שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

דיור מוגן: מה הן היתרונות והחסרונות במגורים בדיור מוגן?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

דיור מוגן - זוג מבוגר בבית אבות

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

דיור מוגן הנו פתרון קל לבעיה מורכבת. עם התקדמות הרפואה אנשים זוכים לחיות שנים רבות יותר אך בשנים נוספות אלו הם נדרשים למעקב ולליווי צמוד של אנשי מקצוע סיעודיים ורפואיים ואלו הוצאות גדולות במיוחד בעבור משפחות ממעמד הביניים. ישננו שלב בו כבר קשה לעמוד בצרכים של ההורה המבוגר ויש לבחון אפשרויות נוספות שיאפשרו להורה להתקיים בכבוד אך בו בעת לילדים להמשיך בחייהם התקינים. דיור מוגן עונה על צרכים אלו בצורה המיטבית על ידי כך שכולם יוצאים נשכרים.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

דיור מוגן

שליחת הורה או אדם קרוב למגורים בדיור מוגן יכול להיות אירוע מעט מורכב וזאת מאחר והדבר אינו נראה טוב כלפי חוץ אך בפעול לעתים מדובר בצעד חשוב והכרחי שמאפשר לכולם לחיות טוב יותר וליהנות משירותים מתאימים לצרכים שלהם. כדי ששליחת האדם הקרוב אלינו לדיור מוגן תהיה נכונה עבורו עלינו לבדוק את בתי האבות ובנייני הדיור מוגן בסביבה הטבעית והקרובה ביותר לאזור מגוריו הנוכחיים. מעבר לכך עלינו לבחון מהי מידת הטיפול והאחריות שנוטלים מנהלי המקום כך שנהיה בטוחים בכך שאנו מעניקים ליקירנו את הטוב ביותר.

היתרונות בדיור מוגן:

ההחלטה על דיור מוגן נעשית בראש ובראשונה לטובת הקשיש. מדובר לרוב באירוע לא קל בעבור הקשיש ובני משפחתו אך לאחר מעשה ברגע שהשינוי נעשה כולם מעריכים ומברכים על עצם קבלת ההחלטה הלא קלה. כאשר בוחנים את היתרונות בדיור מוגן עלינו להתייחס למלוא המאפיינים שיש לדיור מוגן להציע לדייר:

 • קהילה – דיור מוגן מורכב מקהילה של בני גילאים דומים.
 • סביבה – דיור מוגן יוצר סביבה מוכרת ונוחה לתנועה.
 • ביטחון – דיור מוגן מספק מעטפת ביטחון ורפואה בכל עת.
 • ליווי – דיור מוגן מאפשר ליווי סביב לשעון של מטפל סיעודי.
 • פעילות – דיור מוגן דואג להשאיר את הקשיש פעיל ושמח.
 • אוכל – תמיד יש אוכל ותרופות בהתאם לצרכיו של הקשיש.
 • וכן הלאה..

משלב מסוים בחיים, כל פעולה הופכת למורכבת ובעייתית. יש חשיבות רבה למגורים בסביבה המתוכננת והמיועדת לבני הגילאים של הדור השלישי. כאשר הסביבה מתוכננת ומשרתת את בני הגילאים המבוגרים יש להם יכולת ליהנות מחופשיות רבה יותר בתנועה ושקט נפשי שנובע מידיעה שיש מי שמשגיח עליהם ודואג להם בכל שעות היום. אחת מהיתרונות הבולטים ביותר בדיור מוגן הנו כמובן הקהילה שדומה במאפייניה ובתחומי ההתעניינות שלה וכך בעצם יש לקשיש עם מי ועל מה לדבר בכל זמן ואין תחושת בדידות ועול על הסביבה.

החסרונות בדיור מוגן:

כמו כל פתרון דיור, גם דיור מוגן אינו חף מחסרונות. כאשר מעבירים אדם ממקום מוכר אליו הוא הורגל למקום אחר שמחייב הסתגלות מדובר במשימה לא קלה. יתרה מזאת, מעבר לדיור מוגן בעצם מקבע ומגדיר את העובדה שהקשיש אכן נדרש לעזרה וזאת כאשר יכול להיות שהוא בריא לחלוטין בנפשו ומודע לכך שהוא עובר לחיות יחד עם אנשים כמוהו ומדובר בתחושה לא נעימה במיוחד. חסרונות הקיימים בדיור מוגן:

 • משפחה – המרחק מהמשפחה והחברים הקרובים יכול להיות לא קל.
 • תרומה – כבר אין תחושת ייעוד ותרומה לסביבה ולמשפחה.
 • סביבה – לא תמיד קל להיות בקרבת מבוגרים אחרים שמשקפים את המציאות.
 • התנוונות – לעתים דיור מוגן גורם להתנוונות מוקדמת מחוסר אחריות וצורך בתנועה.
 • עלות – ישנם מקרים שהעלות למגורים בדיור מוגן מכביד על המשפחה והקשיש.
 • ועוד..

על מרבית החסרונות הללו ניתן להתגבר על ידי אכפתיות ועזרה מבני המשפחה. בעזרת ביקורים תכופים, התעניינות רבה ובקשות לעזרה, בהחלט ניתן לעורר את תחושת הצורך והתרומה לצד החיבור למשפחה על אף היותו של הקשיש במתחם מוגן שעוזר לו לחיות ברמת חיים גבוהה יותר ולצרכיו. לעתים זוגות מבוגרים עוברים יחדיו לדיור מוגן ואזי המעבר קל בהרבה ויש לזוג יכולת ליהנות משירותי המקום ואף לפעול בצורה חופשית במתחם ומחוצה לה תוך הנאה משירותים יוצאי דופן המותאמים לצרכים הרבים שיש להם וכך לשמור על רמת חיים גבוהה ותקינה.

כמה עולה דיור מוגן?

עלויות המגורים בדיור מוגן נחלקות לשניים:

 1. עלות רכישה של דיור מוגן.
 2. עלות החזקה / ליווי של דיור מוגן.

עלויות הרכישה של הנכסים הללו ישתנה בהתאם לרמת הגימור ורמת היוקרה של המקום אך גם במידה רבה בהתאם למיקומו. כלומר, ככל שתבחרו בדיור מוגן יוקרתי יותר ובדירה רחבת ידיים כך עלויות הרכישה של הדירה יקבע בהתאם. כמו כן, גם עלויות ההחזקה והליווי יקבעו בהתאם לצרכים של בני הזוג. מחירי ההחזקה והליווי ינועו בין אלפים בודדים בדיור מוגן מינימלי ועד עשרות אלפי שקלים בדיור מוגן יוקרתי או במקרים בהם הקשיש נחשב סיעודי ומחייב ליווי וטיפולים יקרים מסביב לשעון.

עלויות אלו נגבות בשלל דרכים מהפקדה של סכומי כסף או יצירת פיקדון לתשלום ואו אף משכון דירה בהתאם ליכולותיו של הקשיש ואו בני משפחתו ובהתאם לדיור המוגן הנבחר. כך לדוגמה יש מגוון שמות לגביית העלות על השירותים שמעניקה הנהלת הדיור המוגן והם יכולים לצוץ תחת השמות הבאים:

 • הפיקדון – סכום כסף משמעותי שזוכה להפחתה שנתית של אחוזים משתנים.
 • דמי כניסה – הפקדה של אחוז ניכר מגובה הפיקדון בכניסה לדירה.
 • דמי שכירות – דמי שכירות חודשיים שישלמו הדיירים.
 • דמי החזקה – הוצאות על שמירה, ניקיון וארנונה לצד הוצאות אחרות.
 • דמי ארוחות – בחלק מהמקומות ישנו חיוב נפרד על ארוחות.

בפועל הדברים נראים כך: הדייר מפקיד סכום כסף משמעותי שינוע בין 100,000 ל-800,000 ש"ח כפיקדון במועד ההצטרפות לדיור מוגן – סכום זה מופחת בהתאמה ב2.5%-3.5% לשנה עד לפטירת הדייר ואו עזיבתו של הדייר את הדיור המוגן. מעבר לסכום פיקדון זה שמשולם בחלקו הגדול במועד הכניסה (דמי כניסה) יש לשלם מידי חודש הוצאות נוספות בהתאם לרמת השירותים שאתם צפויים לקבל ואלו כמובן נקראים דמי החזקה / דמי טיפול אלו הן ההוצאות הגדולות ביותר והן ינועו בין 3,000-15,000 ש"ח לחודש! ומאפשרים לבעלי הדיור מוגן להציע את השירותים הרלוונטיים מסביב לשעון.

איך בוחרים דיור מוגן?

תמיד נחפש דיור מוגן שנמצא קרוב ככל האפשר למקום מגוריו המקורי של הדייר. הדיור מוגן צריך להעניק שירותים ואורח חיים נכון ובריא לקשיש אך לא על חשבון פעילותיו השונות שהנו מקיים בחייו האישיים. כך כדאי לבחור בדיור מוגן בקרבת ביתו ובקרבת בני משפחתו של הדייר, כדאי מאוד לבחור בדיור מוגן ששומר על רמת חיים זהה לזו אליו הורגל בין ברמת האוכל ובין ברמת החיים והשירותים המתקבלים במקום.

במידה ואתם מתקשים לבחור דיור מוגן ורוצים לקבל סיוע מאיתנו, ביכולתכם לפנות אלינו ונשמח לעזור!

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל