22°C
Overcast clouds
16/10/2021 23:54
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

חוזה שכירות פשוט – חוזה שכירות קצר ולעניין

חוזה שכירות קצר ופשוט

חוזה שכירות פשוט יכול לשמש אתכם בצמתים שונים בחיים. השימוש בו נעשה לרוב בידי צעירים, סטודנטים, חיילים וזוגות צעירים שנדרשים למקום ללון ולא ממש נכנסים לפרטים הקטנים אך לא תמיד רצוי לזלזל בחוזה שהרי יש מקרים בהם דווקא חסרונו של חוזה שכירות משמעותי הוא זה שפוגע בכם גם במידה ואתם שוכרים שכלל לא נמצאים בסיכון.

חוזה שכירות בלתי מוגנת להורדה

לא רצוי להשתמש בחוזה שכירות פשוט אבל במידה ובחרתם בכל זאת לעשות בו שימוש אילו המקרים בהם מותר ומומלץ להשתמש בו ומצד שני המקרים בהם שימוש בחוזה שכירות קצר יבוא בעכרכם עם הזמן:

מתי להשתמש בחוזה שכירות קצר ופשוט:

חוזה שכירות בין שותפים בדירה לרוב נעשה ברוח טובה וכשכירות משנה וככזה אין משמעות רבה יותר מידי על הפרטים הקטנים מאחר והחוזה נעשה בין השוכרים ולא מול בעל הדירה. כאשר מחברים חוזה בין חבר'ה בדירה אין באמת משמעות לחוזה מעבר לעובדה שעל כל אחד מהם לשלם את חלקו בזמן כל חודש וכמובן מוסיפים תנאי שעזיבה של החוזה מחייבת בהשגת מחליף ראוי שימלא את מקומו.

שכירות עם חברים בין שהם סטודנטים או חיילים שונה מאוד משכירות סטנדרטית בכך שהיא נעשית באווירה רגועה יותר ואף אחד לא מנסה לדפוק את האחר. תשלומי הארנונה נמוכים והוצאות החשמל / מים וכ"ו לא מעיקים יותר מידי ובקיצור בהחלט ניתן לנצל חוזה שכירות פשוט מתוך ידיעה שאתם מכוסים ומוגנים בפני החוק.

חוזה שכירות בין חברים טובים דומה במעט לסעיף הקודם אך בשונה ממנו כאן החבר הוא גם בעל הדירה, במקרים בהם בעל הדירה חבר שלכם ויש ביניכם יחסי אמון ארוכות שנים אפשר ורצוי להסתמך על חוזה פשוט על פני חוזה חודרני ולא נעים וזאת כדי לא לפגוע ולהראות על חוסר אמון אך יש לדעת שכאשר עוסקים בכסף קל מאוד לרדת לריב ולהפוך מחברים לאויבים והשיקול האם לעשות עסקים עם חבר זהו האופציה הנכונה זו כבר שאלה אחרת..

חוזה שכירות בין בני משפחה כבר נמצא באפיק אחר שהרי יש דינמיקה שונה בתוך המשפחה אך בכל זאת חשוב לקיים חוזה מכמה סיבות:

  1. גם בני משפחה יכולים להפר חוזה.
  2. ייתכנו קשיים בגביית סכומים בזמן.
  3. עדיף להסדיר את הנושא על פני חוסר נעימות.
  4. כי החוק מחייב אתכם בחוזה כתוב!.

בני משפחה יכולים להיות בעייתיים לא פחות מכל אדם אחר. יתרה מזאת כאשר בן משפחה בוחר שלא לשלם שכר דירה בזמן הדברים הולכים ומסתבכים מאחר וקל מאוד לערב בני משפחה אחרים ואף להגיע לכדי פיצול במשפחה דבר שאינו משתלם לשני הצדדים. אמנם לא נעים לחתום חוזה מול בן משפחה עליו אתם סומכים אבל זוהי אי נעימות זמנית שחולפת ושומרת על הדברים מוסדרים וברורים. על ידי חוזה שכירות פשוט ניתן להסדיר את הדברים תוך שמירה על כבוד האחר.

חוזה שכירות לזמן קצר לתקופת הקיץ או השכרת הדירה כסאבלט מחייבים אתכם בחוזה כתוב אך אין צורך בפירוט הנרחב שמוכר לכולם בחוזה שכירות סטנדרטי מאחר והשוכר אינו נשאר לתקופה ארוכה ולרוב אין העברת כתובת או כל העברת בעלות על הנכס, כלומר לשוכר אין שום זכויות מעבר למחיה בדירה לתקופה קצובה בתמורה לתשלום שנקבע וברוב המקרים גם שולם מראש.

למרות זאת כאשר חותמים על חוזה שכירות פשוט לתקופה קצרה יש לוודא שיש סעיפים שמתאימים לסוג זה של שכירות כדוגמת אופן השימוש בנכס וערבויות כלשהן למקרה וייגרם נזק לרכוש שנשאר בתוכו. במידה והשכירות ארוכה יותר מחודש כבר מומלץ לעשות שימוש בחוזה שכירות נורמטיבי ומושקע שיגן עליכם כנדרש.

חוזה שכירות זמני עד לכתיבת חוזה סטנדרטי. ישנם מקרים בהם בעל הדירה בוחר להשכיר את הדירה והשוכר שנמצא מעוניין להיכנס מידית למרות שחוזה השכירות הרשמי כלל לא מוכן. בעל הדירה אינו מעוניין לפספס שוכר בטוח ולכן יכול לבחור לחתום על חוזה שכירות על תנאי. כלומר, חוזה שכירות זמני זה בתוקף עד לקיום התנאי שזהו השלמתו של החוזה החדש וכאשר החוזה מותאם אישית מוכן על הצדדים לחתום שנית ולאשר את המוסכם בו.

מה הסיכונים בחתימה על חוזה שכירות קצר ופשוט?

חילוקי דעות בין הצדדים הן דבר כמעט מובטח בכל חוזה. חילוקי דעות יכולים לפרוץ על כמעט כל דבר. גם אם נראה לכם שהדברים מובנים לצדדים הרי שתגלו מהר מאוד שממש אבל ממש לא כך.. יש סיבות רבות לקיומם של חילוקי דעות אבל במרבית הפעמים מדובר באי הבנה בסיסי שצף ועולה כאשר אחד הצדדים עשה מעשה וכאשר האמוציות קיימות כבר קשה בהרבה לתקן. במקרים בהם נעזרים בחוזה שכירות מותאם אישית בעיות אלו לא עולות כי כלל המורכבויות הצפויות כבר קיבלו התייחסות כתובה.

דרישות מופרזות מצד בעל הדירה שעדיין מרגיש בעלים על האופן בו עושים שימוש בנכס. בעלי דירות רבים מרגישים בנוח להיכנס ולהסתובב ואף להעביר ביקורת על האופן בו אתם תולים דברים על הקירות, מתייחסים אל הקירות ובעצם כמעט כל דבר שתעשו יראו בעיניהם כדבר שאינו בריא לדירה. כאשר דברים לא מוסדרים בחוזה. אין חובת תחזוקה, צביעה, טיפול בנכס בחוזה השכירות הרי שכל דבר יכול להראות כהפרת חוזה בעניו של המשכיר וזהו מתכון לבעיות.

דרישות מופרזות מצד השוכר שמרגיש שיש לו זכויות יתר על הנכס כדוגמת הרצון בקבלת זכויות על חדר המדרגות, על המחסן במידה ואינו נכלל בחוזה ובעצם דורש הרבה יותר מן המוסכם עמו. חוזה שכירות פשוט לא יכול להכיל את מלוא המרכיבים הנדרשים לכיסוי מצד בעל הבית כך יכול המשכיר למצוא עצמו פגיע אל מול השוכר שדורש יותר ממה שהמשכיר תכנן לספק.

חוסר התייחסות לחניה או למחסן בחוזה השכירות יכול להיות בעייתית לשני הצדדים. נכסים המקושרים לנכס אבל אינם צמודים אליו במבנה מעלים מחלוקות שונות בין הצדדים בחוזים. לפעמים דירה מושכרת לאחר אך המחסן נשאר ברשותו של המשכיר שממשיך לעשות בו שימוש אך ברגע בו השוכר מגלה שישנו מחסן הדרישה הטבעית היא שהמחסן יוצמד לדירה.

בחוזה סטנדרטי מוסיפים סעיף המתייחס למבנה הדירה, גודלו, זכויות השימוש בו וכמובן אלו זכויות יש לשוכר על נכסים צמודים. האם הגינה באחריות השוכר? האם החניה שייכת לשוכר? דברים אלו אינם מופיעים בחוזה שכירות פשוט ולכן הם מהווים מתכון לבעיות עתידיות.

אי מניעה של שכירות משנה בדירה יכולה אף היא להתברר כטעות קשה. שכירות משנה לפעמים מותרת ובפעמים אחרות אסורה וגם במקרים בהם מותר להשכיר את הדירה לאחר הרי שיש תנאים שונים וחובת חתימה מצידו של בעל הדירה שנדרש לאשר את השוכר. כמובן שאסור להשכיר את הדירה לתיירים שמגיעים מחו"ל ומכניסים כסף לכיסוי של המשכיר וכדומה.

במקרים בהם אין אזכור לטוב ולרע בנושא זה הרי שהשוכר יכול להחליט להשכיר את הדירה לאחר ואף להרוויח כסף מכך שהרי לא כתוב אחרת. במידה ועושים שימוש בחוזה שכירות פשוט חשוב מאוד להוסיף סעיף שמגדיר את מהות השכירות. כלומר, שכירות למגורים בלבד לאנשים מסוימים ובכך מנטרלים את הסיכון שהדירה תהפוך לעסק לכל דבר.

חוסר יכולת להאריך חוזה על ידי אופציה יכולה להתברר כבעיה לא קטנה במיוחד לבעלי משפחות שרוצים להמשיך להתגורר בנכס שנים רבות וליהנות משירותים בסביבה כדוגמת גני ילדים, בית כנסת, הרצאות ופעילויות קהילתיות. חבל יהיה שלאחר שבניתם מרקם חיים עדין בקהילה תדרשו לחפש דירה אחרת בגלל שלא הכללתם סעיף אופציה להארכת חוזה השכירות מלכתחילה.

בני משפחה לרוב יוצרים חברויות עם השכנים, עם התושבים בסביבה ובעצם מנהלים דיאלוג עם השכונה בה הם מתגוררים ובמידה ולא חושבים קדימה בדיוק כמו בשכירות של עסק הרי שמשפחות מוצאות עצמן מטיילות בין דירות דבר שאינו בריא לא להורים ולא לילדים ולרוב מדובר גם במעברים שכרוכים בעלויות לא קטנות ועדיף להימנע מכך.

שימוש הדירה בצורה שאינה כשרה אינו קורה הרבה אבל בערים הגדולות יש לפעמים הפתעות לא נעימות. שימוש בדירה כבית בושת או כקזינו מאולתר יכולה להתרחש רק במקרים בהם לא הוספתם סעיף מגביל לאופן השימוש בדירה ובמקרים אילו תתקשו לבוא בטענות לשוכרים שעשו בדירה שימוש מסחרי שפוגע לא רק בכם אלא בעיקר בשכנים.

חשוב מאוד לקחת את חוזה השכירות ברצינות הראויה פעם אחת ולבנות חוזה מותאם אישית על ידי עורך דין שמתמחה בתחום וכך ליהנות מחיים שלמים של שכירות בלי הפתעות ובלי חילוקי דעות לא נעימים. תהיו ישרים עם עצמכם ועם השוכר ותגלו מהר מאוד שהשוכר מעוניין להישאר בדירה שנים רבות אתם תיהנו משקט נפשי.

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *