שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

השבחת קרקע: איך ניתן ליהנות מהשבחת קרקע לפני מכירה?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

השבחת קרקע - השבחה של קרקע

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

השבחת קרקע הנו מונח המתייחס לאפשרות להרוויח יותר מקרקע הנמצאת בבעלותכם. כלל בעלי הקרקעות ירצו לבצע השבחת קרקע וזאת כדי להרוויח כמה שיותר מהנכס שברשותם לפני מכירתו לאדם אחר אך כדי להשביח נכסי נדל"ן יש לעבוד קשה ולעתים אף קשה מאוד ובמאמר זה נסביר באילו דרכים ניתן להשביח קרקע ובאילו מקרים פשוט צריך לחכות ולחכות עד שערך הקרקע יעלה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

השבחת קרקע

כמות הקרקעות הפרטיות בישראל נמוך מאוד. מרבית הקרקעות בישראל נמצאות בבעלות המדינה שמספסרת בהם ועושה בהם כרצונה. במידה וזכיתם בקרקע בירושה, במידה והחזקתם קרקע מזה שנים, במידה ורכשתם קרקע לשם השקעה, בוודאי תרצו לדעת האם השבחת קרקע אכן אפשרית ובמידה וכן, איך עושים זאת?

כדי לדון בשאלות אודות השבחת קרקע יש לחלק את סוגי הקרקעות לשני סוגים עיקריים:

  1. קרקע לבניה – קרקע מופשרת לבניה (מגורים ואו מסחר)
  2. קרקע חקלאית – קרקע שייעודה לשמש לחקלאות בלבד.

בעוד קרקעות לבניה יהיו לרוב בריכוזי אוכלוסין ובסביבה בה כבר יש ייעוד נוח לבניה הרי שבקרקעות חקלאיות העניינים מורכבים הרבה יותר. יש אנשי עסקים שהצליחו להפוך קרקע חקלאית למכרה של זהב ולמכור "זכות לדירה" להמוני חולמים ובכך בעצם הם הצליחו להשביח את הקרקע אך מדובר כמובן במקרים ייחודיים ובהשקעה כלכלית אדירה בשיווק. אך מאמר זה עוסק כמובן במקרים בהם אפשר להשביח קרקע ולא במקרים בהם מוכרים "חלום" ובפועל לא משביחים קרקע ולכן אנו עוסקים רק בסוג הראשון – קרקע מופשרת לבניה.

השבחת קרקע מופשרת לבניה

ישנם אנשים שמחזיקים בנכסי נדל"ן במיקומים אסטרטגיים אך לא ממש יודעים איך לנצל אותם כנדרש ובטח שלא יודעים איך לבצע השבחה לנכס שברשותם. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבעלי קרקעות לא תמיד מחזיקים בסט הכלים הנכונים של יזם או של קבלן בניה ואין להם מושג היכן מתחילים ומה עושים בכדי להפוך את הקרקע שברשותכם למבוקש ושווה ערך גבוהה יותר. לפעמים אף יש על הקרקע בית פרטי בו בניין ישן המושכר בחלקו בדמי מפתח דבר שהופך את הקרקע לשווה הרבה פחות.

האפשרויות שעומדות לרשותכם כדי להשביח את הקרקע:

השלב הראשון בהשבחת קרקע הנו בירור המעמד המשפטי של הקרקע וכמובן של השוכרים במידה ואכן יש כאלו. במקרים רבים ניתן להגיע להסדרים עם שוכרים ואו שוכרים מוגנים לאחר בירור משפטי בעזרת עורך דין ובעצם לפנות את הקרקע כך שכעת היא כולה שלכם והמשמעות היא שיש בידכם הזכויות לשאת ולתת מול כל אדם על מכירת הנכס ואו בניה על גביו ומסיבה זו הקרקע הופכת לשווה יותר כסף בעיני יזמים וקבלנים שצריכים לעבוד פחות קשה.

השלב השני בהשבחת קרקע יהיה בירור מול הרשויות ומול תכניות מקומיות כדי לבחון מה המצב התכנוני בהתאם לסביבה וזאת כדי לדעת מהו גודל הפוטנציאל של הקרקע שברשותכם. לפעמים יכולים להיות מצבים בהם יש לכם קרקע משמעותית מאוד אך בסמיכות למקום בו לא ניתן לבנות לגובה, פעמים אחרות יהיה בידכם קרקע די קטנה אך עם יכולות משמעותיות לבניה של מגדל דירות וכן הלאה.. ככל שתדעו יותר אודות הקרקע שברשותכם כך ייטב לכם.

השלב השלישי בהשבחת קרקע נעשה רק לאחר שברור לכם מה שייך לכם, אילו זכויות יש לכם וכמובן מה הפוטנציאל היחסי של הנכס. כעת עליכם לפנות לאנשי מקצוע ולנסות לבנות תכניות מתאימות ולהגיש את הבקשות הרלוונטיות בכדי לקבל אי אילו היתרים בכתב על כך שביכולתכם לבנות. ישנם אנשי מקצוע שמתמחים בהוצאת היתרי בניה ומאחר ומדובר בתהליך שלוקח זמן רב ככל שתתקדמו בו יותר ותהיו קרובים יותר לקבלת האישורים הנדרשים ערך הקרקע עולה ועולה בהתמדה כאשר במידה ואתם מחזיקים בהיתר בניה ערך הקרקע מזנק.

השלב הרביעי בהשבחת קרקע מעביר אתכם ממצב של בעלי קרקע ליזמי נדל"ן, ברגע שיש לכם קרקע במיקום נכון, עם זכויות והיתר בניה וכל המשתמע מכך אתם מחזיקים בכוח רב מאחר ובדומה לקבוצת רכישה עליכם לבחור רק את היזם הנכון עבורכם ושפע של קבלנים ישמחו לעבוד אתכם. כעת אתם יכולים לעבוד בכמה רמות שונות:

  • עסקת נדל"ן: ביכולתכם למכור את הקרקע במחיר גבוהה במיוחד למרבה במחיר.
  • שותפות בנדל"ן: ביכולתכם לחתום על עסקת קומבינציה כשותפים עם יזם נדל"ן.
  • יזמות נדל"ן: ביכולתכם להשיג את המימון הנדרש ולשווק את הנכסים בכוחות עצמכם.

ככל שתבצעו יותר פעולות בכוחות עצמכם כך פוטנציאל הקרקע יהיה גבוהה יותר ואתם תוכלו להפיק מהנכס היקר שברשותכם הרבה יותר כסף. לרוב רבים מוכרים את הזכויות לבניה בשלבים מוקדמים של השבחת קרקע אך בפועל ביכולתם לשכור שירותים של אנשי מקצוע שיביאו אותם קרוב מאוד לשלב קבלת היתר הבניה וכך היו מרוויחים הרבה יותר כסף ואפילו נכנסים כשותפים בעסקה למכירת הדירות שייבנו ואו אף יכולים לחתום מול קבלן מבצע ולשווק את הנכסים בכוחות עצמם תוך גריפת הון גבוהה במיוחד הישר לכיס.

יש לכם קרקע משלכם, רוצים למנף אותה ולקבל הרבה יותר תמורתה חשוב מאוד שתכירו את האפשרות לביצוע השבחת קרקע לפני מכירה. רוצים להתייעץ בנושא? פנו אלינו ונשמח לעזור לכם:

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק