שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
31°C
Scattered clouds
21/09/2021 17:38
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

מס על שכר דירה: מה גובה שכר דירה פטור לשנת 2017?

נושאים מרכזיים

מס על שכר דירה - מחשבון מס על שכר דירה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מס על שכר דירה אינו נראה נוראי במיוחד וזאת מאחר ויש שלושה מסלולי מיסוי שביחס להשקעות אחרות בהחלט יכולים להיחשב נוחים אך זו כמובן לא האמת מאחר ויש מיסוי במועד רכישת הדירה ויש מיסוי במועד מכירת הדירה. עם הריבית הנמוכה במשק יותר ויותר משקיעים מעדיפים לרכוש דירות על פני השקעה בבורסה ואו אפיקים אחרים וזאת מאחר ויש תנאי מימון מעולים כיום לרכישת דירה נוספת. אנו במאמר זה נסקור אך ורק את גובה מס על שכר דירה ונתייחס בפירוט רב לגובה שכר דירה פטור נכון לשנת 2017 כך שתוכלו להעריך נכונה את כדאיות רכישת דירה להשקעה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

מס על שכר דירה

רשות המסים קבעה שיש לבחור מבין שלושה מסלולי מיסוי של שכר דירה. מסלולי מיסוי אלו מתייחסים אך ורק לשכירות שמיועדת למגורים. כלומר, במידה ויש לכם נכס שמושכר לצורכי מסחר אתם לא זכאים למסלולי מיסוי נוחים אלו. להלן מסלולי המיסוי שנתונים לבחירת בעלי הדירות:

 1. מסלול שכר דירה פטור לגמרי ממס על שכר דירה.
 2. מסלול 10% מס מהשקל הראשון ועד האחרון מרווחי שכר דירה.
 3. מסלול מס שולי על רווחי שכר דירה (בניכוי הוצאות ופחת לדירה).

איך בוחרים מסלול מס על שכר דירה?

הבחירה הפשוטה:

שכר דירה פטור 2017 ניתן במידה והרווחים משכר דירה מכלל הדירות בבעלות יחיד לחודש עומדת על פחות מ5,010 ש"ח (נכון לשנת 2017) הפטור כולל מס הכנסה, מס בריאות, ביטוח לאומי ומע"מ. כדי לזכות בפטור ממס הכנסה עליכם לעמוד בתנאי השכירות למגורים כפי שמופיע בחוק:

 • הדירה חייבת להיות בבעלות פרטית ולא חברה.
 • הדירה חייבת להיות בשטח ישראל או בשטחי יהודה ושמרון.
 • הדירה חייבת להיות מושכרת למטרת מגורים ולא נופש או עסקים.
 • חוזה שכירות חייב להיות כתוב שמטרת השכירות למגורים בלבד.
 • גם רווחי שכר דירה של בן/בת זוג אינם חורגים (יחד) מהרף העליון בגובה 5,010 ש"ח נכון לשנת 2017.

החיסרון בשיטה זו: שכר דירה פטור ניתן רק עד לרף המדובר, כאשר חורגים מתחילים לשלם על כל שקל נוסף לפי רף מס גבוהה של 31% לכל הפחות על רווחים פסיביים, (למעט בני 60 ומעלה) ולכן יש שבוחרים במסלול מס מורכב יותר:

הבחירה המורכבת:

10% מס על כלל רווחי שכר דירה מהשקל הראשון מתאפשרת לאלו שהשכרת הדירות שברשותם אינם עסק אלא אפיק השקעה פסיבית לאדם פרטי. במקרים בהם יש יותר מכמה דירות במקרים רבות עדיף לבעל הדירה לשלם 10% באופן גורף ללא צורך בחישובים כלשהן מהשקל הראשון על פני תשלומי מס הכנסה גבוהים במיוחד לפי מדרגות המס על הרווחים העודפים.

15% מס על כלל רווחי שכר דירה לנכס בחו"ל מהשקל הראשון ועד האחרון. כמו השכרת דירה בישראל כך גם רווחים שנגבו במדינה אחרת חייבים במס בדומה להשקעה בבורסה והשקעות פסיביות אחרות.

מתי זה משתלם? כאשר יש ברשותו של משקיע כמה דירות והרווח המצטבר עומד על 18,000 לחודש. תשלום המס יעמוד על 1,800 ש"ח בלבד. ובמידה ויבחר במסלול פטור מס ישלם 31% מס במינימום על יותר מ-12,000 ש"ח ומדובר בשיעור מס מינימלי של 3,700 ש"ח ויותר.

החיסרון בשיטה זו: על המשקיע לדווח בכל חודש ולשלם את המסים על רווחי שכר הדירה תוך חודש ימים – כמובן שניתן לשלם באמצעות צ'קים מראש וישנם שיטות נוספות אך מדובר בכאב ראש. בעל הדירה לא יוכל לחשב פחת או הפחתות אחרות לצד הוצאות על תחזוקת הנכס בהערכת המס השנתית.

תשלום מס שולי על רווחי שכר דירה זהו מסלול שרוב המשכירים לא בוחרים בו פשוט כי הוא פחות משתלם. במסלול זה יגבה מן המשכיר מס לפי מדרגות המס המקובלים במשכורת. מדרגות המס קובעות שככל שהרווחים מן השכירות גבוהים יותר כך המס השולי יהיה גבוהה יותר לפי סולם הדרגות הבא:

 • 0-5,280 ש"ח לחודש: 10% מס על רווחים משכר דירה.
 • 5,281-9,010 ש"ח לחודש: 14% מס על רווחים משכר דירה.
 • 9,011-14,000 ש"ח לחודש: 21% מס על רווחים משכר דירה.
 • ומדרגות המס ממשיכות לעלות ככל שהרווחים גדלים…

מתי זה משתלם? כאשר יש ברשותכם נכס עליו אתם מרוויחים מעט יותר ממדרגת המס הראשונה ולכן תשלמו עד לתקרה הקבועה סך הכל 10% מס בדומה למסלול המיסוי בו רבים בוחרים ועל היתרה תשלמו עוד כמה שקלים אך תיהנו מכמה הטבות משמעותיות.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

היתרון בשיטה זו: כמשכירים שבוחרים במס שולי בדומה למשכורת אתם זכאים לניכוי הוצאות ליחיד, ותוכלו לנקות מתוך הרווחים את העלויות טיפול, החזקה, וכל פחת שנגרם לדירה כתוצאה מהתנהלות השוכרים. כאשר נמצאים ברף התחתון יש לשקול טוב טוב מה עדיף ולא תמיד מסלול הפטור אכן משתלם.

שכר דירה פטור 2017 עומד על 5,010 ש"ח לאחר שבשנת 2016 עמד על 5,030 ש"ח וזאת בניגוד למגמה במסים אחרים שהתקרה רק עולה. רבים רבים ממשכירי הדירות כלל לא מדווחים על הכנסות משכר דירה מאחר ואין אכיפה משמעותית בנושא והם יכולים להמשיך בחייהם ללא התערבות ואו הפרעות מצד גורמי המס.

בישראל נכון לשנת 2017 אין שום נתון מספרי לגבי כמות הדירות להשקעה ואו דירות להשכרה ובטח שאין נתון על אחוז בעלי הדירות שאכן משלמים מסים כחוק. שכר דירה פטור נועד לעודד עוד ועוד בעלי דירות לשלם מס אך רבים לא משתכנעים והעובדה שתקרת המס הפטורה רק הולכת ויורדת עם השנים בשונה ממס רכישה שדווקא עולה אינו מעודד רבים לדווח.

לדיווח נכון ולשירותי רואה חשבון השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan