שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

דירת מרתף להשכרה: מה היתרונות והחסרונות של דירת מרתף?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

דירת מרתף להשכרה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

דירת מרתף לרוב תימצא בבתי קרקע גדולים אשר תוכננו בצורה נכונה ובהתאמה אישית לדיירים. ישנם משפחות רבות שזוכות בבית קרקע קטן על פני קרקע גדול ורחב ידיים בערים מרכזיות כדוגמת ראשון לציון או תל אביב. בהחלטה נבונה הם ממשכנים או מוכרים את דירתם הקיימת ובונים בית רחב ידיים על הקרקע אך כדי לעמוד בהחזרי המשכנתא החדשה שנטלו על עצמם מוסיפים יחידות דיור בקומת מרתף ומשכירים אותם לזוגות צעירים ורווקים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

דירות מרתף מוצגות בלוחות דירות להשכרה כיחידות דיור של חדר עד שתיים ובמידה והן ממוקמות טוב הדרישה בשוק קיימת ושוכרים רבים יעברו דרך דירות מרתף אלו ויעזרו משמעותית לבעלי הבית לעמוד בהחזרים החודשיים. אך לדירה הממוקמת מתחת לפני השטח יש חסרונות רבים ולכן גם על בעלי הבית להתגמש מעט עם השוכרים.

ריכזנו את היתרונות והחסרונות הבולטים בדירת מרתף:

דירת מרתף: היתרונות

מחיר דירת מרתף משחק מקום נכבד מאוד כאשר זוג צעיר ונטול עבודה קבועה נדרש לדירה להתקיים בו בכבוד. שכירות של דירה קטנה כיום עומדת על ממוצע של כ4,000 ש"ח לחודש לא כולל הוצאות נלוות ומדובר בהוצאה משמעותית מאוד. ואילו מחירה של דירת מרתף באותה הסביבה תעמוד על כ3,000 ש"ח. קרי, חיסכון של 1,000 ש"ח בכל חודש = 12,000 בשנה.

ארנונה בדירות מרתף מבלבלת ומורכבת. בבתי קרקע רבים כלל לא מדווחים לרשויות על קיומה של דירת מרתף. בבתים בהם כן מדווחים, לרוב הדירה תוצע כאשר השוכר אינו מחויב לשלם את הארנונה הנמוכה משמעותית כך שנוצר חיסכון של אלפי שקלים נוספים בכל שנה שמאפשרים לשוכר קצת יותר חופש בהשוואה לדירות רגילות בשוק השכירות.

מיזוג אויר בדירת מרתף נדרשת הרבה פחות. בעוד דירות הנמצאות מעל פני הקרקע מושפעים מאוד ממזג האוויר בחוץ. הרי שדירות מרתף נהנות מאוויר קריר ונעים במהלך רוב השנה בדומה למערות קרירות וזאת משום שהקרקע לא סופגת את הקור או החום בחוץ. אין זה אומר שאין צורך במיזוג אך בהחלט תעשו בו שימוש מופחת ביחס לשוכרים רגילים ומדובר בחיסכון בחיוב החשמל בסוף חודש.

פרטיות בדירת מרתף יכולה לקרוץ לרבים. כל מי שהתגורר במרכזי הערים בו כל פתיחת חלון / וילון בדירה פונה אל עבר בניינים אחרים מכיר את התחושה הלא נעימה שלא ניתן לעשות בדירה כל מה שרוצים ויש להסתגר מאחורי תריסים מוגפים. בדירת מרתף בעיה זו לא קיימת ולרוב – תיהנו מפרטיות שאין שני לה וזוגות צעירים בתחילת דרכם בהחלט יחפשו זאת לאחר עזיבת בית הוריהם.

מיקוח אפשרי בבואכם להשכיר דירת מרתף. חייבים להודות בכך, דירת מרתף מרתיעה רבים ולכן למרות שייתכן ובעלי הדירה יקרינו שיש ביקוש רב האמת רחוקה מכך ואין תור של שוכרים פוטנציאליים. ולכן, ביכולתכם לבוא בדין ודברים עם בעלי הדירה ולהתמקח עימם על המחיר הסופי, על הוצאות המים והביוב לצד התחייבות של בעל הדירה לבצע כל תיקון נדרש בתוך פרק זמן מוגדר מראש וכך לחסוך עלויות נוספות.

כאשר יורדים לשורה התחתונה: שורת הרווח. שכירות של דירת מרתף יכולה לחסוך עד 30,000 ש"ח בשנה. סכום אסטרונומי לזוג צעיר שמשתכר יחד 12,000 בקירוב לחודש. חיסכון זה יכול לאפשר החזקת רכב או אפילו פתיחת עסק קטן והשקעה בעתיד ולכן בהחלט מדובר באפיק חיובי כאשר מחפשים דירה לשכירות לטווח קצר עד בינוני.

דירת מרתף: החסרונות

דירת מרתף חשוכה מדירות רגילות שנמצאות מעל לפני הקרקע. החושך נגרם כתוצאה מכך שאין חלונות או כניסה משמעותית של אור טבעי. כך שגם אם יש חלונות גדולים המובילים למרפסת פתוחה אך מתחת לפני הקרקע רק בשעות אחר הצהריים יש כניסת אור ובשעות הזריחה או השקיעה בהם השמש לא גבוהה מספיק בשמיים אין כניסה של קרני שמש נעימות ומרגיעות.

קושי להכניס ריהוט לדירת מרתף היא בעיה ידועה. גרמי המדרגות המובילים לדירות מרתף נמצאות לרוב בצידו של הבית והן ברוחב של כ60 ס"מ בלבד ולכן חייבים לשקול הכל מראש ולבחון האם מקרר רחב או מיטה המגיעה מורכבת תיכנס דרך גרם המדרגות. במקרים מסוימים יש פתח למרפסת סגורה בה ניתן להכניס ריהוט ביתר קלות אך גם אז מדובר במורכבות חדשה.

תינוק בדירת מרתף זה כבר מעט בעייתי. העובדה שעליכם לעלות ולרדת מדרגות בכל פעם, העגלה שצריכים לסחוב ואין מעלית, העובדה שיש מעט אור טבעי בהחלט יכולים לפגוע בהתפתחות הילד ועדיף לא להתגורר בדירת מרתף כאשר יש תינוק בבית.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

גז ראדון בדירת מרתף אף הוא בעייתי במיוחד לתינוקות ואנשים שמעשנים. מדובר בגז שנפלט מהבטון והמלט ממנו בנוי הבית ויכול להעלות את הסיכון ללקות בסרטן בריאות (לקריאה בויקיפדיה) בעוד אם יש אוורור סביר אין באמת ממה לחשוש לא מומלץ להכניס תינוק קטנטן לסיכון שאיננו יודעים בדיוק מה רמתו.

לא ניתן לבשל עם גז מאחר ויש לגז נטייה לשקוע אך במרתף אין לגז לאן לרדת וכך הגז נשאר בדירה ומסכן את הנמצאים בו. החוק קובע שבלון גז או כל נקודת גז חייבת להיות מרוחקת לפחות שלשה מטרים ממקלטים ומדירות מרתף כדי להגן על המתגוררים בהם בעת הצורך. על שוכרי דירות מרתף להתפשר ולבשל על כיריים חשמליות.

בעיות קליטה במרתף ברורות מאליהן. תקשורת הטלפוניה והכבלים נאים באמצעות קישורים ישירים ואילו האינטרנט האלחוטי (WiFi) ותקשורת סלולרית נאים באופן שמצריך פתחי כניסה כדי לזכות בתדר ולנהל שיחה תקינה. ישנם דירות מרתף עם פתחי אוורור מספיק גדולים שאין בעיה, באחרות מוסיפים אנטנות מיוחדות וישנם דירות מרתף עם בעיות קליטה חמורות.

משאבה יקרה לתיקון בדירות מרתף. האינסטלציה הנורמטיבית היא צנרת היורדת מהקומות העליונות למטה עד לתשתיות הביוב העירוניות. בדירות מרתף יש צורך במשאבה ששואבת את הביוב למעלה כדי לחבור לתשתיות הביוב ועלות משאבה מסוג זה נעמדת באלפי שקלים. זריקה של אמצעי היגיינה לאסלה יכולים להשבית ולהרוס את המשאבה באופן מוחלט והוצאה על תיקון המשאבה לרוב תחול על השוכר.

איך בוחרים דירת מרתף?

דירת מרתף יחידה תהיה בחירה פשוטה יחסית שהרי אם המחיר והתמורה מוצאים חן בעיניכם אין דבר שעומד בפניכם. אך כאשר יש כמה דירות מרתף כבר חשוב מאוד לבחון מי אלו הדיירים שיתגוררו סמוך אליכם והאם נאים הם בעינכם. דיירים אלו יחלקו אתכם את הוצאות התיקון שלמשאבה מקולקלת ללא תלות בגורם. דיירים אלו ידרשו לשמור בדיוק כמוכם על חוקי השהיה בדירת מרתף ולכן קריטי שתדעו שמדובר באנשים אחראים.

נושאים נוספים שיש לבחון:

כניסת אור טבעי בשעות שונות של היום. חשוב לבדוק האם בשעה בה אתם חוזרים מהעבודה בחודשי הקיץ עוד יש לכם זכות ליהנות ממעט קרני שמש או שמה הדירה ממוקמת ללא פתחים בכיוון הנכון. ישנם דירות בהם אין אור טבעי כלל ובמקרים אלו בדיקה זו לא צריכה להיעשות.

ישנם דירות מרתף שתוכננו כנדרש ויש להם ויטרינה של ממש שמובילה למרפסת שנמצאת מתחת לפני הקרקע אך פתוחה מלמעלה וכך נכנס אוויר נקי וצלול לדירה ואף ניתן לשבת ולעשן סיגריה במלי לעלות ולצאת החוצה.

ניקוז וזרם המים חשובים מאוד! דירת מרתף לרוב תזכה במעט פתחי ניקוז כאשר את הספונג'ה תגרפו למקלחון שמותקן בדירה ולכן חשוב לבדוק שהכול עובד תקין ולזכות בהתחייבות לתיקון בעיות בתחום זה במידת הצורך וזאת מאחר ולחיות עם ריח של ביוב כאשר אין פתחי אוורור משמעותיים יכול להפוך את חייכם לגיהינום.

גם עוצמת המים במקלחת ובברזים בדירה חשובים ויש לבחון שהצנרת / עוצמת המים חזקה מספיק כדי שתוכלו להתקלח ולהפעיל מכונת כביסה בחופשיות.

מרחק מהביוב חשובה אף היא. אמנם זה לא תלוי בכם אבל כמו כל תשתית עירונית גם בה יש תקלות ולפעמים יש זרימה חופשית של ביוב על פני הכביש. לא תרצו להיות סמוכים לפתח ביוב מדיף ריח קשה מנשוא ולהמתין שעות אם לא ימים עד שהעירייה תואיל בטובה לטפל בבעיה. אמנם זו לא בעיה נפוצה אך בהחלט ראוי לבחון אותה לפני חתימה על חוזה שכירות.

דגשים חשובים בחוזה שכירות לדירת מרתף:

אחריות המשכיר לטפל בבעיות שנוצרו באופן טבעי ולא מחמת רשלנות או פגיעה מכוונת של השוכר. אחריות המשכיר חייבת להיות מהירה יותר מבדירה רגילה מאחר והסבל גדול בהרבה ודירה ללא ניקוז כלל או עם ריח של שופכין לא מומלצת למגורים ובוודאי לא כאשר יש תינוק בנמצא שעלול לשאוף זיהום וחיידקים מסוכנים.

  • מענה מהיר לתיקון בעיות.
  • שמירה על רמת תחזוקה שוטפת.

אחריות השוכר לקיים את חוקי השהיה בבית כך לדוגמה חובתו של השוכר לא לעשות שימוש בגז מכל סוג שהוא בדירת המרתף וכמובן לא להציף את הביוב בחומרים שפוגעים בתשתיות הבית כולו. אחריות השוכר תורחב בחוזי שכירות לדירת מרתף מתוך הבנה של בעלי הבית שיש צורך בהגנה נוספת ולהרתעה כדי שהצדדים לא יגיעו לכדי בעיות קשות בהמשך.

  • שמירה על הוראות החוק ובעל הבית:
    • זריקת חומרי היגיינה.
    • אי שימוש בגז מכל סוג שהוא.
    • כיבוד בקשות בעלי הבית.
  • תשלום שכר דירה.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מגזין הנדל''ן של ישראל

Unadlan-Logo

צוות יונדלן מאחלים לכם שבת שלום :)

האתר נסגר בסמוך לכניסת השבת ויפתח שוב במוצש"ק