שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

חוזה שכירות סטנדרטי – מה בודקים לפני שחותמים?

חוזה שכירות סטנדרטי לדירה רגילה

חוזה שכירות סטנדרטי הנו החוזה המשמעותי ביותר עליו זוגות צעירים ומשפחות חותמים. חוזה זה מאפשר לכם להתגורר בנכס של אדם אחר ולזכות בהגנה חוקית לפרק הזמן שהוסכם על הצדדים ובמקרים רבים אך לזכות בהארכת חוזה שכירות כנספח לחוזה דבר שמאפשר לכם להקים משפחה ולחיות בדירה פרק זמן ממושך דבר שמקנה לכם יציבות בחיים המשותפים.

חוזה שכירות סטנדרטי עליו אתם חותמים הוא לרוב סופו של תהליך ארוך שנמשך זמן מה בו חיפשתם את הנכס המתאים ביותר לכם ולמשפחתכם.. איתרתם את הדירה בה תרצו לחיות? היא נראית טוב ומרגישה נעימה? חשוב שתעברו על הפרטים הבאים לפני שאתם חותמים על חוזה שכירות שמחייב אתכם לפרק זמן ממושך:

1. סביבת הדירה לרווקים וצעירים תהיה הרבה פחות משמעותית מזו של משפחה חילונית או דתייה, כל מה שרווק צריך זה מקום להניח עליו את הראש ולהירגע מיום ארוך ומתיש אך הקשר של הצעיר עם הקהילה שואף לאפס ולכן ביכולתו לחתום על חוזה שכירות סטנדרטי ללא מחשבה יתרה שהרי החשיבות העליונה היא הדירה עצמה ולא הסובב אותה ובכל זאת חשוב לעבור בזריזות על הסעיפים הבאים:

תחבורה ציבורית בקרבת מקום לצעירים שאין ברשותם רכב תהיה משמעותית במיוחד שהרי גם אם הדירה נאה והחיים במקום טובים במידה ואין לכם איך לצאת לחברים או לעבודה בקלות אתם תרגישו כלואים בדירה ורק תחכו לברוח ממנה בכל הזדמנות ואין תחושה רעה מכך.

קווי לילה למקומות הבילוי לצעירים הבליינים שעוברים בסמוך לדירה יכולים להיות פלוס אדיר. היכולת לצאת לבלות ללא רכב ולשתות כאוות נפשכם יחד עם חברים היא זאת שהופכת את הדירה לנוחה כל כך. צעירים רבים בוחרים לשכור דירה במרכז העיר תוך וויתור מסוים על נוחות ועל תשלום גבוהה בהרבה אך אם אתם יכולים לשכור דירה במרחק סביר עם קווי לילה ותחבורה נוחה הרי לכם שדרוג משמעותי ברמת החיים.

קירבה לעיר ולמקומות עבודה היא החשובה מכולן, למרות ששימוש בתחבורה ציבורית או רכב בהכרח חיונית לצעירים רווקים, קירבה למרכז העיר ולחיים השוקקים היא זאת שתכריע לרוב את הגורל ותעזור לכם להחליט לחתום על חוזה שכירות סטנדרטי ללא מחשבות רבות. במידה והדירה אינה בקרבת מקום ואין לה תחבורה טובה יתברר לכם שהבחירה בדירה זו טעות חמורה ועדיף להימנע מכך.

חוזה שכירות סטנדרטי

2. סביבת הדירה למשפחות ומבוגרים שונה מקצה לקצה מזו של הצעיר הפזיז והבליין, מדובר בבחירה קשה על גבול הבלתי אפשרית לפעמים. כאשר יש משפחה וחושבים על מקום בו ניתן לגדל את הילדים גם כשמגיעים לרגע הזה בו אתם צפויים לחתום יש מגוון סיבות טובות להימנע מכך וכמעט תמיד הדירה אינה מושלמת וחסרים בה פרטים רבים.

במקרים רבים הדירה נראית מושלמת ואתם חפצים לסגור מידית ולעבור לגור במקום אך אתם שוכרים לברר האם יש חנות מכולת, בתי ספר מתאימים לאורח החיים שלכם או אפילו האם יש לכם חנייה כחלק מחוזה השכירות. חוזה שכירות סטנדרטי אינו מכיל פרטים אילו ואם לא תשאלו על כך כלל לא תדעו דבר על הסביבה – הנה כמה דוגמאות:

חנות מקומית בקרבת מקום היא אולי אחת הפרטים הקטנים שרבים שוכחים לשאול, גם כאשר הדירה נראית משולמת בעיניכם חשוב לתשאל על החנות הקרובה ועל רשתות המזון המוזלות בקרבת מקום שהרי לא תרצו לשלם ביוקר ולנסוע עד לחנות בכל פעם שנגמרת לכם החלב.. חשוב לבדוק שאכן יש מקום אליו תוכלו ללכת ברגל ולקבל שירות טוב בכל ימות השבוע.

במידה ואתם כבר שואלים, הוסיפו ותשאלו על חנות כלי בית, כלי עבודה, מספרה, ונותני שירותים נוספים שניתן לקבל בסביבה. שאלות אילו יתנו לכם פרספקטיבה טובה יותר על המקום כדי שתוכלו לבצע החלטה מושכלת שתסייע לכם רבות בהמשך.

קופת חולים בסביבה של הדירה חשובה במיוחד!. אנו לא נוטים לחשוב על כך אבל ברגעים הקשים בהם אנו נדרשים לבקר רופא תמיד טוב שיש אחד ממש מעבר לפינה, מישהו שניתן להגיע אליו ברגל ולהיות בטוחים שבכל שלב כל אחד מבני המשפחה יודע ויכול להגיע אל המרפאה המקומית בכוחות עצמו.

טיפת חלב במרחק הליכה לאמהות צעירות בהחלט שימושי. כמה בדיקות, כמה טיפולים תקופתיים וכמה חששות יש לכל אמא טרייה?! במידה ויש בסביבת המגורים טיפת חלב הרי שזכיתם ותוכלו לקבל שירות טוב בהרבה מן האמהות האחרות שנדרשות לנסוע ברכב לשכונה אחרת רק כדי לבדוק חשש קטן שמתברר כשום דבר..

גני ילדים בסביבה יכולים להתברר כברכה של ממש. כולנו מכירים את התזזיתיות של הבוקר כאשר כולם רצים ללימודים ולעבודה ורק הילד הקטן חייב הקפצה לגן הילדים. כמה טוב זה כאשר אתם יכולים ללכת לגן ללא צורך בשימוש ברכב. כאשר יש גן ילדים בקרבת הדירה מדובר בחיסכון אדיר של זמן דבר שבהחלט יעזור לכם בהמשך.

בתי ספר איכותיים יש רק מעט, כן. כיום אנו רוצים לבחור את מוסד הלימודים של ילדינו ולשלוח אותם למוסד הלימודים הטוב ביותר עבורכם. ישנם שכונות שזכו שבתי ספר איכותיים שוכנים בקרבם ובמידה ויש אחד כזה בקרבת מקום והילדים יכולים להגיע אליו בכוחות עצמם בהליכה הרי שמדובר בכיף אדיר ובבונוס שווה במיוחד.

מתנ"ס הפעלות לילדים לאחר שעות בית הספר בקרבת הדירה אף היא חשובה, כאשר אתם יודעים שהילדים עסוקים במשחק יחד עם חברים שאתם מכירים מבית הספר ומהשכונה הרי שאתם זוכים במעט שעות שקט בחזרה מיום עבודה מתיש. אמנם יש מרכזי חינוך בכל שכונה אך בחלקם אין פעילות ויש לוודאות זאת.

גני שעשועים לילדים בסמוך לדירה, מקום אליו הילדים יכולים ללכת ולשחק כאשר אתם צופים בהם ממרפסת הדירה אף היא משמעותית לשקט הנפשי שלכם ומהווה בונוס אדיר לחתימה על חוזה שכירות סטנדרטי אך יש לזכור שזהו רק סעיף אחד ממכלול שהופכים את הדירה הזאת למבוקשת ומתאימה בדיוק עבורכם!

מתחמי בילוי בסביבה של הדירה לילדים הגדולים יותר אמנם נשמעים לראשונה כדבר רע אך הם במרבית המקרים ברכה של ממש שהרי קל מאוד לדעת מה הילד שלכם עוזה ועם מי הוא מסתובב. קפיצה מהירה למרכז המסחרי הסמוך או למתחם הבילוי יגלו לכם במה עוסק הילד וקל לעקוב אחריו מבלי להיות נואשים.

חניה לדירה לבעלי רכבים אמנם לא תופיע בהכרח כאשר חותמים על חוזה שכירות סטנדרטי אך יש לבקש להוסיפה כנספח ולוודא שיש לכם היכן להניח את הרכב. במקרים מסוימים ניתן למצוא את דירת החלומות במרכז העיר אך בחזרה מהעבודה בכל יום תתקשו למצוא חנייה דבר שיהפוך למציק ומסרבל.

במקרים בהם אין חניה ניתן למצוא שכן שמחזיק בחניה אך אין ברשותו רכב ולחתום עמו על חוזה שכירות חניה שתאפשר לכם לעשות שימוש בחנייה שלו. זהו פתרון מושלם שניתן למצוא לפני חתימה על שכירות הדירה במקרים בהם אין חנייה מצורפת לדירה בטאבו או כאשר השוכר שומר את החניה לעצמו.

3. סביבת הדירה למשפחות דתיות תהיה דומה למשפחה רגילה אך עם תוספות שונים שחשובים מאוד עבור המשפחה הדתית אשר לה יש חשיבות רבה לדת וככזו סדר העדיפויות בה שונים לעתים במיוחד כאשר מדובר במשפחה חרדית אשר להם הדברים נראים אחרת לגמרי, משפחות דתיות חייבות לברר קודם לחתימה על חוזה את הפרטים הבאים:

בית הכנסת הקרוב למקום המגורים במקרים רבות יכריע עבור משפחות רבות האם ביכולתם לשכור את הדירה או שמה לוותר עליה. משפחה דתית שהולכת לבית כנסת בכל יום כמה פעמים ביום ובשבתות בהליכה רגלית חייבים בית כנסת שעונה למגזר ולאופן בה הם חיים עד היום, חוסר בבית כנסת מתאים יכול להתברר כסיבה מצדקת לוויתור על חתימה בחוזה.

מקווה טהרה לנשים קריטי לנשים דתיות אך לא רק, ישנם נשים חילוניות רבות שהולכות למקווה טהרה אחת לחודש וטובלות. בשונה מבית כנסת לו יש משמעות רבה למקווה טהרה יש פחות משקל ונשים רבות שמחות לנסוע לשכונה אחרת לטבול ולחזור כך שאף אחת לא מכירה אותן והדבר נוח להן – ועדיין חשוב מאוד לבדוק מהו המקווה הקרוב למקום הדירה הפוטנציאלית.

בית ספר מתאים יכול להיות בית ספר ממלכתי דתי לבנים ובנות או תלמוד תורה חרדי בו יש הפרדה בין הבנים והבנות מכיתה א'. אמנם יש משפחות שמסיעות את הילדים לבית הספר אבל לרבים אין יכולת זו ובחירה של דירה תעשה בהתאם למרחק מן בתי הספר המתאימים לאורח החיים של המשפחה ומהווים משקל אדיר על ההחלטה האם לחתום על חוזה שכירות סטנדרטי.

קהילה דתית לרוב תחייה יחד. לקהילה דתית יש חשיבות רבה בקהילתיות ובחיבור בין משפחות ולכן חשוב לבדוק האם יש קהילה כחלק מבית הספר או בשכונה והאם אותה הקהילה אכן מתאימה לכם. כלומר, אם הרב המקומי מתאים, האנשים נראים טוב ומרגישים לכם נכון הרי לכם קהילה בה אתם מרגישים יכולת לצמוח ולגדול.

שמירת שבת בשכונות דתיות יכולה להתברר כחשובה במיוחד לחרדים. ישנם משפחות שאינם רוצות שרכבים ייסעו דרך השכונה שלהם בשבת. בשכונות מסוימות בערים יש רוב מוחלט של דתיים ואו חרדים ובשכונות אילו לא מאפשרים מעבר כלי רכב ביום שבת למעט רכבי חירום ומשטרה שעוברים בה לצורך עבודתם – זהו פרט חשוב לאזכר ולבדוק במידה ויש לכם ספקות בכך.

אמנם כתבה זו הוכנה עבור משפחות ורווקים שמחפשים דירה ומתלבטים האם לחתום על חוזה שכירות סטנדרטי אך גם למשכירים כדאי ללמוד ממנה ולהציג את היתרונות המשמעותיים של הדירה במודעה המפורסמת באינטרנט ובלוחות המודעות לצד תיאור והסברים לבאים לראות את הדירה שהרי רבים יחליטו על סמך פרטים אילו לא פחות מהאופן בה הדירה נראית להם.

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *