שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

חוזה שכירות דירה מחולקת או מפוצלת

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

חוזה שכירות דירה מחולקת או מפוצלת

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

חוזה שכירות דירה הופכת לרלוונטית רק כאשר עוברים על כל הסעיפים ומאשרים שהם אכן עונים על דרישותיכם. אחת הדרישות המשמעותיות ביותר שיש לשוכרים הוא המחיר. המחיר לרוב יקבע עבור השוכר האם הדירה כדאית ומתאימה עבורו או שמה עליו להמשיך לחפש דירות אחרות.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

ניתן לראות כיום שכלל העבודות הטובות והמבוקשות מתרכזות בערים המרכזיות בישראל. אם ניקח את תל אביב והמרכז נוכל לראות שיש משרות מדהימות ועבודה בשפע ואילו בפריפריה – בצפון ובדרום רק ברי מזל מוצאים עבודה מכובדת ולכן יש הגירה של צעירים אל ערי המרכז שם הביקוש לדירות קטנות ומעוצבות עולה בהתמדה.

דירות קטנות עונות על הצורך של הצעירים בדירה הממוקמת במיקום מרכזי אך קטנה מספיק כדי שהם יוכלו להרשות לעצמם את דמי השכירות הגבוהים הנהוגים במקום. לאור ביקוש זה משקיעים רוכשים דירות במיקומים נוחים ומרכזיים ומחלקים דירות אילו לכמה יחידות דיור שמושכרות בנפרד זה מזה ובכך מגדילים את הרווחיות של בעל הדירה וצעירים נהנים מדירות מושלמות בדיוק לצרכים שלהם.

השכרת דירה מפוצלת / מחולקת

דירה מפוצלת או מחולקת תכיל לרוב את מלוא השירותים שנדרשים בדירת רווקים כך שנמצא בה שירותים, מטבחון, סלון קטנטן וחדר שינה. ככל שמתקרבים לאזורי הביקוש כך גודלו של יחידת הדיור הולכת ומצטמקת והופכת ליקרה יותר למשכיר ולשוכר. לפני שחותמים על חוזה שכירות דירה מחולקת חשוב מאוד להכיר את הסיכונים והמורכבויות שבדבר:

חוזה שכירות דירה עם היתרים ואישורים

במקרים רבים מדובר במשקיעים נבונים ושומרי חוק שמוצאים את האישורים הרלוונטיים על אף הביורוקרטיה המעיקה ומרגע קבלת ההיתרים הנכונים אין בעיה משפטית להשכיר את הדירה לכמה שוכרים שונים אך מדובר בהליך כל כך מורכב שזהו דבר יחסית נדיר. במידה ובעל הדירה מציג את האישורים הרלוונטיים ניתן לחתום על חוזה שכירות דירה מחולקת ללא חששות מיוחדים וניתן להיות רגועים שאתם שומרים על החוק וזכאים להגנה משפטית לפי חוק כמו בדירה סטנדרטית.

גם במקרים ויש היתר מהרשויות חובה לבחון האם יש תאריך בו היתר זה פג ובכל אופן מומלץ לתייק צילום של ההיתרים הרלוונטיים כנספחים לחוזה השכירות שהעתק יישאר בידיכם במידה ויום אחד תדרשו להגן על שמכם הטוב.

חוזה שכירות דירה ללא היתרים ואישורים

חתימה על חוזה שכירות דירה שאין בה את ההיתרים יכולה לבוא בעכרכם במגוון דרכים. דירה שאינה בעלת האישורים הרצויים בעצם לא מותרת להשכרה לאחר ומדובר בהפרה של החוק ולכן גם חוזה השכירות כולו נמצא בתסבוכת מורכבת ואף נפסלת במקרים בהם ידעתם שמדובר בדירה שאינה מאושרת להשכרה. קראו על: חוזה פסול להרחבה בנושא.

הלשנה מצד שכנים היא אחת הדרכים הנפוצות ביותר בהם מתגלים דירות מפוצלות ומחולקות על ידי הרשויות. הרשויות אינם אוהבות דירות מפוצלות וזאת בלשון המעטה. כל רשות מתכננת את השירותים לאזרח בהתאם לרישומי הדירות בסביבה והמערכת העירונית מורכבת ומבוססת על כמות סבירה של שוכרים בכל דירה וכאשר מחלקים דירות הרי שזה מכביד על התשתיות ולא בריא לניהול התקין של העיר.

ברוב המקרים שכן מלשין על דירה מפוצלת בעקבות רעש או סכסוך מול בעל הדירה ומדובר בתופעה נפוצה מאוד. ישנם מקרים בהם בעל הדירה מבטל את החלוקה באמצע תקופת השכירות לכמה ימים עד לבואם של הפקחים כדי להוכיח שמדובר בדירה רגילה. אמנם לאחר מכן מחזירים הכל לכדמותו אבל אבדן הפרטיות ותחושה לא נעימה מסוג זה לא רצויה על אף אחד.

חוק התכנון והבנייה אינו חס על אף אחד וקובע שהאיסור בחלוקת דירה חל לא רק על בעל הדירה הגורם האחראי המובן לכולם אלא גם על השוכר שבעצם אפשר למשכיר לעבור על החוק. כתוצאה מכך במקרים ויש ביקורת ומאתרים דירה מפוצלת מוגשת תביעה נגד שני הצדדים שיאלצו לספוג קנס כספי ובמקרים מסוימים אף יוכנסו לכלא דבר לא נעים בעליל..

עבירה על החוק אינה בדיחה ויכול להיות שבזה שחתמתם על חוזה שכירות דירה מפוצלת מבלי לשאול את אותם שאלות מתבקשות הרי שאתם הפרת את החוק ועברתם עבירה פלילית! העלמת עין וטענה לפזיזות לא יועילו בבית משפט והשופטים ידרשו מכם הוכחות לכך שאכן עשיתם כמיטב יכולתכם לבדוק ולבקש את אותם אישורים וטענה של חוסר ידיעה לא בהכרח תעמוד לצידכם.

ניתן לראות שהחוק נועד להרתיע ולגרום לבעלי דירות לחשוב פעמיים לפני שהם חושבים על עשיית כסף קל ולא חוקי וכדי להוסיף רובד נוסף הוחלט להרשיע גם את השוכרים שלפעמים אכן תמימים וזאת כדי שעורכי דינם וחברים קרובים ימנעו מהם לשכור דירה מחולקת ובכך להשאיר את ידיו של המשכיר ריקות אך כפי שניתן לראות כיום דירות אלו נמצאות בכל מקום ולרשויות אין את היכולת לטפל בהם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

מה הם ההשלכות של דירה מחולקת? מעבר לעובדה שכפי שהזכרנו אתם צפויים לעמוד לדין. ברגע שיתגלה שהדירה מחולקת ומפוצלת יתבצע פינוי מיידי של הדיירים מהדירה על ידי הרשויות לצד ניתוק כל השירותים הבסיסיים להם זכאי האזרח כדוגמת ניתוק מים, ניתוק חשמל, ניתוק תקשורת ועוד..

חתימה על חוזה שכירות דירה בידיעת השוכר

במקרים בהם הצדדים ידעו על כך שהדירה אינה מאושרת להשכרה כדירה מחולקת והם בחרו למרות זאת לחתום על חוזה שכירות דירה בגלל המחיר הנוח והקרבה למקום העבודה הרי שהשניים עוברים על החוק יחדיו. במקרים אלו הנזק נגרם לשוכר שמתגורר בדירה וניתן ואף רצוי לקבוע מה הם הפיצויים המתאימים לשוכר.

פיצוי מוסכם במקרה של פינוי יכול להיות דירה חלופית, תשלום דמי מעבר וימי חופש שנלקחים לשם כך מהעבודה. ניתן לבקש פיצוי על עגמת הנפש ועוד אבל חשוב שדברים אלו יהיו בחוזה מותאם לצידו של חוזה השכירות כך שהזכות להגנה ופיצוי תעמוד לצידו של השוכר ברגעים הכי קשים גם אם הצדדים בטוחים שדבר זה לא יקרה לעולם.

חתימה על חוזה שכירות דירה ללא ידיעת השוכר 

אמנם במקרים רבים מאוד קשה לטעון לאי ידיעה. במיוחד כאשר מדובר בדירה קטנטונת שאף אחד לא יכול להתגורר בה ובוודאי שלא בנו אותה ככזו אבל במקרים בהם הדירה גדולה ומרווחת כדוגמה כאשר חילקו דירת פנטהאוז גדולה הרי שייתכן מאוד שהשוכר לא יכל לדעת על כך ולכן לא שאל על הנושא.

הגשת תביעה אזרחית כנגד המשכיר תהיה מתבקשת שהרי השוכר לא יכל לדעת עובדה זו שהדירה מחולקת ואף יוכל לטעון להטעיה. בתביעה מסוג זה השוכר יכול לדרוש פיצויים שונים שנגרמו לו אך יתר על כך גם בעלי הדירות השכנות והעירייה אף הם יכולים להגיש תביעה משמעותית נגד הצדדים במקרים בהם נגרמו נזקים כתוצאה מהעמסה על התשתיות.

פיצוי הוצאות עקיפות לשוכר כדוגמת עלויות המעבר לדירה חלופית שאינה עונה לצרכיו והפסד ימי עבודה כתוצאה מהצורך במעבר דירה יכולים להיות גבוהים והמשכיר יאלץ לשלם הוצאות אילו מכיסו הפרטי.

פיצוי על עגמת נפש לשוכר יכול אף הוא להידרש שהרי מדובר באדם שהתרגל לאורח חיים מסוים, הכיר את השכנים, התרגל לצורת מגורים אחת ועכשיו יהיה עליו לעבור הכל מהתחלה.. פיצוי זה יהיה מעט קשה יותר להוכחה אך במקרים בהם יש הטעיה ברורה בית המשפט ידע לפצות את השוכר הפגוע בצורה הולמת.

טענה לעקרון תום הלב יכולה להישמע במקרים מאוד קיצוניים ורק לאחר שהשוכר הוכיח ששאל את כל השאלות הרלוונטיות ועשה את כל הנדרש ממנו כדי לקבל את האישורים הנדרשים. במידה והוספתם את הנספח הראוי לחוזה השכירות והוא התברר כשקרי או מזויף הרי שתוכלו לקבל את זכאותכם בחזרה ולכן יש משמעות רבה לנספחים לחוזה ומומלץ לעשות בהם שימוש.

 לפניה לעורך דין לבירור מעמיק של הנושא:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל