שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
24°C
Scattered clouds
22/09/2021 05:28
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

זכרון דברים להשכרת דירה – מתי חותמים?

נושאים מרכזיים

זכרון דברים שכירות דירה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

זכרון דברים להשכרת דירה אמנם לא נפוץ במיוחד ואינו טופס מבוקש אבל הצורך בו אכן קיים ובעלי דירות רבים מבקשים שתחתמו עליו במהלך משא ומתן לשכר דירה כאשר יש להם שוכרים פוטנציאליים נוספים אותם הוא חושש לאבד. זכרון דברים להשכרת דירה הוא פתרון מצוין כדי לבדוק האם השוכר מעוניין בהתקדמות או שמה רק שורף לכם את הזמן..

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

>הורדת זכרון דברים להשכרת דירה לדוגמא

מה זה זכרון דברים להשכרת דירה?

זכרון דברים הנו טופס פשוט שכולל מעט מאוד פרטים אך מראה על רצינות הצדדים. בטופס זכרון דברים חותמים הצדדים על כמה עובדות שחשובות להמשך משא ומתן וזאת כדי להראות על רצינותם וכדי שהמשא ומתן יתנהל מול אדם אחד בלבד על פני משא ומתן מקביל עם שוכרים פוטנציאליים אחרים. טופס זכרון דברים לשכירות דירה כולל:

  1. שמות הצדדים (שוכר ומשכיר)
  2. כתובת הנכס שנמצא במשא ומתן.
  3. תקופת השכירות המדוברת.
  4. סכום כסף שעליו הצדדים מסכימים.
  5. הגדרת קנס במקרה בו הופר זכרון הדברים.

למה צריך זכרון דברים להשכרת דירה?

במקרים רבים יש קופצים רבים על שכירות דירה כלשהי, במקרים בהם יש למשכיר כמה שוכרים פוטנציאליים אבל  ביכולתו להתנהל רק מול אחד מהם הוא יבקש להחתים את השוכר על טופס זכרון דברים כדי לבטח את עצמו שלא מאבד את שלל השוכרים האחרים לטובת אדם שבסוף לא יסגור עמו חוזה בפועל.

פרסום דירה באתר יד2 לשכירות יכול להיות דרך מושלמת למציאת שוכרים אך ברגע שיש שוכר רציני ייתכן והוא יבקש מן המשכיר להוריד את המודעה מהאתר כדי להפחית את התחרות על הדירה אך בעל הדירה לא רוצה לאבד שוכרים אחרים ולכן הצדדים יכולים להסכים להיעזר בטופס זכרון דברים שמאפשר להם ביטחון להתקדם בצורה מסודרת לקראת חתימה על חוזה שכירות.

האם לחתום על זכרון דברים להשכרת דירה?

חתימה על זכרון דברים להשכרת דירה יכולה להיות מורכבת ויש לחתימה זו השלכות רבות ולכן לא מומלץ למהר לחתום על טופס זה או כל חוזה באשר הוא. חתימה על מסמך זכרון דברים יכולה להיראות כחתימה על הצהרה תמימה בלבד אך בפעול תחייב אתכם באופן דומה לחוזה שכירות סטנדרטי במאפייניו.

כפי שבית המשפט יבדוק מה היו כוונות הצדדים כך עליכם להיות כנים עם עצמכם ולהחליט מה הן כוונותיכם מהסיבה הפשוטה שבמידה ואכן הייתם רציניים מאוד במשא ומתן וכבר הסכמתם בעל פה על פרטים שונים ואף העברתם כסף זה לזה הרי שניתן לראות בפעולות אילו מסוימות וגמירות דעת תנאים שהופכים את המסמך הכתוב לחוזה לכל דבר ועניין.

לפעמים כתוב על טופס זכרון דברים להשכרת דירה "מיועד לצורך משא ומתן בלבד" ובמקרים אילו אתם מוגנים ולא ניתן יהיה להחשיב את המסמך לחוזה בשום מצב. כאשר אתם מתבקשים לחתום על זכרון דברים לשכירות דירה אבל אתם חוששים שמה זה יגרור אתכם לחוזה שאתם לא בהכרח מעוניינים בו חשוב לבקש להוסיף במסמך את המגבלה הזו כך שבית המשפט יוכל לראות בכך את העובדה שכוונתכם לא נוחה עם המסמך הנ"ל כחוזה שכירות.

חתמתי על זכרון דברים, האם אני יכול לבטל את השכירות?

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

תלוי מאוד בסיטואציה בה עמדתם ברגע החתימה. האם חתמתם לאחר שסיכמתם את כל הפרטים הקטנים, שילמתם מקדמה, קבעתם ערבויות ועדים או שמה מדובר בשלב בו כלל לא נכנסתם לדיבורים אילו אלא רק ביקשתם לראות את הנכס ובעל הדירה ביקש מכם לעשות זאת?..

במידה והתבקשתם לעשות זאת על ידי מתווך דירות או בעל הדירה מראש הרי שהמשמעות של חתימה זו לא ממש קיימת מאחר ושני הצדדים לא חשבו על החוזה כסגור אבל במידה וכבר החלפתם סכומי כסף והצגתם לצד האחר רצינות בצורה זו או אחרת בית המשפט יכול לראות זאת כגמירות דעת ולהסיק מכך שהייתם קרובים מאוד להחלטה ולחייב אתכם בקיומו של החוזה שכירות.

חתימה על זכרון דברים מול מתווך אינה יכולה להיחשב כחוזה מאחר ואין לו זכויות הצעה וכמובן שאינו בעל עמדה לחייב אתכם לעמוד על העסקה. במקרים בהם אתם מתבקשים לחתום על זכרון דברים מול מתווך דירות עליכם לדעת שאמנם אין לכם חובה לחתום על חוזה שכירות במידה ותתחרטו אך במידה ותסגרו עסקה במזל טוב הרי שעליכם לשלם את העמלה עליה הסכמתם בעת חתימה מול המתווך כך שפועל חתמתם על חוזה שירות מול הסוכן נדל"ן.

באילו מקרים גם אם חתמתי אני יכול לצאת מהעסקה?

ישנם מקרים בהם חתימה על זכרון דברים בכוונה לרכישה דבר שהופך את החתימה למסמך מחייב לכל דבר בהם תוכלו בכל זאת לצאת מן ההסכם אך מדובר במקרים נדירים אשר מתבטאים בחוסר תום לב:

  • במקרים בהם השוכר נשא ונתן עם אחרים למרות שחתמתם על בלעדיות דבר שמוכיח שהוא לא היה סגור על החוזה אתכם.
  • במקרים בהם נעשה שימוש בטכניקה ערמומית כדי לגרום לחתימה על זכרון הדברים תוך ניצול תום הלב שלכם.
  • כאשר התברר לכם לאחר חתימה על זכרון הדברים שהסתירו מכם בעיות או מכשולים בדרך להסכם ומצב הדירה אינו במובטח.
  • כאשר המשא ומתן התנהל על נכס שאינו חוקי להשכרה ומשא ומתן על נכס לצורך שימוש בו להפרת חוקי המדינה.

רוצים עורך דין? השאירו פרטים!

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan