השכרת חניה: האם כדאי להשכיר את החניה הפרטית בתמורה לכסף?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

השכרת חניה - השכרת חניה בתל אביב
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

השכרת חניה בתל אביב וברמת גן הפך לדבר נורמטיבי. ההבנה שכל כך הרבה אנשים מחפשים חניה בכל יום ומתקשים להגיע לעבודה בזמן הביאה יזמים לפתח אפליקציות ושירותים שונים להשכרת חניה לשעות קבועות בהם בעלי הדירה בעבודה או בחו"ל. שירותים אלו מאפשרים לכל אחד מבעלי הדירות בעלי החניה בתל אביב ובערי המרכז בפרט להרוויח כסף מהחניה שברשותו. במאמר זה ננסה להבין אילו אפשרויות יש להשכיר חניה וכמובן האם מדובר בעסקה משתלמת?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

השכרת חניה

למחזיקי חניה בטאבו בערים תל אביב, רמת גן, גבעתיים ועוד יש נכס השווה זהב ביד. בערי המרכז מצוקת החניה קשה מנשוא ורבים נואשו מלחפש חניה משך זמן רב ולאחר מכן לשלם סכומים נכבדים לעירייה כתשלום על החניה. במקרים זאת, הם פונים לבעלי דירות ונרשמים לשירותים שונים שמאפשרים להם למצוא חניות לשעות ואף לימים בתשלום נמוך יותר תוך ידיעה ברורה שיש להם חניה בקרבת מקום עבודתם.

יש לבעלי אותם חניות שני אפשרויות להשכרת החניה שברשותכם:

  1. השכרה קבועה לאדם קבוע (המתגורר בבניין סמוך).
  2. השכרה לפי שעות בעזרת אפליקציות ייעודיות לכך.

חוק המקרקעין קובע שלא ניתן למכור חלק ממקרקעין. כלומר, לא ניתן למכור רק חניה או רק מחסן ללא הדירה. (למעט לשכנים באותו הבניין). לעומת זאת אין איסור על השכרת חלק ממקרקעין לפרקי זמן הקצרים מ-25 שנה. כלומר, אין בעיה חוקית להשכיר חניה לאדם זר גם אם הוא אינו מתגורר בבית המשותף בו נמצאת החניה. אך, כל זאת במידה והאדם ששוכר נוח עם הבריות ואינו גורם לנזקים ואו עגמת נפש ליתר הדיירים בבניין. לעומת זאת ישנם מקרים נדירים בהם בתקנות הבית המשותף נאמר שחל איסור להשכיר חניות בבניין ומשכך גם במידה ותרצו בכך לא תוכלו להשכיר את החניה.

כעת עלינו לבחון את שני המקרים ולהבין איך משכירים את החניה:

השכרת חניה לאדם קבוע:

במקרים רבים ישנו בניין בו אין חניות. בתל אביב או ברמת גן דבר זה יכול להוביל לקשיים אמיתיים ולכן ייתכן מאוד שאדם פרטי יבקש להשכיר חניה שאינה בשימוש בבניין סמוך. מבחינת החוק והדיירים האחרים בבניין לרוב אין בעיה בשכירות זו מאחר ואין כל הבדל או נזק שנגרם להם ומאחר והשוכר מתגורר בקרבת מקום קל מאוד להכירו ולהסכים לעצם שכירות זו. ולמרות זאת, ראוי לערוך חוזה שכירות לחניה בכתב שיאפשר לבעלי החניה לסיים את השכירות בכל עת בהתאם לבקשת השכנים הנוספים בבניין וכמובן לחייב אותו לכבד את השכנים ולפעול בתום לב וביושרה.

השכרת חניה לפי שעות:

השכרת חניה לפי שעות מורכבת הרבה יותר. במידה ויש לשכנים בבניין חניון משותף בעל מנוף שנפתח ונסגר בעבור הדיירים בלבד, לא נעים שרכבים לא מוכרים נכנסים ויוצאים בשעות לא סבירות וללא היכרות מוקדמת. כאשר משכירים חניה באמצעות אפליקציה בהחלט ייתכן ששכנים יעלו את הנושא בישיבת וועד ויבקשו לאסור זאת מחמת הטרדה וחוסר הנוחות שבעניין. השכרת חניה מסוג זה תתאים בעיקר לבעלי חניות פרטיות שאינם סמוכות לבעלי דירות אחרות או אינם צפויות להפריע ליתר הדיירים ובמקרים אלו אכן אפשר להשכיר את החניה בראש שקט להכנסה נוספת ומשתלמת.

האם כדאי להשכיר את החניה הפרטית בתמורה לכסף?

השאלה אם כן, האם כדאי להשכיר חניה פרטית בהחלט רלוונטית! לעתים קרובות אדם אינו נדרש לרכב ואו מחזיק בשני חניות כאשר יש לו רכב אחד בלבד והרי שחניה השייכת לו עומדת ריקה ומיותמת. במקרים אלו בוודאי שכדאי להשכיר את החניה וזאת מאחר ואין סיבה למנוע מהנכס שלכם מלהניב עבורכם עוד כסף וזאת כאשר קשה עד בלתי אפשרי להזיק לנכס שמהווה חלקת קרקע בלבד עבורכם.

לגבי הכדאיות והאפשרות להשכיר חניה עלינו לחלק שוב את סוגי ההשכרה:

השכרת חניה לאדם קבוע:

השכרת חניה לאדם קבוע ומוכר שמתגורר בקרבת מקום ומוכר לדיירי הבניין יכול להיות עסקה משתלמת. ידוע לכם בכל חודש כמה אתם צפויים לקבל מעצם השכרת החניה וכל עוד אותו שוכר מתגורר בקרבת מקום הרי שלכם יש הכנסה נאה וקבועה שתשולם לכם ללא מאמץ רב מידי ובוודאי שכדאי להשכיר חניה בשיטה זו.

  • התשואה החודשית: 400-800 ש"ח לחודש. (בהתאם למיקום)
  • הטיפול החודשי: גביית שכר על החניה בלבד.
השכרת חניה לפי שעות:

השכרת חניה לפי שעות למגוון רחב של שוכרים שאינם מוכרים לכם או לדיירי הבניין יכולה להניב תשואה מעט יותר גבוהה מהשיטה האחרת אך יש בשכירות זו סיכונים שונים שלא תמיד לוקחים בחשבון. השכרת חניה לאנשים זרים חושפת אתכם לנזקים אפשריים ולסכסוכים עם השכנים ולא בהכרח שתרוויחו יותר מידי כסף וזאת מאחר והסכום החודשי ישתנה מחודש לחודש בהתאם לביקוש ולהיצע בשוק זה.

  • התשואה החודשית: 200-1,200 ש"ח בחודש. (בהתאם למיקום)
  • הטיפול החודשי: אין צורך לעשות דבר.

אז איך מקבלים החלטה?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

מומלץ מאוד לנסות את השכרת החניה בצורה הראשונה והבטוחה יותר שאולי תכניס מעט פחות אך בהחלט תשתלם לכם יותר בטווח הארוך. מצד שני, במידה ואין לכם שוכר המעוניין לשלם סכום קבוע וחודשי עבור החניה. או במידה ואתם רוצים להשכיר את החניה רק בשעות בהם היא לא בשימוש (שעות עבודה) הרי שאין לכם ברירה אלא להשכיר לפי שעות בעזרת שירותי התיווך למיניהם.

במידה ואתם מחזיקים בחניה פרטית עם כניסה פרטית שאינה מפריעה לאף אחד אחר ואין אפשרות רבה להזיק לכם, הרי שמדובר בעסקה משתלמת במיוחד. במידה והחניה שלכם נמצאת יחד עם השכנים האחרים בבניין בחניון תת קרקעי ואו בחניון משותף הרי שמומלץ לבקש את רשותם של הדיירים האחרים לכך מראש וזאת כדי למנוע מצבים לא נעימים ונזקים שלאחר מכן יגולגלו הישר לכיס שלכם.

בסופו של דבר, ככל שאתם נמצאים קרוב יותר למרכז הארץ או למרכזים מסחריים שוקקים חיים. כך הסבירות שהביקוש לחניה שלכם תעלה ומשכך תניב לכם תשואה נאה יותר. ערך חניה יכול להגיע לכדי 10% מערך הדירה וחבל מאוד לא לנצל זאת ולהשכיר את הנכס שברשותכם כל אימת שמתאפשר אך מומלץ לעשות זאת בתום לב וביושר ומתוך כבוד ליתר הדיירים בבניין ולא מתוך מקום של חשיבה על עצמכם בלבד.

צריכים עו"ד לחיבור חוזה להשכרת החניה? השאירו פרטים:

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם: