שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

משכון דירה קיימת כבר לא? הרפורמה החדשה על מינוף פיננסי

נושאים מרכזיים

משכון-דירה-קיימת-כבר-לא?

משכון דירה קיימת כבר לא? כולנו נחשפנו בימים האחרונים לשמועות הרבות אודות הרפורמה החדשה. ראשית נדגיש, הפרטים עדיין מעורפלים אך העניין המרכזי התבהר ונשתדל לדבר ולהסביר עליו בקצרה.

מינוף פיננסי הנו כלי יעיל מאוד להשקעות ללא הון עצמי. מדובר על אסטרטגיה המאפשרת למשקיעי נדל"ן לרכוש נכסים נוספים על חשבון הון עצמי שאינו קיים בארנק בפועל. במילים אחרות, מדובר על אופציה להוציא 'כסף מהקירות' ולרכוש דירה נוספת בקלות יחסית. משכון דירה קיימת מייצר למשקיע הון עצמי מול הבנק ובכך מאפשר לקיחת משכנתא.

הדבר אינו רלוונטי רק למשקיעים. מדובר על דרך יצירתית במיוחד עבור זוגות צעירים עם הורים בעלי יציבות כלכלית עם דירה קיימת. הרבה אנשים אינם מודעים לאופציה של מינוף פיננסי, ניתן לקרוא אודות התהליך במאמר אחר בלחיצה כאן.

הפעם נתמקד בדיבור החדש שצץ לאוויר בימים האחרונים. השמועות הגדולות הגיעו גם לאוזנינו ויצאנו לבדוק על מה מדובר, וגם, מה ניתן לעשות במקרה והרפורמה אכן תצא לפועל.

קודם כל בלי פאניקה, הרפורמה החדשה על משכון דירה קיימת – עדיין לא

משיחה קצרה שערכנו עם בנקאי משכנתאות מאחד הבנקים הבכירים הגענו להבנה שגם לבנקים, כמונו, אין כל כך מושג מה קורה עם הרפורמה החדשה הזו. הפרטים דלים, השמועות רבות, אך בשורה התחתונה, אין שום פקודה ממשית לבנקאי המשכנתאות. הפקודה הזו יכולה להגיע בכל רגע, מחר, עוד שבוע, חודש ואולי אפילו לעולם לא תגיע.

כמו כל רפורמה, הדברים לוקחים זמן. הבירוקרטיה רבה, ישנם גם מתנגדים, ונראה שהדבר הולך להימשך עוד זמן מה. כמו כן, חשוב לקחת בחשבון כי לא כל רפורמה חדשה שעלתה אי פעם לאוויר אכן יצאה לפועל. ההיסטוריה כבר לימדה אותנו על רפורמות שעלו והתבטלו כלא היו.

הודגש לנו בראיון על עניין מאוד מאוד חשוב שאנו רוצים להדגיש כעת;

שימו לב, נניח ויצאתם לדרך, התחלתם לחפש השקעה נוחה ברחבי הארץ ומצאתם דירה מושלמת להשקעה עבורכם. העלתם את כל הנתונים, הבאתם אישור עקרוני למשכנתא (ע"ב האסטרטגיה של משכון דירה קיימת) הדברים מתקדמים, חתמתם על חוזה והופ, באותו יום/שבוע הוחלט ואושר בממשלה כי הרפורמה נכנסת סופית לביצוע. ההכרזה הגיעה "משכון דירה קיימת לא יתאפשר ועל כן לא יוכל לשמש משקיעים להון עצמי אל מול הבנקים לטובת לקיחת משכנתא". במקרה כזה, עצם העובדה שאתם כבר בתהליך – לא משנה. הרפורמה אכן תחול עליכם! תיק משכנתא פתוח בבנק חשוף ב-100% להחלת הרפורמה.

אז מה בכל זאת עושים, איך מבצעים משכון נכס קיים וקניית נכס חדש?

מינוף פיננסי זמין לשירותכם

כמו כל רפורמה, הדברים לוקחים זמן, הבירוקרטיה רבה, ישנם גם מתנגדים, ונראה שהדבר הולך להימשך. כמו כן, חשוב לקחת בחשבון כי לא כל רפורמה חדשה שעלתה אי פעם לאוויר אכן יצאה לפועל. ההיסטוריה כבר לימדה אותנו על רפורמות שעלו והתבטלו כלא היו.

אבל בואו נדבר על התרחיש שהרפורמה אכן תאושר, מה בכל זאת עושים?

נוקטים ב-2 אמצעי זהירות שלכאורה עלולים לעזור לכם מאוד בשעת הצורך:

  1. מעלים סעיף בחוזה הדירה שמדבר את הרפורמה החדשה הזו. הסעיף הפשוט הזה אומר שבמידה והרפורמה נכנסת לתוקף בין מועד חתימת החוזה ועד למועד סגירת תיק המשכנתא ואישורו הסופי – הנכם רשאים לבטל את חוזה הדירה לאלתר ובכך לצאת בנזק כלכלי מינימלי מהעסקה.
  2. מכינים כיסוי הון עצמי בעזרת משפחה קרובה. הדבר יתאפשר בעסקה עם השקעה קטנה יחסית וסכום שאתם מסוגלים להחזיר לתקופה קצרה/המלווה מאפשר לכם גמישות יחסית לאורך זמן בהתאם להחזר ההשקעה.
    אופציה זו דורשת הרבה שיקול דעת עצמי, היא מתאימה יותר לזוגות צעירים שזקוקים לדירה לטובת מחיה, וזו רשת ההצלה שלהם במקרה והרפורמה אכן יצאה לפועל ודירת החלומות שעומדת על הפרק עלולה לרדת לטמיון.

לסיכום, נראה שבינתיים עסקים כרגיל – משכון דירה קיימת בר קיימא

זכרו, מאז ומעולם היו רפורמות בשוק הנדל"ן הישראלי, החדשות המרעישות תמיד הזיזו מעט את השוק אבל המציאות בשטח מוכיחה כי שוק הנדל"ן הישראלי ממשיך לבעוט קדימה. כדאי לנצל הזדמנויות ולבחון אופציות השקעה משובחות ברחבי הארץ. אז אם החדשות לאחרונה גרמו לכם לעצור, אולי כדאי שתחשבו מסלול מחדש. גם אם רק אמצעי הזהירות הראשון רלוונטי עבורכם, זו בהחלט הזדמנות שלא כדאי לפספס. מינוף פיננסי עדיין בר קיימא ואנחנו כבר חושבים איך למנף את הצעד הבא שלנו. הצלחה רבה לכולנו.

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *