שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 14:11
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

משכנתא לתושבי חוץ: מהן אפשרויות המימון לתושב חוץ שקונה דירה?

נושאים מרכזיים

משכנתא לתושבי חוץ - התרשמות מדירה בישראל

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

עולים חדשים ויהודים מרחבי העולם שואלים לאחרונה על משכנתא לתושבי חוץ ואנו ננסה לענות על שאלתם. כאשר ישראלי תושב הארץ מעוניין לרכוש דירה או בית בישראל, ביכולתו להציג אישורים שונים ולקבל הלוואת משכנתא בתנאים נוחים. לעומת זאת, רוכשי דירות שאינם תושבי ישראל נדרשים לעבור תהליך שונה במעט ותנאי ההלוואה יהיו אחרים מאלו הרגילים ועל כך נרחיב כעת,

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

משכנתא לתושבי חוץ

ייתכנו סיבות רבות לכך שתושב חוץ ישאף לרכוש דירה בישראל. אך נתונים סטטיסטיים מראים שאין פעילות רבה של משקיעים תושבי חו"ל אלא בעיקר פעילות של 2 פלחי אוכלוסיה עיקריים:

 1. יהודים אמידים שרוצים בית נופש לשימוש עצמי בישראל.
 2. יהודים שרוצים לעשות עליה לישראל בשנים הקרובות.

ניתן לראות שעיקר ההתעניינות של תושבי חוץ לרכישת דירה בישראל, קיימת בערי חוף לצד ירושלים ותל אביב שמציעות את הטוב ביותר בהיבט הרוחני ואו הגשמי שרצויים על ידי תושב החוץ. כפי שניתן להבין, רוב תושבי החוץ שבוחרים לרכוש דירה בישראל אינם נדרשים למימון השקעתם וביכולתם לרכוש נכסים יקרים בהון עצמי קיים. למרות האמור, ישנם תושבי חוץ שבוחרים להיעזר בהלוואת משכנתא לצורך רכישת דירתם החדשה ואנו נסביר כעת איך ניתן לקחת משכנתא על ידי תושבי חוץ..

מהן אפשרויות המימון לתושב חוץ שקונה דירה?

כאשר תושב חוץ בוחן את אפשרויות המימון שעומדות לרשותו לצורך קניית דירה בישראל, ביכולתו לפנות לשני אפיקי מימון עיקריים:

 1. קבלת מימון לכל מטרה ואו כל סוג אחר של אשראי בארצו.
 2. קבלת מימון בעזרת הלוואת משכנתא לתושבי חוץ בישראל.

תושבי חוץ שהנם אמידים ומרוויחים יפה יעדיפו לרוב לקבל מימון בארצם וזאת מאחר והם זכאים לעתים לתנאים טובים יותר מאלו שיקבלו בעבור משכנתא בישראל. מצד שני, תושבי חוץ שאינם אמידים במיוחד, תושבי חוץ שמתכננים עליה בעתיד, אילו יעדיפו לקחת את המימון לרכישת דירתם דווקא בישראל בה הם יזכו לתנאים נוחים בהתבסס על משכון הדירה הנרכשת לטובת ההלוואה..

איך מקבלים משכנתא לתושבי חוץ?

בישראל פועלים שמונה בנקים למשכנתאות, כלל הבנקים ישמחו להציע לתושבי חוץ הלוואת משכנתא. אך, הן יעשו זאת רק במידה ואכן יש ללווה הון עצמי מספר והוכחות לכך שהלווה אכן צפוי לעמוד בהחזרי המשכנתא שניטלת. כדי לקבל משכנתא לתושבי חוץ, על תושב החוץ להציג את הפרטים הבאים:

 1. הון עצמי מינימלי בגובה 50% מערך הנכס (בדומה למשקיע).
 2. פרטי הדירה הרצויה ופרטי המשכנתא המבוקשת.
 3. פרטי זיהוי והוכחות להכנסה מספקת וביטחון לעסקה.

נסביר,

1. הון עצמי מינימלי בגובה 50% מערך הנכס:

כלל הבנקים בישראל פועלים על פי תקנות בנק ישראל. תקנות אלו קובעים מהו גובה המימון שניתן לקבל בהתאם לאופי העסקה. כך, רוכשי דירה ראשונה יכולים לקבל מימון בגובה 75% ואף 90% במידה והם רכשו דירה במסגרת מחיר למשתכן. לעומת זאת, משקיעים שרוכשים את דירתם השניה חייבים להביא הון עצמי בגובה 50% מערך הנכס.

אנו יוצאים מתוך הנחה שתושב חוץ שרוכש דירה בישראל מחזיק גם בדירה בארץ מגוריו. המשמעות היא, שבפועל הבנקים מחויבים להתייחס לתושב חוץ כאל משקיע ולכן עליו להציג הון עצמי גבוהה למדי. אך ניתן לחרוג מנוהל זה במידה והתושב חוץ צפוי לעלות לישראל בשנה הקרובה ומבקש משכנתא לעולים חדשים..

2. פרטי הדירה הרצויה ופרטי המשכנתא המבוקשת:

טרם קבלת החלטה על רכישת דירה, יהיה על התושב חוץ לפעול בדומה לתושב הישראלי. כלומר, יהיה עליו לפנות לבנק למשכנתאות ולבקש אישור עקרוני למשכנתא. אישור עקרוני זה ניתן על סמך פרטי מידע לא מאומתים ובהתבסס על טענותיו של רוכש הנכס.

כדי לקבל את האישור העקרוני, על תושב החוץ להציג בפני נציגי הבנק (בסניף ואו בטלפון) את ערך העסקה, טיב הנכס וגובה המשכנתא הרצויה. הבנק צפוי לאשר את הפרטים בתוך מספר שעות עד מספר ימים ולהעניק אור ירוק להתקדמות בהליך רכישת הדירה.

3. פרטי זיהוי והוכחות להכנסה מספקת וביטחון לעסקה:

כדי שתושב חוץ אכן יקבל את המשכנתא, עליו להוכיח שכל טענותיו בשלב קבלת האישור העקרוני אכן נכונים. בשלב זה העניינים מורכבים במעט מאחר והוא אינו מתגורר בישראל ולא ניתן להסתמך על תדפיסי בנק סטנדרטיים וכלי אימות נוספים כתלושי משכורת אלא על תושב החוץ להציג מגוון רחב יותר של אישורים משלימים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

הבנקים ידרשו מתושב חוץ את הפרטים הבאים:

 • אימות פרטים אישיים כדוגמת פרטי זהות, כתובת ועוד..
 • אימות פרטי הכנסה כדוגמת דוחות מס, אישורים רשמיים מהרשויות, פירוט נכסים קיימים..

אמנם על פניו זה נראה כמשימה קלה, אך בפועל הבנק אינו שש להיחשף לסיכונים מיותרים ולצורך לרדוף אחר לווה שאינו מתגורר בישראל ולכן הבנקים מחייבים תהליך השגת אישורים רשמיים ומאומתים מרשויות המס לצד רישומי בעלות על נכסים ומגוון רחב של מסמכים נוספים לפי דרישת הבנק יכול לקחת לא מעט זמן ויש להיערך לכך עוד קודם שמתחילים לחפש נכס לרכישה..

מסלולי משכנתא לתושבי חוץ:

תושבי חוץ אינם בהכרח מחזיקים במלאי גדול של שקלים. אלא הפוך, רוב הונם מוחזק במטבעות כדוגמת הדולר ואו האירו. לכן, מסלולי משכנתא שקליים אינם בהכרח מתאימים להם. במקום זאת יש לנוטלי משכנתא לתושבי חוץ מספר אפשרויות נוחות בהרבה:

 1. מסלולי משכנתא צמודי מט"ח.
 2. מסלולי משכנתא עם ריבית ליבור.

במסלולים אלו, תושב חוץ לווה את הכסף בשקלים אך גובה ההחזר צמוד למטבע בו הוא מחזיק וסוחר על בסיס יומי. כך גם הריבית יכולה להיות מוצמדת לריבית ליבור במקום לריבית פריים בישראל. בצורה זו, גם כאשר יש תנודות בערך המטבע הישראלי, הדבר אינו משפיע על הלווה שממשיך לחיות ולהתנהל במטבע אחר ובמדינה אחרת והחזרי ההלוואה נשארים נוחים.

אך, במידה ותושב חוץ שוקל לעלות לישראל ולהמיר את כספו לשקלים ואו במידה ותושב חוץ מחזיק במלאי שקלים לצורך עסקיו, הרי שביכולתו לבקש תמהיל משכנתא דומה לזה שייקחו הישראלים במגוון רחב של מסלולים בהתאם למצב השוק ולריבית במשק ביום נטילת ההלוואה..

לסיכום,

אמנם מעטים נוטלים משכנתא לתושבי חוץ בדרך כלל, ישנם מקרים בהם ההתעניינות מצד תושבי חוץ לרכישת דירות בישראל עולה וזאת כמובן כאשר תנאי השוק מאפשרים הזדמנויות ייחודיות. אך יש בעיה בהלוואת משכנתא לתושבי חוץ, הם אינם בהכרח מבינים את ההתנהלות הישראלית על הביורוקרטיה המסואבת ונופלים לא אחת בפח במסלולי משכנתא לא אופטימליים ובפועל משלמים ביוקר על רכישת נכס בישראל. כדי להימנע ממצב זה, מומלץ להציע להם לקחת יועץ משכנתאות פרטי שילווה את העסקה וידאג שהם זוכים לתנאים הטובים ביותר ובהתאמה מלאה של ההחזרים ליכולת הכלכלית העומדת להם.

במידה ואתם רוצים הפניה ליועץ משכנתאות מומלץ, השאירו פרטים ונעזור לכם:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan