שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

דיור למשתכן: מה הם התנאים והקריטריונים לזכאות לדיור למשתכן?

צריכים עזרה בנדל''ן?

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

נושאים מרכזיים

דיור למשתכן - בנייני דירות בלילה

שתפו:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

דיור למשתכן (מחיר למשתכן) פרויקט הדגל של שר האוצר משה כחלון, מאפשר בפעם הראשונה לרבים מאוד לקוות שאולי יהיה להם דירה משלהם יום אחד. דיור למשתכן אינו רק משימה אחת מיני רבים אלא אפשר לומר משימת חייו של השר משה כחלון שיכול לתלות את כל עתידו על הצלחת מיזם חשוב זה. אחרי למעלה משנה בה זכו עשרות רבות של קבלנים בשטחים בכל רחבי הארץ ולאחר תקופה ממושכת של תכניות ואישורי בניה מזורזים ככל האפשר החלו לצאת לדרך הגרלות מחיר למשתכן ואלפי מועמדים נרשמים לכל פרויקט ופרויקט כאשר ככל שעובר הזמן עוד ועוד זכאי מחיר למשתכן מנפיקים תעודת זכאות מחיר למשתכן ומצטרפים למעגל התקוות לדירה משלהם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

רבים טוענים שפרויקט דיור למשתכן או בשמו המוכר יותר "מחיר למשתכן" היא ההזדמנות האחרונה עבור מאות אלפי זוגות צעירים ורווקים שרוצים לקנות דירה במחיר שפוי ולזכות ביציבות. ככזה ההתעניינות סביב העניין גדולה במיוחד ומספר השאלות אף הוא רחב מאוד. במאמר זה אנו ננסה לסקור בקצרה אך בדיוק רב מה הם התנאים והקריטריונים לזכאות לדיור למשתכן אך גם נענה על שאלות נוספות שבעניין.

דיור למשתכן

בעבר הועלו מגוון רחב של תכניות ומיזמים שמטרתם הייתה להוריד את מחירי הדירות בשוק הנדל"ן הישראלי. כולן היו קטנות מידי, שוליות מידי וכלל לא היוו איום ממשי על מחירי הדירות שהמשיכו להאמיר ככל שקצב הבניה הואט ומספר יחידות הדיור שנבנו בכל שנה לא הספיק לצרכים של הציבור. הבעיה הקשה ביותר הייתה ועודנה העובדה שכולם רוצים להתגורר במרכז הארץ ובאזורים בהם כבר כיום היצע הקרקעות נמוך במיוחד ובעצם לא ניתן לבנות יותר מידי. דיור למשתכן איכשהו הפך עניין זה ובעזרת הטבה יוצאת דופן בשווי מאות אלפי שקלים גרמה לרבים באזור המרכז לחשוב בפעם הראשונה על רכישת דירה ומעבר לערי הפריפריה שבהם משווקים מרבית יחידות הדיור של דיור למשתכן.

ההצלחה הצפויה לפרויקט דיור למשתכן כמובן מבוססת בעיקרה על התנאים והקריטריונים הנוחים לזכאות לדיור למשתכן:

  • רווק בן 35 ומעלה שלא החזיק דירה או זכויות לדירה ב-6 השנים החולפות.
  • זוג נשוי / ידועים בציבור גם ללא ילדים שלא החזיקו דירה או זכויות לדירה ב-6 השנים החולפות.
  • גרושים עם ילד שמתגורר אצלם ואינם מחזיקים ב-50% מדירה כחלק מהגירושין ב-5 השנים החולפות.
  • נכים בני 21 ומעלה בשיעור נכות של 75% ומעלה.

כן. במידה ואתם עונים על אחת ההגדרות מעלה הרי שאתם זכאים לדיור למשתכן וזאת ללא שום קשר למספר שנות נישואין, מספר ילדים ועוד שלל רחב של שיטות ניקוד שהטיבו בעיקר עם האוכלוסייה החרדית. אך זכאות לדיור למשתכן אינה מספקת ועליכם להנפיק תעודת זכאות – דבר שכיום מתאפשר באופן מקוון ומהיר בשלושת החברות האמונות על כך מטעם משרד השיכון:

קישור להנפקה: תעודת זכאות מחיר למשתכן באינטרנט – מדריך קצר

לאחר שברשותכם תעודת זכאות בתוקף הרי שביכולתכם להירשם לכמה הגרלות דיור למשתכן שתרצו ובו זמנית. כלומר, כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה בתכנית שתימשך מספר שנים לכל היותר הרי שמומלץ בחום להירשם להגרלות במיקומים בהם כלל לא שקלתם להתגורר וזאת כי במידה ולא תזכו היכן שתרצו אתם צפויים להישאר קרחים מכאן ומכאן. במידה ואתם זוכים במקום בו אתם לא רוצים להתגורר תמיד ניתן לחתום על וויתור ובעצם הזכייה תעבור הלאה אך תשאירו דילמה זו לרגע הזכייה וההמלצה הגורפת היא להירשם לכלל ההגרלות בכל חלקי הארץ כי רק כך הסיכויים שלכם עולים ביחס לכל יתר המתמודדים על דירות דיור למשתכן.

מידע נוסף על דיור למשתכן

סיבה נוספת להצלחת דיור למשתכן נעוצה באפשרויות מימון לדירה במסגרת הפרויקט. שר האוצר ונגידת בנק ישראל הסכימו על כך שבמסגרת דיור למשתכן יהיו זכאים הזוכים ליהנות מהטבה נוספת והיא כמובן אפשרויות מימון גבוהות יותר. במסגרת משכנתא מחיר למשתכן על הזכאים להביא הון עצמי נמוך יותר בשיעור מינימלי של 100,000 ש"ח בלבד וזאת מאחר ולצורך ההון העצמי הבנקים יכולים כעת להחשיב גם את גובה ההטבה שבמקרים רבים עומדת על מאות אלפי שקלים ואו על 25%-35% מערך הדירה ואילו אחוזים גבוהים יותר מהנחיות בנק ישראל לדירה ראשונה.

אך כמובן שיש מספר דברים שיש לקחת בחשבון כאשר מתעניינים בדיור למשתכן:

1. הבנקים רשאים להחשיב את גובה הטבה כהון עצמי של רוכשי הדירות אך אינם חייבות לעשות כן. בדיוק כפי שהנחיות בנק ישראל מאפשרות לבנקים לאפשר הלוואת משכנתא עם הון עצמי של 25% לדירה ראשונה אך בפועל מבקשים בין 30%-40% כדי להוכיח שאכן יש לרוכשים יכולת חיסכון וסיכויי עמידה בהחזרים כך גם במסגרת דיור למשתכן הבנקים צפויים להמשיך ולהערים קשיים על הלווים.

2. הקבלנים דורשים סכומי כסף גדולים מזוכי דיור למשתכן כבר בשלבים הראשונים של הבניה וזאת מאחר והם נוטלים סיכון גבוהה ומרוויחים מעט כסף ורוצים לחסוך היכן שרק אפשר במימון ובערבויות הניתנות לרוכשים המאושרים. המשמעות היא שחלק מזוכי דיור למשתכן יהיו חייבים להיות יצירתיים מאוד במימון שכר דירה והחזרי משכנתא עד לסיום הבניה בעוד מספר שנים מרגע הזכייה עצמה. (עוד על כך: תשלום מחיר למשתכן)

3. גם כאשר זוכים בדירה במסגרת דיור למשתכן, סדר הזכייה משנה מאוד מאחר וככל שיש זוכים אחרים לפניכם הם יכולים לבחור את הדירות הטובות ולהשאיר אתכם עם בחירה בין דירות שכלל אינם מתאימות לצרכים שלכם. כבר אירעו מקרים בהם זוג צעיר נותר לבחור בין דירת פנטהאוז יקרה ובין ויתור על הזכייה אך מחוסר ברירה הם נאלצים לוותר ולקוות שבהגרלה הבאה הם יזכו בין הראשונים כך שיוכלו לבחור את הדירה שאכן מתאימה ליכולת הכלכלית ולצרכים שלהם.

צריכים ייעוץ בנדל''ן?

השאירו פרטים לתיאום פגישה:

אודות דוד – יועץ הנדל"ן הראשי של Unadlan >> לחצו כאן

4. זוכי דיור למשתכן אינם מורשים למכור את דירתם במשך 5 שנים מיום האכלוס (יום מסירת המפתח וחתימה על פרוטוקול מסירה בפועל). כלומר, ניתן יהיה להשכיר את הדירה לאחרים אך לא יתאפשר למכור את הדירה ולעבור למקום אחר וכדאי מאוד שדבר זה יופנם מאחר ויש לכך השלכות כלכליות.

5. מפרט מחיר למשתכן קבוע ומוגדר מראש. מעבר למספר בחירות שוליות של צבע אריחים וצבעי הארונות במטבח לא יהיה לכם טווח בחירה רחב. כלומר, כל שינוי שתרצו לעשות בדירה יתאפשר רק מרגע מסירת הדירה עצמה וצפויה להיות לכם דירה זהה בגודלה ובמאפייניה לרבים אחרים אם כי רמות הגימור והמפרט נועדו להגן על הרוכשים ולמנוע חיסכון על חשבונם.

רוצים לקבל ליווי של עורך דין המתמחה בעסקאות דיור למשתכן? השאירו פרטים:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

מגזין הנדל''ן של ישראל