הלוואות להשקעה: האם כדאי לקחת הלוואות לביצוע השקעות נדל"ן?

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

נושאים מרכזיים

הלוואות להשקעה - משכנתא להשקעה
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

לאחרונה רבים שואלים אותנו אודות הלוואות להשקעה. כן, נטילת הלוואות לצורך ביצוע השקעות בנדל"ן. על פניו הדבר נשמע תמוהה ומיותר אך בפועל מדובר במהלך הגיוני ונכון להפליא וזאת מאחר וכל הכלכלה שלנו פועלת על בסיס נטילת הלוואות המאפשרות צמיחה. כפי שחברות ועסקים נוטלים הלוואות, כך אולי גם עלינו המשקיעים לקחת הלוואות לצורך ביצוע השקעות? על כך במאמר זה.

הלוואות להשקעה

נפתח ונאמר, הלוואות הן מוצר פיננסי רב עצמה וככזה יש לדעת איך לנהל אותן. לשם המחשה, הלוואה שניטלת על מנת לרכוש נטל נוסף (רכב, ביגוד, חופשה וכל מותרות נוספות) הנה רעיון גרוע. לעומת זאת, הלוואה שניטלת על מנת לרכוש נכס נוסף (דירה, בית, עסק וכל מקור הכנסה אחר) הנה רעיון מצוין. בשני המקרים מדובר באותו מוצר פיננסי אך הערך של ההלוואות שונה לגמרי..

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

לאחר את המשמעות של הלוואה, ניתן לגשת לבחינת הכדאיות בנטילת הלוואות לצורך ביצוע השקעות:

האם כדאי לקחת הלוואות לביצוע השקעות נדל"ן?

כן. אבל, –  כן. בהחלט כדאי לקחת הלוואות לצורך השקעה בנדל"ן. אבל, צריך לבדוק האם יש לנו את היכולת להתמודד עם ההחזרים על אותן הלוואות בלי תלות בנכס שנרכוש. נרחיב על תשובה זו בהרחבה:

כאשר אנו ניגשים לבנק לצורך קבלת הלוואה, הבנק מבקש מאיתנו הסברים אודות הצורך בהלוואה. במידה ואנו נבקש את ההלוואה לצורך ביצוע השקעות בשוק ההון, הבנק לא יעניק לנו סכום העולה על 200,000 ש"ח. לעומת זאת, במידה ואנו נבקש את ההלוואה לצורך ביצוע השקעות נדל"ן, הרי שאז הבנק יעניק לנו גם מיליוני שקלים בכפוף לתקנות בנק ישראל ולמשכון הנכס הנרכש. הסיבה שהבנק נדיב אלינו בעסקאות נדל"ן איננה מטוב לב אלא מתוך חישוב קר של סיכונים אפשריים והיכולת של הבנק לממש את הנכס בעת הצורך.

מאחר ואנו עוסקים כעת בהשקעות נדל"ן, ביכולתנו לקבל הלוואה לצורך השקעה בקלות רבה יחסית. מסיבה זו, כתבה זו הופכת לרלוונטית לרבים מן המשקיעים. להלוואה לצורכי השקעה יש שם – "משכנתא" שמשמעותה הלוואה כנגד שיעבוד דירה. ניתן ללמוד עוד על תנאי ההלוואה האפשרית למשקיעים בכתבה ייחודית שהקדשנו לנושא: משכנתא להשקעה.

כעת נציג את השיקולים בעד או נגד נטילת הלוואות להשקעה:

 • יתרונות בהלוואה להשקעה:
  • יכולת מינוף נכסים קיימים.
  • יכולת השקעה בכסף של אחרים.
  • יכולת לניצול הזדמנויות בלתי חוזרות.
 • חסרונות בהלוואה להשקעה:
  • ישנם עלויות להלוואות ומשכנתאות.
  • לווים נחשפים לסיכונים גבוהים יותר.
  • ישנם גבולות להלוואות (תקנות בנק ישראל).

נעבור כעת על 2 נקודות חשובות:

1. סיכון מוגבר בהשקעה ממונפת:

כאשר אנו משקיעים כסף שאינו שלנו (הלוואה), אנו נחשפים לסיכון כפול. סיכון ראשון מעצם ביצוע ההשקעה, מאחר ותמיד ישנו סיכון שההשקעה לא תעלה יפה. סיכון שני מעצם נטילת ההלוואה, מאחר ועלינו יהיה לעמוד בהחזרי ההלוואה ללא כל קשר לביצוע ההשקעה שלנו. כאשר ההשקעה עולה יפה, אנו מרוויחים פעמיים מאחר והרווחנו על כספם של אחרים (בנק). מצד שני, כאשר ההשקעה אינה עולה יפה, אנו מפסידים פעמיים מאחר והפסדנו הון עצמי מסוים ועלינו להמשיך לשלם החזרים יחד עם ריביות לגורם המממן.

2. צורך בתשואה גבוהה בהשקעה ממונפת:

כאשר אנו משקיעים כסף שאינו שלנו (הלוואה), עלינו להיות יותר יצירתיים מאחר ואנו רוצים שהתשואה מהנכס תכסה גם את הריביות שאנו נשלם על ההלוואה. כך, אנו כבר לא נוכל להסתפק בהשקעות בטוחות כדוגמת נדל"ן למגורים. אלא, יהיה עלינו להשקיע באפיקים בעלי סבירות לתשואה גבוהה יותר אך אפיקים אלו גם מסוכנים בהרבה. המשמעות היא, שכאשר אנו מבצעים השקעה באמצעות הלוואה, אנו נגררים בעל כורחנו לביצוע השקעות מסוכנות ומשום כך הסיכון גדל משמעותית ביחס ליכולת ואו הרצון שלנו.

לסיכום,

כאשר מחברים את 2 הנקודות האחרונות במאמר, ניתן להבין שהלוואה לצורך השקעה משתלמת רק כאשר אחד משני התנאים הבאים מתקיימים:

 1. כאשר אנו שואפים להתגורר / לנצל את הנכס לשימוש אישי.
 2. כאשר אנו ממילא רוצים להשקיע באפיקים מעט יותר מסוכנים.

כלומר, הלוואה משתלמת למשקיעי קיצוניים לצד הבטוח ואו לצד המסוכן. במידה ורוכשים דירה למגורים ואו לשימוש אישי אחר, הרי שאנו הולכים במידה מסוימת על התרחיש הבטוח של הלוואת משכנתא רגילה והרי שאז מומלץ לקחת הלוואה להשקעה. במידה ורוכשים נכסים מניבים בעלי סיכון גבוהה וממילא נחשפים לסיכונים גבוהים, אין סיבה לא לקחת הלוואה שתתכסה מעצם התשואה הגבוהה שאנו מצפים לה.

 

מתלבטים אם לקחת הלוואות להשקעה? רוצים להתייעץ עם מומחים בנושא זה? הרגישו חופשי להתקשר אלינו ואו לשלוח פניה באתר ואנו נסייע לכם!