שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

לגור בקיבוץ: דירות להשכרה בקיבוץ – האם זה מתאים לי?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

לגור בקיבוץ - שכירות בקיבוץ

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

לגור בקיבוץ או במושב לא היה בגדר חלום לאף אחד מאיתנו אך בשנים האחרונות הקיבוצים והמושבים זוכים לעדנה מחודשת עם הגירה חיובית של צעירים אל תחומן. צעירים אלו שבוחרים לגור בקיבוץ או במושב אינם עושים זאת מסיבות אידאולוגיות לרוב אלא יותר מסיבות אישיות וכחלק מהגעגוע לישן ולטוב, מקום בו ניתן עדיין לגדל ילדים כמו פעם..

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

מעבר של משפחות מבוססות לקיבוצים ומושבים בפריפריה אינה דבר חדש. משפחות רבות מחפשות לגדל את ילדיהם באווירה כפרית ומשפחתית על פני גידול ילדים בעיר מנוכרת ודרשנית ולכן הן מחפשות אלטרנטיבות ראויות ומוצאות את המושבים והקיבוצים הקהילתיים כדבר המתאים ביותר עבורם.

אז מה יש שם שגורם לצעירים לרצות לגור בקיבוץ?

אורח חיים עשיר שאין להשיג בערים הגדולות. גם העשיר ביות שמחזיק בית קרקע מוקפד במרכז תל אביב לא באמת יכול להתחרות בבית קרקע עם גינה טבעית, שקט וסביבה נקייה ממטרדים כפי שיש בקיבוצים. היכולת לחיות את החיים כמו שהם בשעות בהם המשפחה יושבת יחד לאכול ארוחת ערב או כאשר הילדים משחקים יחד בגן השעשועים עם בני גילם ועושים זאת בבטחה מלאה הן אלו שהופכים את החיים למאושרים באמת.

אווירה וטבע אינם בגדר חלום עבור אותם המשפחות שבוחרים לגור בקיבוץ אלא אורח חיים וטבע ראשון עבורם. החיבור לטבע ולסביבה חיוני מאוד עבור אנשים מסוימים והמגורים בקיבוץ או במושב מאפשרים זאת ללא מתווכים באמצע.

קהילה בקיבוץ או במושב אינה דומה לקבוצת חברים בעיר. החיבור בין אותם השכנים ואותם ההורים שנתקלים זה בזה בכל יום ובכל שבוע יוצרת חיבורים וקשרים עמוקים מאוד בין התושבים דבר שיוצר בסופו של דבר מארג קהילתי עליו ניתן לסמוך תמיד. קהילה הופכת אדם לחלק מקולקטיב כך שהוא לעולם לא חווה את הבדידות הנוראית של העיר.

פעילות לילדים ולנוער הן אולי גולת הכותרת עבור רוב המשפחות שעוברות לגור בקיבוץ. יש משהו מיוחד בידיעה שאנו יודעים תמיד היכן הילדים ועם אילו חברים הם משחקים. כאשר הילדים זוכים להתנתק מהמחשב או הטלוויזיה ויוצאים לשחק עם חברים אמתיים בסביבה בטוחה הרי שהם מתפתחים בצורה טובה יותר מכפי שאנו רואים היום – מאין חזקה לעבר הלא רחוק בה אנו ההורים גדלנו.

מה הם הקשיים שנובעים מלגור בקיבוץ?

העלויות הגבוהות מקשות על רבים את ההחלטה לעבור לקיבוץ מרוחק. אמנם עלות הדירה או הבית בה בחרתם לגור אינה בשמיים ובטח ובטח במידה ובחרתם להתגורר בקיבוץ הממוקם בגליל או בנגב אך בדיוק מאותה הסיבה ישנם עלויות חלופיות שיכולות להתברר כגבוהות מאוד וזאת משום שרוב העובדים עושים זאת כשכירים בחברות הממוקמות בעיר.

מרחק מהעבודה היא העילה או אם נרצה התירוץ המוכר ביותר לבחירה שלא לעבור לגור בקיבוץ. ישנו חשש מנסיעות ארוכות בכל יום לשני כיוונים ובמקרים מסוימים היא כלל לא מוצדקת וזאת משום שמשך הנסיעה יכולה להיות זהה למעט העובדה שעומדים בהרבה פחות פקקים כאשר לא מתגוררים בצד השני של גוש הערים במרכז.

החזקת רכבים תהיה עלות לא קטנה עבור משפחות בהם שני ההורים עובדים ונוסעים לעבודות הממוקמות במיקומים שונים. כדי להתנייד המשפחה חייבת שני רכבים ובמקרים רבים מדובר בהוצאות גבוהות דיו כדי להרתיע מהמעבר ליישוב המרוחק.

אוכלוסיית הקיבוץ לפעמים מעט מגבילה ומרתיעה על ידי כך שחייבים לעבור וועדת קבלה. מאחר ורוב הקיבוצים נוטים להיות בני גילאים מבוגרים יותר והם אלו שמרכיבים את הוועדה המקבלת ישנם מקרים בהם משפחות לא מתקבלות לגור בקיבוץ מטעמי חוסר התאמה או פשוט כי הקיבוץ עוד לא מוכן לקבלם אליו.

הבונוס:

הטבות מס לפריפריה מאפשרות לזוגות עובדים לחסוך עד אלפי שקלים בכל חודש שהיו צריכים לצאת מסים. ככל שהמרחק של הקיבוץ גדול יותר מן העיר כך הטבות המס יכולות לגדול. וכך ניתן אולי לפתור את עלויות הנסיעה שהופכות למשמעותיות במיוחד בקיבוצים ובמושבים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

צעירים שבוחרים לגור בקיבוץ ייהנו שם?

יוזמות מבורכות עולות בכל כמה שנים ובהם מציעים הקיבוצים או יזמים פרטיים לבנות דיור ציבורי / דיור בר השגה לצעירים בשטחים הנרחבים שנמצאים בבעלותם של הקיבוצים. (אמנם זה מעט ציני מאחר ואותם קיבוצים מבקשים להפשיר קרקעות חקלאיות לשם כך אך זה כבר נושא אחר) המחשבה שייתכן מצב בו צעירים יאזנו במעט את הבעיה הדמוגרפית בקיבוצים מעניינת רבים..

בניית דיור לצעירים יכולה להיעשות די במהירות על ידי כך שבמקרים רבים לא נדרשים יותר מידי אישורים לבנייה ובנוסף ניתן לבנות בתים קטנים שמתאימים עבור רווקים / סטודנטים / זוגות צעירים ודירות אלו יושכרו לרבים שישמחו לקפוץ על המציאה הייחודית. זוהי מאין הצעה בה יש רווח לשני הצדדים:

הרווח של הקיבוצים והמושבים נובע מכך שהן נדרשות בדחיפות לדם צעיר שיבוא וירענן את שורות הקיבוץ. אמנם יש שיבה של בני קיבוץ שחוזרים לבית ההורים בבחירה לגדל בו את ילדיהם אך רוב הקיבוצים סובלים מאוכלוסיה בוגרת ועייפה. הקיבוצים ייהנו מקצת צבע וגם למקור הכנסה חדשה בדמות דמי השכירות שייגבו מהשוכרים הצעירים.

הרווח של השוכרים הצעירים גדול משמעותית. הצעירים שיבואו לקנות או לשכור דירה לשם מגורים בקיבוץ יזכו בסביבה צעירה ומרעננת שתקום בקיבוץ פנימה. דבר שייצור מאין קהילה נוספת בה כולם מכירים את כולם ונהנים לבלות יחד.

אז מה היתרונות של צעירים לגור בקיבוץ או מושב?

 • דירות קטנות ונגישות.
 • שכר דירה נמוך משמעותית מבעיר.
 • סביבה צעירה / סטודנטיאלית במקרים מסוימים.
 • הטבות מס לפריפריה שיעזרו להם לגמור את החודש.

אז מה החסרונות של צעירים לגור בקיבוץ?

 • אין מקומות עבודה בסמוך לקיבוצים.
 • מקומות הבילוי מרוחקים מאוד.
 • לא לכולם זה מתאים וחלק מהפרויקטים כושלים.

מה עוד קורה בקיבוצים ובמושבים שכדאי לדעת?

הקיבוצים ובעיקר המושבים זוכים לביקוש ער של משפחות המעוניינות לבוא ולהתגורר בשטחן. כתוצאה מכך ביישובים רבים הכשירו קרקעות לבנייה ומוכרים שטחים המוכרים לרבים כ"הרחבות לקיבוץ" הרחבות אלו אינם חלק מהקיבוץ ולכן אינם חייבות בדין וחשבון לחברי הקיבוץ או המושב ולא מחויבים לעבור וועדת קבלה.

הרחבות לקיבוץ הפכו ליקרות מאוד עם הביקוש. אותם המתגוררים שם לא תמיד לוקחים חלק פעיל בקהילתיות המיוחדת שיש ליישוב או לקיבוץ להציע וזה בהחלט פוגם בטעם הטוב. הרחבות אלו מורשים להשכיר את הדירה או הבית שבנו לעצמם לתושבים מן החוץ כך שיכולים להיווצר מורכבויות המוכרות של ניכור כדומה לערים הגדולות.

האם מתאים לי לגור בקיבוץ?

השאלות שיש לשאול לפני חתימה על חוזה שכירות או קנייה של בית הממוקם ביישוב הן:

 1. האם אני מעוניין לגדל את משפחתי ביישוב או בקיבוץ זה?
 2. האם האנשים פה מאוגדים ומאוחדים או שמה יש פה מחלוקות?
 3. האם היישוב מורכב מאנשים בעלי אידאולוגיות או אמונות דתיות כשלי?
 4. האם אוכל לעמוד בהוצאות הכלכליות שכרוחות בדבר?
 5. איך אוכל להשאיר את חיי וחיי משפחתי במסלולם לאחר המעבר?

מומלץ להישאר לביקור אצל אחת המשפחות או לבלות כמה לילות בצימר במקום במידה ויש ולחוות את החיים בקיבוץ בביקור במרכול או בבית הכנסת, בברכה או במגרשי הספורט. ביקור בגני הילדים ובבית הספר המקומי יכול לגלות לכם הרבה מידע נחוץ כדי לקבל את ההחלטה ולעבור לגור בקיבוץ הזה או לוותר על החלום ולחזור לעיר.

עדכון: 14.1.2016 – דיון בכנסת לאישור מכירת קרקעות ליישובים וקיבוצים בתשלום חד פעמי של 3.75% מערך הקרקע + 33% משווי זכות הבנייה כדי לבנות דירות לטובת בנייתן של דירות חדשות ולמתן מענה לזוגות הצעירים.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק