שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

ליקויי בניה: חברת בדק בית מצאה ליקויי בניה בדירה מקבלן – מה עושים?!

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

ליקויי בניה - גג שבור

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

רוכשים דירה חדשה מקבלן? תתפלאו לשמוע אך ליקויי בניה קיימים גם בדירות חדשות שנמסרות מקבלן. כן, רובנו מעדיפים לרכוש דירה חדשה מקבלן מתוך הנחה שאנו מקבלים מוצר מושלם ונקי מתקלות ובעיות. בפועל, במקרים רבים (מידי!) יש ליקויי בניה ברמות שונות שמחייבות את הקבלן בתיקונם. הם מצידם לא ממהרים לתקן את הליקויים שהתגלו ומורחים את הרוכשים לפרקי זמן ארוכים שיוצרים תסכול וכאב ראש לא קטן. במאמר זה אנו ננסה להבין מה הם ליקויי בניה נפוצים, איך מתגוננים מפני ליקויי בניה ואיך מתנהלים אל מול הקבלן ברגע שהתגלו ליקויים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

ליקויי בניה

במחשבה ראשונה נהוג להניח שליקויי בניה הם נחלתם של רוכשי דירות יד שניה ואילו רוכשי דירה חדשה מקבלן זוכים לדירה ברמת גימור מושלמת "כמו בחלומות". בפועל, אין פרויקט בניה בו הקבלן עומד במלוא ההתחייבות כמופיע במפרט עליו חתמתם במועד רכישת הדירה. בדיקה מקיפה תגלה לא אחת שבדירה החדשה והנוצצת שרכשתם זה עתה יש ליקויי בניה בדרגות שונות שחובת הקבלן לתקן. אנו ננסה לעבור שלב שלב בתהליך לאיתור ליקויים ולהתמודד עם הגילויים:

יש שני שלבים בהם יכולים להתגלות ליקויי בניה:

 1. לפני מסירת הדירה וחתימה על פרוטוקול מסירה.
 2. לאחר מסירת הדירה וחתימה על פרוטוקול מסירה.

ליקויי בניה לפני חתימה על פרוטוקול מסירה:

במידה ואתם חוששים להימצאותם של ליקויי בניה בדירה עוד קודם למסירתה, מומלץ לפעול לפי הצעדים הבאים:

 1. רכישת דירה והתחייבות הקבלן.
 2. זיהוי ליקויי בניה בנכס שנמסר.
 3. תיקון ליקויים מהותיים בדירה.

אנו נעבור שלב שלב בצורה מסודרת עם הדברים שכדאי לעשות בכדי להתגונן מפני ליקויי בניה:

1. רכישת דירה והתחייבות הקבלן

כאשר אנו חותמים על חוזה מכר דירה מול הקבלן אנו מקווים שהדירה שתימסר לנו תהיה בהתאם למפרט עליו חתמנו. חוק המכר דירות מחייב את הקבלן לעמוד במחויבויותיו ואף קובע תקופת הבדק ותקופת התחייבות עם התייחסות למגוון רחב של ליקויי בניה ובטיחות. ישנם מקרים בהם הקבלן אכן עומד במלוא פרטי המפרט ומוסר דירה מושלמת בדיוק כפי שחלמתם. אך מאחר ואנו לא רוצים לקחת סיכונים נפעל מצדנו לאמת כל פרט ופרט.

2. זיהוי ליקויי בניה בנכס שנמסר

במועד מסירת הדירה, הקבלן יבקש מכם לחתום על מסמך פרוטוקול מסירה. מסמך זה הנו אישור חתום על ידכם לכך שהדירה שנמסרה לכם אכן עומדת בתנאי המפרט ושאתם מרוצים מתנאי העסקה במועד קבלתה. מסמך זה מוריד חלק מהאחריות מהקבלן וכמובן שתידרשו לחתום על המסמך לפני שתקבלו את המפתחות לדירה ותשלימו את הרכישה. הבעיה בשלב זה שרוב רוכשי הדירות אינם מהנדסים ואו מומחים שיכולים לאתר פגמים, ליקויי בניה ואו ליקויי ביטחון ולכן כלל לא מודעים לליקויים קיימים אף במידה וישנם.

מומלץ להיעזר בחברת בדק בית שתשלח יחד אתכם מהנדס בניין / מהנדס אזרחי המתמחה בבדיקות אלו. בדיקת דירה לפני קניה אמנם אינה זולה אך מבטיחה לכם שגם ליקויי בניה נסתרים יזוהו בבטחה ויאפשרו לכם לחתום על קבלת הדירה בלב שקט מתוך ידיעה שהקבלן אכן עמד בהתחייבויותיו. החשיבות בבדיקה זו נובעת מכך שכל גילוי ליקויי בניה יזכה ליחס מידי ויטופל במקום על ידי הקבלן שרוצה למסור את הדירה ולגבות את יתרת המחיר של הדירה. במידה והתגלו ליקויי דירה הקבלן יהיה חייב לטפל בהם בהתאם לחוק המכר וכך אתם תהיו מוגנים.

3. תיקון ליקויים מהותיים בדירה

ישנם מגוון ליקויי בניה שמתגלים בבדיקות מסוגים אלו אך המוכרים שבהם מופיעים ברשימה זו:

 • ליקויים קוסמטיים
  • מרצפות שבורות / סדוקות.
  • הבדלים בגוון הריצוף.
 • ליקויים בתשתיות
  • גובה / מידות החלון אינו תקין.
  • רצפת המרפסת משופעת בצורה לא תקינה.
  • מרווח לא תקין בין מרצפות הדירה.
  • נזילות ורטיבות בתקרה או בקירות חדר השירותים וחדרי השינה.
 • ליקויים בטיחותיים
  • שקעים שאינם מורכבים כנדרש.
  • מסילות לדלתות בולטות מעל לריצוף.
  • מעקות / סורגים לא תקינים.

במידה וגילינו ליקויי בניה או חוסר תאימות בין המוצר המובטח לבין המוצר שסופק ביכולתנו לפעול בכדי לקבל את המגיע לנו ונעכב את החתימה על פרוטוקול המסירה עד לתיקון ליקויי הבטיחות והתשתיות והתחייבות לתיקוני הליקויים הקוסמטיים בתוך פרק זמן מניח את הדעת. במידה וחתמנו על פרוטוקול מסירה, נעשה זאת תוך אזכור ופירוט כל פגם וכל ליקויי בניה שנמצא במהלך הבדיקה.

ליקויי בניה לאחר חתימה על פרוטוקול מסירה:

במידה וכבר קיבלתם את הדירה וחתמתם על ממסמך פרוטוקול מסירה כבקשת הקבלן המבצע, הדבר אינו אומר שאין לכם זכויות ויכולת לתבוע את המגיע לכם. גם לאחר מסירת הדירה ביכולתנו לזהות ליקויי בניה נסתרים מעין שלא יכולנו לדעת עליהם בתהליך הבדיקה העצמאי או בעזרת מהנדס וזאת מאחר והיווצרותם החלה לאחר הבדיקה אך באשמה ישירה של הקבלן.

יש לחלק את סוגי הליקויים ומועד הימצאם:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

 1. תקופת הבדק – זהו הזמן בו הדיירים צריכים להעלות כל בעיה ואחריות הקבלן לתקן זאת.
 2. תקופת האחריות – הקבלן אחראי לתיקון הליקוי רק במידה והדייר הוכיח שהקבלן אשם בכך.

פירוט לתקופת הבדק:

תיאור הבעיה: תקופת הבדק
אי התאמה או בעיות שאינם יסודיים אך מנוגדים למפרט הדירה 1 שנים
ליקויים במסגרות הבית, נגרות בבית, (אלומיום, פלסטיק, עץ) 2 שנים
בעיות בריצוף ובחיפוי הפנימי בבית (רצפות שוקעות, שחיקת רצפות) 2 שנים
כשלים ובעיות חוזרות במערכות חשמליות ובדודי השמש 3 שנים
כל ליקוי בשטחים המשותפים (ריצוף, גדרות, מים, ביוב, חניה, חשמל, תאורה וכל ליקויי דומה) 3 שנים
בעיות בידוד (בעיות במערכת הבידוד התרמי בדירה) 3 שנים
כל סוגי הבעיות בצנרת, נזילות, מערכות הסקה ומרזבים 4 שנים
בעיות איטום וזיפות של תקרות, גגות וקירות הבתים 4 שנים
התגלות של סדקים הגדולים מ-1.5 מ"מ בקירות הבתים 5 שנים
בעיות בחיפוי חוץ של הבניין (נפילת אריחים, התקלפות או התפוררות החיפוי) 7 שנים

במידה והליקוי התגלה בתוך תקופת הבדק הרי שהקבלן מחויב לתקן את הנמצא גם ללא הוכחה לכך שהפגם באשמתו. במידה והליקוי התגלה לאחר מכן יהיה עליכם לעבוד קשה בכדי להוכיח שהליקוי נגרם באשמתו הבלעדית של הקבלן.

קבלנים רבים מתעלמים מפניות הלקוחות שלהם לאחר שקיבלו את כספם ואו משגעים את הרוכשים בתקווה שהם יתייאשו וימשיכו הלאה מבלי לקבל את הסעד המתאים מהחברה החייבת. לכם כלקוחות יש זכויות וביכולתכם לדרוש את קיומם בשלל דרכים ובסיוע גורמים משפטיים. כדי לקבל את המגיע לכם, עליכם להזמין איש מקצוע הנחשב למומחה בתחום הנדרש בכדי שיאמת את הנתונים ויכין עבורכם חוות דעת שתשמש לצורך הגשת תביעה משפטית נגד הקבלן.

במקרים בהם יש ליקויים, יש שני אפשרויות:

 1. הקבלן מתקן את הליקויים בתוך פרק זמן סביר.
 2. הקבלן מתעלם ומטרטר אתכם ללא כוונה לתקן את הליקוי.

במידה והקבלן אינו משתף פעולה עם בקשתכם שנעשתה בכתב ומסרב לעמוד בחובותיו. נשלח עוד ועוד תזכורות ובקשות לטיפול בבקשה ונשמור העתק של כל מכתב ותיעוד של כל ליקוי להציג את מועד היווצרו והוכחות לפניה בזמן לקבלן. עם נתונים אלו נוכל לתבוע את הקבלן והוא לא יוכל לברוח מחובותיו גם עם תקופת הבדק והאחריות תמו.

ביכולתכם לתקן את הליקויים במידה והקבלן לא עשה זאת בתוך פרק זמן סביר ולתבוע את העלות של התיקון יחד עם עגמת הנפש שנגרמה לכם וזאת עושים בכפוף לחוות דעת שמאי שמאמת את הצורך בתיקון ומאשר את עלות התיקון ולעתים אף לפגיעה בערכו של הנכס עצמו.

היכן תובעים על ליקויי בניה?

במידה וגובה התביעה נמוכה מ-30,000 ש"ח הרי שניתן לתבוע גם ללא עורך דין בבית המשפט לתביעות קטנות. במידה ומדובר בסכומים גדולים יותר או אף פגיעה בערך הדירה כולה, הרי שמומלץ לפנות לקבלת ליווי משפטי מעורך דין הבקיא במקרקעין שילווה אתכם לתביעה בבית המשפט לקבלת סעד הולם.

למרות שניתן לעשות את התהליך לבד, מומלץ לפנות לעורך דין שיסביר לכם את השלבים בצורה מסודרת וילווה אתכם ויוודא שאתם פועלים בצורה הנכונה מול היזם כך שסיכויי הזכייה במשפט עולים משמעותית. השאירו פרטים לעורך דין מומחה ליקויי בניה:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל