שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

הרחבות במושבים: האם לקנות קרקע בהרחבות בקיבוצים ומושבים במרכז ובצפון?

הרחבות במושבים - שלט הרחבה בושב

הרחבות במושבים ובקיבוצים מאפשרים לכם להתגורר בקהילות הטובות ביותר וליהנות מרמת חיים של בני הקיבוצים ובני המושבים. במאמר זה אנו נרחיב ונסביר מהן אותן הרחבות? מה היתרונות והחסרונות בקניית קרקע או בית פרטי באחת ההרחבות ביישובים והקיבוצים במרכז או בצפון הארץ.

הרחבות במושבים ובקיבוצים

הקיבוצים והמושבים בישראל זוכים לעדנה מחודשת. ייתכן והדבר נובע מחדירת הטכנולוגיה לחיינו, ייתכן והדבר נובע מכך שיותר ויותר ישראלים רוצים לחזור לשורשים ולחיים החברתיים של פעם. אך הסיבה העיקרית שהקיבוצים והמושבים זוכים לביקוש מצד תושבים חדשים, נובע מכך שלא ניתן להשוואת בין רמת החיים ביישוב ירוק עם אוויר צח לבין דירה קטנה בבניין דירות שסופג את כל האובך והזוהמה שהעיר מייצרת.

כדי להבין את נושא ההרחבות במושבים ובקיבוצים, יש להבין מה השתנה:

 • מושבים וקיבוצים בעבר – מושבים וקיבוצים ספגו הגירה שלילית.
 • מושבים וקיבוצים בעתיד – מושבים וקיבוצים זוכים להגירה חיובית.
הרחבות במושבים / הרחבות בקיבוצים – בעבר:

הצטרפות למושב ואו לקיבוץ לא התאימה למרבית האוכלוסייה. כיום, כולם רוצים חופש לעבוד היכן שירצו ושליטה מלאה על הכנסתם דבר שלא התקיים במושבים ובקיבוצים. לכן, הקיבוצים והמושבים ספגו הגירה שלילית ואפילו בני המקום העדיפו את העיר על פני תנאי המחיה במושב הולדתם.

הרחבות במושבים / הרחבות בקיבוצים – בעתיד:

רוב מוחלט של המושבים והקיבוצים בישראל הופרטו ואו נמצאים בתהליך הפרטה. השיטה שעבדה בעבר לא רע, אינה שורדת את עידן החופש והטכנולוגיה (האם תחזור לעצמה?) והחברים במושבים ובקיבוצים זוכים לחלק יחסי בנכסי המקרקעין והמפעלים (שנמכרים לעתים בתשואה נאה..) ויוצאים לדרך חדשה בה כל אדם דואג לעצמו.

עם שינויים אלו, הרחבות במושבים ובקיבוצים מאפשרות לקיבוצים ולמושבים להתרחב ולנצל את היצע הקרקעות הקיימים וזאת מבלי להעניק לתושבים החדשים חברות מלאה בקיבוץ ואו במושב. כלומר, הקיבוצים מאפשרים לתושבים מן החוץ לרכוש קרקעות ולבנות את ביתם מבלי שהם מעניקים להם זכויות הצבעה או כל השפעה על הפעילות שנותרה לקיבוץ ואו למושב.

התושבים החדשים מצדם כלל אינם מעוניינים בשותפות במושב ואו בקיבוץ, כתוצאה ממהלך זה המושבים והקיבוצים זוכים לביקושי שיא והגירה חיובית מצד אוכלוסיות חזקות שמעוניינות להעניק לילדיהם את הטוב שבמושבים ובקיבוצים על פני העיר..

איפה לקנות קרקע בהרחבות בקיבוצים ומושבים?

כפי שניתן להבין בהקדמה הארוכה מעלה, ביקושי השיא למגורים באותן הרחבות במושבים ובקיבוצים. קיימים בעיקר באותן מושבים וקיבוצים במרכז הארץ אך גם בצפון הארץ. מדובר במושבים וקיבוצים שתוחזקו היטב במהלך השנים והחזיקו עתודות קרקע מרשימות לצורך הקמתן של מפעלים והתרחבות המוסד השיתופי אך ממעבר הפרטה אין בקרקעות אלו צורך וניתן לחלקם ולמכרם לציבור הרחב.

על אף שמושבים וקיבוצים שהופרטו כבר אינם בהכרח מנהלים עסקים משותפים, עדיין יש לא מעט פעילויות משותפות לילדים, בני נוער, בחגים ומועדים חשובים במהלך השנה. כלומר, רוכשי הקרקעות שבוחרים לבנות את ביתם במושבים ובקיבוצים צפויים ליהנות מחוויית מגורים יוצאת דופן וזהו הרווח הגדול ביותר מההחלטה לבנות אתה הבית דווקא במושב ואו בקיבוץ.

אך, חשוב להבין את המשמעויות של קניית קרקע בהרחבה:

 • אתם צפויים לעבור וועדת קבלה וזאת כדי לשמור על רמת המושב / קיבוץ.
 • אתם זוכים בבעלות פרטית על הקרקע אך לא בחברות מלאה במושב / קיבוץ.
 • לעתים, תוכלו לקבל חברות חלקית בקיבוץ לצורך השפעה על פעילויות חברתיות.
 • לעתים, יידרשו מכם לבצע מטלות מינימליות כערך חברתי שנותר במושב / קיבוץ.

כלומר, ישנם מקרים בהם התושבים החדשים נתפסים בעיני הוותיקים כ"אורחים" ואו כבעלי מעמד פחות מזו שלהם. לעומת זאת, כאשר מושב ואו קיבוץ עובר הרחבה משמעותית אשר מכפילה ואף משלשת את מספר התושבים, הרי שתופעה זו אינה קיימת וזאת מאחר והתושבים החדשים הופכים להיות כה משמעותיים שאין אפשרות להתעלם מהם. בנוסף, במקרים מסוימים צביון המושב / קיבוץ משתנה כולו וזאת מאחר ויש הגירה חיובית של דתיים ואו בעלי מעמדות גבוהים אשר משפיעים על אופי המושב.

האם לקנות קרקע בהרחבות בקיבוצים ומושבים במרכז ובצפון?

כן. בהחלט. הרחבות במושבים והרחבות בקיבוצים הפכו לדבר החם ביותר בשנים האחרונות. עוד ועוד בעלי ממון רואים הצדקה להשקיע דווקא בבית קרקע מוקף גינה במושבים ובקיבוצים פסטורליים ולוותר על מגורים בעיר. היכולת ליהנות מחיים עשירים באוויר נקי, ריח מבשם, משפחתיות ופרטיות, הפך בשנים האחרונות לערך חשוב ומבוקש מאוד.

כתוצאה מכך, עוד ועוד משפחות מהגרות מהערים הגדולות (בהיפוך מוחלט מהתופעה הרווחת..) דווקא למושבים והקיבוצים הקטנים והמשפחתיים. משחות אלו רוכשות לעצמן משק בית של חצי דונם או דונם ובונות את ביתם כאשר השטח מסביב לבית מאפשר גידול עצי נוי ופרי, הסביבה מאפשרת חינוך טוב ורמת ביטחון גבוהה יותר וכמובן לא ניתן להימנע מהתייחסות לשקט שנופל על המושבים והקיבוצים החל משעות בין הערביים ומקנה שקט נפשי שלא ניתן להרגיש בשום מקום אחר.

איך קונים בית בהרחבה של מושב או קיבוץ?

במרבית המקרים, קרקע לבניה מוצעת כיחידה בודדת. לעומת זאת, הרחבות במושבים ובקיבוצים מאפשרת לרבים לרכוש קרקעות צמודות בו זמנית. יש לכך משמעות עבור רוכשי הקרקעות שכעת יכולים להיעזר באותם הקבלנים ובאותם בעלי המקצוע וכך להוזיל עלויות באופן משמעותי.

קניית קרקע בהרחבה של יישוב ואו קיבוץ תיעשה לפי השלבים הבאים:

 1. הקיבוץ / המושב יפרסם מודעה על קרקעות למכירה.
 2. רוכשים יוכלו להגיש בקשה לרכישת חלקות קרקע.
 3. חברי הקיבוץ / המושב יבחנו ויאשרו את הבקשות. (וועדת קבלה)
 4. הקרע תימכר לכם במחיר המתאים למצבה הנוכחי.
 5. לרוב, יהיה עליכם לקחת משכנתא לבניית בית פרטי.
 6. תוכלו לצאת לדרך ולבנות את הבית עם הליווי המתאים.
לסיכום,

קניית קרקע דומה בכל מקום. יהיה עליכם לבצע סדרה של בדיקות כדי לבחון האם ערך הקרקע דומה למחיר המבוקש. זאת עושים על ידי שמאי מקרקעין שיבחן את ההיתכנות לבניית הבית. במקרים בהם מושבים וקיבוצים מציעים קרקעות למכירה, יהיה כבר הערכת שמאי שהזמין הקיבוץ / המושב לצורך הערכת ערך הקרקע שברשותם. יתרה מכך, במקרים רבים המושבים והקיבוצים מבצעים הכנה לקרקע כדוגמת סלילת כביש והטמעה של תשתיות תת קרקעיות כך שערך הקרקע מזנק וערך העסקה עבור הקיבוץ / מושב גבוהה יותר.

ההמלצה שלנו בעסקאות מורכבות כדוגמת אלו, להצטייד באיש מקצוע אשר ילווה את התהליך כולו משלב איתור הקרקע ועד אכלוס הבית. מדובר בהוצאה לא גדולה מידי שנאמדת בטווחי מחירים של 70,000-100,000 ש"ח לבניית בית פרטי לתהליך שנפרס על פני מספר שנים. במידה ואין לכם ידע מקצוע ואו יכולת לנהל את העבודה, אנו ממליצים לכם לפנות אלינו כדי שנפנה אתכם לגורם המקצועי ביותר שנדרש לכם לשם הגשמת החלום ובניית בית פרטי בבעלותכם:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *