של מנהל הדירות לכל מטרה. כך לדוגמה, במידה ובאמצע הלילה יש פיצוץ בצנרת, בצהרי היום כאשר כולם בעבודה יש ליקויים שמחייבים תיקון דחוף, הכתובת לפניות אלו יהיה מנהל הנכסים שמצדו יפנה לכל יתר אנשי המקצוע בחברה (או פרילנסרים שעובדים עם החברה) ויטפל בליקוי באופן מידי מבלי להטריח את בעל הנכס בעבדותו או בכל דבר אחר. כאשר יש מנהל נכסים בעל הדירה יודע שבכל חודש במועד הקבוע סך הכנסתו מהדירה נכנסת הישר לחשבונו האישי וזאת מבלי שעליו לעשות דבר בנידון.

למי כדאי לשכור חברת ניהול דירות?

זהו המשתנה החשוב ביותר. כפי שניתן לראות פעמים רבות, בעלי דירות להשקעה הם אותם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, אנשים שעובדים קשה מאוד לפרנסתם בעולם העסקים, רופאים, יועצים, פוליטיקאים ואף אנשים מפורסמים. משקיעים רבים לא רק שאינם מעוניינים לנהל את הדירה שלהם בכוחות עצמם אלא גם אין להם זמן לכך. מצד שני, משקיעים קטנים שיש להם זמן על הידיים והשקיעו בדירה קטנה בסמוך למקום מגוריהם יעדיפו לא להטריח חברת ניהול דירות שתעלה להם לא מעט כסף ופשוט לטפל בנכס בכוחות עצמם.

כל סטודנט במקצועות הניהול והכלכלה אך גם בשלל תארים אחרים מכיר את "עקומת התמורה" הנלמדת במסגרת קורס מיקרו כלכלה ובקורסים נוספים. עוקמת התמורה מתייחסת לתועלת שניתן להסיק מכל פעולה ובעצם מקבלים החלטות רבות לפיה. כך לדוגמה, פעמים רבות ביכולתו של מנכ"ל חברה לטפל בנכסיו בכוחות עצמו אך עדיף לו לנצל את זמנו בניהול החברה עליה הוא מרוויח יותר כסף בסופו של דבר. כך גם רופא יכול לנהל את הנכס בכוחות עצמו אך במידה ויעשה זאת הוא יפסיד זמן יקר בו ניתן היה להרוויח הרבה יותר כסף מגובה העמלה המשולמת לחברת ניהול דירות.

איך מחליטים האם לשכור חברת ניהול דירות?

התשובה לכך די פשוטה, ככל שזמנכם יקר יותר כך הסיכוי ששווה לכם ליהנות משירותים אלו. בדיוק כפי שנוסעים לתל אביב בוחרים לנהוג בנתיב המהיר שעולה להם לא מעט כסף בדרכם לעבודה. זהו בסופו של דבר שירות פרימיום אך שירות פרימיום שחוסך לעתים לא מעט כסף.

ההחלטה על כך במקרים רבות קלה מאוד וזאת כאשר המשקיע חי ומתגורר בחו"ל ומחזיק דירה בישראל לביקורים מידי כמה שנים או מתוך כמיהה עתידית להתגורר בישראל (לרוב בירושלים) ולבינתיים כדאי מאוד להרוויח ממנה על פני הוצאות ארנונה ושפע עלויות אחרות. מהצד השני יש גורם נוסף לשימוש בשירותי ניהול דירות וזהו הסודיות או אם תרצו האנונימיות. מפורסמים רבים משתכרים היטב, פוליטיקאים רבים מקושרים היטב, וכן מגוון רחב של משקיעים אנונימיים מעוניינים לא להיחשף לציבור בדיוק כמו בשוק דירות היוקרה אך מאחר ועליהם להרוויח מהנכסים בהם הם מושקעים כדאי להם להשתמש בשירותים אלו ולשלם את העמלה הנדרשת לשם כך.

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

אז מהו השורה התחתונה?

כאשר הריבית בשפל, מחירי הדירות עולים בהתמדה, הביקוש עולה משמעותית על ההיצע ונראה שהשקעה בדירות בהחלט משתלמת הרי שעוד ועוד משקיעים גדולים כקטנים בוחרים להמר על שוק הנדל"ן. במידה ובחרתם לעשות זאת למרות העלאת מס הרכישה ולמרות שלל העלויות הנלוות הרי ששירותי ניהול דירות בהחלט יכולים להתאים לצרכים שלכם וזאת כל עוד ערך זמנכם גבוהה מהעלות בשירותי ניהול נכסים.

במידה ויש לכם נכסי נדל"ן שמושכרים לציבור ואתם מרגישים שזה גוזל זמן יקר וגורר כאבי ראש מיותרים הרי שאתם מאוד תאהבו את שירותי ניהול הנכסים שיביאו לכם שקט נפשי ורוגע שלא הכרתם וזאת תוך כדי יצירת רווחים והשקעה באחד האפיקים הבטוחים והמשתלמים ביותר שיש כיום. רוצים לקבל פרטים נוספים על השירות? השאירו פרטים:

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם: