שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מעבר דירה: מה הן העלויות במעבר דירה כל שנה או שנתיים?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

מעבר דירה - מעבר דירה ליעד חדש

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

תהליך מעבר דירה אחת למספר שנים אינו זר לשוכרי הדירות בישראל. כל שנה מחירי השכירות מאמירים והיכולת של רבים לא מאפשרת להם להישאר במקומם הנוכחי ועליהם לנדוד לדירה אחרת. מעבר דירה אינו אירוע פשוט עבור השוכר שנדרש בכל פעם מחדש להתאים את עצמו לסביבה החדשה ואו להתמודד עם עדכון מגוון רשומות ברשויות שונות כדי לקבל את הדואר, את החיובים וכל פרט אחר המגיע לו. במאמר זה ננסה להבין מה הם העלויות שעל השוכר לשלם כחלק מתהליך מעבר דירה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

מעבר דירה

מחירי הדירות בישראל עולים בהתמדה. כל שוכר מרגיש את החשש בסוף תקופת החוזה מהעלאת גובה שכר הדירה. תמיד יש תקווה שבעל הבית יעלה את המחיר לרף ראלי בו נוכל לעמוד ואולי אף להישאר בדירה לשנה נוספת מבלי לעבור את הבלגן שכרוך במעבר דירה. בפועל, כמעט תמיד השוכרים שבויים של המשכירים שנהנים מביקוש רב לדירה. דבר שמאפשר להם להעלות את מחיר השכירות עם חוזה שכירות חדש מבלי לחשוש לכך שהם יתקעו עם דירה שאינה מניבה למשך מספר חודשים.

כאשר מתייחסים לעלויות שמשלמים השוכרים יש להפריד בין שני מחירים שונים:

  1. עלות פיננסית – עלות כספית ששוכרים משלמים בפועל על מעבר דירה.
  2. עלות נפשית – מחיר ששוכרים משלמים על עצם הצורך במעברי דירה תכופים.

במאמר זה ננסה להבין כמה עולה לנו, השוכרים לעבור דירה פעם אחר פעם עד שנגיע לדירה משל עצמנו בו נזכה לשקט ונחלה:

מעבר דירה בפן הכלכלי

מעבר דירה אינו הוצאה קטנה. בין אם השוכר רווק ובין אם השוכר נשוי ואב למשפחה, יהיה עליו לשלם לא מעט כסף באופן ישיר על ההובלה של הרהיטים הרבים ואו מכשירי החשמל שנרכשו ומשמשים אותו ביום יום. עלויות ישירות למעבר הדירה הן קצה הקרחון מאחר ומעבר להוצאות אלו, עלינו להתמודד עם עדכון פרטים במגוון רשויות ובמגוון חברות שונות.

הזמן שנדרש למעבר דירה והתמודדות עם כל הביורוקרטיה הכרוכה בדבר שווה אף הוא כסף. שוכר דירה ימצא עצמו משקיע זמן רב באיתור דירה חלופית, בעדכון הרשומות במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות וכמובן בהתמודדות עם נותני השירותים השונים כדוגמת חברת החשמל, תאגיד המים, לעתים גם עם חברת הגז וחברות נוספות.

אלו כמובן ההוצאות הקטנות. הוצאות כלכליות עליהם ניתן להתגבר בקלות מסוימת על ידי עבודה קשה ואו על ידי שימוש בחסכונות שנצברו בעמל רב. אך ההוצאות הגדולות יותר אינם כלכליות בהכרח אלא נפשיות:

מעבר דירה בפן הנפשי

לא רבים יודעים זאת, אך מעבר דירה נמצא ממש בראש רשימת האירועים הטראומטיים ביותר בחיי האדם. כן, מעבר דירה נמצא בצמוד לאירועים כדוגמת מוות של קרוב ואו גירושין. בעוד מעבר דירה יכול להיות אירוע משמח כאשר רוכשים דירה חדשה ואו עוברים להתגורר עם בן / בת זוג. מעבר דירה בעקבות אי יכולת עמידה כלכלית בהוצאות ואו בעקבות אירועים פחות משמחים יכולים לפגוע בביטחון העצמי ובתחושת העצמאות של השוכר שנאלץ לגלות שאינו מספיק חזק כלכלית לעמידה בהוצאה הבסיסית ביותר – קורת גג.

בעוד בפעם הראשונה בה עוברים דירה מדובר באירוע מטריד ומורכב למדי. כאשר עוברים דירה פעם אחר פעם ואין לשוכר ביטחון בסיסי למקום מגורים ארוך טווח עליו ניתן יהיה להסתמך הדברים מורכבים הרבה יותר. בפעמים הבאות שבהם עוברים דירה התחושה הקשה והמועקה רק הולכים ומתגברים בכך שיש הפנמה שייתכן ולעולם לא נגיע לנחלה ומנוחה, ואולי לעולם לא נוכל ליהנות מביטחון אמיתי שיאפשר לנו לגדול ולהתפתח כפי שאנו רוצים. מצד שגורר תחושת חוסר שייכות תמידי דבר שמונע את האפשרות להתפתח במקום העבודה ובחיים האישיים.

אז מה הן העלויות עמם יש להתמודד במעבר דירה?

שוכר דירה שנאלץ לעבור דירה אחת לתקופה של שנה או שנתיים יושפע מכך ברמה הכלכלית המידית בצורה מורגשת וכואבת. אך יושפע הרבה יותר בכך שהוא לא באמת יצליח להתקדם במקום העבודה וליהנות מהאפשרות לקחת סיכונים ולרדוף אחר החלומות החשובים ביותר ואו אחר הזדמנויות פז שעומדות בפני כל אדם בחייו. בפועל, שוכר שנאלץ לנדוד בין דירות שונות ירוויח פחות בחייו ויתרום פחות כסף במיסוי למדינה ולכולם. לכן יש חשיבות עליונה שהמדינה תתערב בשוק השכירות ותציע פתרונות דיור ארוכי טווח.

בחלק ממדינות אירופה מבינים את ההשלכות הקשות שיש לחוסר יציבות אישית על המשק בכללותו. אם ניקח ערים כדוגמת ברלין, נראה שיש שם חוקים נוקשים שמגנים על השוכרים ואינם מאפשרים לפנות שוכר בכוח ואינם מאפשרים העלאה חדה של דמי השכירות באופן חד ומיידי. כלומר, יש הגבלות שונות על המשקיעים כך שהשוכרים נהנים מעמדת כוח מול המשכירים וזוכים להרגיש תחושת שייכות וביטחון גם כאשר הם אינם בעלי הדירה בפועל. עד שתיקונים מסוגים אלו יחקקו גם בישראל (סביר להניח שלא..) כ-2,000,000 שוכרים יסבלו מחוסר יציבות ומפריון נמוך משמעותית ביחס ליכולותיהם האמיתיות.

הפתרונות המוצעים כיום: 

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק