שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
29°C
Scattered clouds
22/09/2021 13:56
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

טופס 4: מהו טופס 4 ומה התנאים לקבלתו? מדריך טופס 4!

טופס 4 - טופס אכלוס דירה חתום

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כאשר קבלן בונה בית או בניין חדש, הרשות המקומית רוצה לוודא שאכן מדובר במבנה הבטוח למגורים ועליה לאשר את תקינות המבנה טרם היכולת לחבר את המבנה לחשמל, מים ויתר התשתיות החשובות לצורך מחייה בנכס. רק לאחר שמהנדס העיר השתכנע שאכן מדובר בנכס הראוי למגורים שיינתן טופס 4, טופס אכלוס שמהווה אישור לכך שאכן עבודות הבניה הסתיימו בפועל וכעת בניין / בית זה שמיש למגורים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

טופס 4

טופס 4, הנו טופס אכלוס לבניין / בית חדש. טופס 4 הנו אישור לכך שהמבנה אכן בטוח וראוי למגורים ואו לשימוש לשמו הנכס יועד. הצורך לקבל טופס אכלוס (טופס4) הנו רק למבנים חדשים שלא חוברו בעבר לתשתיות כדוגמת חשמל, מים וטלפון. בכדי שניתן יהיה להתחבר לתשתיות אלו יש להציג את האישורים הנדרשים שמוכיחים שאכן מדובר בבית או בניין הבנוי היטב ובטוח למגורים. בכדי להוכיח זאת עלינו לערוך בקשה מסודרת שאליה מצרפים את התוצאות של הבדיקות השונות שנעשו על ידי האחראי לביקורת ומודד מוסמך.

כאשר הרשות המקומית בודקת את הנכס שנבנה, הם בוחנים בין היתר את ההתאמה בין היתר הבניה שהוצא לבין התוצאות בפועל בשטח. במידה ויש אי התאמות או חריגות בניה המחייבות הסדרה הרי שהוועדה הממונה לא תחתום על טופס 4 והתהליך לקבלתו יכול להתארך זמן רב על חשבונם של הדיירים בנכס שלא יוכלו להתחבר לתשתיות בסיסיות ביותר.

יום קבלת טופס 4 הנו היום בו הסתיימה הבניה באופן רשמי. יש ויכוחים רבים בין דיירים לבין קבלנים בעניין טופס 4. בעוד הקבלן אומר לדיירים שמדובר בעניין פורמלי בלבד שבינו ובין מהנדס העיר והוועדה. הדיירים טוענים לא אחת שהם לא מרגישים בטוחים בדירה אשר לא קיבלה אישור רשמי לבטיחותה מהגורמים האחראים. לדיירים יש כוח רב בטענה זו מאחר והם אינם יודעים מה מצבם של התשתיות ואין ביכולתם לבדוק זאת בכוחות עצמם ומבחינתם הם סומכים על בעלי המקצוע ברשות המקומית ובמקרים בהם יש עיכובים בנושא זה הדברים הופכים לבעייתיים הרבה יותר.

מה התנאים להגשת בקשה לטופס 4?

בעל היתר הבניה הנו הגורם הרשמי שמגיש את הבקשה לטופס 4. יחד עממו חתומים גם עורך הבקשה, האחראי לביקורת והמודד שתפקידם לאשר את הסעיפים השונים שבהם חייבים לעמוד בכדי לזכות בטופס המיוחל. על הבקשה להכיל את הפרטים הבאים:

 • בדיקה להתאמת הבניה להיתר הבניה שהוצא.
 • בדיקה לפינוי כל מבנה זמני ששימש את העובדים.
 • בדיקה להתקנת ניקוז ואינסטלציה בהתאם לתקן.
 • בדיקה להתקנת גז לתקינותה על ידי חברת הגז.
 • בדיקה של מכבי אש לבטיחות המבנה (מבנה ציבור).
 • בדירה של תקינות הבטון בשלד המבנה.
 • אישורים נוספים:
  • אישור מהנדס שהמבנה ראוי למגורים.
  • אישור מכון התקנים לאטימות מרחבים מוגנים.
  • אישור אדריכל להתאמה של המבנה לתכנית המקורית.
  • אישור מודד מוסמך לבניה במיקום הנכון ואת סך השטחים.

האישורים הללו מוגשים יחדיו בכדי להציג שאכן המבנה נבנה בהתאם למוסכם והמאושר ובכדי להוכיח שאכן המבנה ראוי ובטוח למגורים ועבר את מלוא המבחנים והבדיקות החיוניות בכדי לקבל את אישור הוועדה.

מתי מקבלים אישור לטופס 4?

הוועדה המקומית תשלח פקח מטעמה אשר יוודא שאכן כל המוצג במסמכים אכן נכון ושהבניה נעשתה בהתאם להיתר שהתקבל. במידה ואכן, הכל כשורה. הקבלן יקבל טופס מיוחד אשר יחייב אותו לטייל בכל המחלקות השונות ברשות המקומית בכדי לקבל חתימות / אישורים מכולם על כך שהוא אכן עומד בתנאים ואינו פוגע באיכות הסביבה, בנראות פני העיר ומגוון רחב של נושאים נוספים. המחלקות הללו בודקות כל אחת בתורה את המצב ובהתאם למצב הקיים ידרשו מסמכים נוספים להשלמת התנאים לקבלת הטופס המיוחד ממהנדס העיר וניתן יהיה לחבר את המבנה לחשמל, מים וטלפון.

טופס 5 – תעודת איכלוס

אמנם טופס 4 מהווה טופס אכלוס. טופס המאשר לדיירים להיכנס ולאכלס את הדירות בבניין. אך רק לאחר שנה מיום קבלת טופס 4 שיתקבל טופס 5. טופס זה הנו האישור הרשמי לאכלוס המבנה והוא יינתן רק לאחר שמהנדס העיר יאמת שכל הליקויים (אם בנמצא) עבודות גמר בוצעו כחוק התכנון והבניה ובהתאם להיתר הבניה שהתקבל ולא נותרו מניעה מלהעניק את תעודת האכלוס הרשמית.

טפסים ואישורים אלו נדרשים בין לבניין רחב ידיים שצפוי לאכלס מספר רב של דיירים ובין אם מדובר בבית פרטי שנבנה באופן עצמאי על ידי קבלן פרטי שהוזמן על ידכם. חשוב מאוד לקבל את מלוא האישורים למרות שיש לא מעט מבנים שמאוכלסים בפועל עוד קודם לקבלת טופס 4 מבלי שהדיירים מודעים לכך שהם אינם חייבים להסכים לכך ושייתכן והם נמצאים בסיכון.

רוצים להתייעץ עם אנשי מקצוע? השאירו פרטים:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan