שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

חישוב מטר מרובע – איך מחשבים מטר מרובע בדירה שכורה?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

חישוב מטר מרובע

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מחפשים דירה להשכרה ומחושבים על כל שקל? חשוב שתדעו מהו גודלו של הדירה המבוקשת מאחר ולפי חישוב מטר מרובע יקבע עבורכם תשלום הארנונה שיכולה להגיע לכדי אלפי שקלים בחודש. בעל הדירה יכול להציג לכם גודל מסוים אך העירייה מצידה תציג גודל אחר לחלוטין דבר התלוי בשיטת המדידה בה עושים שימוש בעירייה ובפעמים רבות גם בגילו של הבניין המשותף.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שיטות חישוב מטר מרובע בדירה יכולה להיראות שונה מאוד בין הקבלן, נסח הטאבו והעירייה, דירת בגודל 90 מטר רבוע שמובטחת על ידי בעל הדירה יכולה להתברר כ70-80 מטר רבוע בנסח הטאבו של הדירה וכ105 מטר רבוע בתשלומי הארנונה.. הסתבכתם? אתם לא לבד. רבים לא מבינים את הבלבול ששורר בענף מדידת הדירות.

במקרים רבים משפחה מתגוררת בדירה שכורה שרשומה על 70 מטר ולקראת לידה קרובה הם מחפשים דירה מרווחת יותר להשכרה. כאשר הם יוצאים לחיפוש דירות בשכונה חדשה יותר הם מופתעים לגלות שדירות שמוצגות להם כ90 מטר ויותר קטנות בהרבה מזו שבהם הם שוכרים כעת ולא מדובר רק בהרגשה צפופה אלא במצב קיים ודבר זה נוצר בגלל שיטות מדידה לדירות שהוחלפו עם השנים עד שבשנת 2008 נקבעו אמות מידה קבועות אך הן רק לבניינים חדשים.

למה זה חשוב לשוכר דירה? כאשר אתם שוכרים דירה החיוב לתשלום ארנונה עובר אליכם ובעוד בשכונות וותיקות הארנונה נמוכה ישנם דירות בהם הארנונה כה יקרה שהשכנים יוצאים להפגין. חשוב מאוד לבקש מבעל הדירה שיראה לכם את התשלום ארנונה שהוא משלם כדי שתוכלו להוסיף נתון זה לחישוב שאתם עושים בקביעה האם דירה זו מתאימה עבורכם. לא תרצו לחתום על חוזה שכירות ולגלות שאתם חייבים בתוספת של אלפי שקלים בכל חודש.

שיטות לחישוב מטר מרובע

שיטות חישוב לגודל דירה הן שמאפשרות לעירייה להגדיל את קופת המזומנים בשעה בה משרדי הממשלה עושים הכל כדי לצמצם את התמיכה בהן. כפועל יוצא, ערים חלשות גובות תעריפים גבוהים של ארנונה ומבצעים מדידה מחודשת לדירות הקיימות באמצעות חברות מדידה חיצוניות שתפקידן לנפח את גודל הדירות ולהביא אותנו לשלם יותר, אלו שיטות המדידה הקיימות כאשר האחרונה אהובה על העיריות במיוחד:

שטח נטו הנו דומה למה שמופיע בנסח הטאבו ובאופן גורף יהיה השטח המינימלי והטוב ביותר עבורכם. בשיטה זו מודדים את גודלו של הדירה, כל השטח מתחת לתקרת המבנה אך לא את המרפסת, חדרי שירות וחדרי המדרגות.

שטח נטו נטו (פנים הדירה – ספונג'ה) דומה לשיטה הקודמת אך שונה בכך שבמידה וישנם אזורים בבית שאינם גבוהים כגובה התקרה ומותקנים בהם ארונות לא נדרש לשלם עליהם. ישנם בניינים ישנים בהם שיטה זו בהחלט חוסכת כסף כאשר הארנונה יוצאת סכום נמוך בהרבה.

שטח ברוטו הנו שיטת חישוב מקובלת ונפוצה במיוחד בבניינים שנבנו משנות השמונים. בשיטה זו מחשיבים לגודלו של הדירה גם שטח חדר המדרגות בבניין באופן יחסי ובאופן שווה לדיירים אחרים. שיטה זו מעניקה הכנסה נוספת לעירייה שמצידה שמחה על כל הכנסה.

שטח ברוטו ברוטו (כולל שטח מוצמד) אמנם נדיר אבל בפרויקטים חדשים בהם העירייה משקיעה משאבים רבים הם רוצים החזר על ההשקעה. בשיטה זו מודדים לדירה גם את החלק היחסי בחדר המדרגות אך גם את חדר האשפה, החניה, המחסן ועוד כך שבדירות אלו הארנונה השנתית יכולה לזנק לעשרות אלפי שקלים בשנה.

שיטות חישוב שטח דירה לארנונה
איך מחשבים שטח דירה בארנונה לפי שיטות חישוב שונות

איך מחשבים ארנונה?

כידוע ארנונה תלויה באופן חישוב הדירה בו העירייה נוקטת, דבר שברוב בנייני הדירות תלוי בוותק הבניין. כלומר בניין ישן יזכה לארנונה נמוכה יותר בגלל ששיטת המדידה בו הייתה מהשיטה הישנה והנוחה "נטו" כאשר עוד לא ניתנו שירותים נלווים יקרים והכבישים לא טופחו כפי שהם כיום (אם כי גם אם שילמתם ביוקר זה לא אומר שתקבלו יותר..).

לכל עירייה יש תעריפי ארנונה שונים ותעריפים אלו משתנים בין שכונות חדשות וותיקות. אך באופן גורף תושבי ערים עשירות ישלמו פחות מערים עניות. כך לדוגמה העיר ירושלים שבהחלט יכולה להיחשב כענייה משלמים סכומי עתק ואילו המתגוררים בעיר ראשון לציון ישלמו הרבה פחות. בתוך הערים פנימה השכונות העניות ישלמו פחות מהשכונות החדשות והיוקרתיות.

חישוב הארנונה יהיה יחסית פשוט, גודל הדירה כפי שנמדד במדידה האחרונה (יכול להימדד מחדש) כפול התעריף שנקבע על ידי העיריות. אם נחזור לערים שבחנו תעריף הארנונה בירושלים מגיע לכ100 ש"ח למטר רבוע ואילו בראשון לציון ישלמו התושבים עד 66 ש"ח בלבד. עלויות אלו אינם מעטות עבור שוכר דירה ולכן יש לשים את הלב אליהם קודם לסגירת חוזה השכירות.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

איפה ומתי כדאי לעשות חישוב מטר רבוע?

בשונה מבעל הדירה שאינו יכול להימנע מתשלום ארנונה מנופחת, ישנם מקרים בהם אנו נעדיף לבצע את חישוב גודל הדירה או בעצם לבדוק האם חישוב מטר רבוע שנעשה בדירה אכן מתאים למובטח לנו. אנו ממליצים לבצע בחינה מדוקדקת בעיקר בבניינים חדשים, בניינים בהם יש מעלית, חדר אשפה, גנרטור וכל מיני תוספות שנראים טוב ומגרים את החושים שלנו.

מתחמי הבנייה החדשים בכל הערים נמצאים תחת עיניהם החמדניות של העיריות שנדרשות לתוספת הכנסה ואין דרך טובה יותר מלהכיל שיטת מדידה חדשה שגורמת לבעלי דירות 120 מטר רבוע לשלם עד 200 מטר ויותר. בניינים חדשים שנבנו לאחר שנת 2010 נמצאים בעין הסערה כאשר הדיירים בהם מרגישים כשבויים בידי העירייה ואינם יכולים לעשות דבר בעניין.

בחינה של העלויות מחיה האמתיות לצד השוואתם ליכולת הכלכלית שלכם ולתקציב שהגדרתם מראש הם שיהפכו אתכם, השוכרים לבעלי כוח רב מאחר ואתם יכולים לעזוב דירה שעליה אתם משלמים יותר מידי ארנונה ודמי ניהול. וכאשר ניתן לחשב הוצאות אלו עוד קודם למעבר דירה הרי זה מבורך.

*מטר מרובע הנו מטר אורך ומטר רוחב. ניתן למדוד מטר מרובע עם מד מטר באופן עצמאי או בהשוואה לתרשימי הדירה במידה וישנם תרשימים בידי בעל הדירה במקרה ואתם מתביישים לעשות זאת מולו. בתרשים בנייה ניתן לראות את גודלו של הדירה בהקטנה משמעותית ובאמצעות סרגל ומחשבות ניתן לראות כל סנטימטר כמטר בפועל דבר שיחסוך לכם זמן רב.

מה עושים אם שטח הדירה קטן מהמדידה?

מאחר ועיריות רבות נהנות מתשואה נאה על ארנונה, הן נוטות לחפש חברות מדידה חיצוניות שיעשו עבורם את המלאה. חברות אלו מנסות בכל כוחם להגדיל את גודל הדירה לפי חישוב מחמיר כך שהם ייהנו מבונוסים שמנים שהעיריות שמחות לשלם. שיטה זו יוצרת פעמים רבות אינטרס ברור למודד להוסיף מטרים נוספים שאינם בנמצא.

במידה וחושדים שזהו המצב: קודם כל חשוב לברר מול המודד איך נקבעו המידות ועל בסיס איזו שיטה. לאחר מכן יש להביא מודד פרטי שימדוד עבורכם את הדירה מחדש לפי השיטה בה נמדד הדירה. במידה וגיליתם שהמדידה לפי השיטה בה נהוג למדוד אינה תקינה ניתן לפנות לעירייה ולערער על כך ולבקש שישלחו אליכם מודד נוסף שימדוד מחדש.

אמנם העירייה מספקת לכם שירותים ולכן אתם מחויבים בתשלום ארנונה אך אם גיליתם שאתם משלמים יותר מידי כסף יש בזכותכם לתבוע את העירייה ולבקש החזרים על הוצאות אלו. חושבים שזה לא יכול לקרות? כבר היו מקרים בהם העירייה "הגדילה דירה" ב20% למרות שלא נעשו שינויים כלל ובמדידה פרטית התברר שהמדידה הקודמת אף היא "הגדילה את הדירה" ב10% ובית המשפט חייב בפיצוי לדייר על סכומי עתק ששילם לחינם.

 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל