שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

לימודי תיווך: האם כדאי ללמוד תיווך כדי למצוא עבודה בתיווך נדל"ן?

נושאים מרכזיים

לימודי תיווך - להיות לבד מול העולם

שוקלים לימודי תיווך? שואלים את עצמכם כמה עבודה יש בתיווך נדל"ן? מאמר זה הוא בדיוק בשבילכם! כאשר אנו בוחנים את עולם התיווך בכלל ואת תיווך הנדל"ן בפרט ניתן לראות תמונת מצב שדומה לכל תחום עבודה אחר:

 1. הטובים ביותר נהנים מרווח גדול מאוד ואילו כל השאר רק שורדים בעבודה.
 2. העולם הטכנולוגי מהווה אתגר גדול עבור מקצועות התיווך והמקצועות החופשיים בכלל.

בשונה ממקצועות אחרים שמחייבים אתכם בתואר אקדמי או בתעודה שמחייבת השקעה אדירה של זמן ומשאבים, סף הכניסה לעולם תיווך הנדל"ן נמוך באופן משמעותי וכל מה שעליכם לעשות זה ללמוד למבחן המתווכים וכמובן לשלם את האגרות השונות ולהיבחן. כאשר במידה ואתם שוקלים ברצינות עבודה בנדל"ן אלו השאלות שעליכם לשאול:

 1. מה לומדים בקורס תיווך?
 2. מה הסיכוי שלי להצליח?
 3. האם זהו שוק בצמיחה או בדעיכה?

רוצים תשובות על לימודי תיווך? בואו נצלול לפרטים!

בעשור החולף מתווכי הדירות הטובים ביותר נהנו מעלייה משמעות בשכרם וזאת מאחר והתשלום נעשה באמצעות עמלת תיווך שמשמעותה אחוז מגובה ההעסקה. כלומר, ככל שמחירי הדירות האמירו בשנים החולפות כך גם הרווח על כל עסקה ועסקה היה משמעותי יותר. מאחר ואנשים רבים ראו כי טוב, אף הם ביקשו להצטרף לשוק זה וכך שוק המתווכים הפך לרווי מאוד ובעיקר תחרותי וקשה להחריד. כמה תחרותי השוק? משנת 2007 שסימלה את תחילת עליות המחירים הצטרפו כמתווכים בעלי רישיון מעל 30,000 מתווכים חדשים כאשר מדובר בסכום אדיר של כמעט 3,000 מתווכים חדשים מידי שנה!

ולמרות זאת, כאשר בוחנים את כמות המתווכים הרשומים שאכן פעילים בשוק נגלה שמדובר בפחות מ-20,000 מתווכים כך שניתן להסיק מכך שרבים מבעלי התעודות תיווך כלל לא עובדים במקצוע. הערכות אחרות מדברות על כך שרבים עובדים כמתווכים ללא תעודת מתווך בתוקף ובפועל יש הרבה יותר אנשי מקצוע שבוחרים לעבוד מבלי ההסמכה בתוקף דבר שכמובן אינו תקין ופוגע ברמת העובדים במקצוע.

עכשיו שאתם מבינים שבדומה לענפים אחרים כראיית חשבון, עריכת דין ושפע של מקצועות אחרים – גם כאן יש תחרות עזה על ליבו של הלקוח,
ניתן להמשיך הלאה לנקודות החשובות:

 • רק 2 מתוך כל 10 מתווכים שעברו את מבחן המתווכים אכן ממשיך לעבוד במקצוע לאחר שנה!
 • אין לעובדים בתיווך מעסיק ועליהם להיות עצמאיים על כל הכרוך בכך.
 • קשה מאוד להתחרות כמתווך במידה וזהו עבודה צדדית ולא עיקר עיסוקכם.
 • מתווכים רבים מציקים לכל מוכר דירה בלוחות המודעות ומוציאים שם רע למקצוע.

הסיבות לשם הרע שיצא לעבודה בתיווך:

 • תנאי הסף הקלים למקצוע מציפים את שוק הנדל"ן במתווכים לא מנוסים שעברו מבחן (70% עוברים את המבחן בקלות) אך לא באמת יודעים לעבוד.
 • עובדים חדשים נוטים לנסות קיצורי דרך שונים שפוגעים בענף אך בעיקר במוניטין שלהם כמתווכים והם אינם יכולים להמשיך לעבוד במקצוע.
 • אין לעובדים בתיווך ארגון שמייצג אותם כפי שיש בשאר המקצועות החופשיים, כזה שיוכל לשנות את הענף או להוביל מהלכים משמעותיים יותר.
 • רבים כלל לא מוציאים רישיון תיווך "כי אף אחד לא מבקש לראותו" ובעצם מורידים את חסם הכניסה לעיסוק בתיווך לרמה נמוכה עוד יותר.
 • רבים החזיקו ברישיון אך בוחרים שלא לחדשו בכלל האגרה שיש לשלם (487 ש"ח מידי שנה) אך אינה נותנת דבר בתמורה.

אז איך משלבים לימודי תיווך והצלחה במקצוע!

נתחיל בעלויות:
מחיר קורס תיווך : נע בין 2,000-3,000 ש"ח
מחיר מבחן תיווך : 700 ש"ח
אגרת רישום כמתווך : 900 ש"ח
סה"כ: 3,600-4,600 רק להיות מתווך רשום!

1. מה לומדים בקורס תיווך?

בקורס הכנה למבחן המתווכים יש להגיע מוכנים ועם הידע הנדרש במגוון התחומים הבאים:

 • חוק המתווכים במקרקעין
 • חוק הגנת הצרכן
 • חוק החוזים הכללי
 • חוקי המקרקעין
 • חוק המכר
 • חוק הגנת הדייר
 • חוק התכנון והבנייה
 • חוק מס שבח במקרקעין
 • חוק העונשין

נושאים אלו חשובים לחיים האמיתיים ויכולים לסייע לכם רבות גם במידה ולא תעבדו בתיווך נדל"ן בפועל. בפועל, המבחן קל במיוחד ולפחות על חציו ניתן לענות בשימוש בהיגיון הפשוט מה שמבטיח עד80% הצלחה בכל מבחן. כלומר, ניתן לעבור את המבחן גם בלי ללמוד בקורס מסודר שעלותו יכולה להגיע לכדי 3,000 שח. אך אנו כמובן ממליצים כן לגשת לבית ספר מוסמך או לרשת תיווך מוכרת ולעבור את הקורס דרכם כך שתגיעו מוכנים יותר לעבודה בתיווך ולא באופן חובבני בו אתם מנחשים את מהות העבודה ועושים כל טעות אפשרית בדרך..

2. מה הסיכוי להצליח במקצוע?

ככל שתשכילו לחבור למתווכים מנוסים ובעלי מוניטין שיכשירו אתכם וילוו אתכם בשנה הראשונה כך סיכוייכם עולים. אנו ממליצים ככלל לחבור לאחת מסוכנויות התיווך עד לצבירת ניסיון וביטחון עצמי ורק אז לנסות את מזלכם בכוחות עצמכם כיועצי נדל"ן פרטיים. לסוכנויות התיווך הגדולות יש את הכלים ואת הידע הרב שיוכל לעזור לכם ברמת הידע והליווי אך גם במספר נכסים לא מבוטל עליהם ניתן להתחיל לעבוד במיידי גם במידה ואין לכם עדיין לקוחות משלכם וזאת בשימוש במאגרי הנכסים של הרשת.

ולגבי השאלה:

אלו שישקיעו במקצוע את כל זמנם והונם, אלו שבאמת רוצים ואוהבים את המקצוע צפויים להצליח ובגדול למרות התחרות ולמרות שמדובר בשוק מורכב מאי פעם. וכפי שתיזכרו בתחילת המאמר ישנם את הטובים ויש את כל השאר. מהצד השני, אלו שרואים בזה עבודה צדדית או עבודה שמתבססת על הזמן הפנוי, כנראה שלא יצליחו יתר על המידה מאחר וכאשר מדובר בנדל"ן יש להשקיע הרבה מאוד זמן ואנרגיה בכל שלב ושלב בתהליך. כלומר, כבר בשלב ההיכרות עם הלקוח יש להשקיע ולאחר מכן עד למכירת הנכס אתם מחויבים לעשות כל שבידכם למכור את הנכס ובמידה ולא תמכרו מהר – לא תהיה לכם מוניטין – אם לא תהיה לכם מוניטין, לא יהיו לכם לקוחות נוספים!

האם מדובר בשוק בצמיחה או בדעיכה?

התשובה לשאלה זו מורכבת:

– מצד אחד המחירים עולים ולכן הרווח גבוהה יותר!
– מצד שני הטכנולוגיה נוגסת במהות המקצוע ובמספר העסקאות תיווך.

בסך הכל מתבצעות עשרות אלפי עסקאות של מכירה וקנייה של דירות בכל שנה. חלק משמעותי מהן עדיין נעשות על ידי מתווכים שנכנסים מצד אחד או אף משני הצדדים לעסקה. אך הרבה מאוד עסקאות נסגרות הרחק מידם של המתווכים במספר אתרי מודעות כדוגמת יד2, ווין ווין, הומלס ועוד אשר בהם העלות לפרסום מודעה נמוכה משמעותית ובמידה והמוכר פרסם לפי המדריך הבא הרי שסיכוי גדול מאוד שהדירה תימכר די במהירות וזאת למרות העובדה שהמוכר לא נעזר במתווך וזאת כי כולנו התרגלנו לחפש נכסים ולתאם פגישות בכוחות עצמנו באמצעות אתרים אלו.

אין ספק שמספר העסקאות שנעשות בידי מתווכים בירידה וזאת במקביל לעלייה במספר המתווכים הרשאים לפעול בתחום. מצד שני חברת רימקס ישראל שמובילה את הענף הכריזה על שנת 2015 כאל השנה הרווחית ביותר שלה! כלומר, אמנם נעשו פחות עסקאות ברשת עצמה אך הסכומים בהם כל עסקות נסגרו היו גבוהות בהרבה מאלו בשנים עברו. לרשתות התיווך הגדולות יש יתרון מסוים עם בלעדיות בתיווך שהם מחייבים והעובדה שלכלל המתווכים שלהם יש רישיון בתוקף והליווי הנכון וכך בעצם הלקוחות מרגישים בטוחים יותר בידיים של חברה גדולה שדואגת שהנכס יימכר במהירות רבה יותר משימוש במתווך פרטי.

שוקלים האם לימודי תיווך מתאימים לכם? פנו אלינו ונשמח לעזור!

קראו עוד על קורס תיווך נדל"ן

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *