שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
27°C
Scattered clouds
22/09/2021 09:11
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

הגרלות מחיר למשתכן: מתי ייפתחו ההגרלות של מחיר למשתכן?

נושאים מרכזיים

רישום ביומן - הגרלות מחיר למשתכן: מתי ייפתחו ההגרלות הראשונות של מחיר למשתכן?

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מועדי הגרלות מחיר למשתכן מעניינים רבים שרוצים כבר להירשם להגרלות מחיר למשתכן ולנסות את מזלם על מבחר הדירות שנמכרות במחיר מוזל. ואמנם קרקעות רבות הוצאו למכרז אך מרגע הזכייה של הקבלן עוברים חודשים ואף שנים עד לתחילת שיווק הדירות ולכן יש להיעזר בסבלנות רבה ולקוות לטוב. אנו ננסה להסביר את השלבים שאתם צפויים לעבור עד לקבלת המפתח לדירה החדשה!

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

כדי להבין מתי צפויות להיפתח הגרלות מחיר למשתכן יש להבין את המורכבות ביציאה לשיווק של פרויקטי נדל"ן בהם מנעד הרווח של הקבלנים קטן בהרבה מאלו שהכרנו עד היום. לקבלן אסור לטעות ועליו לבחון כל פרט ופרט לפי המפרט שניתן לו על ידי יוזמי מחיר למשתכן ולבחון האם כדאי לו להשתתף במכרזים, במידה ואכן בחר הקבלן להשתתף במכרז מחיר למשתכן עליו להמשיך ולהמתין לצד היערכות כלכלית ותכנונית עד לתחילת העבודות בפועל שאף הם יכולים להפוך למורכבים מהצפוי – פירוט למטה.

התהליך עד לקבלת המפתח לדירת מחיר למשתכן נחלת לשני מסלולים מקבילים:

 1. המסלול אותו אתם עוברים עד לקבלת הדירה:
  1. בירור זכאות למחיר למשתכן.
  2. הנפקת תעודת זכאות מחיר למשתכן.
  3. הרשמה להגרלות מחיר למשתכן.
  4. קבלת משכנתא מחיר למשתכן בהתאם לצורך.
  5. המתנה של מספר שנים לקבלת הדירה.
 2. המסלול אותו עובר הקבלן עד למסירת הדירה:
  1. המתנה לחתימת המדינה והעיריות על הסכם גג.
  2. השתתפות במכרז מחיר למשתכן.
  3. המתנה של עד שנה לקבלת הקרקע מרשות מקרקעי ישראל.
  4. המתנה עד עד שנה לקבלת היתר בנייה מהרשות המקומית.
  5. לעתים על הקבלן להשיג את המימון הראוי לבניית הבניינים.
  6. הקבלן יחל לבנות את הבניין במקביל לפיתוח תשתיות על ידי המדינה.

מתי נראה הגרלות מחיר למשתכן ?

את הגרלות מחיר למשתכן נתחיל לראות רק שנה לאחר זכייתם של הקבלנים בקרקעות וזאת כאמור במידה והכל ילך כשורה. ייתכן מאוד שרק לקראת סוף שנת 2017 נראה את ההגרלות ראשונות של מחיר למשתכן על מספר דירות לא גדול במיוחד ובפריסה ארצית כך שתדרשו להרבה מזל ותגובה מהירה לכל הגרלה שתיפתח. כמובן שתושבי הצפון לא ירצו להירשם למחיר למשתכן בדרום וכך גם להפך ולכן ניתן לצמצם את מספר הדירות שמוצעות בפועל למספרים קטנים עוד יותר.

כפי שניתן לראות מעלה, הקבלן אינו מקבל את הקרקע מיד לאחר זכייתו במכרז, הוא גם חייב לדרוש את היתר הבנייה מהרשות המקומית שאינה מחויבת לכל גוף אחר וביכולתה לעבד את הבקשה אט אט ולמתוח את הזמן ככל רצונה ובהתאם לאינטרסים שלה. מעבר לכך, הקבלן צפוי להרוויח הרבה פחות כסף על מכירת דירה במסגרת הגרלות מחיר למשתכן ויהיה חייב להציג לגורם המימון את הפירוט המדויק לאופן שבו יוכל להרוויח מהפרויקט ולהחזיר את הכסף לאחר מכן.

 • הגרלת מחיר למשתכן הראשונה תיפתח בעפולה בו ייבנו 337 יח"ד – להרשמה כנסו לאתר מחיר למשתכן החל מיום חמישי (25.2.2016)

איך משתתפים בהגרלות מחיר למשתכן?

במידה ואתם זכאים ויש לכם תעודת זכאות בתוקף, נכנסים לאתר מחיר למשתכן ומזינים את פרטי תעודת הזהות יחד עם סיסמה שתקבלו. באתר מחיר למשתכן תבחרו את הפרויקטים שמתאימים לכם ותשלחו בקשת הצטרפות להגרלה. זהו, תם חלקכם ומכאן אתם נדרשים למזל! במידה ותעלו בגורל, תקבלו טלפון המבשר לכם שעליכם להתחיל בתהליך הסיכום עם הקבלן המבצע וכמובן להציג את אופן התשלום. כלומר, לפנות לבנק לשם קבלת משכנתא. כפי שהתבשרנו לאחרונה במקרים רבים ניתן לקבל משכנתא על דירה עם 100,000 ש"ח בלבד כך שמדובר בבעיה קטנה יחסית.

מה הסיכוי לזכות בדירת מחיר למשתכן?

סיכוי הזכייה במחיר למשתכן נמוכים מאוד וזאת מאחר ועשרות ואולי מאות אלפי מומעדים צפויים להתמודד על היצע הדירות המוזלות כאשר לפחות בשנה הראשונה לא צפויות להיות דירות רבות מידי וזאת מאחר ובתחילה צפויות בעיות שונות כחבלי לידה של כל פרויקט בסדר גודל כזה. ולמרות זאת, מומלץ להירשם לכמה שיותר פרויקטים כך שבמידה והמזל שיחק אצלכם תפקיד מרכזי תוכלו ליהנות ממתנה בשווי של מאות אלפי שקלים מהמדינה.

כמה זמן יעבור עד למסירת דירת מחיר למשתכן?

ישנם מרכיבים רבים שיקבעו את מועד מסירת הדירה כאשר רובם אינם תלויים בכם או בקבלן אלא ברשויות ובגופים ממשלתיים שונים. צריך לזכור שהמדינה מתחייבת במקומות רבים בארץ לממן את התשתיות החדשות ולפתח את האזור ובמידה וכספים לא יעברו בזמן או כל מחדל אחר זה בהחלט משפיע עליכם. מעבר לכך, כבר כיום ניתן לראות שקבלנים גדולים אינם ניגשים למכרזי מחיר למשתכן מאחר ואין ביכולתם להרוויח די כסף בכדי ליטול את הסיכון המדובר. לרוב מדובר בקבלנים מקומיים וקטנים שיכולים לטעות בחישובים ולהציע סכומים לא ראליים עבור הדירה ואז יתרחשו אחת משני התרחישים הבאים:

 1. הקבלן יספוג הפסד משמעותי מאוד אך ימסור את הדירות.
 2. הקבלן יפשוט רגל או יקלע לקשיים ותהיה עיכוב משמעותי במסירת הדירות.

מבחינת הקבלנים הגדולים. הקבלנים הקטנים מסכנים את עצמם ולא יצליחו לעמוד בלוחות הזמנים הצפופים ובתקציב שנקבע על ידי משרד השיכון. במשרד השיכון מקווים שהקבלנים המקומיים אכן יכולים להרוויח פחות כסף ולעשות זאת מבלי להסתכן אך לא נדע דבר עד לשלב תחילת העבודות בנייה בפועל.

הערכות מדברות על 5 שנים עד למסירת המפתח לדירה הראשונה. כאשר מרבית הדירות של מחיר למשתכן עוד לא יצאו למכרז עבור הקבלנים או לחלופין קבלנים בחרו שלא לגשת אליהם. המשמעות היא שייתכן שיעבור זמן רב בהרבה עד שאתם! תעלו בגורל. כלומר, במידה ואתם בונים על המזל שלכם – ייתכן ותאלצו לחכות מספר שנים ולהשתתף באינספור הגרלות מחיר למשתכן עד שבפועל תקבלו את ההזדמנות לדירה מוזלת אך אז יהיה עליכם להוסיף על ההמתנה עוד שנים רבות עד לבניית הדירה והמשמעות היא הוצאות שכירות והוצאות אחרות שממשיכות לצאת מכיסכם:

האם כדאי לחכות למחיר למשתכן?

תשובה זו נחלקת בין המומחים שחלקם טוענים שההנחה המגולמת בהטבה ובתנאי המשכנתא בהחלט מחייבים המתנה ואחרים שטוענים שמדובר בטעות קשה.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

הצד הטוען לחכות למחיר למשתכן:
לרוב, זכאי מחיר למשתכן כלל אינם יכולים לרכוש דירה במחיר השוק ולכן אין להם ברירה אלא לחכות. דירה במחיר למשתכן תאפשר לרבים שכלל לא יכולים לזכות בדירה ולכן בהכרח שכדאי לחכות. מעבר לכך הם טוענים שהמפרט המחייב של משרד השיכון שומר על כך שהדירות שימסרו אכן יהיו שוות למחיר השוק ולא פחות ומסיבה זו אין סיבה לפחד.

הצד הטוען לא לחכות למחיר למשתכן:
הסיכוי לזכות בהגרלת מחיר למשתכן ובטח בהגרלה במיקום מתאים נמוך כל כך ומספר השנים שיידרשו עד להעברת הקרקע ובניית הדירות ישפיעו על מחירי הדירות שימשיכו לעלות וכן גם יהיו שנים רבות של שכירות על חשבונו של מחוסר הדיור. רבים חוששים שמאחר והיזמים הגדולים אינם בתמונה ומאחר ואין משמעות לקבלן המבצע, רבים מהם יעשו עבודה חלקית ולא יעמדו בפועל במילתם וכך במקום בניין שנבנה תחת שם שמחייב את הקבלן ייבנו בניינים פשוטים ולא אופטימליים עבור הקונים וזאת כמובן מבלי להתייחס לעובדה שתחת הסכמי הגג שנחתמו באזורים רבים המוצעים למחיר למשתכן ייקח זמן רב יותר מהצפוי להשלמת עבודות התשתית הרצויות לתחילת עבודות הבנייה.

אז איך מקבלים החלטה?

כל אדם מחליט לגופו. כלומר, במידה ואין לכם יכולת לרכוש דירה בכל מקרה הרי שהתשובה ברורה לכם ועליכם לחכות בסבלנות לתורכם. במידה ויש לכם יכולות כלכליות שמאפשרות רכישת דירה במחיר מלא ייתכן מאוד שעדיף לרכוש כעת בתקווה להמשך עליית מחירים בחמש השנים הקרובות שיהפכו את ההנחה ללא משמעותית עבורכם וזאת מעבר לעובדה שתתגוררו במקום בו הקבלן משקיע ומוודא שהכול נבנה כשורה.

 

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אהבתם?

שתפו למי שחשוב לכם

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדשות Unadlan